ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη
    SteliosG
    04.06.2004, 01:53
    Μια προταση απλη θελω να κανω γιατι ειμαι γενικως ανησυχω πνευμα (χεχε) κ μαρεσει να λεω την αποξη μου οταν βλεπω οτι κατι αξιζει!! δε θελω ουτε εξυπνος να το παιξω ουτε ειδικος (δεν ειμαι εξαλλου)!

    ετσι οπως το βλεπω το MusicHeaven ως χρηστης καθαρα, πιστευω οτι χρειαζεται μια ανανεωση το design του! νομιζω εχετα βαλει πολλα πραγματα στην αρχικη σελιδα, ειναι πολυ μακρυα (χρειαζεται μεγαλο scroll down για να τα δεις ολα) και μπερδευει το ματι! νομιζω οτι χρειαζεται καποια καλυτερη τακτοποιηση-οργανωση, με λιγοτερα πραγματα στην αρχικη σελιδα ή καποια αλλη δομη που να βοηθαει τη πλοηγησει του χρηστη! δεν ειμαι ειδικος, ξαναλεω, αλλα ως χρηστης λεω τι αισθανομαι! ειδικα για τα νεα μελη νομιζω ειναι λιγο μπερδεμα! επισης νομιζω ειναι λιγο βαρια ως σελιδα!!αυτο το background επισης χρειαζεται μια ανανεωση κατα την αποψη μου! μοιαζει λιγο παιδικο οταν το πρωτοδει κανεις (χωρις να θελω να θιξω κανενα)!!

    δε ξερω αν υπαρχει καποιο κεφαλεαιο πισω απο το MusicHeaven ωστε να μπορεσει να βοηθησει στην ανανεωση της σελιδας (αν τη κανετε) ουτε ξερω ποσο χρονο δινετε οι admin στο MusicHeaven (ασχολειστε επαγγελματικα με αυτο ή οχι?)

    προτεινω λοιπον το εξης ως 1ο βημα! καντε ενα ερωτηματολογια προς ολα τα μελη να ρωτησετε την αποψη τους! ρωτηστε τους για νεες ιδεες κ αποψεις κλπ κλπ!

    αν κρινετε οτι χρειαζετε ανανεωση, ρωτηστε κ αν υπαρχει καποιος προθημος να βοηθησει με οποιο τροπο! ή καντε κ ενα διαγωνισμο web design για το Music Heaven!

    Δε θελω να γραψω πολλα ακομη γιατι δεν εχει νοημα αν δε ξερω και οι αλλοι τι σκεφτονται!

    εγω προσωπικα θα ηθελα να βοηθησω αν θελετε κατι! δεν εχω καμια σχεση με web design κλπ, αλλα αν πιστευετε οτι μπορω να κανω κατι ειμαι στη διαθεση σας, ετσι γιατι ειναι ωραια η παρεα σας!

    Περιμενω σχολια απο ολους!!!!! ειναι ενδιφερον θεματακι πιστυεω για το καλο του MusicHeaven που ολοι γουσταρουμε, αλλα και για τη μουσικη και το πολιτισμο της χωρας μας γενικως (δεν υπρβαλλω) μιας και σας διακρινη μια σπανια ποιοτητα και ενα δυσευρετω μερακι!!!

    ...δεν υπαρχει σωστος ή λαθος τροπος να κανεις κατι...υπαρχει μονο καλυτερος απο αυτον που εκανες πριν...

