ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Βοήθεια με ηλεκτρική κιθάρα

    g1
    11.10.2007, 20:12
    Γειά σας,θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί είμαι ψιλοάσχετος.

    Αγόρασα μια κιθάρα squier affinity fat strat. Έπαιζα χρόνια κλασσική αλλά τα είχα παρατήσει και τώρα που την ξανάπιασα στα χέρια μουπήρα την απόφαση και πήρα ηλεκτρική γιατί μ'αρέσει ο ήχος της και θέλω να προσπαθήσω να μάθω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από ηλεκτρικές.
    Ήθελα να ρωτήσω για τους μαγνήτες πως αλλάζει ο ήχος όταν τους ανεβάζεις ή τους κατεβάζεις και αν μπορείς να έχεις άλλους ψιλά άλλους χαμηλά κλπ.
    Ο διακόπτης που έχει 4 θέσεις(επιλέγεις μαγνήτες αν έχω καταλάβει) έχει σχέση με το ποιος μαγνήτης είναι ψιλά η χαμηλά?
    Πως μπορώ ρε παιδιά να τα συνδυάζω όλα αυτά. Προσπαθώ μόνος μου να βρω άκρη αλλά θέλω τη βοήθειά σας αν μπορείτε.
    Ότι άλλο νομίζετε ότι θα με βοηθήσει μη διστάσετε να το πείτε.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : g1 στις 11-10-2007 20:12 ]


    vouliakis
    11.10.2007, 20:32


    Το ποτενσιόμετρο Volume αυξάνει και μειώνει την ένταση γενικά (δεν μπορείς να απομονώσεις κάποιον από τους μαγνήτες).
    Τα Tone ποτενσιόμετρα είναι για τον μεσαίο μαγνήτη και γι αυτόν που είναι κοντά στο μπράτσο (neck pickup).

    Καλούς πειραματισμούς


    mike-railse
    12.10.2007, 10:47
    o ipologeas pou exeis panw sti stratocaster sou den exei 4 alla 5 theseis!
    twra, oi magnites pou vriskonte pio konta ston kavalari (ayto pou krataei tis xordes) einai oi treble magnites didadi oi magnites pou vgazoun prime hxo
    oi magnites pou einai pio konta sti tastiera exoun pio bass hxo!
    wraio ws edw... otan o ipologeas aytos vrisketai deksia akri leitourgei
    o prime magnitis. otan einai sti mesi kai deksia. leitourgei o mesaios kai o prime
    magnitis. otan einai sti mesi leitourgei mono o mesaios magnitis. otan einai sti mesi kai aristera leitourgei o messaios kai o bass magnitis, kai otan einai aristera akri leitourgei mono bass magnitis.
    olo ayto to system voithaei analoga me to ti thes na paikseis kai ti hxo theleis
    vevaia s ayto sumvalei o enusxiths alla kai kithara paizei shmantiko rolo!!
    twra ligo pio dipla uparxoun kai treia pontisiometra... to volume xrhsimopoihte gia tin entasi kai ta tone einai gia to mesaio kai gia ton bass magniti (pou vrisketai pio konta sto maniki-tastiera-mpratso!
    peiramatisou twra mexri na ta empedwseis kala....


    life without music would be an error

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mike-railse στις 12-10-2007 10:49 ]


    g1
    12.10.2007, 15:28
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Αν κατάλαβα καλά τα tone για τον διπλό μαγνήτη προς τον καβαλάρη δεν κάνουν τίποτα.
    Ως προς το σήκωμα του μαγνήτη, προς τα πάνω κάνει τον ήχο πιο "ηλεκτρικ" αν έχω καταλάβει καλά, ενώ όσο τον κατεβάζψ την πάει σαν ακουστική.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει έρθει ακόμα ο ενισχυτής (15W) και έχω κάνει αλχημείες στη σύνδεση. Έχω συνδέσει την κιθάρα σε ένα dvd player στο mic και από εκεί το πάω στον ενισχυτή, οπότε καταλαβαίνετε ότι ο ήχος είναι χάλια και για'αυτό δυσκολεύομαι ακόμα περισσότερο στο να κατανοήσω τη λειτουργεία της. Κάνω υπομονή μέχρι της 27 που θα τον έχω να ευχαριστηθώ λίγο τον ήχο.
    Brokenchord
    30.10.2007, 13:15
    Όπα εσύ μιλάς για το λεγόμενο action πείραξες καμιά βίδα μήπως. Όχι πως είναι κακό και θα πάθει τίποτα η κιθάρα αλά για πες μας!!! Γιατί κάτι λες για ανεβάσματα και κατεβάσματα.
    g1
    30.10.2007, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 30-10-2007 στις 13:15 έγραψε...

    Όπα εσύ μιλάς για το λεγόμενο action πείραξες καμιά βίδα μήπως. Όχι πως είναι κακό και θα πάθει τίποτα η κιθάρα αλά για πες μας!!! Γιατί κάτι λες για ανεβάσματα και κατεβάσματα.



