ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.845 μέλη

    Ποιό είναι το νόημα της ζωής σας;

    music-fan
    28.10.2008, 21:41

    ααα καλα δεν υπαρχεις ρε λιακουρα!χαχαχχαχα


    mitskinis
    16.11.2008, 22:35

    Να την κάνω όμορφη , περιπετειώδη και διασκεδαστική. Βέβαια καλό είναι να τρώμε και τα μούτρα μας για να βλέπουμε και τις δυσκολίες της.

    Wink                       {#emotions_dlg.clap}


    Gargyrof
    17.11.2008, 18:41

    Είναι η τάση της εποχής να θεωρούμε κεκτημένα, αυτονόητα δικά μας, πράγματα που δεν εμπεριέχουν στην αξία τους τον μόχθο μας. Γι' αυτό τα σπαταλάμε. Έτσι και με τη ζωή μας.

    Νομίζω ότι για κάποιο λόγο, μας δίνεται μια ευκαιρία. Η ζωή μας είναι σαν δανεική, σαν ξένη, δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε μέχρι να την αξιωθούμε. Μπορεί και να πεθάνουμε σπαταλώντας την.

    Μα όποιος την κερδίσει, το ξέρει. Κι αυτό νιώθω ότι είναι κάτι μεγάλο. Να το νοήμα!

    Κι επίσης πιστεύω ότι ο καθένας μας μέσα του έχει όλα τα εφόδια και ξέρει το δρόμο. Θα το πω συνείδηση. Κι ευθύνη. Και προσωπική επιλογή.

     


    nowaveband
    17.11.2008, 21:53

    αγάπη με το έτερον ήμιση και τους συνανθρώπους,μουσική,και μια άνετη ζωή χωρίς υπερβολές όμως..


    Danai_13
    18.11.2008, 18:53

    Το τωρινο νοημα τηc ζωηc μου
    ειναι το θεατρο!
    το αγαπω τοσο πολυ
    ακουγεται σκληρο αλλα το αγαπω περισσοτερο και απο ανθρωπουc
    θεατρο
    ονειρο απιαστο ονειρο ντελικατο σαν μεταξι
    για μενα τροποc εκφρασηc τροποc σκεψηc τροποc ΖΩΗΣ


    sokratisathineos
    30.11.2008, 17:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Danai_13 στις 18-11-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Το τωρινο νοημα τηc ζωηc μου
    ειναι το θεατρο!
    το αγαπω τοσο πολυ
    ακουγεται σκληρο αλλα το αγαπω περισσοτερο και απο ανθρωπουc
    θεατρο
    ονειρο απιαστο ονειρο ντελικατο σαν μεταξι
    για μενα τροποc εκφρασηc τροποc σκεψηc τροποc ΖΩΗΣ



    Τ έδωσες τόσο θεατρικά που ακούγεται σαν ψέμα !

     

     


    sokratisathineos
    30.11.2008, 17:53

    Ποιο το ΝΟΗΜΑ της ΖΩΗΣ ?

    Δυστυχώς αλλά το ερώτημα είναι ισοδύναμο με το απώτερο Φιλοσοφικό αίτημα :

    Γιατί κάτι και Όχι τίποτα ?

     

    Ως εκ τούτου μην ΠΑΙΔΕΥΕΣΤΕ να το απαντήσετε !

    Θα κάνετε το λάθος όπως όλοι να απαντάτε σύμφωνα με τις προσωπικές σας πεποιθήσεις !

     


