ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Σκοτώθηκε το σκυλί μου. Γιατί;

    Angelofdeath1990
    08.10.2007, 21:14
    Mporei se kapoious na fainetai xazo allo shmera pe8ane kati pou agapsousa...Exw 5 skulia kai shmera to ena pe8ane...gia thn akribeia to dolofonhse enas me to amaksi tou pou enw to eide oti htan ston dromo kai eixe megalo peri8orio konta 800 metrwn na stamathsei den stamathse kai to espase thn spodilikh tou stulh....telika to phga sthn kthniatrikh alla den ta katafere....auta ola enw to ebgaza bolta to prwi....authn thn stigmh klaiw kai 2 sunais8hmata exw...Luph kai misos...Giati?Giati na pe8anei etsi enw den eftaige auto?Giati.....?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-10-2007 22:07 ]


    Stroumfita456
    08.10.2007, 21:23
    Αχ!!!Γτ?Αυτο το γτ το ειπα και εγω πριν ενα χρονο που και εμενα το αγαπημενο μου σκυλακι το πατησε αμαξι...!Λυπη και μισος ε?Εγω ημουν ρακος....μισουσα τον οδηγο-δολοφονο και ημουν χαλια επειδη πεθανε η Νελυ μου...!Ηταν δυσκολο να το ξεπερασω αλλα προσπαθησα...!Λατρευω τα σκυλια και μισω τους αδιστακτους οδηγους...!!!!!

    vero
    08.10.2007, 23:58
    ax paidia ti mou thimisate


    kai egw eixa thn idia empeiria prin 3 xronia kai den tha to xehasw pote mou
    emeina olh nyxta konta tou alla to prwi pou phga..... thimamai akoma pou erxomoun apo to sxoleio kai mou leei o pateras oti pethane den eixa paei mathima gi auto ton logo!!!!! ax gt na symvainei auto?
    Liza32
    09.10.2007, 07:06
    Είναι πράγματι πολύ λυπηρό να χάνεις με τέτοιο τρόπο το αγαπημένο σου σκυλάκι... πρέπει όμως να το ξεπεράσεις, και να βρείς τη δύναμη να προχωρήσεις. αρκεί να θυμάσαι τις όμορφες στιγμές που έζησες μαζί του...
    demi11
    10.10.2007, 14:31
    H απροσεξία κάποιων οδηγών είναι πολύ εκνευριστική... Θα ήθελαν εκείνοι να βρίσκονται στη θέση του ζώου που κινδυνεύει από την αδιαφορία μερικών...???
    tina15
    10.10.2007, 15:52
    Διάβασα το post και έβαλα τα κλάματα.Δεν είναι καθόλου χαζό!!!Είχα κι εγώ ένα boxer το οποίο πέθανε από καρκίνο στον εγκαίφαλο!!!Όταν το έχασα υπέφερα πάρα πολύ!!!Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις αλλά δυστηχώς δεν μπορεί να έρθει πίσω...Συνέχισε να φροντίζεις και να αγαπάς τα υπόλοιπα 4 και να μην το ξεχάσεις ποτέ!!!
    despinakontogianni
    15.10.2007, 19:56
    Αλήθεια λυπάμαι πολύ! Έχω σκυλί και δε θέλω να ξέρω πως θα είναι αν το αποχωριστώ!
    winlowoo
    15.10.2007, 22:57
    egw pali den exw skili alla den tha eithela na paithene kati pou agapaw

    lipame alithia lipame
    analystis
    16.10.2007, 11:48
    Έχεις χίλια δίκια, φίλε μου. Ήταν και ο τρόπος απαίσιος. Υπομονή...
    katurunen
    16.10.2007, 14:13
    Ήσουν μπροστά όταν έγινε?! Μαλακία... Εγώ πάντως θα τον έδερνα, επι τόπου, χωρίς πολλά πολλά!
    Έχω κ εγώ σκύλο και αν μου τύχαινε κάτι παρόμοιο, αυτό θα έκανα!
    Anyway... τι να πεις, δυστυχώς τέτοιοι μαλάκες θα υπάρχουν πάντα, δεν βγάζεις άκρη. Εδώ ανθρώπους σκοτώνουν με τα κωλοαυτοκινήτα τους!
    Κουράγιο...
    piou-piou
    16.10.2007, 17:55
    κριμα ειναι πολυ ηλιθιοι μερικοι το ιδιο εγινε περυσι και με το γατακι μου εχω και εγω ενα σκυλακι και τρεμω να το βγαλω βολτα . κριμα πολυ κριμα . και δεν ειναι καθολου χαζο ισα ισα οποιος το θεωρει χαζο ειναι αναισθητος !!!
    delta66
    16.10.2007, 19:47
    RIP.
    να ζησεις να τον θυμασαι.
    Δεν υπαρχουν λογια.
    Για να ξεχαστουμε δειτε την μικρη μου σε μια παλια φοτο οταν ηταν κουταβι.
    Υ.Γ εγω την εχω μαθει και δεν κατεβαινει στο δρομο. (βολτα παμε χωρις λουρι)




    επισυναπτόμενα: daizy2.jpg 
    Angelofdeath1990
    16.10.2007, 20:12
    polu gluko skulaki fainetai....polu gluko TELEIO......
    vero
    16.10.2007, 21:15
    poli omorfo kai glyko skylaki!
    delta66
    18.10.2007, 06:52
    Και δυο φοτο ακομα σε πιο μεγαλη ηλικια.







