ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Συζήτηση περί Judas Priest!

    john1987
    08.10.2007, 17:01
    Παιδες οι Judas Priest ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα,και θα ηθελα σε αυτο εδω το topic να μοιραστουμε τις αποψεις για ενα απο τα μεγαλυτερα και πιο αυθεντικα heavy Metal groups που εχουν υπαρξει!

    Οι Judas Priest απο το 1974 εως σημερα εχουν κυκλοφορησει 16 studio albums και εχουν περιοδευσει σε ολοκληρο τον κοσμο.Επισκεφθηκαν τη χωρα μας το 2001 με τον Tim Owens στα φωνητικα,ενω το 2004 ηρθαν και προκαλεσαν πανικο στο Terra Vibe με το original line-up με τον Rob Halford στα φωνητικα βεβαιως βεβαιως!

    Επισημο site www.judaspriest.com

    Πηγε κανεις απο σας στις συναυλιες τους στην Ελλαδα?

    Σας αρεσε το νεο album?

    Τι προαισθημα εχετε για το επομενο?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-10-2007 17:38 ]


    deathminor88
    09.10.2007, 01:59
    Κλασσικότατοι, αγαπημένο το Painkiller αλλά τους βαριέμαι ελλεινά... Φυσικά χωρίς (και) αυτους, δεν θα ήταν έτσι η "σκληρή" μουσική σήμερα...
    john1987
    09.10.2007, 02:14
    Γιατι τους βαριεσαι ρε συ?

    Ενα πραγμα που θα ηθελα να σημειωσω για τους Priest ειναι το οτι εχουν μεγαλη ποικιλια στη μουσικη τους,κι ετσι τους βαριεται κανεις δυσκολα.

    Δηλαδη,καθε δισκος ειναι σχεδον παντα αρκετα διαφορετικος του προηγουμενου.Οσοι εχουν ακουσει τη δισκογραφια τους θα το καταλαβουν.Και εχουν ενα μεγαλο καταλογο απο αξιολογα κομματια διαφορετικου στυλ.

    Ενω πχ οι Maiden επαναλαμβανονται σαφως περισσοτερο.
    (εννοειται αγαπημενο συγκροτημα κι αυτο)


    deathminor88
    09.10.2007, 02:43
    Γενικά, ούτε τους maiden τους ακούω πολύ πια (αν και τον τελευταίο δίσκο τον έχω λιώσει)... Πιο παλιά φανατικά,αλλά στρέφομαι όλο και περισσότερο στις σκανδιναβικές χώρες... Είναι αλλού οι άνθρωποι!
    Angelofdeath1990
    09.10.2007, 07:48
    nai ontws 8a sumfwnhsw me ton filo Death oi skandinauoi einai ALLOUUUUUU(oxi fun park LOL) alla kai oi Priest gia mena einai polu kaloi kai egw exw olht hn diskofragia tous to mono pou einai ligo bareto einai oti trabane se polla kala tragoudia para ma para polu to solo....alla genika ta spane.....
    Dimos22
    09.10.2007, 13:02
    Λόγια του Scott Ian στο Metal Hammer: <Οι Judas Priest είναι ο λόγος που το Metal υπάρχει ως μουσικό είδος. Ανοιξαν το δρόμο για μπάντες όπως οι Iron Maiden, Metallica , Slayer, Anthrax κ.α. Ξέρω πως οι Sabbath ήρθαν πριν τους Priest κι ανακάλυψαν το Metal, αλλα ακόμα βασίζονταν αρκετά στα blues. Ξέρω πως αυτό που λέω μπορεί να μην βρίσκει σύμφωνους κάποιους. Τελος πάντων, ο κόσμος πρέπει ν'ακούει Priest και να τους έχει στην ίδια μοίρα με τους Sabbath και τους Iron Maiden>
    Προσωπικά συμφωνω με αυτά που είπε ο κ.Scott Ian, δεν είμαι και ο πιο φανατικός των Priest αλλα παραδέχομαι πως απλά είναι τεράστιοι!!! και μόνο το Painkiller και το Βritish Steel να είχαν γράψει πάλι τεράστιοι θα ήταν, αλλα έχουν κάνει πολύ περισσότερα! Τους έχω δει το 2001 και το 2004, και τις δύο φορές ηταν φοβεροί αλλα προσωπικά έπαθα πλάκα την πρώτη φορά με τον ήχο τους. Ίσως ο πιο καλός ήχος που εχω πετύχει σε ανοιχτή συναυλία. Επίσης ο Tim Owens ήταν φοβερός, μόνο το Painkiller <σκότωσε>... (δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορει να πιάσει την απόδοση του Halford) Το 2004 απλά είδαμε (χωρίς άλλο σχόλιο) το
    Τώρα τα σχόλια για τους Σκανδιναβούς είναι λίγο άσχετα (χωρις παρεξήγηση, γουστάρω πολύ την Σκανδιναβική σκηνή) κατά την γνώμη μου έχουν το κάτι παραπάνω οι κύριοι απο το νησί!
    Αυτά τα λίγα
    Angelofdeath1990
    09.10.2007, 14:55
    pantws oti kai na poume gia tous Priest einai ligo....einai korufoi oi an8rwpoi exoun ksefugei apo allo planhth...eidika oi ki8aristes...
    john1987
    09.10.2007, 15:56
    Καλα τα λεει ο Dimos22.Εξαλλου καπου ακουσα το ρητο οτι "οι Sabbath ειναι το heavy και οι Priest το Metal"...

