ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Πιστεύετε οτι είστε πραγματικά ελεύθεροι;

    oulion
    14.02.2008, 22:45
    Οι περισσότεροι έχουμε εξάρτηση με κάτι...κυρίως με το κινητό.Είτε με τα ρούχα μας,είτε...
    Μάλλον δεν είμαστε πραγματικά ελεύθεροι...
    StavmanR
    15.02.2008, 04:48
    Παράθεση:

    Το μέλος v-for-variemai στις 09-10-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Είμαι της άποψης πως όλοι λίγο ή πολύ φοβόμαστε την πραγματική ελευθερία γι' αυτό υπάρχουν και οι περιορισμοί που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε εν τέλει...



    f for filosofeis...

    Ελευθερία σε φιλοσοφικό επίπεδο είναι η κατανόηση της αναγκαιότητας του εκάστοτε συμβιβασμού (copyright stavmanr ).

    Μπορείς πχ. να είσαι ελεύθερος και σε ένα κελί, αν καταφέρεις να κατανοήσεις πραγματικά το σύνολο των συνθηκών και καταστάσεων που σε οδήγησαν σε αυτό. Δεν πρέπει να μπερδεύουμε την ελευθερία με την ανυποστασία. Πχ. πολλές φορές έτυχε να ακούσω ότι ελεύθερος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα χρειαστεί να τρώει, να έχει σεξουαλικές επαφές κλπ., δηλαδή δεν θα έχει επιτακτικές ανάγκες. Μα τότε δε μιλάμε για άνθρωπο και ανθρώπινη ιδιότητα. Θα μιλάμε προφανώς για Homo Sexoapexon Autosintiroumenous που θα είναι νέο είδος εξέλιξης του homo sapiens sapiens...

    Πέρα από την πλάκα, ο άνθρωπος είναι υλικοπνευματική υπόσταση, με όλες τις συνέπειες που αυτό φέρει στη συνολική του λειτουργία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-02-2008 04:52 ]


    darian
    15.02.2008, 11:33
    Να προσθέσω και το είδος homo zapiens ή home sapiens, είδος που συναντάται σε τσιμεντένιες σπηλιές. Κύριο εργαλείο του για συλλογή τροφών, είναι το τηλεκοντρόλ...

    Για την ελευθερία, γενικά, μπορούμε να πούμε, οτι είναι:

    1. η απουσία εξαναγκασμού και καταπίεσης και κάθε επιμέρους δικαίωμα που αυτή συνεπάγεται,
    2. η απουσία καθεστώτος ξένης κατοχής ή τυραννίας,
    3. η απουσία εμποδίων,
    4. η ανεξαρτησία.

    Ίσως είναι, κάπως υπερβολικά απλοποιημένοι ορισμοί, για μια λέξη σαν κι αυτή.

    Ενδιαφέρον παρουσιάζουν, επίσης, οι ετυμολογίες της λέξης(υπάρχει έντονη διαφωνία για την προέλευση της λέξης). Άλλοι πιστεύουν, πως προέρχεται ετυμολογικά από το "έλευση + θέρος"(πολύ γοητευτικό για έναν αριστερό ), άλλοι από το "ε + leudh(Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα)", όπου leudh σημαίνει "αυξάνω" ή "πλήρης"(είναι και η ετυμολογία που δίνει ο Μπαμπινιώτης, αν δεν κάνω λάθος).

    Όπως και να 'χει, πάντως, κατά την άποψή μου, ελευθερία είναι η ανάγκη να σκεφτόμαστε και να αισθανόμαστε(εδώ ο καθένας μπορεί να αλλάξει την σειρά των λέξεων), χωρίς περιορισμούς. Το κάνουμε άραγε?

    Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darian στις 15-02-2008 11:37 ]


    PashalinaMakia
    15.02.2008, 11:34
    Η ελευθερία του καθενός εξαρτάται απο πολλά πράγματα.Τώρα τελευταία π.χ. με διακατέχει ένας υλισμός που καταλαβαίνω πως δεν με αφήνει ελεύθερη σε καμία περίπτωση.Επίσης,πάντα τον καθένατον περιόριζε και η γνώμη του άλλου σε οποιοδήποτε θέμα.Άρα πώς λέμε οτι υπάρχει ελευθερία?



    Blacksad
    15.02.2008, 11:50
    Εγώ πάντως θυμάμαι την ατάκα από τον Ισοβίτη του Αρκά που έλεγε: "Είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι θέλουν"
    StavmanR
    15.02.2008, 15:53
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 15-02-2008 στις 11:34 έγραψε...

    Η ελευθερία του καθενός εξαρτάται απο πολλά πράγματα.Τώρα τελευταία π.χ. με διακατέχει ένας υλισμός που καταλαβαίνω πως δεν με αφήνει ελεύθερη σε καμία περίπτωση.Επίσης,πάντα τον καθένατον περιόριζε και η γνώμη του άλλου σε οποιοδήποτε θέμα.Άρα πώς λέμε οτι υπάρχει ελευθερία?






