ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.822 μέλη

    Νταλάρας & Ageras (!) στο θέατρο Παλλάς

    dimitrapan
    16.11.2007, 13:57
    Δεν έχω κανονίσει ακόμα. Έλεγα μέσα στο Δεκέμβρη γιατί μέχρι τότε έχουμε κλείσει τραπέζια δεξιά κι αριστερά...

    Να κανονίσουμε να πάμε και παρέα φυσικά! Το ρωτάς?
    margo
    16.11.2007, 22:47
    ωραία Σάββατο 8 Δεκεμβρίου είναι καλά?
    Αν είναι να ψάξουμε για εισιτήρια
    eneni
    16.11.2007, 23:58
    καλή επιτυχία Μανώλη!!!!!

    Crocodile
    17.11.2007, 02:36
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 16-11-2007 στις 22:47 έγραψε...

    ωραία Σάββατο 8 Δεκεμβρίου είναι καλά?
    Αν είναι να ψάξουμε για εισιτήρια


    Ειμαι μεσα!!!
    margo
    17.11.2007, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-11-2007 στις 22:49 έγραψε...

    Δίνω το μισό μου δεκανόσημο για ένα εισιτήριο στις 8 ή 9 του Δεκέμβρη που έρχομαι με άδεια!

    Ξέρετε αν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο;;;;



    Για τις 8 & 9 Δεκεμβρίου υπάρχουν εισιτήρια από 47 ευρώ και πάνω.
    Τα φθηνά έχουν εξαφανιστεί.

    (για το δεκανόσημο ξέχασα να ρωτήσω αν το θέλουν )


    jorge
    17.11.2007, 14:39
    Το μισό δεκανόσημο το κερδίζει η μητέρα, η οποία μου έκλεισε ένα εισιτήριο για τις 9 Δεκέμβρη, κάπου 16η σειρά
    Tropaiatissa
    17.11.2007, 14:53
    Χθες το βράδυ ήμουν στο Παλλάς!!!