    Εισαι πολυ τυχερος που τους ειδες και το 2001.Εγω τους ειδα το 2004 και πραγματικα ηταν ενα ονειρο που βγηκε αληθινο να τους δω με τον Halford στα φωνητικα.
    Ακουσα οτι και το 2004 ο ηχος ηταν εξαιρετικος.Εγω μεσα στην πορωση μου δεν καταλαβαινα και πολλα!!!

    Ο Rob πως σου φανηκε?Εμενα παντως αξιοπρεπεστατος και μας πορωσε κατα καιρους...
    Και βεβαια το setlist δεν παιζοτανε ετσι?Δηλαδη,πολυ καλυτερο απο του 2001...

    Το τελευταιο album του 2005 το ακουσε κανεις?Εμενα μου αρεσε αρκετα.

    ps1:deathminor88 κι εγω το A matter... το εχω λιωσει,αν και το θεωρω καλυτερο μεν του dance of death,αλλα σαφως χειροτερο του brave new world
    ps2:Συμφωνω οτι το κιθαριστικο διδυμο τα σπαει,αλλα αυτο που πιστευω απογειωσε το συγκροτημα (κυριως στο παρελθον) ηταν η φωνη του Halford.
    Dimos22
    09.10.2007, 16:41
    Και τo 2004 o ήχος ήταν πολύ καλός απλά το 2001 είχε απίστευτο όγκο (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γεμάτες ακουγόντουσαν οι κιθάρες!) αν έχεις το 98' Live Meltdown μπορείς να πάρεις μια ιδέα. ο Halford ήταν κατι παραπάνω απο αξιοπρεπέστατος, δυστηχώς δεν μπορέσα να κατεβω Αθήνα όταν έπαιξε με το προσωπικό του group... Το setlist το 2001 είχε και αρκετα τραγούδια απο το Jugulator (είχαν παίξει και 2 κομματια αν θυμάμαι καλα απο το ακυκλοφορητο,τότε, Demolition) κατι που μου άρεσε πολύ γιατι το Jugulator είναι δισκάρα! (μάλλον θα φάω κραξιμο τώρα
    )
    Το Angel of retribution είναι ενα αρκετά καλό album που δεν συγκρινετε σε καμιά περίπτωση με τους παλαιότερους δίσκους τους.Τέλος ειδικά για τους Priest οτι είναι ο Halford ακριβώς το ίδιο ,ίσως και περισσότερο, είναι και οι Tipton-Downing! Riff-ομηχανές! Και μην ξεχνάμε και τον Scott Travis, στο "στύλ" του οφείλεται ένα μεγάλο μέρος τις επιθετικότητας που βγάζει ο καλύτερος δισκος των 90's!Αυτά, some heads are gonna roll
    john1987
    09.10.2007, 22:47
    Το εχω το live meltdown 98 αλλα γενικα μου αρεσε πιο πολυ ο ηχος του group στη Reunion περιοδεια,οπως και στην περιοδεια για το Angel Of Retribution.