    ευχαριστω οπως και να εχει!!!
    stefke
    04.06.2004, 13:57
    ki ego exo pei ston jorge sto parelthon oti ontos i selida,idiaiteros i arxiki,einai poli varia kai poli fortomeni....
    ola kala ki ola oraia alla ki ego protimo ena poli pio filiko perivallon kai poli pio aplo.symfono stelio alla eisai ligo skliros stin kritiki sou....skepsou posi douleia exoun xreiastei ola uata mexri tora


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: stefke on 04-06-2004 13:58 ]
    SteliosG
    04.06.2004, 14:13
    γεια σου stefke!! το μονο που θελω να σε ρωτησω ειναι γιατι λες οτι ειμαι σκληρος στη κριτικη μου?? ξεκαθαρησα απο την αρχη γιατι κανω αυτα τα σχολεια κ αναφερω κ στο τελος κατι που δειχνει νομιζω το οτι σεβομαι το κοπο κ τη προσπαθεια των δημιουργων!! δε θελω να θειξω κανενα!! για το καλο του MusicHeaven αναφερω οτι αναφερω!! σαφως και σεβομαι κ υπερεκτιμαω τη δημιουργια αυτης της σελιδας! προτεινω λοιπν να βοηθησουμε ολοι μαζι για το καλυτερο!!! φιλια πολλα! κ συγνωμη αν σε εθιξα εσενα ή καποιον αλλο! θα ηθελ ομως να δω και την αποψη των admin!!!!
    jorge
    04.06.2004, 14:56
    Στέλιο ευχαριστούμε για τη γνώμη σου. Όποιος άλλος θέλει να πει τη γνώμη του να το κάνει, αλλά θα παρακαλούσα να είμαστε ουσιαστικοί και συγκεκριμένοι σε αυτά που λέμε.


    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 04-06-2004 στις 01:53 έγραψε:

    ετσι οπως το βλεπω το MusicHeaven ως χρηστης καθαρα, πιστευω οτι χρειαζεται μια ανανεωση το design του! νομιζω εχετα βαλει πολλα πραγματα στην αρχικη σελιδα, ειναι πολυ μακρυα (χρειαζεται μεγαλο scroll down για να τα δεις ολα) και μπερδευει το ματι! νομιζω οτι χρειαζεται καποια καλυτερη τακτοποιηση-οργανωση, με λιγοτερα πραγματα στην αρχικη σελιδα ή καποια αλλη δομη που να βοηθαει τη πλοηγησει του χρηστη!




    Στέλιο από αυτά που διαβάζω νομίζω πως αυτό που κυρίως θέλεις να αλλάξει είναι η δομή και όχι το design, σωστά; Για το design έχω δεχθεί αρκετά θετικά σχόλια και δεν υπάρχει η σκέψη προς το παρόν να αλλάξει.

    Όσον αφορά τη δομή έχεις αρκετό δίκιο στο οτι υπάρχουν πολλά στην πρώτη σελίδα.

    Όμως πλέον το MusicHeaven είναι τεράστιο. Έχει δεκάδες ενότητες και υποενότητες: Παρτιτούρες, Σύνδεσμοι, Downloads, PhotoHeaven, RadioHeaven, Forum, Chat, Συχνές Ερωτήσεις, Εγκυκλοπαίδεια, Ατζέντα - Εορτολόγιο, Αγγελίες, MusicHeaven TV, Music Pages, Προσωπικά Μηνύματα, Κοσμοπλάνα, T-Shirts, Τάδε Έφη, Δίσκος του Μήνα, Αναζήτηση, Μουσικά Κουίζ, GamesHeaven, Συνεντεύξεις, Post It, Επικοινωνία, Προτιμήσεις, Δημοσιεύσεις, Αρχείο κ.α.


    Τι να αφήσουμε απ' έξω από την πρώτη σελίδα απ' όσα υπάρχουν τώρα;
    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

    Κατά τη δική μου άποψη, βρίσκω πολύ βολικό στην πρώτη σελίδα να υπάρχουν όσα υπάρχουν αυτή τη στιγμή, απλά θα πρέπει να είναι πιο ευδιάκριτες οι ενότητες. Αυτή τη στιγμή οι ενότητες χωρίζονται στις 7 επάνω (κάτω από το λογότυπο) και σε αυτές της αριστερής στήλης επάνω. Υπάρχει σκέψη για να τακτοποιηθεί αυτό το ζητηματάκι, που δεν το θεωρώ σημαντικό, μια και όποιος είναι μέλος 1-2 εβδομάδες ξέρει που βρίσκεται η ενότητα που τον ενδιαφέρει.


