ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Πρέπει ένας καλλιτέχνης να κρίνεται από το χαρακτήρα ή τις συνήθειές του?

    Aris_
    03.10.2007, 16:51
    Πολλές φορές οι καλλιτέχνες κρίνονται εκτός από το έργο τους στη μουσική και από το χαρακτήρα τους, τις συνήθειές τους, την εμφάνισή τους κ.α. Προσωπικά πολλές φορές <<ξενερώνω>> όταν μου αρέσει η μουσική ενός καλλιτέχνη αλλά είμαι αντίθετος με το χαρακτήρα την εμφάνιση ή τις απόψεις του. Πιστεύετε οτι πρέπει να επιλέγουμε τους καλλιτέχνες που μας αρέσουν μόνο με βάση τη μουσική τους ή όχι?
    biologist80
    03.10.2007, 17:20
    Ο καλλιτέχνης δεν παύει να είναι άνθρωπος.....Αν σαν άτομο που είναι ενταγμένο στο κοινωνικό σύνολο,είναι ένα"μηδενικό"τότε για μένα δεν είναι καλλιτέχνης....Και ο μπετατζής και ο επιπλοποιός για παράδειγμα είναι καλλιτέχνες στο είδος τους και προσφέρουν έργο....'Αν είναι περισσότερο ευαίσθητοι απο κάποιον μουσικό,στιχουργό ή τραγουδιστή τότε αξίζουν πολλά περισσότερα.......Είναι απλό για μένα το θέμα........Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά........ευχαριστώ
    despinakontogianni
    03.10.2007, 19:45
    Έναν καλλιτέχνη τον κρίνουμε με βάση τη δουλειά του και τίποτα άλλο! Βλακείες τώρα!!
    tolaruba
    03.10.2007, 22:24
    Εγω προσωπικα δε τον κρινω μονο απο κει!
    Αλλα για μενα παιζει τεραστιο ρολο.Θεωρω πως το εργο του επηρεαζεται κατα πολυ απο τη προσωπικοτητα του!Αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητο αλλα δεν ειναι πολυ γλυκο;;Πχ ενα πολυ ομορφο ποιημα δε θα ηταν ωραιο να συνοδευεται απο εναν συνεσταλμενο κ σοβαρο δημιουργο;
    vero
    03.10.2007, 23:55
    εγω παλι πιστευω ο χαρακτηρας και οι συνηθειες του επηρεαζουν την μουσικη που φτιαχνει δηλαδη εξαρταται για το πως εχει μεγαλωσει και εχει μαθει τοτε γραφει τα αναλογα κομματια... Εγω θα ελεγα ναι να κρινεται
    Aris_
    04.10.2007, 00:06
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 03-10-2007 στις 19:45 έγραψε...

    Έναν καλλιτέχνη τον κρίνουμε με βάση τη δουλειά του και τίποτα άλλο! Βλακείες τώρα!!

    Βλακειες δεν ειναι τιποτα...θα ήταν καλό να σέβεσαι την άποψη των άλλων όπως και η δική σου είναι σεβαστή.
    Har--rY
    04.10.2007, 03:48
    Καλό θα είναι πιστεύω να έχουμε την κριτική ματιά η οποία θα μας βοηθάει να διαχωρίζουμε το ένα από το άλλο. Έτσι πχ στην ερώτηση "σου αρέσει ο τάδε καλλιτέχνης" να μπορεί κάποιος να απαντήσει "μου αρέσει το έργο του αλλά όχι ο χαρακτήρας του". Μη ξεχνάμε ότι και ο Πικάσο δε φημίζεται για τις καλές του πράξεις ή συνήθειες (σκορπούσε παιδιά μέχρι τα 80 του χρόνια αν δεν κάνω λάθος) αλλά το έργο του είναι αδιαμφισβήτητα τεράστιας καλλιτεχνικής αξίας.