    Η βραδιά άρχισε ως εξής:
    Ανοίγει η αυλαία, και βλέπουμε τον Νταλάρα (για την ακρίβεια τη σκιά του λόγω φωτισμού), γυρισμένο πλάτη, σε υπερηψωμένο βάθρο, το οποίο όταν αρχίζει το τραγούδι, σιγά-σιγά κατεβαίνει.
    Το πρόγραμμα άρχισε με το Ο ουρανός φεύγει βαρύς.
    Ακολούθησε το Ένας κόμπος η χαρά μου και στο βάθος παιζόταν ένα photo-clip με ασπρόμαυρες φωτογραφίες του Νταλάρα. Εκείνη τη στιγμή ο Νταλάρας κάθησε σ' αυτό το βάθρο που εκείνη τη στιγμή ήταν σε ύψος καθίσματος. Μετά κατέβηκε στο ύψος της σκηνής.
    Ακολούθησε το Αν υπάρχει λόγος με δεύτερες φωνές των τεσσάρων τραγουδιστών (Μανώλη Πασχαλίδη, Ζαχαρία Καρούνη, Δέσποινας Ολυμπίου και Ασπασίας Στρατηγού)
    Κάπου νυχτώνει
    Έτσι είν' οι ανθρώποι
    Έχω έναν καφενέ
    Τι πάθος
    Τα βεγγαλικά σου μάτια
    Του έρωτα
    με μια φανταστική κορώνα στο τέλος!!!! Τέτοια, που μετά χρειάζεσαι επειγόντως Lexotanil
    Θα περιμένω εδώ, με προβολή του βιντεοκλίπ.
    Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι, (ομοίως)
    Κι αν σε θέλω, με δεύτερες φωνές των τεσσάρων τραγουδιστών
    Ο Νταλάρας φεύγει απ' τη σκηνή.
    Πού 'ναι τα χρόνια, νομίζω ξεκίνησε να τραγουδάει ο Ζαχαρίας Καρούνης, και συνόδευαν οι υπόλοιποι.
    Νάτανε το 21, τραγούδησε ο Ζαχαρίας Καρούνης, και οι υπόλοιποι Β' φωνές. Στη σκηνή βγήκαν 4 χορευτές με χάρτινα καπέλα και ξύλινα σπαθιά. Και στο ρεφρέν και 4 κοπέλες που κρατούσαν μπαλόνια (φουσκωμένα με ήλιο), παρεμπιπτώντως είπαν το στίχο με την Τουρκοπούλα Με το τέλος του τραγουδιού άφησαν τα μπαλόνια, τα οποία ανέβηκαν προς τα πάνω και χάθηκαν ανάμεσα στα σκηνικά.
    Δέκα παλληκάρια Οι χορευτές ανέβηκαν στο βάθρο που είχα πει στην αρχή, και κρατούσαν καλάμια ψαρέματος. Ακολούθησαν τα:
    Δίχως την καρδούλα σου (Ζαχαρίας Καρούνης)
    Είναι πια καιρός (Ζαχαρίας Καρούνης)
    Τώρα που θα φύγεις (Μανώλης) Στο τελευταίο ρεφρέν βγήκε πάλι στη σκηνή ο Νταλάρας και το είπε εκείνος. Όταν βγήκε στη σκηνή εισέπραξε εν μέσω του τραγουδιού ένα μεγάλο χειροκρότημα! Μετά ακολούθησαν απ' τον Νταλάρα, τα:
    Αχ χελιδόνι μου
    Του κάτω κόσμου τα πουλιά
    Στα χρόνια της υπομονής
    , με την Ασπασία Στρατηγού, και Β' φωνή τον Νταλάρα. Μετά ακούστηκαν τα:
    Χάντρα στο κομπολόι σου με τον Νταλάρα και τους 4 τραγουδιστές
    Το σακάκι μου κι αν στάζει (Ζαχαρίας Καρούνης + οι υπόλοιποι 3)
    Το πουκάμισο το θαλασσί (Ασπασία Στρατηγού + οι υπόλοιποι 3)
    Στα ψηλά τα παραθύρια (ομοίως) Μετά ξαναβγήκε στη σκηνή ο Νταλάρας και ακκολούθησαν τα:
    Ήταν πέντε ήταν έξη
    Όλα καλά
    Σ' αυτά τα τραγούδια, στο βάθος ήταν οι ηθοποιοί μέσα σε δοκιμαστήρια (?) και αναλόγως με τους στίχους του τραγουδιού έκαναν τις ανάλογες κινήσεις, για παράδειγμα, στο "διάβασα τα γεγονότα..." ο ένας κρατούσε μια εφημερίδα... Στο "Όλα καλά", ο Νταλάρας, μετά την 1η στροφή, είπε από μικροφώνου προς τους μουσικούς "Εισαγωγή!"
    Ήλιε μου σε παρακαλώ
    Παραπονεμένα λόγια
    Με τον κόσμο να τραγουδάει πολύ δυναμικά.

    Ακολούθησε διάλειμμα...