    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 04-06-2004 στις 01:53 έγραψε:

    αυτο το background επισης χρειαζεται μια ανανεωση κατα την αποψη μου! μοιαζει λιγο παιδικο οταν το πρωτοδει κανεις (χωρις να θελω να θιξω κανενα)!!




    Τα αστέρια θεωρούνται παιδικά; Τι λέτε οι υπόλοιποι; Θα μ' ενδιέφεραν και άλλες γνώμες...


    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 04-06-2004 στις 01:53 έγραψε:

    δε ξερω αν υπαρχει καποιο κεφαλεαιο πισω απο το MusicHeaven ωστε να μπορεσει να βοηθησει στην ανανεωση της σελιδας (αν τη κανετε) ουτε ξερω ποσο χρονο δινετε οι admin στο MusicHeaven (ασχολειστε επαγγελματικα με αυτο ή οχι?)




    Κεφάλαιο δεν υπάρχει, ούτε και άπλετος ελεύθερος χρόνος. Υπάρχει όμως μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουμε. Η προσπάθεια είναι καθαρά ερασιτεχνική, δεν υπάρχει εταιρία από πίσω.


    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 04-06-2004 στις 01:53 έγραψε:

    προτεινω λοιπον το εξης ως 1ο βημα! καντε ενα ερωτηματολογια προς ολα τα μελη να ρωτησετε την αποψη τους! ρωτηστε τους για νεες ιδεες κ αποψεις κλπ κλπ!




    Όταν λες "όλα", το εννοείς; Ακόμα και 1 στους 10 να απαντήσει μιλάμε για 1000 ερωτηματολόγια...
    SteliosG
    04.06.2004, 15:52
    Φιλε Γιωργο! εχεις δικιο στο οτι πρεπει να ειμαι πιο συγκεκριμενος! απλα δεν ειπα πολλα στο 1ο μηνυμα γιατι πρωτα ηθελα να δω αν ενδιφερετε κανεις! να μη μιλαω κ στον αερα! ευχαριστω καταρχην για την απαντηση στο μηνυμα μου!

    αρχικα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: ειχατε βαλει καποιο ερωτημα πριν κανα μηνα στο "ποια ειναι η αγαπημενη σας κατηγορια στο MusicHeaven"! βγαλατε καπιο συμπερασμα απο αυτό? το χρησιμοποιησατε καπου?σε ενα αναλογης μορφης ερωτηματολογιο, λοιπον, αναφερομαι κ εγω, λιγο πιο εκτεταμενο, το οποιο να δινει περιθωριο αξιολογησης ολων των κατηγοριων της σελιδας! οχι τεραστιο! μπορω να βοηθησω σε αυτο αν θελετε κ στην αναλυση του! θα ειχε πολυ ενδιαφερον!

    επισης, εχεις δικιο οτι δεν αναφερομαι στο design αλλα στη δομη! δεν ειμαι σχετικος με την ορολογια συγνωμη! βαση λοιπον του ερωτηματολογιου αλλα και της δικης σας αποψης νομιζω οτι χωραει μια πιο οργανωμενη, λειτουργικη και ευχρηστη δομη η σελιδα σας! θα ηθελα να γινω πιο συγκεκριμενος, αλλα δωσε μου 3-4 μερες να κατσω να σας ετοιμασω μια προτασουλα απλη (σε excel θα τη κανω δεν ειμαι ειδικος) και θα σας τη στειλω με διαφορες ιδεες! το πρωτο λογο τον εχετε εσεις βεβαια!