    Σαφώς και το έργο κάθε καλλιτέχνη έχει κομμάτια από την προσωπικότητά του αλλά ο κάθε δέκτης τα εισπράττει και τα ερμηνεύει διαφορετικά σύμφωνα με τη δική του προσωπικότητα.
    Stroumfita456
    04.10.2007, 09:38
    Ενας καλλιτεχνης πρέπει να κρινεται μόνο απο την δουλειά του......Ο χαρακτηρας του και οι συνήθειες του δεν ενδιαφέρουν κανεναν.......Προσωπικα δεν με νοιαζει κθλ τι κανει ο αγαπημενος μου καλλιτεχνης στο σπιτι του.....ειναι ενας απλος άνθρωπος όπως και εμεις....
    AbstractType
    04.10.2007, 11:53
    Αυτή την απορία την έχω πολύ καιρό....και ακόμα την απάντηση δεν την έχω με σαφήνεια μέσα μου.Θα σας πω μόνο κάτι που έζησα...
    Πολύ γνωστός(από τους πιο αγαπημένους) τραγουδιστής που πολλές φορές τραγουδάει κατά των ναρκωτικών και τα συναφή...τον πέτυχα σε ένα μικρό μαγαζί πριν κανα τρία χρόνια εντελώς μεθυσμένο,κομμάτια με μια ξανθιά ....ας μην την χαρακτηρίσω τη κοπέλα ενώ ο ίδιος είναι παντρεμένος.Μου κακοφάνηκε....πάρα πολύ....Που τον είδα σε τόσο τελειωμένη κατάσταση.Αλλά δεν έπαψα να ακούω κομμάτια του και να με εκφράζουν.
    Στο κάτω κάτω της γραφής καλλιτέχνης σωστός χωρίς πάθη και παραπτώματα δεν γίνετε σκέφτηκα.Και υπάρχουν τόσα παραδείγματα για αυτό.
    Stroumfita456
    04.10.2007, 13:03
    Παράθεση:

    Το μέλος AbstractType στις 04-10-2007 στις 11:53 έγραψε...
    .............
    Στο κάτω κάτω της γραφής καλλιτέχνης σωστός χωρίς πάθη και παραπτώματα δεν γίνετε σκέφτηκα.Και υπάρχουν τόσα παραδείγματα για αυτό.



    Μα και οι καλλιτεχνες απλοι άνθρωποι ειναι οπως ολοι μας με παθη και ελλατωματα AbstractType.....!!!!!!!
    vero
    04.10.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 03-10-2007 στις 23:55 έγραψε...

    εγω παλι πιστευω ο χαρακτηρας και οι συνηθειες του επηρεαζουν την μουσικη που φτιαχνει δηλαδη εξαρταται για το πως εχει μεγαλωσει και εχει μαθει τοτε γραφει τα αναλογα κομματια... Εγω θα ελεγα ναι να κρινεται




    σωστα λετε αν και το εχω δει απο μια αλλη πτυχη του θεματος πχ... Ο Σεφερης πολλες φορες αφορμιζοταν απο αυτα που ζουσε και εκανε... τοτε απο ενα λογο οφειλουμε να κοιταμε σε καποιο βαθμο την ζωη και συνηθεια ωστε να το εξεταζουμε καλητερα
    darbukaboy
    04.10.2007, 13:44
    Θα συμφωνησω οτι και οι καλλιτεχνες ειναι ανθρωποι και επομενως εχουν παθη και κανουν λαθη.Γι'αυτο το λογο ας μην θετουμε ως μονο κριτηριο προτιμησης ενος καλλιτεχνη τον χαρακτηρα ή τις συνηθειες του.Καλο θα ηταν να μενουμε περισσοτερο στο δημιουργικο μερος ενος καλλιτεχνη και οχι σε πιο προσωπικα στοιχεια.Ωστοσο δεν σημαινει οτι οι καλιτεχνες πρεπει να εκμεταλλευονται αυτη την ανοχη και την ''αδιαφορια'' για να ζουν μια ζωη γεματη παθη και κρεπαλες.
    Antreas79
    04.10.2007, 16:20
    παυλος σιδηροπουλος εφη
    ''ενα εργο οταν φευγει απο τον δημιουργο του αποκτα δικη του ταυτοτητα, δικη του προσωπικοτητα και ειναι αναφερετο δικαιωμα του εργου...''κτλ κτλ
    AbstractType
    04.10.2007, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 04-10-2007 στις 13:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AbstractType στις 04-10-2007 στις 11:53 έγραψε...
    .............
    Στο κάτω κάτω της γραφής καλλιτέχνης σωστός χωρίς πάθη και παραπτώματα δεν γίνετε σκέφτηκα.Και υπάρχουν τόσα παραδείγματα για αυτό.



