ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    5 εύκολα κομμάτια για αρχή..

    seras
    10.10.2007, 23:52
    Θέλω να μου πείτε 5-6 κομμάτια μέταλ και ρόκ εύκολα στο παίξιμο για αρχή σε μπάσο και κιθάρα..Με ποιά ξεκινήσατε εσείς??
    jacamar
    12.10.2007, 02:50
    νομιζω οτι το πιο ευκολο και αυτο με το οποιο ξεκινανε οι περισσοτεροι ειναι το back in black των ac/dc.....
    Angelofdeath1990
    12.10.2007, 07:48
    eleos re jac ti tou les tou paidiou????akou Back In Black...akou 5 kommatia...Highway to hell,Paranoid,Smoke On The Water,Satisfaction(Stones e....),Iron Man.....Exei kai alla aegw arxisa me Paranoid,Smoke On The Water,Breaking The Law,Iron Man,Highway to Hell.....
    jacamar
    12.10.2007, 09:35
    γιατί καλέ είναι δύσκολο το Back In Black ??
    βασικά αν θέλει κατι εύκολο ας αχίσει με ροκιές και βλέπει....!

    seras
    12.10.2007, 15:50
    Ευχαριστώ για της απαντήσεις..τεσπα σας αλλάζω το θέμα..ΜΕΤΑΛ κομμάτια πείτε μου..πάντως συμφωνα με το guitar pro..το iron man ξεφευγει λιγο στο μπασο..
    Angelofdeath1990
    12.10.2007, 17:26
    Metal sto guitar pro gia mpaso filaraki den kserw....egw koitaw mono ths ki8aras...gia ki8ara kai to Flight OF Icarus twn Maiden einai eukolo....kai to Running Free....Phobia apo kreator alla den kserw pws 8a sou pesei...opws kai to Angel Of Death to main riff mono einai eukolo....epishs apo Rotting Christ to King Of A Stellar Warto main riff einai aplo...kai to Battle Hymns einai eukoloutsiko to main riff....aplws se kapoia 8es mia aukshmenh taxuthta sto xeri me to opoio kratas thn pena...px sto angel of death 8elei olo panw katw olo thn pena....ola exoun duskolies....
    seras
    12.10.2007, 17:34
    Thanks..τώρα μιλάς σωστά..τέτοια κομμάτια θέλω..
    winlowoo
    13.10.2007, 22:57
    egw xekinaw na paizw epidei twra exw arxisei me to final countoun twn europe , to hight way the hell twn acdc , to electricfunel to o pio einai twn balck sabbath pou einai gelio ,to south of heaven twn slayer auta pisteuw na vohthisa



    seras
    14.10.2007, 14:57
    Με έστειλες λίγο με το πρώτο κομμάτι..τι λίγο..πολύ δηλαδή..μιλάς για μπάσο η για κιθάρα όμως?Το south of heaven θα το κοιτάξω..highway to hell το έχω βγάλει..δεν ψάχνω πολύ αργά κομμάτια αλλα thanks..
    sea_like_eyes
    14.10.2007, 18:04
    φιλε Ντινο...τα εχουμε πει εμεις...εγω θα μιλησω για μπασσο...οχι τι παιζω,αλλα τι νομιζω πως ειναι ευκολο!
    Ramones...τσεκαρε τους...'' I Don't Care'',''ι want the airwaves'','' Blitzkrieg Bop''
    κτλ...(aμα σε χαλαει ο ρυθμος,απλα ρυθμισε τα με το windows media player σε ποιο γρηγορο tempo)
    Επισης Νirvana . . . εχουν αρκετα κομματια που ειναι ευκολα(ασε που το...χιμα της μουσικη τους σε κανει να μπορεις να αυτοσχεδιασεις κιολας)

    Βlack Sabbath επισης ''Tomorrows Dream'',''Sabbra Cadabra'',''N.I.B'' κτλ . . .

    απο black δεν σου λεω τπτ , γιατι απλα . . .το μπασσο γενικοτερα ειναι ''θαμενο΄'
    απο Death Metal παλι τσεκαρε. . .θα σου ελεγα απο περιεργια να ακουσεις Sadus
    επισης Six Feet under . . . ρυθμος/χαμιλο κουρδισμα στις κιθαρες . . . καλη φαση!
    ''Night Visions'' το song...ψαξτο...

    περιμενω νεα σου ρε man . . .
    seras
    17.10.2007, 16:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 14-10-2007 στις 18:04 έγραψε...

    φιλε Ντινο...τα εχουμε πει εμεις...εγω θα μιλησω για μπασσο...οχι τι παιζω,αλλα τι νομιζω πως ειναι ευκολο!
    Ramones...τσεκαρε τους...'' I Don't Care'',''ι want the airwaves'','' Blitzkrieg Bop''
    κτλ...(aμα σε χαλαει ο ρυθμος,απλα ρυθμισε τα με το windows media player σε ποιο γρηγορο tempo)
    Επισης Νirvana . . . εχουν αρκετα κομματια που ειναι ευκολα(ασε που το...χιμα της μουσικη τους σε κανει να μπορεις να αυτοσχεδιασεις κιολας)

    Βlack Sabbath επισης ''Tomorrows Dream'',''Sabbra Cadabra'',''N.I.B'' κτλ . . .

    απο black δεν σου λεω τπτ , γιατι απλα . . .το μπασσο γενικοτερα ειναι ''θαμενο΄'
    απο Death Metal παλι τσεκαρε. . .θα σου ελεγα απο περιεργια να ακουσεις Sadus
    επισης Six Feet under . . . ρυθμος/χαμιλο κουρδισμα στις κιθαρες . . . καλη φαση!
    ''Night Visions'' το song...ψαξτο...

    περιμενω νεα σου ρε man . . .


    Thanks sea..αν και απο αυτά που μου είπες σε guitar pro δεν βρήκα πολλά..απο Ramones παίζω 2-3 και δεν θέλω και άλλα..και απο Nirvana κατι βλέπω..