    Β' μέρος:
    Ξεκίνησε με το Θέλω να τα πω Μιλάμε για καταπληκτικά γυρίσματα και κορώνα!!
    Μάνα δεν φυτέψαμε, με τον Νταλάρα, και τους 4 τραγουδιστές σε β' φωνές.
    Μέσ' του Βοσπόρου τα στενά, τραγούδησε ο Ζαχαρίας Καρούνης, με τους υπόλοιπους τραγουδιστές σε Β' φωνές.
    Μετά ο Νταλάρας είπε τη Σμύρνη και οι υπόλοιποι τον συνόδευσαν στις Β' φωνές.
    Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω (ομοίως)
    Γιορτή ζεϊμπέκηδων (ομοίως) Στο βάθος οι ηθοποιοί βρίσκονταν μέσα σε μια βάρκα.
    Μαρμαρωμένος βασιλιάς. τραγούδησε η Ασπασία Στρατηγού
    Μετά ακούστηκε το Εμβατήριο Σμύρνης (Πατηνάδα), που παίζει η Εστουδιαντίνα στο δίσκο Smyrne.
    Μετά το Ταξίδι στα Κύθηρα, με τον Νταλάρα.
    Μετά πήγε και κάθισε στο "πάλκο", πήρε το μπουζούκι του και είπε το Χαροκόπου 1942-1953 (Στις παράγκες) ("εφτά νομά- σ' ένα δωμά- " )
    Στην αλάνα
    Έρημα χωριά
    Φύλλο στο νερό
    , με την Ασπασία Στρατηγού. Μετά ο Νταλάρας έφυγε απ' τη σκηνή. Ακολούθσαν τα:
    Κουβέντα μ' ένα λουλούδι Νομίζω πρώτη φωνή η Ασπασία Στρατηγού. Στο σκηνικό κρέμονταν από πάνω κάποια δέντρα.
    Εδώ το φως Τραγουδούσε ο Ζαχαρίας Καρούνης, συνόδευαν οι 3. Μετά ξαναβγήκε ο Νταλάρας για τα:
    Ανεμολόγιο
    Agrigento
    Luna Rossa
    (με τους 4 σε Β' φωνές) Πίσω προβάλλοντας αποσπάσματα από το videoclip.
    Μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς, συνόδευαν οι 4.
    Mambo Brazileiro Από Δέσποινα Ολυμπίου με β' φωνές τους υπόλοιπους.
    Historia de un amor (Νταλάρας)
    Μετά έμεινε στη σκηνή η Ολυμπίου και είπε το Cancao do mar
    Μετά ξαναβγήκε ο Νταλάρας και είπε τα:
    Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων
    Ιπτάμενο χαλί
    Διδυμότειχο Blues
    Και σε κάθε στροφή έβγαιναν με τη σειρά, ο Μανώλης, ο Ζαχαρίας Καρούνης, και οι δυο κοπέλες, Δέσποινα Ολυμπίου & Ασπασία Στρατηγού. Μετά έφυγε πάλι ο Νταλάρας και οι 4 τραγουδιστές είπαν το
    Οι ελεύθεροι κι ωραίοι
    Ο Μανώλης είπε το Πάμε γι' αλλού
    Μετά ξαναβγήκε ο Νταλάρας για τα: Ο δρόμος είναι δρόμος
    Ξένος για σένανε κι εχθρός
    Νύχτα
    (με τους 4 τραγουδιστές σε Β' φωνές)
    Το προαίσθημα (β' φωνή: Δέσποινα Ολυμπίου)
    Καράβια στη στεριά με Β' φωνές του Μανώλη και της Δέσποινας Ολυμπίου. Η πλάκα ήταν ότι ένα από τα μπαλόνια απ' την "Τουρκοπούλα", είχε "κάτσει" πάνω σ' ένα απ' τα σκηνικά που κατέβαιναν, και μάλλον είχε αρχίσει να ξεφουσκώνει, οπότε σιγά-σιγά έπεφτε προς τα κάτω! Και κατευθυνόταν προς τον Νταλάρα... Στο τσακ, πέρασε ακριβώς από πίσω του!
    Ακολούθησαν τα:
    Το πεπρωμένο με β' φωνές των 4 τραγουδιστών
    Μ' ένα παράπονο (ομοίως) Στη σκηνή είχε εμφανιστεί ένα jukebox και μερικές καρέκλες καφενείου, μπροστά απ' τους μουσικούς.
    Ακολούθησε η Φαντασία Και οι καρέκλες και του jukebox έγιναν... ιπτάμενα (αιωρούνταν με συρματόσχοινα πάνω απ' τη σκηνή)
    Με τελείωσες Φανταστική ερμηνεία
    Καλή τύχη (Νταλάρας και οι 4 τραγουδιστές σε Β' φωνές) -συγνώμη για το , αλλά αυτό το τραγούδι το 'χει πει τόσες φορές που πλέον βαριέμαι όταν έρχεται η σειρά του ν΄ακουστεί...
    Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή
    Τα ματόκλαδά σου λάμπουν
    Αχάριστη
    Σ' αυτά τα 3 τραγούδια τραγουδούσαν όλοι, ενώ στο βάθος προβάλλονταν φωτογραφίες καλλιτεχνών με τους οποίους έχει συνεργαστεί ο Νταλάρας, όπως ο Τσιτσάνης, ο Μητσάκης, ο Βαμβακάρης, ο Κουγιουμτζής, ο Λουκάς Νταράλας, ο Ξαρχάκος, ο Θεοδωράκης, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, ο Μητσιάς, η Γαλάνη, η Χαρούλα Αλεξίου, ο Καζαντζίδης, ο Μπιθικώτσης... Σε πολλούς, όταν εμφανίζονταν έπεφτε μεγάλο χειροκρότημα. Το μεγαλύτερο ήταν στον Μπιθικώτση, αλλά και στον Καζαντζίδη, τη Χαρούλα και τον Κουγιουμτζή.
    Μετά είπαν σαν τραγούδι "τέλους" το Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    φυσικά ο κόσμος φώναζε "κι άλλο!"
    Μετά απ' τις υποκλήσεις κλπ. ο Νταλάρας μίλησε στο κοινό, και μετά ακολούθησε η ...εισαγωγή του Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν , αλλά ο Νταλάρας έκανε νόημα στους μουσικούς σα να έλεγε "όχι αυτό.."
    και τελικά είπε το Τώρα κλαίς
    Κι εκεί έκλεισε η βραδιά...
    Η τελευταία κουβέντα του Νταλάρα πριν φύγει απ' τη σκηνή ήταν απευθυνόμενος προς τον κόσμο): "Χαρά στο κουράγιο σας!"


