ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.843 μέλη
    rapsodos
    05.06.2004, 11:44
    Η ΛΥΡΑ γιορτάζει τα 40 της χρόνια επανεκδίδοντας κάποιους από τους σημαντικότερους και ιστορικούς τίτλους του καταλόγου της. Η σειρά με τίτλο "40 ΧΡΟΝΙΑ ΛΥΡΑ" αφορά στην επανέκδοση 40 τίτλων, αντιπροσωπευτικών της εποχής τους αλλά και χαρακτηριστικών για την διαχρονικότητά τους. Στην πλειοψηφία των επανεκδόσεων το ηχητικό αποτέλεσμα είναι αναβαθμισμένο, αφού γίνεται digital remastering. Τα αυθεντικά εξώφυλλα και το πληροφοριακό υλικό των άλμπουμ διατηρούνται, ενώ προστίθεται στο καθένα κάποιο κείμενο του δημιουργού-συντελεστών που εκφράζουν την προσωπική τους ματιά στο έργο, τόσα χρόνια μετά τη δημιουργία του. Στη σειρά αυτή κυκλοφορούν albums όπως: Βαγγέλης Γερμανός - Τα μπαράκια, Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Στην Ανδρομέδα και στη Γη, Παύλος Σιδηρόπουλος – Ο ασυμβίβαστος κ.α.
    istoxastis
    06.06.2004, 01:38
    Σαράντα χρόνια ΛΥΡΑ
    Τι μας θύμισες τώρα Γιώργο μου! Η Λύρα, ο Πατσιφάς, το Νέο Κύμα της γενιάς μου και τα τραγούδια των πρώτων μας ερώτων…
    Μια τέτοια ΛΥΡΑ, εύχομαι μέσα απ’ την καρδιά μου να μας παίξει και «Ερημο νησί», «Ένα καράβι γυρεύει κάποιο αστέρι», «¶για πολίχνη, Σμύρνη» ή όπως αλλιώς ονειρεύεσαι τον τίτλο του δίσκου σου, γιατί να σου πω την αλήθεια, την μουσική σου σκέψη και έκφραση την έχουμε πολύ ανάγκη σ’ αυτόν τον τόπο.