ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Η μοναξιά του ανθρωπιστή και του επαναστάτη

    Spirous
    13.10.2007, 11:42
    Έχετε νοιώσει ποτέ τη μοναξιά του επαναστάτη και του ανθρωπιστή; Αυτό το αίσθημα που όταν προσπαθείς να βρεις κάποιον να κατέβαιτε μαζί σε μια πορεία, σε μια παράσταση διαμαρτυρίας, να γράψετε μια προκήρυξη, μια επιστολή διαμαρτυρίας, να βοηθήσετε μέσα από κάποια οργάνωση τους συνανθρώπους σας, να κάνετε μια δωρεά, μια καλή πράξη, ένα κάτι, οτιδήποτε,που θα φέρει μια μικρή ή μεγάλη ανατροπή στο κατεστημένο ή θα δώσει λίγη περισσότερη ευτυχία σε μερικούς ανθρώπους που πονάνε και δεν υπάρχει κανείς για να το κάνετε μαζί;
    Termite
    13.10.2007, 12:04
    Ειναι πολύ περίεργο συναίσθημα αυτο. Όταν το νοιώθω παράλληλα σκέφτομαι τι μπορω να κάνω για να το ικανοποιήσω, και δυστυχώς όλες οι δυνατότητες (να γραφτείς σε μια οργάνωση, να κάνεις μια δωρεά) που έχω βγάζουν σε αδιέξοδο. Οπότε (και ώς αποτέλεσμα του προηγουμένου) γράφω μουσική για να το εκφράσω...
    vero
    13.10.2007, 12:15
    εγω ως συνηθως παιρνω μερος σε διαφορους συνδεσμους οπου παω σε διαφορους χωρους και παιρνω λεφτα.... ωραια ειναι γιατι νιωθεις ευτυχια που βοηθας τον συνδεσμο με λεφτα ωστε να βοηθησει τους ανθρωπους που ειναι αρρωστοι....
    noizreduction
    13.10.2007, 12:47
    ...Μηπως σε ολα αυτα εχετε σκεφτει πως κανετε τη λαθος επανασταση? Ποιος οριζει τι ειναι ευτυχια για τον αλλον, οταν την επανασταση την κανουμε καθαρα με προσωπικα κριτηρια εκτιμωντας πως ισως να το ηθελε ολη η κοινωνια ετσι?
    Επισης, η αγαθοεργια και οι δωρεες δεν ειναι επανασταση. Υφισταται πολλα χρονια τωρα, απο πολλους ανθρωπους που προτιμανε την ανωνυμια απο το να δηλωνουν πως βοηθανε τους συνανθρωπους τους! Αυτο ειναι επανασταση..Η σιωπη της βοηθειας!

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 13-10-2007 12:49 ]


    esta
    13.10.2007, 16:47
    H Λέξη επαναστάτης είναι πολύ βαριά και δεν νομίζω πως κάποιος θα μπορούσε εύκολα να αποκαλείται έτσι.Πάντως προσωπικά γενικά νιώθω ιδιαίτερη μοναξιά ανάμεσα σε ανθρώπους της ίδιας ηλικίας καθώς δεν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους ούτε για τα βασικά!
    Morpheus91
    13.10.2007, 23:34
    Μου τη σπάει όταν ενώ όλοι έχουμε ένα πρόβλημα
    και συμφωνούμε να μιλήσουμε σε κάποιον υπέυθυνο
    τελικά όταν ερχεται η ώρα όλοι κάνουν πίσω ...
    Και παντα μόνη μου μένω στο τέλος ...


    Peace18
    14.10.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 14-10-2007 στις 07:22 έγραψε...

    Και η επανάσταση και ο ανθρωπισμός είναι ατομικά και μοναχικά σπορ.
    Οι ομαδικές επαναστατικές και ανθρωπιστικές δραστηριότητες έχουν νόημα, μονό για την αντιμετώπιση μεγάλων και έκτακτων καταστάσεων.

    Για να λάβει όμως κανείς μέρος στις ομαδικές δραστηριότητες, πρέπει πρώτα να προπονηθεί πολύ καλά στο ατομικό άθλημα.
    Η επαναστατικότητα και ο ανθρωπισμός είναι για γερούς αθλητές κι όχι μαζεύω την παρέα μου να πάμε για τόπι.

    Αν, τώρα, ως επαναστατικότητα εννοείτε το ...."βγαίνω στην Πατησίων και σπάω καμιά βιτρίνα" και ως ανθρωπισμό τους τηλε-μαραθώνιους και τα συναφή, πάω πάσο.




    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
    Η επανάσταση θέλει γερά στομάχια και νεύρα!

    Spirous
    14.10.2007, 14:35
    Κι εγώ συμφωνώ.
    renabill
    19.10.2007, 00:29
    Αν, τώρα, ως επαναστατικότητα εννοείτε το ...."βγαίνω στην Πατησίων και σπάω καμιά βιτρίνα" και ως ανθρωπισμό τους τηλε-μαραθώνιους και τα συναφή, πάω πάσο.

    ΣΩΣΤΗ Η ΤΟΠΟΘΕΗΣΗ!!!