ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.833 μέλη

    Πιστεύετε οτι μια γνωριμία μέσω internet ...

    Liza32
    15.10.2007, 10:44
    μπορεί να έχει προοπτική για το μέλλον; Θα ερωτευόσασταν κάποιον άγνωστο; Εγω προσωπικά, δεν πιστεύω οτι μπορεί κάποιος να ερωτευτεί στα αλήθεια μέσω internet. Άλλωστε, κανείς δεν δίνει τα πραγματικά του στοιχεία, εκτός και αν τον ξέρει τον άλλο. Σε περίπτωση που κάποιος σας πλησίαζε με τέτοιο τρόπο, τι θα σκεφτόσασταν; Τέλος, Θα παίζατε το παιχνίδι του, ή θα του λέγατε στα ίσια οτι τον έχετε καταλάβει;
    Stroumfita456
    15.10.2007, 10:49
    Δεν υπάρχει περιπτωση να ερωτευόμουν καποιον μεσω internet.....δεν τον ξέρω δεν με ξερει.....δεν ειναι λογικο....μπορει να εχουμε "γνωστους" στο internet αλλα δεν ειναι παρα μονο ενα nickname...πισω απο αυτο το ψευδωνυμο δεν ξερεις ποιος κρυβεται...Επισης δεν θα επαιζα το παιχνιδι του οπως ρωτησες θα του ελεγα ξεξαθαρα την αλήθεια....
    v-for-variemai
    15.10.2007, 10:56
    Φυσικά και όχι.
    Αν και...

    stroumfakigate7
    15.10.2007, 11:07
    na sou po exo kani gnorimia mesa apo to internat alla mono filika pote den kseris ti tha sou tixi kai pos tha einai o allossssssssssss
    Liza32
    15.10.2007, 11:39
    Εδω μιλάω για κάποιον που ήδη ξέρετε, αλλά κάνετε το κορόιδο για να δείτε τι θέλει απο σας. Προσοχή. Εκείνος νομίζει οτι εσείς δεν καταλάβατε τίποτα.
    renabill
    15.10.2007, 11:47
    Το πιο πιθανό είναι να περίμενα να δω που το πάει.Αλλά δεν θα έκανα ποτέ τίποτα.Εδώ με άτομα που ξέρεις και διστάζεις πόσο μάλλον με άλλους.
    givaeri
    15.10.2007, 12:04
    Το internet einai σαν τη ζωη . Μπορεις να βρεις αξιολογους ανθρωπους αρκει να εχεις το νου σου. Εδω μπορεις να δεις πιο ευκολα τον χαρακτηρα του αλλου επειδη η ανωνυμια σου επιτρεπει να εισαι ειλικρινης. Εκφραζεις και τις πιο κρυφες πλευρες σου.
    Εγω παντως εδω γνωρισα τον μεγαλυτερο ερωτα της ζωης μου
    Liza32
    15.10.2007, 12:29
    Συγνώμη, αλλά πως ξέρεις οτι ο άλλος είναι ειλικρινείς; Ειδικά απο τη στιγμή που γνωρίζει το στημένο παιχνίδι;
    neerie
    15.10.2007, 12:57
    Liza32 αναφέρεσαι σε περίπτωση όπου γνωρίζουμε σίγουρα ότι ο άλλος δεν είναι ειλικρινής (στα λόγια και τις διαθέσεις του);

    Διαφορετικά, αν δεν υπάρχει υποψία για κάτι τέτοιο μπορείς να δώσεις στον άλλο μια ευκαιρία, κρατώντας όμως μια πισινή και προσωπικά σου δεδομένα μόνο για σένα.

    Πιστεύω ότι μπορούν να παικτούν μεγάλα παιγνίδια μέσα από διαδικτυακές γνωριμίες, αλλά πιστεύω κιόλας ότι μπορούν να εξελιχθούν και μεγάλες φιλίες, έρωτες ακόμα (που όμως πρέπει, για να είναι ρεαλιστικές, να βασιστούν και σε πρόσωπο-με-πρόσωπο συναντήσεις). Προσωπικά, τα έχω δει και τα δύο (μη σου πω τα έχω ζήσει κιόλας).

