ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    Θέλετε να οφείλετε σε άλλους....

    Liza32
    09.10.2007, 07:27
    ή προτιμάτε να τα καταφέρετε μόνοι σας; Πιστεύετε, οτι το να δεχτείτε την προσφορά βοήθειας απο κάποιον, αυτό σημαίνει και την ισόβια οφειλή σας σε κείνον; Δεν είναι καλύτερα να στηριχτούμε στις δυνάμεις μας, παρά σε ξένες πλάτες, έτσι ώστε να νιώθουμε ελεύθεροι να προχωράμε χωρίς το άγχος της υποχρέωσης;
    johnny8
    09.10.2007, 10:25
    Αυτο κρυβει μεσα του εγωισμο.Δε λεω καλο ειναι να μπορεις να τα καταφερνεις μονος σου, ομως αυτο δεν ειναι εφικτο παντοτε.Το οτι αρνουμαστε τη βοηθεια των αλλων και πιστευουμε οτι μονοι μας θα τα καταφερουμε...ακουγεται εγωκεντρικο.Ουσιαστικα προκειται για την αρχη της απομονωσης μας απ το κοινωνικο συνολο.Και ο ανθρωπος ειναι κατα βαση κοινωνικο ων.Δεν θα ηταν ωραιο να ειχαμε την απλοτητα να ζητησουμε τη βοηθεια του αλλου ενω θα τα καταφερναμε και μονοι μας.Ετσι χτιζονται οι σχεσεις και γινοντε πιο δυνατες.
    Tren
    09.10.2007, 11:03
    Δεν εχω προβλημα να δεχτω βοηθεια.

    Την δεχομαι ομως μονο οταν την ζηταω κι αυτο γιατι οταν μου την προσφερουν απλοχερα και ανευ λογικης βασης παντα μα παντα δεν ειναι ανιδιοτελης.
    vero
    09.10.2007, 18:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 09-10-2007 στις 11:03 έγραψε...

    Δεν εχω προβλημα να δεχτω βοηθεια.

    Την δεχομαι ομως μονο οταν την ζηταω κι αυτο γιατι οταν μου την προσφερουν απλοχερα και ανευ λογικης βασης παντα μα παντα δεν ειναι ανιδιοτελης.



    συμφωνω!!!
    v-for-variemai
    09.10.2007, 19:46
    Είναι καλό να μπορούμε να στηριχτούμε στα πόδια μας και να μην "πεφτουμε" με την παραμικρή αναποδιά στην ζωή μας. Θέλει χρόνο για να γίνει κάτι τέτοιο ιδιαίτερα αν ένα άτομο δεν έχει συνιθίσει την μοναξιά.
    Παρ όλα αυτά όταν προσφέρει κάποιος βοήθεια και δεν την δεχόμαστε είναι λίγο εγωιστικό όπως προαναφέρθηκε...
    Stroumfita456
    09.10.2007, 20:15
    Πιστευω πως ο καθε ανθρωπος πρεπει να στηριζεται στις δικες του δυναμεις και να παλευει για τα θελω του...!Βεβαια καποιες φορες χρειαζομαστε βοηθεια απο τους συνανθρωπους μας αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε ισοβια οφειλη σ'άυτον!!!!Αν με βοηθησει καποιος δενθα νιωσω υποχρεωμενη αλλα εχω μαθει να στηριζομαι στις δικες μου πλατες!!!!!
    stella145
    12.10.2007, 13:27
    Είμαι της άποψης και εγώ,όπως και οι περισσότεροι, ότι πρέπει να στηριζόμαστε στις δικές μας πλάτες....Επειδή όμως είμαστε άνθρωποι και όχι θεοί,πάντα θα χρειαζόμαστε μια χείρα βοηθείας...όταν συμβεί αυτό η βοήθεια θα'ναι καλοδεχούμενη σε λογικά πλαίσια,(εννοώ ότι δεν θα αφήσω αυτόν που με βοήθησε να με εκμεταλλευτεί στο έπακρο χρησιμοποιώντας την βοήθεια ως πρόσχημα) αλλά φυσικά δεν θα φανώ ούτε αχάριστη ούτε αγνώμων και όταν με χρειαστεί θα κάνω ότι μπορώ για να τον βοηθήσω................
    sintorin
    12.10.2007, 15:29
    i voithia dunetai, den entalasetai me upoxreosi.....

    opos mporo na voithiso xoris na perimeno upoxreosi apo auton pou voithao, to idio perimeno kai apo auton pou tha me voithisei.....

    pisteuo milame gia voithia, kai oxi gia agora upiresion....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 12-10-2007 15:30 ]


    renabill
    19.10.2007, 00:38
    Το να δίνεις ή να δέχεσαι βοήθεια δε σημαίνει πάντα ότι υποχρεωνόμαστε σε κάποιον.Βέβαια καλύτερα είναι να προσπαθούμε να στεκόμαστε μόνοι μας στα πόδια μας αλλα κάποιες φορές πρέπει να ζητάμε βοήθεια.