    Κι εγω ρε γμτ ανακαλυψα τους Priest γυρω στο 2001 και για αυτο δεν πηγα στον Halford,ο οποιος βεβαια τοτε ηταν σε καλυτερη φορμα απο το 2004 σαφως.

    Το Jug μπορω να πω δε μου αρεσε σχεδον καθολου,το Demolition μου αρεσε λιγακι παραπανω,αλλα γενικα το στυλ του Ripper δεν πηγαινε στα κλασικα κομματια στα live.

    Το Angel Of Retribution το θεωρω καλυτερο των Jug κ Demolition,και ισως καλυτερο και του Turbo.(οχι του Ram it down ομως)

    Και ακουγεται ολοκληρο πολυ ευχαριστα μπορω να πω.

    Πιστευω η αξια του Halford φανηκε οταν εγκατελειψε τους Priest,που κατα τη γνωμη μου παρηκμασαν με τον Ripper.Δε λεω φοβερες φωνητικες δυναοτητες το παλικαρι αλλα σαν τον Halford δεν ηταν,οπως και να το κανουμε.Επισης,η ηχος τους εγινε λιγακι πιο ...Pantera,και οι στιχοι πηγαιναν απο το κακο στο χειροτερο.

    Προσωπικα,προτιμω τα 2 albums των Halford απο τα albums των Priest με τον Owens.

    Anwyay,περαιτερω εντυπωσεις απο τη συναλια κανεις?

    sea_like_eyes
    10.10.2007, 14:22
    ο Rob Halford με ενα ποτηρι τσαι στο χερι και παντοφλες να τραγουδαει το Rapid Fire στο Studio . . . και να το βγαζει με μιας!
    Μιλαμε για μια απο τις Top Φωνες . . . οσο για το dresscode . . . ποιος ειπε πως τα δερματινα και οι αλυσιδες βγαζουν συναισθημα!
    Ο Rob με παντοφλακια και τσαι και seaμπαθεια ηχογραφισε εναν ΜΕΤΑL YMNO!


    θεωρω το ''sad wings of destiny'' . . .καλυτερο τους album!
    To ''painkiller'' παλι . . .τι να πεις . . .ενα απο τα ΤΟP heavy-Metal Albums των 90's!
    Eπισης το Rock Rolla(1974)αμα το ακουσει καποιος προσεκτικα θα καταλαβει για τι μουσικους μιλαμε !!!!
    ο ''σπαρακτικος''Ηαlford στο ''Run of the Mill'' . . . η ψυχεδελεια του ''Caviar and Meths'' . . . τι να πεις . . .
    McJohn
    10.10.2007, 15:53
    Μαρεσουν πολυ.Τους ειδα και live με τον Rob.Αγαπημενο μου album Painkiller και αμεσως μετα Sad wings of destiny.

    Το Live in London ομως με τον Ripper με εκανε να "βρεξω" λιγο το παντελονι μου.
    john1987
    10.10.2007, 19:41
    sea_like_eyes δεν τα ηξερα αυτα που ειπες!

    Παντως κι εμενα τα sad wings και painkiller ειναι τα αγαπημενα μου album,αν και θεωρω το Sin After Sin τεραστιο δισκο επισης.

