ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.820 μέλη
    katurunen
    12.10.2007, 14:33
    Όλοι μας εδώ αγαπάμε τη μουσική, σίγουρα πολλοί θα έχετε αγαπήσει και κάποιο musical...
    Σε όσους δεν το γνωρίζουν, μιας και η τηλεόραση έχω την αίσθηση οτι το σνομπάρει..., προτείνω ανεπιφύλακτα το λατρεμένο μου "Nightmare Before Christmas" του Tim Burton (Corpse Bride, Sleepy Hollow, Beetlejuice κ.ά.), με μουσική και στίχους (και φωνητικά!) του κορυφαίου Danny Elfman (επίσης Corpse Bride, Sleepy Hollow, κ.ά. :P )
    Καταπληκτική μουσική γεμάτη συναίσθημα και στίχοι που σε καμία περίπτωση δεν σε αφήνουν αδιάφορο σε όλη τη διάρκεια της ταινίας από την πρώτη στιγμή μέχρι τον επίλογο, και τόσο καλογραμμένοι που σε κάνουν να δεθείς με κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά.
    Αγαπημένο κυρίως σε μας, το κοινό της μουσικής metal, μιας και ο Burton δίνει στις ταινίες του, σχεδόν πάντα, αυτή τη "σκοτεινή" gothic ατμόσφαιρα...
    Δείτε το είτε είναι καλοκαίρι είτε άνοιξη, το έχω δοκιμάσει σε κάθε εποχή, μέχρι και Μ.Βδομάδα!
    Δείτε το, η μάλλον... ακούστε το και πείτε μου τη γνώμη σας, ή πείτε κι εσείς ποιο είναι το δικό σας αγαπημένο musical
    ΟΥΦ! Μια ώρα…


    Dim the lights... I cannot see... Bring forth ye shadow

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 12-10-2007 14:55 ]


    vero
    12.10.2007, 14:43
    Εγω εχω δει πολλα μιουζικαλ με σχεση με τα χριστουγεννα κτλ...
    Το αγαπημενο μου είναι ενα το οποιο ειναι μια κοπελα που δουλευει ως κουβερναντα ενως στρατηγου... και φευγει εκεινη την εποχη και μενει με τα 5 παιδια του.... και τραγουδανε στην εξοχη το διασημο κομματι ντο.... ρε.... Και στο τελος ερωτευεται τον στρατηγο.... δεν μου ερχετε η ηθοποιος ουτε η ταινια...(λολ)...................................

    jacamar
    12.10.2007, 14:45
    Είδα το Cats στο Λονδίνο και ήταν απο τα καλύτερα μιουσικαλ που έχω δει....
    αλλα το best για μενα ειναι το Phantom of the Opera....


    vero την μελωδια της ευτυχίας λές?

    look deep into my eyes if you think you dare...i can tell that you are scared, i can smell the fear.....



    jacamar on air καθε Τριτη στις 7!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 12-10-2007 14:46 ]


    vero
    12.10.2007, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 12-10-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Είδα το Cats στο Λονδίνο και ήταν απο τα καλύτερα μιουσικαλ που έχω δει....
    αλλα το best για μενα ειναι το Phantom of the Opera....


    vero την μελωδια της ευτυχίας λές?

    look deep into my eyes if you think you dare...i can tell that you are scared, i can smell the fear.....



    jacamar on air καθε Τριτη στις 7!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 12-10-2007 14:46 ]






    nai vre jacamar kollhse to mualo mou shmera!!!!
    esta
    12.10.2007, 15:43


    alexia-vicky
    12.10.2007, 16:02
    Phantom of the Opera

    Καταπληκτικές ερμηνείες και μουσική!!
    tarkoulis
    12.10.2007, 16:31
    θα συμφωνησω με οσους ανεφεραν το φαντασμα της όπερας, νομιζω οτι το λονδινο ειναι περηφανο, φετος ειναι η 22η χρονια που το παιζει, μια απιστευτη παραγωγη, με σκηνικα που νομιζεις οτι βλεπεις ταινια, απιστευτα...η μελωδια της ευτυχιας ειναι επισης πολυ καλη, η βουγιουκλακη την ειχε κανει πριν χρονια, το ειχα δει τοτε και μου αρεσε πολυ, γενικα πρτιμω να βλεπω μιουσικαλ στο θέατρο...θα προτινω και ενα ακομη μιουσικαλ, για όσους βρεθουν ποτε στο λονδινο, billy eliot, μια απιστευτη παρασταση με ενα παιδι θαυμα στο ρολο του billy, δεν μπορω να θυμηθω αν η ταινια ηταν μιουσικαλ η ειχε κανονικους διαλογους νομιζω το δευτερο...
    το θεμα ειναι οτι τα μιουσικαλ και υποθετω οτι σε αυτο θα συμφωνησετε ολοι, αν δεν ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα και η πλοκη λογω της μουσικης καποιες φορες γινονται βαρετα(πχ chicago)
    revelation
    12.10.2007, 16:52
    Xαλαρά το Nightmare Before Christmas για μένα

    vero
    12.10.2007, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος tarkoulis στις 12-10-2007 στις 16:31 έγραψε...