    Σε γενικές γραμμές αυτά ήτανε...
    margo
    17.11.2007, 16:00
    πω πωωωω...!!

    Dalarofili τι αναφορά ήταν αυτή..!!Είσαι τρομερή κατάσκοπος μπράβο!

    δε μας είπες όμως πως ήταν ο Μανώλης;έγινες και agerofili;


    Tropaiatissa
    17.11.2007, 16:55
    Α, ναι, όντως... Είμαι στην κοσμάρα μου ακόμα!
    Όλοι ήταν τέλειοι! Τον Μανώλη τον είχα ξανακούσει στην Αρένα, όταν είχα πάει το 2005, αλλά μου άρεσε περισσότερο χθες! Τα είπε πολύ ωραία τα συγκεκριμένα τραγούδια! Μπράβο Μανώλη!
    Το μόνο κακό ήταν ότι δεν τον πρόλαβα να τον συναντήσω από κοντά. Είναι γεγονός ότι γινόταν ο χαμός στα καμαρίνια...
    Ε, την επόμενη φορά... Μία φορά θα πάμε μόνο? Χεχεχε...
    Rebe
    18.11.2007, 22:56
    Astron, είχα πάει και εγω στις 17 στο Παλλάς
    Εντυπώσεις?
    Αν και τρίωρο το πρόγραμμα, μου φάνηκε λίγο!

    pavel
    19.11.2007, 00:04
    Μπράβο Μάνο.... Και ξανά-μανά Μπράβο!!!!! Σου εύχομαι αυτή η συνεργασία να γίνει το εφαλτήριο για ακόμα σημαντικότερα πράγματα!!!!
    ageras
    21.11.2007, 12:55
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!
    Να κάνω μερικές διορθώσεις σχετικά με το πρόγραμμα...
    Στο Που'ναι τα χρονια και Να τανε το 21 μοιραζόμαστε με τον Ζαχαρία κουπλέ και ρεφραιν.
    Το Δέκα παλλικάρια καθώς και το Luna Rossa το τραγουδάω εγώ και οι υπόλοιποι κάνουν β φωνές.
    Επίσης θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι οι παραστάσεις θα συνεχιστούν εως τις 16/12
    Και εγώ θα ήθελα να τα πούμε από κοντά στο θέατρο αλλά δυστυχώς δεν με ενημέρωσε κανείς ότι υπάρχουν άτομα που θέλουν να έρθουν στο καμαρίνι μου.Την επόμενη φορά μην ντραπείτε!
    Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!
    Tropaiatissa
    21.11.2007, 13:08
    Μανώλη ευχαριστώ για τις διορθώσεις!