    επισυναπτόμενα: daizy1.jpg daizy pozing01.jpg 
    Iphigenia
    18.10.2007, 18:12
    Έχω χάσει ένα σκύλο και ένα γάτο από τον καρκίνο, και ξέρω πως νιώθεις. Τα συλλυπητήριά μου. Κουράγιο... Σίγουρα ο οδηγός έφταιγε, έτσι όπως μας παρουσίασες το συμβάν, αλλά το περιστατικό αυτό απλά αποδεικνύει άλλη μία φορά ότι τα σκυλιά πρέπει να τα βγάζουμε βότλα δεμένα με το λουρί τους.

    Οι οδηγοί, οι φόλες, τα σκουπίδια που μπορεί να φάνε, οι μυρωδιές ή τα άλλα ζώα που κυνηγάνε και απομακρύνονται, όλα αυτά είναι κίνδυνοι που παρουσιάζονται σε καθημερινή βάση κατά τη διάρκεια της βόλτας, και μόνο αν το σκυλί είναι δεμένο (και άρα κοντά μας) έχουμε κάποια πιθανότητα να το προστατέψουμε και να προλάβουμε το κακό. Το καλύτερο είναι στη διαδρομή μας να υπάρχει και κάποιος περιφραγμένος σχετικά ασφαλής χώρος μέσα στον οποίο να μπορούμε να το αφήσουμε ελεύθερο να τρέξει για λίγη ώρα και μετά να το ξαναδέσουμε και να επιστρέψουμε.

    Μιλάω εκ πείρας, ο πατέρας μου είχε 'χάσει' τον σκύλο μας κατά τη διάρκεια της βόλτας μια φορά και κόντεψα να τρελλαθώ. Μίαν άλλη φορά, καλοκαίρι, το έσκασε από το σπίτι και πέρασα όλο το απόγευμα να γυρίζω την περιοχή με το ποδήλατο μέχρι που τον βρήκα σκαρφαλωμένο πάνω σε κάτι βραχάκια στη θάλασσα (για κάποιο λόγο φαίνεται ότι είχε 'κολλήσει' εκεί) και τον έβγαλα σηκωτό και τον γύρισα πίσω. Η αγωνία μου μη χαθεί ή μην τον πατήσει κανένα αυτοκίνητο ήταν απίστευτη όπως καταλαβαίνετε.

    Και πάλι καλό κουράγιο σου εύχομαι και να σαι καλά να χαίρεσαι τα υπόλοιπα σκυλιά σου.
    SOPHIA-MX-4EVER
    06.11.2007, 01:24
    Παράθεση:

    Το μέλος demi11 στις 10-10-2007 στις 14:31 έγραψε...

    H απροσεξία κάποιων οδηγών είναι πολύ εκνευριστική... Θα ήθελαν εκείνοι να βρίσκονται στη θέση του ζώου που κινδυνεύει από την αδιαφορία μερικών...???



    απροσεξια?
    δε θα το ελγα απροσεξια
    εμενα μπροστα στα ματια μου ενας -να μηντο χαρακτηρισω καλυτερα- οδηγος σκοτωσε ενα μικρο γατακι ενω το χαζευα να παιζει χαρητομενα με κατι πουπουλακια
    νομιζα οτι τα καταφερα γιατι μετα την συγκρουση συνεχιζε να χοροπηδαει οπως και πριν
    ετσι νομιζα
    αλλα το κακομοιρο δε χοροπηδαγε
    ειχε σπασμους και ηρθε και επεσε στα ποδια μου
    σοκαριστικα παρα πολυ (παρολο που εχω χασει με τον ιδιο τροπο τον γατο μου, ομως οχι μπροστα στα ματια μου)
    φανταζομαι εσυ πως θα ενιωθες
    λυπαμαι πολυ
    δεν μπορουμε ομως να το απουγουμε
    ζουμε στην Ελλαδα
    αν εμενες στην Γερμανια η στην Ολλανδια ο σκυλος σου σιγουρα θα ζουσε......
    SOPHIA-MX-4EVER
    06.11.2007, 01:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Iphigenia στις 18-10-2007 στις 18:12 έγραψε...

    Έχω χάσει ένα σκύλο και ένα γάτο από τον καρκίνο, και ξέρω πως νιώθεις. Τα συλλυπητήριά μου. Κουράγιο... Σίγουρα ο οδηγός έφταιγε, έτσι όπως μας παρουσίασες το συμβάν, αλλά το περιστατικό αυτό απλά αποδεικνύει άλλη μία φορά ότι τα σκυλιά πρέπει να τα βγάζουμε βότλα δεμένα με το λουρί τους.

