ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για την ποντιακή μουσική;;

    koukli
    17.10.2007, 18:21
    εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι (όχι ότι δεν μ' αρέσει) αλλά έχω μία φίλη που είναι κολλημένη.
    ξυπνάει πρωί πρωί και βάζει στη διαπασών 1 από τα 207 (μετρημένα) cd που έχει στην κατοχή της, αλλά τ' ακούει με πρόγραμμα π.χ. Δευτέρα-Γαϊτάνος, Τρίτη-Καζαντζίδης κλπ.

    εσάς ποια είναι η γνώμη σας?
    sakinaEG
    17.10.2007, 18:35
    Η ποντιακή μουσική με ένα πνεύμα ανασύνθεσης ως αυτοτελούς τέχνης μπορεί να αναχθεί στο πεδίο της παγκόσμιας μουσικής φιλολογίας και κουλτούρας γενικότερα, αρκέι η νέα καλλιτεχνική μορφή που θα πάρει να μη στερείται τα ιδιαίτερα υφολογικά συστατικά. Στόχος είναι να οδηγηθεί στις αίθουσες συναυλιών για όλο το κόσμο. Με αυτόν τον τρόπο θα σταθεί επάξια και θα απηχεί τη λεβεντιά, την αισθητική και γενικά το στοχασμό και τη φιλοσοφία του ποντιακόυ κόσμου.

    Πιστεύω ότι αυτό επιβάλλεται διότι είναι πλέον γνωστό ότι η κάθε νέα εποχή αναιρεί η αρνείται την παλαιά κυρίως στα χρόνια μας που η τεχνολογική εξέλιξη καλπάζει.
    gialina_giannina
    18.10.2007, 10:41
    Προσωπικά, αν και Ηπειρώτισα, την ποντιακή μουσική τη λατρεύω. Τη θεωρώ ένα πολύ σημαντικό κομμάτι γενικότερα της ελληνικής μουσικής παράδοσης. Τα συναισθήματα που εκφράζονται μέσα από αυτή τη μουσική νοιώθω ότι είναι πολύ έντονα, είτε είναι πόνος είτε χαρά. Ο συνδυασμός της ποντιακής λύρας και του ζουρνά μαζί με το χορό πιστεύω ότι δημιουργούν ένα μοναδικό αποτέλεσμα. Και βεβαίως, η ποντιακή διάλεκτος που έχει ρίζες στην αρχαία ελληνική γλώσσα, κάνει το άκουσμα ακόμα πιο ξεχωριστό.
    beatlus
    18.10.2007, 10:46
    ...Και βέβαια, οι ρίζες της χάνονται πολύ βαθιά μέσα στο χρόνο.
    Rouvi
    18.10.2007, 18:03
    Δεν έχω προσεγγίσει ποτέ ιδιαίτερα την ποντιακή μουσική, παρόλο που μου αρέσει. Ο ρυθμός της είναι ιδιαίτερος και ξεχωριστός. Θέλω να μάθω να χορεύω και κάθε φορά που βλέπω τους χορευτές πάλι το ίδιο σκέφτομαι
    johnny8
    18.10.2007, 18:36
    Να αναφέρουμε βέβαια οτι οι ποντιοι τραβηξαν πολλα γι αυτο και η μουσικη τους (μας), κυριως τα χορευτικα κομματια είναι λιγο βαρια,άγρια θα λεγαμε (όπως τα νησιωτικα ειναι αναλαφρα σαν το κυμα γιατι αυτο βλεπουν και ζουν οι νησιωτες).Αλλα αν ακουσεις μακρυν γκαϊντε θα κλαψεις κι έσυ μαζι με τη λυρα.
    ΖΗΤΩ Ο ΠΟΝΤΟΣ.
    johnny8
    18.10.2007, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Rouvi στις 18-10-2007 στις 18:03 έγραψε...