    Εγώ προς το παρόν πήγα μόνο στην πρεμιέρα. Και φυσικά θα ξαναπάω (πάνε τα λεφτά... )
    Κάποιοι φίλοι μου που πήγαν και 17-18, μού είπαν ότι ήταν καλύτερα όλα, και ειδικά την Κυριακή. Στην πρεμιέρα υπήρχαν κάποια ψιλοπροβληματάκια (π.χ. στο Διδυμότειχο blues όταν μπήκε ο Μανώλης ήταν χαμηλά το μικρόφωνο), και έχω την εντύπωση πως υπήρχε και ένα άγχος λόγω πρεμιέρας... Απ' ό,τι φαίνεται, μέρα με τη μέρα θα είναι όλο και πιο καλές οι βραδιές!

    Στις 17 & 18, λένε ότι έγιναν κάποιες αλλαγές στα τραγούδια... Αφαιρέθηκαν τα "Με τελείωσες" και "Agrigento", και τα "Εδώ το φως" και "Κουβέντα μ' ένα λουλούδι" μπήκαν στο πρώτο μέρος (πριν απ' το "Ανεμολόγιο" και τα "Παραπονεμένα λόγια"). Επίσης προστέθηκε το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" ως ανκόρ.
    Astron
    22.11.2007, 12:38
    Πήγα χθες για δεύτερη φορά και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος. Την πρώτη φορά που πήγα (το Σάββατο) ακόμα υπήρχαν κάποιες μικροατέλειες, αλλά πλέον η ομάδα πετάει! Απ' ό,τι μου λένε και άλλοι που βρέθηκαν σε αυτές τις παραστάσεις, κάθε μέρα είναι και καλύτερα. Η ομάδα δένει όλο και πιο πολύ, το άγχος φεύγει και μας δίνουν εκπληκτικές ερμηνείες.
    Ας ξεκινήσω απ' τον Μάνο (ageras)... Τις φωνητικές και ερμηνευτικές του ικανότητες πολλοί από εμάς τις ξέρουμε, είτε απ' τις βραδιές στο Blue Note είτε απ' τους "Βραδυνύ Τύπυ" είτε απ' τα live του MusicHeaven. Αλλά όταν βλέπεις να πλαισιώνει τόσο ωραία ένα τέτοιο πρόγραμμα και να στέκεται επάξια δίπλα στον μεγαλύτερο Έλληνα τραγουδιστή, νομίζω αυτή είναι η πιο τρανή απόδειξη της αξίας του. Να 'σαι καλά Μάνο, καλή συνέχεια και καλή δύναμη! (Τώρα τί να σου ευχηθώ, "και εις ανώτερα;" Μα πόσο ανώτερα απ' το να τραγουδάς μαζί με τον Νταλάρα σε ένα πρόγραμμα αφιέρωμα σε 40 χρόνια αριστουργημάτων; Πάντα τέτοια λοιπόν )