    Οι οδηγοί, οι φόλες, τα σκουπίδια που μπορεί να φάνε, οι μυρωδιές ή τα άλλα ζώα που κυνηγάνε και απομακρύνονται, όλα αυτά είναι κίνδυνοι που παρουσιάζονται σε καθημερινή βάση κατά τη διάρκεια της βόλτας, και μόνο αν το σκυλί είναι δεμένο (και άρα κοντά μας) έχουμε κάποια πιθανότητα να το προστατέψουμε και να προλάβουμε το κακό. Το καλύτερο είναι στη διαδρομή μας να υπάρχει και κάποιος περιφραγμένος σχετικά ασφαλής χώρος μέσα στον οποίο να μπορούμε να το αφήσουμε ελεύθερο να τρέξει για λίγη ώρα και μετά να το ξαναδέσουμε και να επιστρέψουμε.

    Μιλάω εκ πείρας, ο πατέρας μου είχε 'χάσει' τον σκύλο μας κατά τη διάρκεια της βόλτας μια φορά και κόντεψα να τρελλαθώ. Μίαν άλλη φορά, καλοκαίρι, το έσκασε από το σπίτι και πέρασα όλο το απόγευμα να γυρίζω την περιοχή με το ποδήλατο μέχρι που τον βρήκα σκαρφαλωμένο πάνω σε κάτι βραχάκια στη θάλασσα (για κάποιο λόγο φαίνεται ότι είχε 'κολλήσει' εκεί) και τον έβγαλα σηκωτό και τον γύρισα πίσω. Η αγωνία μου μη χαθεί ή μην τον πατήσει κανένα αυτοκίνητο ήταν απίστευτη όπως καταλαβαίνετε.

    Και πάλι καλό κουράγιο σου εύχομαι και να σαι καλά να χαίρεσαι τα υπόλοιπα σκυλιά σου.



    υπαρχουν τροποι προληψεις του καρκινου στα σκυλια??
    maryap10wc
    06.11.2007, 10:35
    Λυπάμε ειλικρινά.
    Το καλοκαίρι που πέρασε σκοτώθηκε (χωρίς δικό της λάθος ) η γάτα μου.
    Ήταν περίπου ένα μήνα από τότε που γέννησε το γατάκι της.
    Ένα μεσημέρι καθώς έκανε τις βόλτες της στην αυλή μου περνάει ένας αδιάφορος οδηγός και χωρίς να σεβαστεί το χώρο μου και κυρίως τη γάτα μου περνάει από πάνω της χωρίς δυσταγμό.Παρόλο που η γάτα έτρεξε αμέσως είχε χτυπηθεί θανατηφόρα.
    Ο οδηγός βέβαια δεν ήταν ένοχος μόνο για τη δολοφονία της γάτας μου αλλά και για την έμμεση δολοφονία του μικρού της.Παρόλο που το γατάκι δεν είχε ανάγκη από το μητρικό γάλα μετά απο λίγες μέρες πέθανε κι αυτό.Ο λόγος δεν ξέρω ποιος ήταν αλλά σίγουρα σχετιζόταν με το θάνατο της μητέρας του.

    Φαντάζομαι πως θα έννοιωθα αν έχανα το σκύλο μου που τον έχω περισσότερα χρόνια από την πρωην γάτα μου.Φρικτά.

    Παρόλα αυτά τώρα έχω μια άλλη γάτα που ήρθε σπίτι τυχαία και την κράτησα αφού επιβεβαίωσα ότι δεν άνηκε σε κανέναν.

    Ο γκρίζος είναι ο Αρτέμης, ο γάτος που έχω τώρα!
    Η ασπρόμαυρη είναι η αδικοχαμένη Φιφή λίγο πριν γεννήσει.







    επισυναπτόμενα: DSC00365.JPG DSC00007.JPG 
    koukli
    06.11.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 08-10-2007 στις 21:23 έγραψε...

    Αχ!!!Γτ?Αυτο το γτ το ειπα και εγω πριν ενα χρονο που και εμενα το αγαπημενο μου σκυλακι το πατησε αμαξι...!Λυπη και μισος ε?Εγω ημουν ρακος....μισουσα τον οδηγο-δολοφονο και ημουν χαλια επειδη πεθανε η Νελυ μου...!Ηταν δυσκολο να το ξεπερασω αλλα προσπαθησα...!Λατρευω τα σκυλια και μισω τους αδιστακτους οδηγους...!!!!!





    ... είχα κι εγώ ένα κουνελάκι που το έλεγαν νέλλυ (το κουνέλι... ) και πέθανε πέρυσι από συψαιμία από το αρσενικό κάποιου που έχει σκοτώσει ένα λαμπραντόρ με τ'αμάξι το {stroumfita456 μοιάζουμε ανυσηχητικά )
    ξέρω πως νιώθεις γιατί κάποτε ήμουν κι εγώ στη θέση σου...

    i am worst at what i do best and for this gift i feel blessed...
    Kurt Cobain

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukli στις 06-11-2007 17:44 ]