    Θέλω να μάθω να χορεύω και κάθε φορά που βλέπω τους χορευτές πάλι το ίδιο σκέφτομαι

    Rouvi όποτε θέλεις.Wellcome.Join the club.
    ariadni0909
    18.10.2007, 22:22
    Μαλλον θα ακουσω πολλα μπινελικια γι αυτα που θα πω...αλλα...
    Σεβομαι την παραδοση...και εκτιμω τα κληροδοτηματα της...
    Η Ποντιακη μουσικη οπως και οι χοροι οι Ποντιακοι ειναι πολεμικοι ! ! !Και εχουν βαθιες ριζες και μεγαλη Ιστορια...
    Ωστοσο...κατε με...δεν μπορει να χαρακηριστει ως μελωδικη μουσικη...!Καθε αλλο...
    Φτανω δυστυχως σε σημειο να μην αντεχω πανω απο 20λεπτο να την ακουω.
    darbukaboy
    19.10.2007, 03:48
    Eιναι πολυ δυναμικη μουσικη διοτι στηριζεται παρα πολυ στο ρυθμο.Δεν με γοητευει ιδιαιτερα διοτι αφενος η γλωσσα του στοιχου μου ειναι αγνωστη και αφετερου διοτι τη θεωρω λιγο μονοτονη.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πολυ αξιολογη απλα εγω προσωπικα δεν μπορω να την ακουσω για πολυ ωρα.Αυτο που με δενει με την ποντιακη μουσικη ειναι ο ρυθμος και κατ'επεκταση το νταουλι λογω και της ενασχολησης μου με τα παραδοσιακα κρουστα.
    KAKOFONIKS
    19.10.2007, 10:08
    Ωραίο θέμα τόσο καιρό πυ είμαι μέλος δεν έχω δει(ή καλύτερα δεν θυμάμαι να έχω δει) άλλο τέτοιο θέμα.....

    Λόγο του ότι είμαι κατα ένα τέταρτο πόντιος εχω ακούσει πολύ ποντιακή μουσική , όμως και πόντιος να μην ήμουν και πάλι θα άκουγα γιατί προσωπικά μου αρέσει πολύ το ότι έχουν πολύ ρυθμό στην μουσική αυτή και το ότι η λύρα παίζει με ισοκρατήματα και βγαίνει ένας πολύ ωραίος ήχος.....

    Αυτά!
    filosofiki
    19.10.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 17-10-2007 στις 18:21 έγραψε...

    εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι (όχι ότι δεν μ' αρέσει) αλλά έχω μία φίλη που είναι κολλημένη.
    ξυπνάει πρωί πρωί και βάζει στη διαπασών 1 από τα 207 (μετρημένα) cd που έχει στην κατοχή της, αλλά τ' ακούει με πρόγραμμα π.χ. Δευτέρα-Γαϊτάνος, Τρίτη-Καζαντζίδης κλπ.

    εσάς ποια είναι η γνώμη σας?


    καλά δεν το συζητώ η φίλη σου είναι κορυφή....... εγω αν και με ποντιακή καταγωγή ακούω ποντιακή μουσική για άλλο λόγο(οχι λογω καταγωγής δλδ) πιστεύω οτι είναι μουσική που εκφράζει βαθιά συναισθήματα με πολύ άμεσο τρόπο (για το στιχο λέω) και όσο για τη μουσική επειδή τα περισσότερα έχουν γρήγορο ρυθμο, το βρίσκω γοητευτικό ενα κομμάτι να συνδυάζει allegro μουσική και λυπητερό στίχο...... δεν τη θεωρώ παραδοσιακή μουσική.... δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποια μουσική παραδοσιακή......απαξ και εκφραζει ενα τραγουδι το σημερα (τουλάχιστο το δικό μου) είναι σα να φτιάχτηκε σήμερα για μένα και το απολαμβάνω το ίδιο
    johnny8
    19.10.2007, 13:03
    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 19-10-2007 στις 12:44 έγραψε...

    καλά δεν το συζητώ η φίλη σου είναι κορυφή....... εγω αν και με ποντιακή καταγωγή ακούω ποντιακή μουσική για άλλο λόγο(οχι λογω καταγωγής δλδ) πιστεύω οτι είναι μουσική που εκφράζει βαθιά συναισθήματα με πολύ άμεσο τρόπο (για το στιχο λέω) και όσο για τη μουσική επειδή τα περισσότερα έχουν γρήγορο ρυθμο, το βρίσκω γοητευτικό ενα κομμάτι να συνδυάζει allegro μουσική και λυπητερό στίχο...... δεν τη θεωρώ παραδοσιακή μουσική.... δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποια μουσική παραδοσιακή......απαξ και εκφραζει ενα τραγουδι το σημερα (τουλάχιστο το δικό μου) είναι σα να φτιάχτηκε σήμερα για μένα και το απολαμβάνω το ίδιο


    Ετσι μπράβο.Χαιρομαι που υπάρχουν νέοι που άγαπουν τη μουσική παράδοση και της δίνουν και επέκταση
    tzi-ar
    13.12.2007, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος ariadni0909 στις 18-10-2007 στις 22:22 έγραψε...