    Πάντα όμως πρέπει να προχωρούμε με προσοχή διότι κρύβει κινδύνους.
    Liza32
    15.10.2007, 12:59
    Ναι, αναφέρομαι στην περίπτωση που γνωρίζουμε σίγουρα οτι ο άλλος δεν είναι ειλικρινής.
    neerie
    15.10.2007, 13:55
    Νομίζω είναι αυτονόητο ότι από τη στιγμή που ξέρουμε σίγουρα ότι ο άλλος δεν είναι ειλικρινής, απλά δε θα ασχοληθούμε μαζί του. Εκτός αν έχουμε κι εμείς διάθεση για παιγνίδια
    filosofiki
    15.10.2007, 15:00
    δε θα πω αν γίνεται ή δε γίνεται να ερωτευτείς μεσω net εγώ θα πω απλά ότι εξαρτάται σε τι φάση είναι ο άλλος..... κάποιος το δεχεται κάποιος όχι.... κάποιος ερωτεύεται κάποιος το παίζει κάποιος αλλος δεν ασχολείται καν.... τωρα το οτι μπορει κ'άποιος να πει ψεμματα ειναι αλήθεια..... και μπορει να πει τοσα ψέμματα και τόσο εύκολα που γίνεται επικίνδυνος πια..... πρέπει να προσέχει κάποιος αρκετά ωστε να μην μπλέξει πιθανόν σε καταστάσεις που δε θα ήθελε.....

    ωστόσο όταν ρισκάρεις και είσαι αυθόρμητος και αθώος θα έλεγα.... είσαι αληθινός νιώθεις ελεύθερος και αν είσαι και τυχερός πιστεύω πως ναι ίσως τύχει να βρεις και το άλλο σου μισό....... και για να μην παρεξηγηθώ,...... το να βρεις το αλλο σου μισό με τετοιο τρόπο ειναι το ιδιο ευκολο ή δύσκολο με το να έβρισκες κάποιον με τον παραδοσιακό τρόπο.... μόνο που το net δεν είναι άμεσο... και εκεί είναι όλο το κόλπο..... καλώς ή κακώς(τις περισσότερες φορές κακώς!!)
    MISangie
    15.10.2007, 17:44
    αν ο αλλος δινει ψευτικα στοιχεια και σε κοροιδευει απλως δεν ασχολεισαι μαζι του.δεν συμφωνω ομως οτι ολοι εδω μεσα λενε ψεμματα.αν εισαι ειλικρινης και εσυ και ο αλλος μπορει να δημιουργηθει κατι πολυ ομορφο.γιατι γνωριζεις τον αλλο πως ειναι εσωτερικα χωρις να κριθει πρωτα η εξωτερικη του εμφανιση.πιστευω οτι οχι μονο μπορεις να ερωτευθεις αλλα και να βρεις τον ανθρωπο της ζωης σου
    pafa
    15.10.2007, 18:04
    Πώς μπορείς να ερωτευτείς κάποιαν,κάποιον χωρίς να την, τον έχεις κοιτάξει στα μάτια???
    MISangie
    15.10.2007, 18:20
    ερωτευεσαι τον τροπο που γραφει,τον τροπο που εκφραζεται.μπορεις να μιλας ωρες μαζι του..να αρχιζει να χτυπαει η καρδια σου περιμενοντας ενα μηνυμα..ολα αυτα ειναι η αρχη για εναν ερωτα..οταν συναντηθειτε θα αρχισει η εξελιξη του...η μπορει και να μην γινει τιποτα...δεν ειναι ιδιες οι περιπτωσεις
    movflower
    15.10.2007, 18:40
    Φυσικά και ναι!
    Είναι εγκεφαλικό.
    Και όλα τα άλλα (αλήθειες και ψέμματα) βγαίνουν στην επιφάνεια με το χρόνο.
    Ακριβώς όπως και στην τρισδιάστατη ζωή.

    thank
    15.10.2007, 20:27
    Οντως υπάρχουν αναλογίες με τις εκτός νετ καταστάσεις, με πολλές διαφορές όμως ως προν τον τρόπο. Και είναι ανάλογα με την κάθε περίπτωση.

    Δύο παρατηρήσεις, έτσι για συμπλήρωμα - χωρίς να σημαίνει ντε και καλά πως καταλήγουν κάπου.

    "Στο νετ δεν λενε πάντα την αλήθεια". Οκ, ναι σε μερικές περιπτώσεις θέλει προσοχή, ό άλλος μπορεί να πουλήσει ότι παραμύθι θέλεις, για τη κατάστασή του, τι κάνει, , πως φέρεται, τη ζωή του κλπ. Αυτό χρειάζεται γενικότερη προσοχή έτσι κι αλλοιώς, αλλά σε κάποια φάση αποκαλύπτεται. Εδω, ναι υπάρχει κατά κανόνα μεγάλη διαφορά σε σχέση με την εκτός νετ κατάσταση. Γιατί έκεί, λίγο ένα κοινό περιβάλλον, λίγο κοινοί γνωστοί, λίγο οι αντιδράσεις ... κάνουν τα πράγματα κάπως πιο ασφαλή.

    Δεν πιστευώ να είσαι παντρεμένος ? / Οχι, αλλοιώς δεν θα σου μιλούσα. / Θελω έναν άνθρωπο να με σέβεται. Χάθηκε η ευγένεια στους άντρες σήμερα. / Μα τι λες, κι εγώ το ίδιο θέλω. Με έχουν απογοητεύσει η γυναίκες που δεν εκτιμούν την ευαισθησία, αλλά μόνο τα λεφτά και την πόρσε / Δεν φανταζόμουν πως υπάρχουν τέτοιοι άντρες σήμερα... / (ωραία .. τσίμπησε).