    Πάνω και κάτω από τους μαγνήτες έχει δύο βίδες που τους ανεβάζουν και τους κατεβάζουν δηλ. τους πλησιάζουν και τις απομακρύνουν από τις χορδές.
    Brokenchord
    30.10.2007, 20:11
    Καλά την ψιλιάστικα λοιπόν!
    Όπως πολύ σωστά σου είπαν ο Παναγιώτης και ο Θέμης ο πενταθέσιος επιλογέας ρυθμίζει από ποιόν μαγνήτη-μαγνήτες θα λαμβάνετε το σήμα που στέλνει στον ενισχυτή. Αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου σχέση με το αν ο μαγνήτης είναι χαμηλά low action (ποιο μέσα προς το σώμα και μακριά από τις χορδές) η ψηλά hitch action (ποιο έξω προς το σώμα και κοντά στις χορδές). Απλά με αυτό αλλάζεις τα χαρακτηριστικά του κάθε μαγνήτη ξεχωριστά. Ναι άμα θες μπορείς να έχεις άλλους ψιλά και άλλους χαμηλά. Αν αυτό σε βοηθάει να βγάλεις τον ήχο που θες τότε μαγκιά σου! Βασικά όταν έρθει ο ενισχυτής βάλε καθαρό ήχο και παίξε με όλα αυτά για να ακούσεις τις διαφορές.

    Ως προς το σήκωμα του μαγνήτη, προς τα πάνω κάνει τον ήχο πιο "ηλεκτρικ" αν έχω καταλάβει καλά, ενώ όσο τον κατεβάζω την πάει σαν ακουστική.
    Σωστός κάπως έτσι!
    g1
    30.10.2007, 21:00
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Στο θέμα ενισχυτή έχω κολήσει γιατί σκέφτομαι να πάρω έναν που να έχει πάνω και distortion και να αλλάζει ήχους, για να μην ψάχνω για διαφορετικές πεταλιέρες. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.
    Θα ήθελα κι εδώ βοήθεια αν υπάρχει κάτι σε ενισχυτή στα 15W που να αλλάζει τον ήχο της κιθάρας. Απ'οτι μου έχουν πει για πιο λίγα Watt δεν αξίζει.

    odis13
    31.10.2007, 11:01
    Παράθεση:

    Το μέλος g1 στις 30-10-2007 στις 21:00 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Στο θέμα ενισχυτή έχω κολήσει γιατί σκέφτομαι να πάρω έναν που να έχει πάνω και distortion και να αλλάζει ήχους, για να μην ψάχνω για διαφορετικές πεταλιέρες. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.
    Θα ήθελα κι εδώ βοήθεια αν υπάρχει κάτι σε ενισχυτή στα 15W που να αλλάζει τον ήχο της κιθάρας. Απ'οτι μου έχουν πει για πιο λίγα Watt δεν αξίζει.







    Kαταρχάς,επειδή δε ξέρω πόσα γνωρίζεις από ενισχυτές,θα τα πάρω όλα από την αρχή.

    Υπάρχουν 2 ειδη ενισχυτών.Τρανζίστορ(solid state) και Λαμπάτοι(tube).Αρχαιότεροι και πολύ καλύτεροι έιναι οι λαμπάτοι ενισχυτές,καθώς δίνουν στν η΄χο μαι ζεστασιά και φυσικότητα,που δε μπορουν να δώσουν άλλοι ενισχυτές.
    Τι έιναι παραμόρφωση.Παλαιοτερα,όταν υπήρχαν μόνο Blues και Jazz,οι πάικτες παρατήρησαν το εξής φαινόμενο:όταν πάιζαν σε πολύ μεγάλες εντάσεις ,κια οι λάμπες ζορίζωνταν,ο ήχος παραμορφωνόταν(overdrive).Και από τότε άρχισε να χρησιμοποιείται το distorsion ,μόνο που τώρα πατάς απλά ένα κουμπάκι και έχεις όσο θες.

    Οι ενισχυτές οι περισσότεροι έχουν 2 κανάλια.Καθαρό και βρώμικο.Καποιοι πολλοί μεγάλοι μπορεί να έχουν και 3 ,4 .Ορισμένοι έχουν μόνο ένα,και βάζοντας το gain στο μηδέν έχεις καθαρό,αυξάνωντας έχεις παραμόρφωση.
    Φαντάζομαι ότι θες ένα μικρό φτηνό ενισχυτή.Σε λίγα λεφτά,υπάρχουν ορισμένοι λαμπάτοι,είναι όμως πολύ λιτοί,έχουν πχ μόνο ένα κουμπι volume.Για να βάλεις παραμόρφωση πρεπει να παίζεις πολύ δυνατά με το vol από το 6 και πάνω.Ως αρχάριος δε προκειται να ευχαριστηθεις ένα (για μένα τέλειο )ενισχυτή οπως ο Epiphone valve junior,γιατί δε θα σου δίνει τους ήχους που θες.

    Οπότε θα πάρεις ένα δεκαπεντάρι solidstate,με κανα εφφέ ,παραμόρφωση κλπ.Υπάρχει Marshall MG15 dfx(πουλάω το δικό μου),Orange ,VOX AD15 (γαμάει),Fender κλπ.Πες τι μουσική παζεις να σου πούμε μοντέλα.

    Και κάτι περι έντασης.Οι λαμπάτοι ακούγονται πολύ δυνατότερα απο solid state.Πρόσεχε ΄τωρα να δεις τι παίζει με τα watt.Κάθε δέκα watt η ΄ενταση ανεβαίνει(όπως την αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο αυτί ) κατά 3 db.Για να διπλασσιαστέι η ένταση πρέπει να ΔΕΚΑΠΛΑΣΣΙΑΣΤΟΥΝ ταwatt.Oπότε ένας εικοσάρης,25 άρης απλά ακούγεται λίίίίγο πιο δυνατά από ένα 15.
    g1
    31.10.2007, 16:29
    Μ'αρεσει πολύ το Classic Rock δηλ. Galagher,Deep Purple,Scorpions.,Lynyrd,Rainbow κλπ.