    Ευχάριστο να διαβάζει κανείς στα γραπτά μιας έφηβης για την υλιστική σκλαβιά στη σύγχρονη κοινωνία.

    Παρατήρηση
    Αν οποιοσδήποτε αισθάνεται ότι είναι σκλαβιά η γνώμη του άλλου, μπορεί να ζήσει απομονωμένος από την κοινωνία, ως ερημίτης. Το θέμα είναι να κατανοήσει το ρόλο του στο κοινωνικό σύνολο και στην πορεία του Κοινωνικού Ανθρώπου. Αυτό το είδος κοινωνικής ελευθερίας απευθύνεται σε μία πλασματική οντότητα που περιλαμβάνει πλήθος ανθρώπων. Σε έντονες μάλιστα κοινωνικές καταστάσεις (πχ. στις κερκίδες του γηπέδου), μιλάμε για συνιστάμενη (μαζική) ψυχολογία, που λειτουργεί με τελείως διαφορετικούς κανόνες... Και πάλι επιλογή μας είναι να συμμετέχουμε ή μη σε τέτοιες καταστάσεις, αν και εφόσον δεν δεχόμαστε πίεση να ακολουθήσουμε. Με άλλα λόγια, σε αυτές τις περιπτώσεις την ελευθερία δεν μας τη στερεί άλλος , αλλά την περιορίζουμε με συμβιβασμούς, ώστε να δεχθούμε κάποια αντίστοιχα κοινωνικά οφέλη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-02-2008 15:55 ]


    johnny8
    15.02.2008, 16:05
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-02-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Ευχάριστο να διαβάζει κανείς στα γραπτά μιας έφηβης για την υλιστική σκλαβιά στη σύγχρονη κοινωνία.

    Παρατήρηση
    Αν οποιοσδήποτε αισθάνεται ότι είναι σκλαβιά η γνώμη του άλλου, μπορεί να ζήσει απομονωμένος από την κοινωνία, ως ερημίτης. Το θέμα είναι να κατανοήσει το ρόλο του στο κοινωνικό σύνολο και στην πορεία του Κοινωνικού Ανθρώπου. Αυτό το είδος κοινωνικής ελευθερίας απευθύνεται σε μία πλασματική οντότητα που περιλαμβάνει πλήθος ανθρώπων. Σε έντονες μάλιστα κοινωνικές καταστάσεις (πχ. στις κερκίδες του γηπέδου), μιλάμε για συνιστάμενη (μαζική) ψυχολογία, που λειτουργεί με τελείως διαφορετικούς κανόνες... Και πάλι επιλογή μας είναι να συμμετέχουμε ή μη σε τέτοιες καταστάσεις, αν και εφόσον δεν δεχόμαστε πίεση να ακολουθήσουμε. Με άλλα λόγια, σε αυτές τις περιπτώσεις την ελευθερία δεν μας τη στερεί άλλος , αλλά την περιορίζουμε με συμβιβασμούς, ώστε να δεχθούμε κάποια αντίστοιχα κοινωνικά οφέλη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-02-2008 15:55 ]




    Respect. Υποκλίνομαι.
    hartigan
    15.02.2008, 19:26
    Εγω έχω εξάρτηση απο τη Μουσική
    ery
    15.02.2008, 22:19
    "Δεν ελπιζω τιποτα, δεν φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος" Ν.Καζαντζακης
    kamelia8
    15.02.2008, 22:21
    Πολύ μα πάρα πολύ μεγάλο θέμα αυτό που άνοιξες!!!!!

    Ελεύθερος είναι αυτός που δεν καταπιέζεται από εξωτερικούς και εσωτερικούς παράγοντες.

    Επίσης διάβασα κάπου είναι αυτός που δεν είναι δούλος αλλά ούτε και τύραννος κανενός.
    Αν ισχύει αυτό, ναι είμαστε.

    Εγώ σε γενικές γραμμές νιώθω ελεύθερη, αν και... απολύτως ελεύθερος δε θα νιώσει ποτέ κανείς. Όλοι πρέπει να υπακούν σε κάποιους κανόνες..
    music4everyone
    17.02.2008, 11:36
    τελειως ελευθεροι δεν ειμαστε ως προς τη συμπεριφορα,αλλιως θα ειμασταν ζουγκλα...ολοι εχουμε καποιους περιορισμους.η ελευθερια μας τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.τωρα εσωτερικα για να νιωθεις ελευθερος,χρειαζεται πολυ δουλεια,να ξεπερασεις φοβους,προκαταληψεις και στερεοτυπα,οποτε δε πιστευω οτι ειμαι πραγματικα ελευθερη,ακομα τουλαχιστον.