    Ενώ στο μπαρ, αν την ώρα που σου μιλάει (λέμε τώρα) κάνει διάφορα, που σου τη δίνουν - τύπου μπλιάχ - , σου πετάξει κανένα "έλα ρε δικιά μου" στο πρώτο 10λεπτο και μετά καπάκι χτυπήσει το κινητό για να πέσει η τηλεφωνική παντόφλα από τη σύζυγο ... .. αυτά αποφέυγονται.

    Για να το σοβαρέψουμε. Το θέμα δεν ειναι τόσο το "τεχνικό ψέμμα". Είπαμε. Εξακριβώνεται. Το ζόρι έχει να κάνει πως, με σχετική ευκολία, στο νετ μαθαίνεις το μυαλό κάποιου. Ενώ δεν αρκεί μόνον αυτό. Και δίνει πιο έυκολα τροφή για την φαντασία, ώστε να προσαρμόσεις τον άλλον στις άνάγκες σου, ενώ χωρίς, ό άλλος ή εμείς να έχουμε την παραμικρή κακή πρόθεση, αυτό να καθίσταται δύσκολο ή ανέφικτο.

    Και τέλος, γενικά, όχι μόνο στις γνωριμίες, υπάρχει ένα θέμα με την ευκολία του νετ. Δηλ, Αλλο να τον "έχεις" τον άλλον όποτε θέλεις στην οθόνη και άλλο να μπεις σε μια διαδικασία προσέγγισης που συνεπάγεται τα κλασσικά ... Χρόνο, ενέργεια, face to face, τις όποιες επιτπτώσεις κλπ. Και αλλοιώς όταν με το πάτημα ενός κουμπιού το θέμα τελειώνει, όπως και αρχίζει.

    Ανάλογα έχω πιάσει τον εαυτό μου να λειτουργεί με ... τα βιβλία. Οσα κείμενα έχω διαβάσει από βιβλίο που το αγόρασα, το έβαλα στη βιβιλοθήκη, το έψαξα για να το διαβάσω, το κουβάλαγα μαζί μου ... μου έμειναν. Με επηρέασαν διαφορετικά. Οταν ανακάλυψα την κουλτούρα του νετ, που ειναι οντως φοβερή, πανευκολη, πολύ αξιόλογη, παντού κοντά μας ... τύπωνα τα κείμενα που με ενδιέφεραν. Και τα ξαναδιάβαζα. Αυτά μου έμειναν επίσης. Στη συνέχεια, λόγω κορεσμού, βαρεμάρας κλπ, τα διάβαζα ΄μεν, δεν τα τύπωνα δε. Αποτέλεσμα. Μου μένει η αίσθησή τους. Αλλά τα ξεχνάω εύκολα. (το τελευταίο φαίνεται οφ τόπικ αλλά δεν ειναι).
    movflower
    15.10.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 15-10-2007 στις 20:27 έγραψε...

    Οντως υπάρχουν αναλογίες με τις εκτός νετ καταστάσεις, με πολλές διαφορές όμως ως προν τον τρόπο. Και είναι ανάλογα με την κάθε περίπτωση.

    Δύο παρατηρήσεις, έτσι για συμπλήρωμα - χωρίς να σημαίνει ντε και καλά πως καταλήγουν κάπου.

    "Στο νετ δεν λενε πάντα την αλήθεια". Οκ, ναι σε μερικές περιπτώσεις θέλει προσοχή, ό άλλος μπορεί να πουλήσει ότι παραμύθι θέλεις, για τη κατάστασή του, τι κάνει, , πως φέρεται, τη ζωή του κλπ. Αυτό χρειάζεται γενικότερη προσοχή έτσι κι αλλοιώς, αλλά σε κάποια φάση αποκαλύπτεται. Εδω, ναι υπάρχει κατά κανόνα μεγάλη διαφορά σε σχέση με την εκτός νετ κατάσταση. Γιατί έκεί, λίγο ένα κοινό περιβάλλον, λίγο κοινοί γνωστοί, λίγο οι αντιδράσεις ... κάνουν τα πράγματα κάπως πιο ασφαλή.

    Δεν πιστευώ να είσαι παντρεμένος ? / Οχι, αλλοιώς δεν θα σου μιλούσα. / Θελω έναν άνθρωπο να με σέβεται. Χάθηκε η ευγένεια στους άντρες σήμερα. / Μα τι λες, κι εγώ το ίδιο θέλω. Με έχουν απογοητεύσει η γυναίκες που δεν εκτιμούν την ευαισθησία, αλλά μόνο τα λεφτά και την πόρσε / Δεν φανταζόμουν πως υπάρχουν τέτοιοι άντρες σήμερα... / (ωραία .. τσίμπησε).