    καλυτερα που δεν υπαρχει καποια εταιρεια πισω απο τη σελιδα σας και ειναι προς τιμη σας η ερασιτεχνικη δουλεια αυτη που κανετε! ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και πολιτιστικης αξιας γιατι τη διακρινη σοβαροτητα, αγαπη και μερακι (το ξαναλεω!!!)

    περιμενω κ αλλα σχολια απο αλλα μελη παντα καλοπροαιρετα!!!
    falimento
    04.06.2004, 16:47
    Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους

    Το θεμα που έθιξε ο φίλος Στέλιος είναι αρκετά ενδιαφέρον και οιεσδήποτε τέτοιες παρατηρήσεις-νουθεσίες είναι πάντοτε επίκαιρες και σημαντικές...

    Εγώ προσωπικά δεν έχω αυτή τη στιγμή κάτι στο μυαλό μου να προτείνω. Νομίζω οτί η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη όπως έιπε και ο δημιουργός της με μεράκι (όχι και Κανάκη) και τη βρίσκω πολύ προσεγμένη και ενδιαφέρουσα.. Είναι καλοσχεδιασμένη με ωραίους χρωματισμούς και φόντο.. Γενικά χαίρεσαι να περιτριγυρίζεις πέρα δώθε ανοίγοντας καινούρια παράθυρα, θέματα κτλ..

    Το μόνο που έχω να παρατηρήσω ίσως είναι το "βάρος της ιστοσελίδας".. Στο σπίτι μου διέθετα modem στα 33 Κ και έμπαινα στο musicheaven Τρίτη και εμφανιζόταν στην οθόνη Τετάρτη(!).. Ευτυχώς άλλαξα σύνδεση και όχι ιστοσελίδα!!!

    Αλλά απ' την άλλη είναι τόσα πολλά τα θέματα που πραγματεύονται οπότε είναι δύσκολη ή όλη συμπίεση...

    Εν κατακλείδι (αχ αυτά τα smilies του forum να αλλάζαν..) το Musicheaven είναι perfetto..


    jorge
    04.06.2004, 17:01
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 04-06-2004 στις 16:47 έγραψε:

    αχ αυτά τα smilies του forum να αλλάζαν..)






    Falimento πες μας επιτέλους, τι είδους smilies θέλει ο λαός! Κανείς δε μου λέει και βλέπω πως το κίνημα εξαπλώνεται ραγδαία!
    gate
    05.06.2004, 01:29
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 04-06-2004 στις 17:01 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος falimento στις 04-06-2004 στις 16:47 έγραψε:
    [i]
    αχ αυτά τα smilies του forum να αλλάζαν..)






    Falimento πες μας επιτέλους, τι είδους smilies θέλει ο λαός! Κανείς δε μου λέει και βλέπω πως το κίνημα εξαπλώνεται ραγδαία!

    [/I]



    Τι είναι αυτά που ακούμε...???

    Δεν ξέρω αν θέλει αλλαγές ο λαός και ποιές, αλλά αν τολμήσεις Jorge να πειράξεις τα φατσάκια μου θα τσακωθούμε άγρια...

    Δεχόμαστε μόνο προσθήκες...
    Orfeus
    05.06.2004, 06:52
    Το Site είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!
    Κατά τη γνώμη μου, (πέρα από τις όποιες αναβαθμίσεις γίνονται κατά διαστήματα), δεν χρειάζεται αλλαγές.
    Βρίσκεις ότι θέλεις και μάλιστα .....ΕΥΚΟΛΑ!!!
    Βάρος; Τι βάρος; Ποιο βάρος; Κάποτε ταξίδευαν για τη Θεσ/νίκη με την "πόστα" και τους έπαιρνε 12-14 ώρες. Και φυσικά, δεν "έφταιγε" η Θεσ/νίκη γι' αυτό.

    Τα αστέρια είναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!!




    Orfeus
    05.06.2004, 06:55
    ...και τα Φατσάκια είναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!!