    Πάμε τώρα στον Νταλάρα... Αν και το Σάββατο υπήρχε μία κούραση, χθες τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Πραγματικά μου θύμισε παλιές εποχές, έκανε σαν παιδί, γελαστός, χαρούμενος με πάρα πολύ κέφι κι έδωσε εξαιρετικές ερμηνείες. Αυτό πραγματικά μου έκανε εντύπωση. Ερμήνευσε την κάθε λέξη. Καθόμουν και σχετικά κοντά και έβλεπα τις εκφράσεις του και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πώς ένιωθε το κάθε τραγούδι. Από αυτή τη βραδιά θα μου μείνει αξέχαστη η ερμηνεία του στο "Του Έρωτα" (αϊ της αγάπης μαχαιριά). Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι λέει πάρα πολλά απαιτητικά τραγούδια, δηλαδή τραγούδια από αυτά που βάζεις το πολύ ένα ή δύο σε ένα πρόγραμμα. Τραγούδια που θέλουν να τα δώσεις όλα και να μην σου απομείνει άλλη φωνή μετά. Και όμως, το πρόγραμμα είναι γεμάτο από τέτοια δυναμικά αριστουργήματα. Ενδεικτικά αναφέρω το Ανεμολόγιο, το "Θέλω να τα πω", "Διδυμότειχο Blues" (μαζί με τους υπόλοιπους τραγουδιστές), Ήλιε μου σε Παρακαλώ κλπ
    Το να βλέπεις έναν άνθρωπο σχεδόν 60 ετών να τραγουδάει έτσι με τέτοιο πάθος και δύναμη είναι από μόνο του συγκινητικό. Ε κι όταν τον βλέπεις να τραγουδάει τα τραγούδια εκείνα που πρωτοτραγούδησε πριν 40 περίπου χρόνια και αποτέλεσαν πρελούδιο αυτής της τεράστιας μουσικής πορείας πραγματικά είναι υπέροχο.


    Είναι μία παράσταση που δεν πρέπει να χάσει κανείς. Ειδικά οι λάτρεις της καλής ελληνικής μουσικής θα νιώσουν αμέσως στο "σπίτι τους". Όλοι οι τραγουδιστές είναι εξαιρετικοί και ο Νταλάρας σε μια παράσταση όπου πραγματικά την απολαμβάνει. Μοναδική παραφωνία κάποια σκηνοθετικά ατοπήματα που αντί να ντύνουν τα τραγούδια μάλλον κλέβουν την προσοχή από αυτά.
    Αν και η παράσταση θα πάρει σίγουρα παράταση λόγω της μεγάλης επιτυχίας θα πρέπει να βιαστείτε να βγάλετε εισιτήρια γιατί ειδικά τα φθηνά εξαντλούνται αμέσως.
    Αυτά από μένα, σίγουρα θα ξαναπάω κάποια μέρα και αν χρειαστεί θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 22-11-2007 12:40 ]


    Steppenwolf
    22.11.2007, 12:54


    Διαβάζω τα σχόλια όσων έχουν πάει και αφενός χαίρομαι πολύ, αφετέρου ζηλεύω. Καταρχάς να δώσω κι εγώ συγχαρητήρια στο Μανώλη! Δεν τον έχω ακούσει προσωπικά, αλλά η "χάρη" του έχει φτάσει στα αυτιά μου! Όπως είπε κι ο Παύλος, πάντα τέτοια!

    Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δυστυχώς αν η παράσταση δεν πάρει παράταση, δεν θα καταφέρω να τη δω κι είναι κρίμα...
    Tropaiatissa
    22.11.2007, 13:12
    Πολύ κρίμα Νικούλα! Πρέπει να την παρακολουθήσεις οπωσδήποτε! Έστω μία φορά! (αν και η μία είναι πολύ λίγη...)

    Και μια ερώτηση... Στο site της ELLTHEA, γράφει και για νέα παράταση μέχρι τις 20/12! Αλλά στο Παλλάς προς το παρόν δεν ήξεραν τίποτα...
    Επίσης (νομίζω στη LIFO) έγραφε και για φοιτητικό εισιτήριο 20€! Ισχύουν όλα αυτά? Ξέρει κανείς τίποτα?
    Αυτά μάλλον μπορεί να μας τα απαντήσει με σιγουριά μόνο ο Μανώλης...
    Tropaiatissa
    22.11.2007, 16:51
    Τελικά πήρε κι άλλη παράταση, για 19 & 20 Δεκεμβρίου.
    musicomania
    22.11.2007, 23:34
    Καλη επιτυχια Μανωλη και απο μενα! Το ακουσα προσφατα στην Τηλεοραση και νομιζα οτι δεν ακουσα καλα(το οτι δηλαδη τραγουδας με τον Γ. Νταλαρα)! Τελικα επιβεβαιωθηκε! Θα προσπαθησω και εγω να περασω απο κει.
    bouzos
    23.11.2007, 01:04
    BRAVO Manoli synxaritiria pΰnta epitixies na xeis giati to aksizeis!!!
    Tropaiatissa
    02.12.2007, 15:20
    Σάββατο 1/12/2007


