ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με το λέιζερ για μυωπία

    Liza32
    12.10.2007, 10:56
    Υπάρχει περίπτωση πλήρους αποκατάστασης της μυωπίας με το λέιζερ, για βαθμούς απο 15 και πάνω; Και πόσο κοστίζει;
    jacamar
    12.10.2007, 11:02
    Να σου πω.....γενικά επικρατεί η άποψη οτι όσο μεγαλύτερη η μυωπια τόσο καλύτερα τα αποτελέσματα....
    Τώρα απο την προσωπική μου εμπειρία σου λέω ότι δεν παίζει ρόλο μόνο ο βαθμός τησ μυωπίας αλλά και αν το μάτι γενικά μπορεί να δεκτεί ενχείρηση....αν έχει μεγαλες αλειωσεις βυθού ή είναι ταλαιποριμένο απο επεφυκίτιδα κτλ...δεν θα δεκτεί ο γιατρος να προχωρίσει στην επέμβαση....
    Σίγουρα μπορεί να σου πει ο οφθαλμίατρος μετά απο εξετάσεις που θα σου κανει....
    Εγώ είχα 7,5 μυωπία και μηδενίστικε με κόστος 3000 ευρώ περρίπου...
    filosofiki
    12.10.2007, 12:36
    εγώ ξέρω οτι υπάρχει όριο στους βαθμούς που μπορεί η επέμβαση με λέιζερ να διορθώσει....... γιατι δε δοκιμάζεις να ρωτήσεις στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών?το τηλεφωνο που έχω (δεν ξέρω αν ειναι για ραντεβού)ειναι 1535....
    υγ:ποιός έχει 15????? cu
    sintorin
    12.10.2007, 15:36
    mpa...den eimai sigouros, pantos mia gnosti peigai perisi....kai sumera einai alithori......
    alekos5
    22.10.2007, 21:12
    κανείς δεν μπορεί να υποσχεθεί την 'τέλεια' ή 10/10 όραση, οι περισσότεροι όμως δεν χρειάζονται γυαλιά ή φακούς επαφής για να οδηγήσουν η να δουν τηλεόραση.

    Στόχος βέβαια δεν είναι η πλήρης αποβολή των γυαλιών ή των φακών επαφής αλλά η εντυπωσιακή μείωση της εξάρτησης από αυτά σε μια προσπάθεια βελτίωσης της ποιότητας ζωής σας
    Κίνδυνος επιπλοκώνυπάρχει αλλά εχει πολυ πολύ μικρά ποσοστά
    οπως Διαθλαστικές επιπλοκές ,Οπισθοδρόμηση απώλεια της καλύτερα διορθωμένης οράσεως ,Νυκτερινές αντανακλάσεις μετεγχειρητική θολερότητα Λοίμωξη κτλ
    Τα καλά αποτελέσματα αρχίζουν με την καλή ενημέρωση
    ρωτήστε τον οφθαλμίατρό σας!

    Termite
    22.10.2007, 22:49
    Θα με ενδιέφερε να μάθω αν μπορει να γίνει lazer όχι μόνο για μυωπία αλλα και για αστιγματισμο...
    marylin
    23.10.2007, 10:06
    Η μητέρα μου έχει σοβαρό πρόβλημα στα μάτια και την παρακολουθεί ένας γιατρός που είναι απ' τους καλύτερους στην Ελλάδα, τον επισκέπτονται κι άνθρωποι από επαρχία.
    Το είχαμε συζητήσει για λέιζερ επειδή η κόρη μου έχει μυωπία και μου είπε όταν συμπληρώσει τα 20 είναι η κατάλληλη ηλικία.
    Λένε ότι τα αποτελέσματα είναι θεαματικά αλλά σίγουρα εξαρτάται από το γιατρό γιατί έχω δει όντως να αλληθωρίζουν άτομα που υποβλήθηκαν σ' αυτή τη θεραπεία και τον ρώτησα φυσικά, μη γίνει έτσι το κοριτσάκι μου!
    MPara
    23.10.2007, 17:59
    Φίλε Τερμίτη,γίνεται και για αστιγματισμό.Και δεν το λέω ως γιατρός αλλά ως πρώην παθούσα.

    Εγώ είχα μυωπία 7,50 βαθμούς και στα 2 μάτια και αστιγματισμό 1,5 βαθμούς επίσης και στα 2 μάτια.Έκανα laser τον Δεκέμριο του 2000 και από τότε κανένα πρόβλημα (εκτός ίσως από αυτό του μυαλού.. )
    Είχα βέβαια και πολύ καλό γιατρό,τον οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα!
    Αν λοιπόν χρειαστείς εσύ ή κάποιος άλλος ο,τιδήποτε, μηνύστε μου...
    Termite
    23.10.2007, 18:52
    Ευχαριστώ Mpara...θα σε χρειαστώ...