    KIT_KAT
    05.06.2004, 09:52
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 04-06-2004 στις 17:01 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος falimento στις 04-06-2004 στις 16:47 έγραψε:
    [i]
    αχ αυτά τα smilies του forum να αλλάζαν..)






    Falimento πες μας επιτέλους, τι είδους smilies θέλει ο λαός! Κανείς δε μου λέει και βλέπω πως το κίνημα εξαπλώνεται ραγδαία!

    [/I]



    Επιτέλους, κάποιος σκύβει πάνω στα προβλήματά μας! (χαμογελάκι) Jorge νομίζω σου έχω πει γι' αυτό!
    Στα σοβαρά τώρα, το πρόβλημά μας είναι πως δε μας εκφράζουν τα φατσάκια. Προσωπικά όταν γράφω κάτι, ψάχνω να βρω ένα smile να βάλω και τις περισσότερες φορές δε βρίσκω κάτι να ταιριάζει... Καταρχήν παραπάνω θέλησα να βάλω ένα χαμογελάκι και δεν υπήρχε... υπήρχε αυτό με τα δοντάκια,
    το οποίο όμως είναι σαν κοροϊδευτικό...
    αυτό πάλι, γελάει λίγο σα χαζό!
    Επίσης άμα θέλεις να βάλεις αυτό : - ( τι θα κάνεις?
    Ή θα βάλεις το τυρκουάζ που κλαίει
    (εντάξει, δε στενοχωριόμαστε και τόσο!)
    ή εκείνο με τις μύξες
    (μύξες.............).
    Τα δε εξής δύο και είναι λίγο αντιαισθητικά και κάνουν και το post τεράστιο...
    Προσωπικά αυτό που μ' αρέσει πολύ (αλλά δεν ταιριάζει πάντα!) είναι αυτό

    α και αυτά με τα πανώ αλλά πώς να πετάξουμε τα πανώ;;

    Επίσης αυτά τα δύο είναι όμορφα γιατί είναι αρκετά διακριτικά...

    Σύμφωνα με το πόρισμα από τις συζητήσεις με τα μέλη που συμφωνούν (είναι φλέγον θέμα βλέπεις!) τα smilies δε συνάδουν προς το συνολικό επίπεδο της ιστοσελίδας.
    Η οποία νομίζω ότι είναι πολύ φροντισμένη, και όσο για το βάρος της, δεν μπορώ να το κρίνω μιας και ξέρω πια πού βρίσκεται το καθετι. Στέλιο είσαι μέλος αρκετό καιρό, ακόμα σε δυσκολεύει ή μιλάς για την πρώτη εντύπωση?
    Και θα διαφωνήσω μαζί σου για τα αστεράκια! Αλλά btw η περσινή καλοκαιρινή θάλασσα υπάρχει?


    Nektarios
    05.06.2004, 10:20
    Giorgo proxwra, allaxe ta ola!!!!
    jorge
    05.06.2004, 10:24
    Quote:

    Το μέλος Nektarios στις 05-06-2004 στις 10:20 έγραψε:

    Giorgo proxwra, allaxe ta ola!!!!





    ΘΑΥΜΑ - ΘΑΥΜΑ! Που είσαι συ ρε παλικάρι;;;
    back !
    Nektarios
    05.06.2004, 10:43
    ola kala jorge.Elpizw to idio kai gia esena!!!
    Astron
    05.06.2004, 11:29
    Νομίζω πως σε σχέση με τον όγκο των δεδομένων και των διαφορετικών αντικειμένων που έχει το site, η παρούσα δομή είναι απ' τις καλύτερες δυνατές. Όσοι παρακολουθούν το site καιρό θα έχουν δει ότι έχουν γίνει πολλές προσπάθειες να συμμαζευτεί η πρώτη σελίδα, και σήμερα, όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται έχουμε μια από τις πιο "compact" μορφές που είχαμε ποτέ!
    Τα βασικά πράγματα είναι στις πρώτες 2 σελίδες έτσι κι αλλιώς. Πιο κάτω είναι η εγκυκλοπαίδεια, το "τάδε έφη", αγγελίες, δηλαδή πράγματα γενικού ενδιαφέροντος που μπορεί να τα διαβάσει κάποιος για να περάσει το χρόνο του.