    θα συμφωνησω με οσους ανεφεραν το φαντασμα της όπερας, νομιζω οτι το λονδινο ειναι περηφανο, φετος ειναι η 22η χρονια που το παιζει, μια απιστευτη παραγωγη, με σκηνικα που νομιζεις οτι βλεπεις ταινια, απιστευτα...η μελωδια της ευτυχιας ειναι επισης πολυ καλη, η βουγιουκλακη την ειχε κανει πριν χρονια, το ειχα δει τοτε και μου αρεσε πολυ, γενικα πρτιμω να βλεπω μιουσικαλ στο θέατρο...θα προτινω και ενα ακομη μιουσικαλ, για όσους βρεθουν ποτε στο λονδινο, billy eliot, μια απιστευτη παρασταση με ενα παιδι θαυμα στο ρολο του billy, δεν μπορω να θυμηθω αν η ταινια ηταν μιουσικαλ η ειχε κανονικους διαλογους νομιζω το δευτερο...
    το θεμα ειναι οτι τα μιουσικαλ και υποθετω οτι σε αυτο θα συμφωνησετε ολοι, αν δεν ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα και η πλοκη λογω της μουσικης καποιες φορες γινονται βαρετα(πχ chicago)





    enas kathigitis mou ths mousikhs phge sto parisi kai eide to phantom of the opera... kai apo olo pou arese htan thn wra pou epefte o polieleos opou nomizes oti tha epeftes panw sto kefali sou.... tha thela na paw mia fora na to dw... gt ap oti mas eipe kathes xrono ginetai
    katurunen
    12.10.2007, 22:25
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 12-10-2007 στις 15:43 έγραψε...






    Yeah babe!!!

    lookylouk
    12.10.2007, 22:38
    Δε μου πολυαρέσουν τα musical...

    Η μελωδία της ευτυχίας φυσικά εξαιρείται!!!
    Πολύ όμορφα κομμάτια κ φωνές κ ερμηνείες!

    Το moulin rouge επίσης μου άρεσε!!

    Το χειρότερο που έχω δει είναι το dreamgirls με τη Beyonce.
    Χάλιααααα! Βαρέθηκα απίστευτα! Ηταν κ σχεδόν 3 ώρες...
    Κ δε μπορούσα κ να κοιμηθώ λίγο με τόσα τραγούδια...
    mariza18
    13.10.2007, 12:28
    Phantom of the opera!!! Μοναδικό που σε κάνει να ανατριχιάζεις απο τις ερμηνείες και τα τραγούδια
    Mindkaiser
    13.10.2007, 13:35
    Προσωπικά νομίζω ότι το κορυφαίο μουσικά είναι το West Side Story. Δεν είναι τυχαίο που το υπογράφει μια ιδιοφυϊα σαν τον Leonard Bernstein. Πάντως κατανοώ και οποιονδήποτε επιλέξει κάποιο έργο από την αγία τριάδα του Webber (Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar ή Cats). Υπενθυμίζω και το Fiddler on the Roof διότι εκτιμώ ότι είναι κρίμα να μη γίνει τουλάχιστον μια αναφορά σε αυτό το εξαιρετικό musical. Όσο για τον Danny Elfman τι να πει κανείς. Έχει προσφέρει στιγμές μουσικής πανδαισίας που δεν αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο.
    despinakontogianni
    20.10.2007, 23:47
    Φυσικά και το The Sound of music!! Julie Andrews ΘΕΑ!!
    oulion
    22.12.2007, 00:17
    Ό,τι είναι του Tim Burton είναι απίστευτο!
    iris-the-black
    22.12.2007, 12:16
    Συμφωνώ με το Cats και αγαπημένο το Phantom of the opera...Έχω τρελαθεί με αυτό το μιούζικαλ...Και είναι και από τα αγαπημένα μου είδη μαζί με την όπερα και την μέταλ!!χιχι

    katurunen
    25.12.2007, 01:35
    By the way...
    Πήγα και είδα το Nightmare Before Christmas στον κινηματογράφο σε αίθουσα real-D. Καμία σχέση! Μούρλια!
    Peace18
    25.12.2007, 01:49
    Nightmare Before Christmas....
    Chicago....
    Cabaret....
    Phantom of the Opera (αν και είναι οπερέτα και όχι μιούζικαλ....)....
    & Moulin Rouge....


    verrakoussoulakou
    20.02.2008, 18:15
    The phantom of the opera απλα το καλυτερο....
    sitzoune81
    20.02.2008, 18:41
    Μου αρεσε αρκετα το "Evita" με την Madonna.