ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη
    tas
    16.10.2007, 12:44
    Παιδιά καλησπέρα σε όλους σας!
    Είμαι μουσικός και θέλω να φτιάξω ένα έντεχνο πρόγραμμα περίπου 1 ώρα για το μαγαζί που δουλεύω.Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά τραγούδια?
    Ευχαριστώ...
    ariadni0909
    16.10.2007, 15:46
    Βασικα πρεπει να πεις και καμια λεπτομερεια...του τυπου για τι οργανα μιλαμε...και οταν λες εντεχνο να προσδιορισεις τον ορο διοτι δε θεωρειται δοκιμος.

    Μαλαμας,Αρβανιτακη,Αλεξιου????Τι?
    vangos-guitarman
    16.10.2007, 17:22
    συνάδελφε ανεπιφύλακτα συνιστώ ένα 25λεπτο ποτ πουρί απ΄πυξ λαξ.παλιές αγάπες,μοναξια,παλιες αμαρτιες,πουλα με , όλο με αφήνεις να σε αφήσω, έπαψες αγαπη να θυμίζεις. ανεπιφύλακτα αλκίνοο προσκυνητη. o kosmoς που αλλάζει, δεν μπορω, ονειρο ητανε. από παπακωνσταντινου σ'άγαπώ να προσέχεις και πριν το τέλος,
    ίσως χατζηγιάννη χωρίς αναπνοή, για σένα, δεν έχω χρόνο, είσαι εδώ, το σ'αγαπώ και το φίλοι και εχθροί. όμορφη μέρα, κανείς, ο βυθός σου.

    JaNick
    16.10.2007, 21:05
    Το έντεχνο δεν είναι όρος που προσδιορίζει απόλυτα ενα συγκεκριμένο είδος μουσικής... Εντέχνος είναι ο Θεωδωρακης, Ο Χαρζιδάκις, Ο Ξαρχάκος... Εντέχνη είναι και η συμχφωνική μουσική... Επίσεις διάφοροι τραγουσοποιοί (Σαββόπουλος, Θηβαίος, Μάλαμας, Ιωαννίδης κλπ.) είναι έντεχνοι. Έντεχνο είναι και η μουσική στο στύλ των Χαΐνιδων... Φάνταζομαι οτι αφού παίζεις σε μαγαζί θα εννοείς απαλές μπαλάντες και έτσι... Νομίζω οτι το πρόγραμμα που πρότεινε ο Βάγγος είναι καλό...
    Εγω αν έπαιζα θα έχωνα μέσα Σαββόπουλο (τον λατρεύω) Άσιμο (τον προσκυνώ) Μικρούτσικο (ο Θεός μου), στάνταρ, μετα δίαφορα αλλα ελληνικά κομμάτια που θα μου κέντριζαν το ενδιαφέρον, αλλα θα το κοιτούσα και λίγο στο ξένο (dyllan, doors κλπ.)... Αλλα ποιος είμαι εγώ να έχω και απετήσεις να παίξω...!
    ge01415
    16.10.2007, 22:23
    Yπάρχει αυτό το τόπικ, έχει πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις!!!!




    KIT_KAT
    16.10.2007, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 16-10-2007 στις 17:22 έγραψε...

    συνάδελφε ανεπιφύλακτα συνιστώ ένα 25λεπτο ποτ πουρί απ΄πυξ λαξ.παλιές αγάπες,μοναξια,παλιες αμαρτιες,πουλα με , όλο με αφήνεις να σε αφήσω, έπαψες αγαπη να θυμίζεις. ανεπιφύλακτα αλκίνοο προσκυνητη. o kosmoς που αλλάζει, δεν μπορω, ονειρο ητανε. από παπακωνσταντινου σ'άγαπώ να προσέχεις και πριν το τέλος,
    ίσως χατζηγιάννη χωρίς αναπνοή, για σένα, δεν έχω χρόνο, είσαι εδώ, το σ'αγαπώ και το φίλοι και εχθροί. όμορφη μέρα, κανείς, ο βυθός σου.




    Μόνο προσοχή μην το δει κανένας manblaz αυτό...
    Stroumfita456
    17.10.2007, 12:27
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 16-10-2007 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 16-10-2007 στις 17:22 έγραψε...

    συνάδελφε ανεπιφύλακτα συνιστώ ένα 25λεπτο ποτ πουρί απ΄πυξ λαξ.παλιές αγάπες,μοναξια,παλιες αμαρτιες,πουλα με , όλο με αφήνεις να σε αφήσω, έπαψες αγαπη να θυμίζεις. ανεπιφύλακτα αλκίνοο προσκυνητη. o kosmoς που αλλάζει, δεν μπορω, ονειρο ητανε. από παπακωνσταντινου σ'άγαπώ να προσέχεις και πριν το τέλος,
    ίσως χατζηγιάννη χωρίς αναπνοή, για σένα, δεν έχω χρόνο, είσαι εδώ, το σ'αγαπώ και το φίλοι και εχθροί. όμορφη μέρα, κανείς, ο βυθός σου.