    Τώρα σχετικά με τα smilies στην αρχή νόμιζα ότι τα λέτε για πλάκα ρε παιδιά, αλλά η Κατερίνα τελικά ανέπτυξε και επιχειρηματολογία.
    Η δε φράση "τα smilies δε συνάδουν προς το συνολικό επίπεδο της ιστοσελίδας" μου δημιουργεί κάποια ερωτηματικά...
    Δηλαδή πώς πρέπει να είναι ένα smilie για να συνάδει με το γενικό επίπεδο ενός site τέχνης; Να είναι ο Καζαντζάκης χαμογελαστός ή ο Ελύτης να ξεραίνεται στα γέλια?
    Δηλαδή αν για το απλό χαμόγελο είχαμε ένα πιο πετυχημένο smilie θα ανέβαινε το επίπεδο του musicheaven??
    Δε νομίζω ρε παιδιά, πολύ στα σοβαρά δε το πήραμε;

    KIT_KAT
    05.06.2004, 14:59
    Μπα, ο Ελύτης δεν πιστεύω πως θα ταίριαζε! Αναφερόμουν στο επίπεδο αισθητικής, όχι... στο επίπεδο καλλιέργειας ή σε κάτι άλλο. Μπορείς να το πεις κι αλλιώς: Παρόλο που το όλο site είναι πολύ καλαίσθητο, τα smilies το χαλάνε. Προς Θεού βρε, δεν είπαμε ότι είναι το πιο σημαντικό θέμα. Απλά....
    jorge
    05.06.2004, 20:04
    Κατερίνα έχεις δίκιο σε όσα λες. Τα smilies που είναι στο post-it (πρώτη σελίδα, δεξιά στήλη, πατάμε και το + ) είναι οκ;

    (θα το ρίξω το κίνημα, που θα μου πάει...)

    dimitrioskalantzis
    05.06.2004, 23:17
    Mιά χαρά είναι το site !!!!!! Θα πρέπει να είμαστε ευτυχησμένοι που υπάρχει τέτοιο site!!!!!!!

    Γιώργο προχώρα γ_ _ _ _ _ _ α όλα!!!!!!!
    jorge
    06.06.2004, 00:15
    ε όχι και να τα γκρεμίσω...


    Θα σε ψάχνω στο τέλος του κόσμου
    ως την αρχή τ’ ουρανού



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 06-06-2004 00:16 ]
    istoxastis
    06.06.2004, 02:07
    Σύμφωνα με τα λίγα που ξέρω σχετικά με το στήσιμο ένος site, αλλάζεις τη δομή του, όταν δεν είναι λειτουργικό, το MusicHeaven όμως και λειτουργικότατο είναι και ευχάριστη η περιήγηση του. Και με δεδομένο ότι δεν λειτουργεί με τη λογική του ταχυφαγείου, είναι φυσικό οτι και η πρώτη αλλά και η επί μέρους σελίδες,θα έχουν, ανάλογα με το μέγεθος του κειμένου και κάποια scroll down. Τώρα αν θέλετε να αλλάξετε το design, να ξέρετε οτι εμείς οι παθιασμένοι εραστές θα μένουμε ες αεί (έκφραση της Νεκταρίας το "ες αεί") με την εικόνα της πρώτης αγάπης. Α, δεν σου είπα Κατερινούλα, μπορείς να παίρνεις μέρος στο forum και χωρίς smiles... (με ολίγη δόση χιούμορ αυτό, έτσι?).