    Ακούστηκαν τα τραγούδια:

    Α' Μέρος
    Ο ουρανός φεύγει βαρύς
    Ένας κόμπος η χαρά μου
    Αν υπάρχει λόγος
    Κάπου νυχτώνει
    Έτσι είν' οι ανθρώποι
    Έχω έναν καφενέ
    Τι πάθος
    Τα βεγγαλικά σου μάτια
    Του έρωτα
    Θα περιμένω εδώ
    Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι
    Κι αν σε θέλω
    Πού 'ναι τα χρόνια
    Νάτανε το 21
    Δέκα παλληκάρια
    Δίχως την καρδούλα σου
    Είναι πια καιρός
    Τώρα που θα φύγεις
    Αχ χελιδόνι μου
    Του κάτω κόσμου τα πουλιά
    Στα χρόνια της υπομονής
    Χάντρα στο κομπολόι σου
    Το πουκάμισο το θαλασσί
    Το σακάκι μου κι αν στάζει
    Στα ψηλά τα παραθύρια
    Ήταν πέντε ήταν έξη
    Όλα καλά
    Ήλιε μου σε παρακαλώ
    Κουβέντα μ' ένα λουλούδι
    Εδώ το φως
    Ανεμολόγιο
    Παραπονεμένα λόγια

    Β' Μέρος
    Θέλω να τα πω
    Μάνα δεν φυτέψαμε
    Μες στου Βοσπόρου τα στενά
    Η Σμύρνη
    Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω
    Γιορτή ζεϊμπέκηδων
    Μαρμαρωμένος βασιλιάς
    Πατηνάδα (Ορχηστρικό)
    Ταξίδι στα Κύθηρα
    Χαροκόπου 1942-1953
    Στην αλάνα
    Έρημα χωριά
    Φύλλο στο νερό
    Luna Rossa
    Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς
    Mambo Brazileiro
    Historia de un amor
    Cancao do mar
    Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων
    Ιπτάμενο χαλί
    Διδυμότειχο Blues
    Οι ελεύθεροι κι ωραίοι
    Πάμε γι' αλλού
    Ο δρόμος είναι δρόμος
    Δεν φταίω !!!
    Καράβια στη στεριά
    Το πεπρωμένο
    Ο μπαγλαμάς !!!!! (Άκου πώς κλαίει ο μπαγλαμάς)
    Μ' ένα παράπονο
    Η φαντασία
    Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου
    Καλή τύχη
    Είναι αργά !!!!!!!!!


    Τι να πω για χθες!! Ήταν όλα μαγικά! Πρώτα απ' όλα όλοι οι τραγουδιστές ερμήνευσαν τα τραγούδια πολύ... τέλεια!! Όλα ήταν πολύ καλύτερα σε σχέση με την προηγούμενη φορά που πήγα (στην πρεμιέρα).
    Στο "Του έρωτα", ο Νταλάρας έκανε μια απίστευτη κορώνα στο τέλος... Μου φύγαν τα μαλλιά! Έπαθα πλάκα!
    Επίσης, τα τραγούδια που μόλις άκουσα την εισαγωγή δεν πίστευα στ' αυτιά μου, ήταν τα "Δεν φταίω", "Άκου πώς κλαίει ο μπαγλαμάς" και "Είναι αργά"! Το τελευταίο δε, το είπε όπως δεν το 'χει ξαναπεί ποτέ! Ήταν θεϊκό! Έκανε κι ένα καταπληκτικό ταξίμι στην αρχή...

    Τι άλλο να πω... Ό,τι και να πω θα είναι λίγο!

    Έπεται συνέχεια...

    Υ.Γ.: Μανώλη, χάρηκα ιδιαιτέρως που επιτέλους σε γνώρισα κι από κοντά!



    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 02-12-2007 15:29 ]