ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη
    Loss81
    17.10.2007, 15:13
    Έχω το αρμόνιο της YAMAHA το PSRK1 το οποίο θέλω να συνδέσω στο laptop και να γράφω midi στο Cubase. Καταρχήν, το αρμόνιο αυτό δεν έχει είσοδο/έξοδο MIDI αλλά μόνο μια θύρα USB για να συνδέεται στον υπολογιστή.

    1. Έχω εγκαταστήσει τους drivers αλλά στο Cubase τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να το ''βλέπει''? Επίσης, στα in/out του κάθε midi track τι πρέπει να βάζω? Γενικά, τι ρυθμίσεις χρειάζονται?
    2. Σκέφτομαι να αγοράσω μια εξωτερική κάρτα ήχου (M-Audio Audiophile) που έχει είσοδο/έξοδο MIDI. Αν συνδέσω την έξοδο USB του αρμονίου με την είσοδο/έξοδο MIDI
    της κάρτας, μέσω του καλωδίου που είναι USB από τη μία και MIDI από την άλλη, θα δουλέψει στο Cubase για να μπορώ να γράφω MIDI?

    Παρακαλώ βοήθειαααα!!!!!!
    noizreduction
    17.10.2007, 18:29
    Τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις ειναι απλα:

    1) Στο midi in βαζεις τη θυρα εισοδου του Yamaha ( πχ Yamaha Midi In κλπ ) ενω στο midi out, οριζεις το VST instrument που θα "ελεγξεις" με το Yamaha.
    Για να δει το Cubase το Yamaha, πρεπει να ειναι σωστα εγκατεστημενο το USB midi του. Μολις εγκατασταθει ( και αυτο γινεται μεσω της διαδικασιας τν Windows ) λογικα το Cubase θα "δει" πως εχεις ενα midi keyboard συνδεδμενο στο PC.

    2) Ολα αυτα λειτουργουν ;) Δεν χρειαζεται να παιδευεσαι με πολλες λεπτομερειες..ή τουλαχιστον αυτο ειναι το σκεπτικο της καθε εταιριας!
    Loss81
    20.10.2007, 11:24
    Τώρα κατάλαβα.....!!!!! Ευχαριστώ πολύυυυ!!!!! Θα δοκιμάσω αυτά που λέτε!!!!!!