    Ενα λαθος παντως,που κανουν αυτοι που ακουνε Priest,ειναι οτι τους εχουν ταυτισει με τα 80s ενω εχουν βγαλει αριστουργηματα (και ισως πιο εμπνευσμενα πραγματα) στα 70s....

    Ρε συ το Live in London με αφησε αδιαφορο.Ο Owens προφανως εχει φοβερες δυνατοτητες,αλλα τα κλασικα κομματια τα σκοτωνει.Η χροια του δε μου αρεσει καθολου,οπως και η προφορα του.

    Σε παλαιοτερα live (ακομα και στο live insurrection των Halford το 2001) o Rob ηταν απλα συγκλονιστικος...

    Αγαπημενο κομματι κανεις?

    Εμενα Beyond the realms of death,με κοντινα ομως δεκαδες αλλα...
    Xrononaytis
    11.10.2007, 13:30
    Ego thimame kati allo pou den mou arese ston Rob Harford pige mazi me tous Black Sabbath gia tour gia sinavlies den tou bgaini afto mazi me Black Sabbath exi polli psiles kai ta tragoudia ton Black Sabbath den einai gia afton . Alla einai morfi to atomo ton eixa di se na doroforiko kanali na einai kalesmenos se diagonismo tromou tainion pia einai pio kali kai kai aftos parousiaze to saw 3 .
    john1987
    11.10.2007, 14:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Xrononaytis στις 11-10-2007 στις 13:30 έγραψε...

    Ego thimame kati allo pou den mou arese ston Rob Harford pige mazi me tous Black Sabbath gia tour gia sinavlies den tou bgaini afto mazi me Black Sabbath exi polli psiles kai ta tragoudia ton Black Sabbath den einai gia afton . Alla einai morfi to atomo ton eixa di se na doroforiko kanali na einai kalesmenos se diagonismo tromou tainion pia einai pio kali kai kai aftos parousiaze to saw 3 .



    Ποτε δεν πηγε για tour με τους Sabbath ρε συ.

    Αντικατεστησε τον Dio για 2 συναυλιες το 1992,και τον Ozzy το 2004.Στη πρωτη περιπτωση ο Dio τα ειχε σπασει με τους Sabbath και στη δευτερη ο Ozzy ηταν αρρωστος.Το 1992 τον καλεσε εκτακτως ο Iommi να πεταξει να τους βρει στην California,ενω στη δευτερη περιπτωση επαιζε με τους Judas Priest support στους Σαbbath στο Ozzfest του 2004.Ισα-ισα ειχε τα balls να αντικαταστησει τελευταια ωρα οποιον αντικαταστουσε,και πραγματοποιησε και το ονειρο του να παιξει με τους Sabbath,των οποιων ειναι μεγαλος οπαδος.Στην πρωτη συναυλια δεν ειχε προβαρει καν τα τραγουδια παρα μονος του,ενω στη δευτερη τραγουδησε 2,5 ωρες σερι επειδη ειχε προηγηθει το show των Judas Priest!

    Εχει φιλικες σχεσεις με τον Iommi,κι αυτο φαινοταν και επι σκηνης και στις 2 συναυλιες.

    Εχω δει και τις 2 συναυλιες,και μπορω να πω οτι στο 1992 ηταν απλα αξιοπρεπης δεδομενης της κακης φορμας που ηταν η φωνη του σε εκεινη την εποχη,ενω το 2004 ηταν πολυ καλος.
    (σε ορισμενες φασεις,η φωνη του εμοιαζε καπως με του Ozzy,ενω κανονικα καμμια σχεση)

    Οτι ειναι μορφη ειναι παντως!


    john1987
    29.06.2008, 13:30

    Παιδες,εχει ακουσει κανεις το καινουργιο album,Nostradamus?