    Μόνο προσοχή μην το δει κανένας manblaz αυτό...



    Συμφωνω για τους Πυξ Λαξ και Ιωαννιδη αλλα χατζηγιαννη δεν μου κολλαει τοσο.....
    vangos-guitarman
    17.10.2007, 12:42
    πιστεύω ότι αρκετά τραγουδια του μιχάλη είναι αρκετά δυνατά και ποιοτικά, άνετα δυνάμενα να αποτελέσουν μέρος προγράμματος. ίσως μία έντεχνη κατάσταση, όπως αυτή για την οποία ο φίλος τας ζητά απόψεις,να μην τον σηκώνει. όμως τα τραγούδια του είναι αρκετά παρείστικα και ευχάριστα, και θα μπορούσαν να αποτελούν διάλειμμα μεταξύ των <βαρειών κομματιών>.
    καλή παρατήρηση πάντως. θα το έχω υπόψη μου.
    StavmanR
    17.10.2007, 13:07
    Σημαντικό είναι να γνωρίζει κανείς τί όργανα συμμετέχουν στο σχήμα, ώστε να "τυλίξει" τη μουσική γύρω από αυτά. Ακόμα, μετράει πολύ το ύφος του παιξίματος και της φωνής. Δηλαδή πχ. σε κάποιον που μεγάλωσε με πρότυπο φωνητικό το Χατζηγιάννη δεν θα συνιστούσα να τραγουδήσει οτιδήποτε του Χατζή (χωρίς το -γιάννη). Είναι πολλές οι παράμετροι, αλλά η σημαντικότερη είναι να κάνεις κάτι που αγαπάς και εκτιμάς, ώστε να είσαι πλησιέστερα στο συναισθηματικό αποτέλεσμα.
    ariadni0909
    17.10.2007, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 17-10-2007 στις 13:07 έγραψε...

    Σημαντικό είναι να γνωρίζει κανείς τί όργανα συμμετέχουν στο σχήμα, ώστε να "τυλίξει" τη μουσική γύρω από αυτά. Ακόμα, μετράει πολύ το ύφος του παιξίματος και της φωνής. Δηλαδή πχ. σε κάποιον που μεγάλωσε με πρότυπο φωνητικό το Χατζηγιάννη δεν θα συνιστούσα να τραγουδήσει οτιδήποτε του Χατζή (χωρίς το -γιάννη). Είναι πολλές οι παράμετροι, αλλά η σημαντικότερη είναι να κάνεις κάτι που αγαπάς και εκτιμάς, ώστε να είσαι πλησιέστερα στο συναισθηματικό αποτέλεσμα.





    Σωστος ο Σταυρος... Ακομα να μας πεις για τι οργανα μιλαμε...
    ilio
    18.10.2007, 15:07
    Συμφωνώ με τα παιδιά...πες μας τι όργανα
    θα υπάρχουν....
    tas
    22.10.2007, 10:06
    Έχετε δίκιο ρε παιδιά δεν ανέφερα τα όργανα,με συγχωρείται!
    Είμαστε μπουζούκι, κιθάρα(ηλεκτρακουστική), ακκορντεον...
    vangos-guitarman
    22.10.2007, 19:33
    έ τότε αλλάζουν όλα!!
    μπορείς να παίξεις τραγούδια του λευτέρη παπαδόπουλου, χρήστου νικολόπουλου, μάνο λοίζου.
    tas
    23.10.2007, 09:47
    Ωραία επιλογή συνθετών Vango!Μου αρέσουν,οπότε θα κινηθώ σε κάτι τέτοιο.
    Σ'ευχαριστω πολύ!
    panoulis17
    25.10.2007, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 16-10-2007 στις 17:22 έγραψε...

    συνάδελφε ανεπιφύλακτα συνιστώ ένα 25λεπτο ποτ πουρί απ΄πυξ λαξ.παλιές αγάπες,μοναξια,παλιες αμαρτιες,πουλα με , όλο με αφήνεις να σε αφήσω, έπαψες αγαπη να θυμίζεις. ανεπιφύλακτα αλκίνοο προσκυνητη. o kosmoς που αλλάζει, δεν μπορω, ονειρο ητανε. από παπακωνσταντινου σ'άγαπώ να προσέχεις και πριν το τέλος,
    ίσως χατζηγιάννη χωρίς αναπνοή, για σένα, δεν έχω χρόνο, είσαι εδώ, το σ'αγαπώ και το φίλοι και εχθροί. όμορφη μέρα, κανείς, ο βυθός σου.







    EXEI DIKIO!!!