    Μα και οι καλλιτεχνες απλοι άνθρωποι ειναι οπως ολοι μας με παθη και ελλατωματα AbstractType.....!!!!!!!


    Μαζί σου...απλά ας πούμε ότι οι καλλιτέχνες τα ζουν κάπως διαφορετικά έχοντας ένα χάρισμα παραπάνω,μια διαφορετική ευαισθησία και δημιουργούν....

    Termite
    04.10.2007, 17:39
    Να σκέφτεστε οτι ενας καλλιτέχνης, ειναι καλλιτέχνης διοτι ζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Το να ψάξει κάποιος τη ζωη ενος καλλιτέχνη δεν ειναι κακό. Ούτε ειναι κακό να τον κρίνει. Πρέπει να τον κρίνει ολοκληρωτικά ομως. Αν κάποιος πιωμένος κάνει αριστουργήματα, τι θα τον κρίνουμε αρνητικά;
    marylin
    04.10.2007, 23:18
    Παιδιά, μη γελιόμαστε. Όλοι οι καλλιτέχνες έχουν το κοινό τους που τους υποστηρίζει και πολλές φορές παραδειγματίζεται από τον τρόπο ζωής και τις συνήθειές τους. Ίδιο ντύσιμο. μαλλιά, μακιγιάζ κλπ. Ως εδώ όλα καλά...
    Με τις κακές συνήθειες τι γίνεται όμως? Δεν είναι σπάνιο να βλέπουμε παιδιά να φτάνουν σε ακραίες καταστάσεις κρίνοντας τους θετικά...

    Για τον περισσότερο κόσμο το ταλέντο, ο τρόπος ζωής κι ο χαρακτήρας πάνε πακέτο. Άνθρωποι βεβαίως και είναι όπως όλοι μας, με τις αδυναμίες τους, τα καλά και τα άσχημά τους. 'Ομως είναι η φύση της δουλειάς τους αυτή που τους αναγκάζει να είναι διαρκώς εκτεθειμένοι και ωφείλουν να κρατούν τα προσχήματα και για όσα προανέφερα και γιατί γίνονται αντιπαθητικοί με αποτέλεσμα να θάβεται πολλές φορές το ταλέντο τους.
    Προ ημερών συζητούσα με κάποιο φίλο για ένα δημοφιλέστατο τραγουδιστή και στην ερώτησή του αν μ' αρέσει του απάντησα ότι μου τη δίνει το υφάκι του και ο εγωισμός του.
    Ξέρω ότι ίσως δεν τον έκρινα σωστά αλλά είπα ότι νιώθω και η απάντησή του ήταν ότι και ο Μικ Τζάγκερ είναι παλιόφατσα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι κακός καλλιτέχνης.
    Στην τελική ναι, κρίνεται ο καλλιτέχνης, όσα καλύτερα λέγονται ανεβαίνουν οι κοινωνικές του μετοχές, τον αγαπάει περισσότερο ο κόσμος, ακούγεται και ως μεγαλύτερη φωνάρα από κάποιους επειδή απλά τον συμπαθούν...
    punkster
    04.10.2007, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 03-10-2007 στις 22:24 έγραψε...

    Αλλα για μενα παιζει τεραστιο ρολο.Θεωρω πως το εργο του επηρεαζεται κατα πολυ απο τη προσωπικοτητα του!


    Ημουν ετοιμη να πω ακριβως αυτο!