    Ενώ στο μπαρ, αν την ώρα που σου μιλάει (λέμε τώρα) κάνει διάφορα, που σου τη δίνουν - τύπου μπλιάχ - , σου πετάξει κανένα "έλα ρε δικιά μου" στο πρώτο 10λεπτο και μετά καπάκι χτυπήσει το κινητό για να πέσει η τηλεφωνική παντόφλα από τη σύζυγο ... .. αυτά αποφέυγονται.

    Για να το σοβαρέψουμε. Το θέμα δεν ειναι τόσο το "τεχνικό ψέμμα". Είπαμε. Εξακριβώνεται. Το ζόρι έχει να κάνει πως, με σχετική ευκολία, στο νετ μαθαίνεις το μυαλό κάποιου. Ενώ δεν αρκεί μόνον αυτό. Και δίνει πιο έυκολα τροφή για την φαντασία, ώστε να προσαρμόσεις τον άλλον στις άνάγκες σου, ενώ χωρίς, ό άλλος ή εμείς να έχουμε την παραμικρή κακή πρόθεση, αυτό να καθίσταται δύσκολο ή ανέφικτο.

    Και τέλος, γενικά, όχι μόνο στις γνωριμίες, υπάρχει ένα θέμα με την ευκολία του νετ. Δηλ, Αλλο να τον "έχεις" τον άλλον όποτε θέλεις στην οθόνη και άλλο να μπεις σε μια διαδικασία προσέγγισης που συνεπάγεται τα κλασσικά ... Χρόνο, ενέργεια, face to face, τις όποιες επιτπτώσεις κλπ. Και αλλοιώς όταν με το πάτημα ενός κουμπιού το θέμα τελειώνει, όπως και αρχίζει.

    Ανάλογα έχω πιάσει τον εαυτό μου να λειτουργεί με ... τα βιβλία. Οσα κείμενα έχω διαβάσει από βιβλίο που το αγόρασα, το έβαλα στη βιβιλοθήκη, το έψαξα για να το διαβάσω, το κουβάλαγα μαζί μου ... μου έμειναν. Με επηρέασαν διαφορετικά. Οταν ανακάλυψα την κουλτούρα του νετ, που ειναι οντως φοβερή, πανευκολη, πολύ αξιόλογη, παντού κοντά μας ... τύπωνα τα κείμενα που με ενδιέφεραν. Και τα ξαναδιάβαζα. Αυτά μου έμειναν επίσης. Στη συνέχεια, λόγω κορεσμού, βαρεμάρας κλπ, τα διάβαζα ΄μεν, δεν τα τύπωνα δε. Αποτέλεσμα. Μου μένει η αίσθησή τους. Αλλά τα ξεχνάω εύκολα. (το τελευταίο φαίνεται οφ τόπικ αλλά δεν ειναι).



    Έχεις δίκαιο σε μεγάλο βαθμό.

    Υπάρχουνε φυσικά,τα κακά και τα καλά.
    Όμως αν υπάρχει η διάθεση για τρισδιαστατική συνάντηση, είναι καλύτερα να λάβει χώρα και να κινηθεί η σχέση σε πιο τετ α τετ επίπεδο.
    Με όλες τις δυνατές προφυλάξεις.
    renabill
    19.10.2007, 00:42
    Παράθεση:

    Το μέλος pafa στις 15-10-2007 στις 18:04 έγραψε...

    Πώς μπορείς να ερωτευτείς κάποιαν,κάποιον χωρίς να την, τον έχεις κοιτάξει στα μάτια???



    Συμφωνείς με τις απόψεις του, σου αρέσει αυτά που γράφει ή λέει και γενικά νομίζεις ότι έχετε πολλά κοινά.Γιατί δεν μπορεί να συμβεί?
    pol-gt
    19.10.2007, 01:10
    Εγώ δεν πιστεύω πια σε έρωτες. Και για σχέση προχωρώ αν γίνετε πριν συμφωνία πως θα αφορά μόνο σεξ. Δύσκολο βέβαια, ευτυχώς όμως υπάρχουν μαγαζιά για όλα... Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, λίγες ημέρες πριν πληροφορήθηκα, πως υπάρχει μαγαζί κάπου εδώ κοντά, που με 100 Ευρώ βρίσκεις εκεί μέσα συντροφιά με δύο γυναίκες ολόκληρη νύχτα. Επομένως; ...

    Πρέπει να εξημερώσεις την ιδέα της ύπαρξης μέσα σου για να την καταλάβεις.

    (από τον μικρό ναυτίλο του Οδυσσέα Ελύτη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pol-gt στις 19-10-2007 01:14 ]