     

    Ειναι πολυ διαφορετικο απο οτι εχουν κανει μεχρι στιγμης,concept album με inteludes και διαρκεια πανω απο 100 λεπτα!!

     

    Βασικα παρολο που γενικα εχω ακουσει μετριες κριτικες,πιστευω οτι εχει καποια πολυ καλα κομματια μεσα,και γενικα ειναι πιο ωριμο απο το Angel of retribution το οποιο μετα απο πολλες ακροασεις το βαριεσαι.

     

    Α,και εννοειται ο Halford αν και δεν κανει πολλες ψηλες,δινει γενικα φοβερες ερμηνειες με παθος,ισως η καλυτερη δουλεια του στα vocals μετα το Painkiller.Σιγουρα δεν τραγουδαει τοσο ψηλα οσο πχ στο Resurrection,αλλα αν τον ακουσετε,θα καταλαβετε τι εννοω...

     

     


    Disasterpiece
    29.06.2008, 15:58

    THE PRIEST IS MAD!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Πολυ μεγαλο συγκροτημα με παρα πολλους δισκους και το τεραστιο επιτευγμα,κατα τη γνωμη μου να μην εχουν βγαλει μουφα δισκο μεχρι το..Angel of Retribution.Εκει τα χαλασαν.Ποιος τους ζητησε δισκο?Να τους δουμε live θελαμε με τον Halford,οπως θελαμε να δουμε Sabbath με OZZY,το ονειρο εγινε πραγματηκοτητα,αλλα μεχρι εκει.Ελεος,οχι αλλους δισκους,γερασατε,απλα καντε συναυλιες να σας βλεπουμε και μετα σπιτακι για τσαι.Οχι και δευτεροι Iron Maiden.Ειναι κριμα που καποιοι δεν καταλαβαινουν πως γερασανε.

    Αγαπημενα κομματια:The Rage,Burning' up,Dissident Aggresor,Turbo lover,Touch of Evil.

     


    john1987
    29.06.2008, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 29-06-2008 στις 15:58 έγραψε...

    THE PRIEST IS MAD!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Πολυ μεγαλο συγκροτημα με παρα πολλους δισκους και το τεραστιο επιτευγμα,κατα τη γνωμη μου να μην εχουν βγαλει μουφα δισκο μεχρι το..Angel of Retribution.Εκει τα χαλασαν.Ποιος τους ζητησε δισκο?Να τους δουμε live θελαμε με τον Halford,οπως θελαμε να δουμε Sabbath με OZZY,το ονειρο εγινε πραγματηκοτητα,αλλα μεχρι εκει.Ελεος,οχι αλλους δισκους,γερασατε,απλα καντε συναυλιες να σας βλεπουμε και μετα σπιτακι για τσαι.Οχι και δευτεροι Iron Maiden.Ειναι κριμα που καποιοι δεν καταλαβαινουν πως γερασανε.

    Αγαπημενα κομματια:The Rage,Burning' up,Dissident Aggresor,Turbo lover,Touch of Evil.

     



     

    Εδω επιττρεψε μου να διαφωνησω!

     

    Σιγουρα και οι πιο μετριοι δισκοι ειχαν κομματαρες,αλλα υπηρξαν 2-3 μετριοι επι Halford,για να μη μιλησουμε επι Ripper!

    Εγω ειμαι της αλλης αποψης.Δεδομενης της καταστασης στην οποια βρισκεται ο Rob θα προτεινα να κανανε ελαχιστα shows,και κυριως να βγαζανε δισκους...


    Disasterpiece
    29.06.2008, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 29-06-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 29-06-2008 στις 15:58 έγραψε...