    Αν το δεις κιολας απ αυτη την αποψη, κρινοντας το εργο ενος καλλιτεχνη κρινουμε και την προσωπικοτητα του, αφου το εργο του ειναι αντανακλαση του ψυχικου του κοσμου. Αν δηλαδη δεν μας αρεσει καποιο εργο, αυτο συνεπαγεται οτι δεν μας αρεσει και ο χαρακτηρας απ τον οποιο προεκυψε το εργο αυτο γιατι πχ οι αντιληψεις του δεν συμφωνουν με τις δικες μας. Απλο ειναι παιδες!

    Depoula
    05.10.2007, 12:56
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 04-10-2007 στις 23:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 03-10-2007 στις 22:24 έγραψε...

    Αλλα για μενα παιζει τεραστιο ρολο.Θεωρω πως το εργο του επηρεαζεται κατα πολυ απο τη προσωπικοτητα του!


    Ημουν ετοιμη να πω ακριβως αυτο!

    Αν το δεις κιολας απ αυτη την αποψη, κρινοντας το εργο ενος καλλιτεχνη κρινουμε και την προσωπικοτητα του, αφου το εργο του ειναι αντανακλαση του ψυχικου του κοσμου. Αν δηλαδη δεν μας αρεσει καποιο εργο, αυτο συνεπαγεται οτι δεν μας αρεσει και ο χαρακτηρας απ τον οποιο προεκυψε το εργο αυτο γιατι πχ οι αντιληψεις του δεν συμφωνουν με τις δικες μας. Απλο ειναι παιδες!



    Συμφωνω απολυτα!!!!
    uNick
    05.10.2007, 13:33
    Νομίζω πως, όταν μιλάμε για τον χαρακτήρα ενός καλλιτέχνη, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ok, το αν είναι π.χ. gay ή αν πίνει δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου αν αυτό γινόταν σε προσωπικές του στιγμές και δεν επιρρέαζε με κανέναν τρόπο τους άλλους. Αν, όμως, ο μέθυσος καλλιτέχνης σπάει στο ξύλο τη γυναίκα του ή δημιουργεί προβλήματα στους συνεργάτες του, με ενδιαφέρει άμεσα! Ή ένας καλλιτέχνης με κακή, προκλητική ή προσβλητική συμπεριφορά απέναντι στους συνεργάτες του ή στους μουσικούς του, επίσης με χαλάει...

    Θέλω να πω ότι ο χαρακτήρας και οι συνήθειες ενός καλλιτέχνη σίγουρα έχουν αντίκτυπο στην εικόνα που βγάζει προς τα έξω. Ας γράφει αριστουργήματα... Αυτό αν έρθει η ώρα θα του το αναγνωρίσω - επισημαίνοντας όμως και την ένστασή μου στον κακό του χαρακτήρα...



    ...στην καρδιά βάλε πατίνια...

    και δυο ρουλεμάν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 05-10-2007 13:34 ]


    katurunen
    05.10.2007, 13:46
    Ωραία όλα αυτά, συμφωνώ πάνω-κάτω με όλους σας.
    Ας πάρουμε για παράδειγμα τον Jim Morrison, τον οποίο θεωρώ τρομερό ποιητή.
    Αν δεν ήταν "καμμένος" ο άνθρωπος και πειραγμένος μεσα στο κεφάλι του... θα ήταν αυτός που ήταν? Βέβαια και από την άλλη, έχουμε ακριβώς το αντίθετο... την Britney Spears! ΝΤΟΙΙΙΙΙΙΝΓΚ... Που κατα τη γνώμη μου, ούτε για αξιόλογος άνθρωπος μου κάνει αλλά κυρίως δεν μου κάνει καν καλλιτέχνης!
    Αυτό που τελικά εχει σημασία μάλλον είναι να "ζυγίζουμε" κατά κάποιο τρόπο αυτά τα δύο και μετά να αποφασίζουμε.
    Πχ... όταν ακούμε ένα τραγούδι, ή βλέπουμε έναν πίνακα, πόσο επηρεάζετε την άποψη μας για αυτό, αν γνωρίζουμε οτι ο δημιουργός του είναι ο μεγαλύτερος εγκληματίας που γνώρισε η ανθρωπότητα...?
    Πωπω φλύαρη που είμαι, δεν με αντέχω!