ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    κλασσικη η ηλ.ακουστικη

    winlowoo
    03.10.2007, 13:59
    ενασ φιλοσ mou exei 150 euro ti kithara na parei klassiki i hl.akoustiki kai pia mporei na parei me auta taleuta ??????



    euxaristw
    odis13
    03.10.2007, 14:42
    Αυτή η ερώτηση θα μπορούσε να γίνει έτσι:


    Να πάρω τρακτέρ ή να πάω διακοπές?


    Αλλιώς παίζονται αυτά τα όργανα,άλλη δουλεια κάνουν και άλλο ήχο έχουν.Αν θέλει να γρατσουνάει ακκόρντα ας πάρει μια φθηνη΄ακουστική,υπάρχουν πολλές .Η κλασσική είναι για όσους κατέχουν το άθλημα της κλασσικής(ασχέτως επιπέδου,απλά να ξές που παν τα τέσσερα.)
    noizreduction
    03.10.2007, 17:48
    Τα 150€ ειναι τραγικα μικρο ποσο για να αποκτησει κατι αξιοπρεπες τοσο σε κλασσικη, οσο και σε ηλεκτρακουστικη. Μαλιστα πιο πιθανον ειναι να βρει κατι σε κλασσικη, γιατι η ηλεκτρακουστικη εχει εκτος απο το ξυλο της και ενα ηλεκτρικο κυκλωμα ηχου, πραγμα που την κανει πιο ακριβη
    MusicMaker83
    03.10.2007, 18:33
    Παιδια δεν του λέτε του ανθρώπου τα βασικά...
    Άλλο όργανο η μία άλλο όργανο η άλλη. Κλασσική να παρει αν θες να μελετήσεις και να τριφτείς με την κιθάρα. Παίζεις με νότες που κάνουν την παρουσία του τραγουστή σε μια παρεα π.χ. περιττή. Μόνο αν εχεις χρόνο δοκιμασέ το.
    Απ'την άλλη η ακουστική ειναι τραγουδιάρα, συνοδεύει σχεδόν πάντα και ποτέ δεν προηγήται σε μια ορχηστρα. Είναι μόνο για ακορντα..Δηλαδή χωρίς ιδιάιτερες γνώσεις βγάζεις κάποια τραγουδάκια...
    Όλα αυτα πάντα ειναι σχετικά, γιατι εγω χρόνια χρησιμοποιώ αυτα τα 2 ειδή κιθάρας και εχω να πω ένα. Ο καλός ο μουσικός προσαρμόζεται στα πάντα...
    Όσο για τιμες δεν θέλω να πώ κάτι, υπάρχουν και λαχεια...Απλά οταν γίνει η αγορά να έχεις ακούσει πρώτα τι πέρνεις και αν εχεις και καποιον που ξέρει κοντά σου ακόμα καλύτερα
    Athenap
    12.10.2007, 01:14
    Εγώ θα έλεγα να πάρει όποια του αρέσει(από αυτές των 150...). Βρίσκεις και ηλεκτροακουστική με 150. Ας τις ακούσει και ας διαλέξει. Το όργανο μπορεί να το μάθει όποια και να πάρει. Αυτό είναι το βασικό. Έπειτα θα δει και τι του αρέσει περισσότερο και θα πράξει αναλόγως. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι η ακουστική ακούγεται περισσότερο αν θα παίζει στην παρέα.