    THE PRIEST IS MAD!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Πολυ μεγαλο συγκροτημα με παρα πολλους δισκους και το τεραστιο επιτευγμα,κατα τη γνωμη μου να μην εχουν βγαλει μουφα δισκο μεχρι το..Angel of Retribution.Εκει τα χαλασαν.Ποιος τους ζητησε δισκο?Να τους δουμε live θελαμε με τον Halford,οπως θελαμε να δουμε Sabbath με OZZY,το ονειρο εγινε πραγματηκοτητα,αλλα μεχρι εκει.Ελεος,οχι αλλους δισκους,γερασατε,απλα καντε συναυλιες να σας βλεπουμε και μετα σπιτακι για τσαι.Οχι και δευτεροι Iron Maiden.Ειναι κριμα που καποιοι δεν καταλαβαινουν πως γερασανε.

    Αγαπημενα κομματια:The Rage,Burning' up,Dissident Aggresor,Turbo lover,Touch of Evil.

     



     

    Εδω επιττρεψε μου να διαφωνησω!

     

    Σιγουρα και οι πιο μετριοι δισκοι ειχαν κομματαρες,αλλα υπηρξαν 2-3 μετριοι επι Halford,για να μη μιλησουμε επι Ripper!

    Εγω ειμαι της αλλης αποψης.Δεδομενης της καταστασης στην οποια βρισκεται ο Rob θα προτεινα να κανανε ελαχιστα shows,και κυριως να βγαζανε δισκους...



     

    Μετριους δισκους...ναι,μουφες δεν ειχαν βγαλει!{#emotions_dlg.walkman}

    Ασχετο:Τωρα κοιταξα την δισκοθηκη μου,πρεπει να ειναι η μονη μπαντα που τα εχω ολα και τα εχω λιωσει ολα ξανα και ξανα{#emotions_dlg.eek}

    (εκτος Angel of Retribution)

     


    kwstasagas
    29.06.2008, 20:48

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον sea like eyes !!! Τα αγαπημένα μου άλμπουμ από JUDAS PRIEST είναι τα δύο πρώτα τους, Rocka Rolla και Sad Wids Of Destiny. Ιδίως το ντεμπούτο τους .... βγάζει μια αγνότητα και μια αθωότητα σχεδόν αφοπλιστική !!!! Αν κάποιοι φίλοι των Judas έχουν ακούσει την επόμενη δισκογραφία τους και δεν έχουν ακούσει το ντεμπούτο τους .... όταν το ακούσουν δεν θα πιστεύουν στα αυτιά τους ότι πρόκειται για τους Judas Priest !!!! Ο ήχος τους είναι καθαρά χαρντ ροκ [σαν κι αυτό που έπαιζαν την ίδια εποχή π.χ. οι Budgie, οι Trapeze, οι Golden Εarring κλπ], καμία σχέση με τη μετέπειτα χεβι - μέταλ πορεία τους !!!! [α, μια και μνημόνευσα τους πολύ - πολύ σπουδαίους Trapeze, είχαν για ντράμερ τον Dave Holland, που κατόπιν μεταπήδησε στους Judas Priest] ..... 

     

    "ο ''σπαρακτικος''Ηαlford στο ''Run of the Mill'' . . . η ψυχεδελεια του ''Caviar and Meths'' . . . τι να πεις . . . "

    Μπράβο, sea like eyes, που τα γράφεις αυτά !!! Αυτή η δεύτερη πλευρά του βινυλίου του Rocka Rolla με τα σπαρακτικά σλόου χαρντ ροκ τραγούδια .... τι αριστουργηματική !!!! Κι αν κάποιος έχει το βινύλιο με το αυθεντικό του εξώφυλλο, όπως κυκλοφόρησε στο εξωτερικό [με το καπάκι μπουκαλιού της κοκα - κόλα που αντί για Coca Cola γράφει Rocka Rolla] .... ας μην το πει γιατί ...... πολύ θα ζηλέψω !!!! [στην Ελλάδα ο εν λόγω δίσκος κυκλοφόρησε με εξώφυλλο ένα ιπτάμενο τερατάκι που ρίχνει βόμβες από τον ουρανό .... τι να πεις ..... ] .....