    zombie-wireless
    01.12.2008, 04:33

    Δεν μπορώ να φανταστώ πως από το Big Bang, μία τεράστια έκρηξη στο κάτω κάτω, κατέληξα στο να υπάρχω. Δεν μπορώ ν’ αντιληφθώ πως από συνδυασμό απλών υλικών κατέληξα να έχω μέσα μου ψυχή και λογική ικανά ν’ αντιληφθούν την ύπαρξη και την μη ύπαρξή μου ως ένα βαθμό. Κι όταν συγκρίνω το σώμα μου, την υλική μου υπόσταση, μ’ ένα βουνό, βλέπω πως είμαι μικρός. Κι όταν το βλέπω σε σύγκριση με τη γη, ακόμη πιο μικρός. Κι όταν συγκρίνω τη γη με τον ήλιο, είμαι μια τελίτσα. Τον ήλιο με τον γαλαξία μας και ούτω καθεξής. Επίσης, είτε σ’ ένα εκατομμύριο χρόνια, είτε σε ένα δισεκατομμύριο χρόνια, ο ήλιος θα «σκάσει» κι αυτός με τη σειρά του και θα χαθεί κι η γη. Όσο πιο μακριά κοιτάζω, τόσο πιο ανούσια κι ασήμαντη μου μοιάζει η ζωή.
    Από την άλλη όμως, όταν έρθει η στιγμή να ταΐσω το σκύλο μου, αυτός μου κουνάει χαρούμενος την ουρά. Όταν χαιρετάω τη γιαγιά της πολυκατοικίας καθώς γυρίζω τα χαράματα σπίτι κουβαλώντας το μπουζούκι, στην αρχή με αυστηρό ύφος μου λέει «Πάλι ξημερώματα σας έπιασαν με τα όργανα;» και μετά χαμογελώντας συμπληρώνει για πολλοστή φορά «Καλά κάνετε. Κι εγώ στα νιάτα μου ασχολιόμουν με το τραγούδι.» κι έπειτα με καλημερίζει χαμογελαστή. Επίσης, πολλές φορές ξέρω τι θα κάνει τον άλλον χαρούμενο, ή τι θα τον στεναχωρήσει. Τι θα τον νευριάσει και τι θα τον τσατίσει. Ακόμη, νιώθω πως είναι επιλογή μου το τι θα τον κάνω να αισθανθεί, όπως είναι κι επιλογή του το τι θα με κάνει να αισθανθώ.
    Έχω στα υπ’ όψιν μου όμως, πως κάποτε θα πεθάνω κι έχω πλήρη άγνοια για το τι ακολουθεί μετά, όπως έχω και άγνοια πριν την πρώτη μου ανάμνηση. Δεν ξέρω αν προϋπήρχα από κάποτε σε κάποια μορφή ή αν θα συνεχίσω να υπάρχω σε κάποια άλλη μετά από ένα διάστημα. Σαν όρια της ζωής μου λοιπόν θέτω την γέννησή μου και τον θάνατό μου. Κι αν αναλογιστώ το χρονικό διάστημα που μου αναλογεί στον ατελείωτο χρόνο του σύμπαντος, σκέφτομαι πολύ απλά, πως η ζωή μου στο κάτω κάτω, δεν έχει νόημα.
    Αλλά όσο είμαι μέρος της και συμμετέχω σ’ αυτήν, μπορώ να πω πως αποκτά σκοπό. Μπορεί η ζωή μου ως προς την διαστάσεων πορτοκαλιού ύλης, όπου πιστεύεται πως άρχισαν τα πάντα υπό την μορφή που τα γνωρίζουμε σήμερα, να είναι εντελώς ανούσια και χωρίς νόημα, αλλά ως προς κάποιες άλλες ζωές και υπάρξεις που με περιτριγυρίζουν και μοιράζονται μαζί μου αισθήματα χαράς, αγάπης και πόνου είναι ανεκτίμητη.
    Κι αν αυθαίρετα αφαιρέσω κάθε μορφή συναισθήματος από τις υπάρξεις που φέρουν ζωή, θα έλεγα εντελώς ψυχρά και γενικευμένα, πως ως άθροισμα πράξεων, σκοπός της ζωής είναι να αλληλεπιδρά με άλλες μορφές ζωής.
    Οι εμπειρίες και οι γνώσεις μου μέχρι σήμερα με οδηγούν στο παραπάνω συμπέρασμα. Αλλά δεν θα πίστευα ούτε για μια στιγμή πως θα κρατήσω αυτή την εντύπωση για πάντα.

     


    george368
    04.12.2008, 02:39

    βασικα αν ψαχνεις το νοημα της ζωης δν χανεις την χαρα της υπαρξης????  καποια πραγματα πιστευω πως ειναι καλυτερα να μενουν αλυτα,για να υπαρχει και μια ισοροπια.......................


    -----------------
    in love with my bass!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : george368 στις 04-12-2008 02:42 ]


    zombie-wireless
    04.12.2008, 04:00

    Παράθεση:

    Το μέλος george368 στις 04-12-2008 στις 02:39 έγραψε...

    βασικα αν ψαχνεις το νοημα της ζωης δν χανεις την χαρα της υπαρξης????  καποια πραγματα πιστευω πως ειναι καλυτερα να μενουν αλυτα,για να υπαρχει και μια ισοροπια.......................


     

    Δεν θα το έλεγα… Νομίζω πως μπορείς να ευχαριστηθείς  έναν αγώνα ποδοσφαίρου ανεξάρτητα από το πόσο σημαντικός είναι.

    Κάτι ανάλογο πιστεύω πως συμβαίνει και με το νόημα της ζωής. Είτε βρεις κάτι που σου μοιάζει με το νόημα της είτε όχι, η αξία της ύπαρξης σου δεν θα επηρεαστεί. Ακόμη κι αν δεν έχει νόημα η ζωή, εμείς υπάρχουμε και μπορούμε να χαρούμε γι’ αυτό.

    Όσο για τη ισορροπία, αυτή μπορεί να διατηρηθεί αν είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε μία απάντηση.

     


    konvoulis
    05.03.2009, 15:05

    Το νοημα της ζωης ειναι να περνας καλα με τους φιλους και να εχουμε μια σωστη δουλεια για να δουλεψουμε για ολη την διαρκεια της ζωης!!!Smile


    220493
    05.03.2009, 15:16

    Παιδια το νοήμα της ζωής ειναι να ΖΕΙΣ...........................απο εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις πολλά...........Η χαρά της φύσης ειναι κίνητρο ...........!!!!!Κοίτα γυρω σου ................


    konvoulis
    08.03.2009, 16:18

    Να κανουμε ωραια και ενδιαφερουσα τη ζωη μας!!!