    Μαλλον θα ακουσω πολλα μπινελικια γι αυτα που θα πω...αλλα...
    Σεβομαι την παραδοση...και εκτιμω τα κληροδοτηματα της...
    Η Ποντιακη μουσικη οπως και οι χοροι οι Ποντιακοι ειναι πολεμικοι ! ! !Και εχουν βαθιες ριζες και μεγαλη Ιστορια...
    Ωστοσο...κατε με...δεν μπορει να χαρακηριστει ως μελωδικη μουσικη...!Καθε αλλο...
    Φτανω δυστυχως σε σημειο να μην αντεχω πανω απο 20λεπτο να την ακουω.

    Αγαπητη Αριαδνη,η ποντιακη μουσικη και χοροι δεν ειναι στο συνολο τους πολεμικοι.Αναφερονται στα παντα οπως και στο συνολο της η ελληνικη μουσικη. Εκτος απο καποια τραγουδια και χορους που ειναι οντως πολεμικα,(Κατι που υπαρχει και σε ολους τους υπολοιπους ελληνες θρακιωτες,βλαχους,κρητικους κ.τ.λ, οπως και στην αρχαια Ελλαδα βεβαια) και καποια μοιρολογια που επισης εχουν ολοι οι υπολοιποι ελληνες, τα περρισοτερα αναφερονται στην αγαπη και τις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων.Υπαρχουν παρα πολλα τραγουδια που λενε για το πως πρεπει να τιμαμε και να αγαπαμε τον πατερα, την μητερα, τον συνανθρωπο, την φυση, να ειμαστε εναρετοι και καλοι, το πως οι γονεις πασχιζουν για ενα καλυτερο μελλον των παιδιων, για την αγνη αγαπη και τον ερωτα κ.α. Οι ποντιακοι στιχοι (τυχεροι αυτοι που μπορουν να τους κατανοησουν) εχουν πολυ μεγαλο νοημα και ουσια, που παραπεμπουν στην ελληνικη παραδοση, την οποια δεν πρεπει να ξεχναμε γιατι δεν ειναι μονο μουσικη και τραγουδια αλλα τροπος ζωης.(Πολυ σωστος για μενα). Την αγαπη μου σε ολους.
    seras
    13.12.2007, 15:52
    Ο ρυθμός και η ένταση που εκφράζει αυτή η μουσική με ξεσηκώνει!!Εχει ορμή και δύναμη..Αν και πόντιος δεν ξέρω την γλώσσα αλλα ελάχιστες λέξεις..αρκετά τραγούδια όμως τα καταλαβαίνω και οσα δεν καταλαβαίνω ρωτάω και μαθαίνω..
    Liza32
    13.12.2007, 16:49
    Είναι ξεχωριστή, όπως και η κάθε μουσική που πηγάζει από ένα ξεχωριστό τόπο. Έχει τη δική της ιστορία, και έκφραση.
    Jimi
    14.12.2007, 18:18
    Πολύ δυνατή, ρυθμική και μου αρέσει ιδιαίτερα να βλέπω άλλους να τη χορεύουν. Δυστυχώς, μετά από 15 λεπτά αρχίζει και μου πονάει το κεφάλι από τα πολλά ντάπα-ντούπια, οπότε μόνο με δυνατό παυσίπονο (Mesulid, Lonarid...) μπορώ να απολαύσω το υπόλοιπο της εκδήλωσης.... Μπορεί να μην είμαι "κατασκευασμένος" για αυτό το είδος μουσικής. Μάλλον γεννήθηκα για να ροκάρω ...
    oulion
    15.12.2007, 13:48
    Η ποντιακή μουσική είναι αυτή που με ξεσηκώνει πιο πολύ απ' όλες για να χορέψω.
    Η Ρωμανία κι αν πέρασε ανθεί και φέρει κι άλλο!
    PaianAris
    20.12.2007, 21:50
    Είναι τόσο καλή χορευτική μουσική ώστε δεν την αντιγράφουν μόνο οί άνθρωποι και ιδού γιατί

    ( Αυτό βέβαια έχει θέση στ’ ανάλαφρα ίσως αλλά μού φάνηκε καλή ιδέα να το κάνω πόστ εδώ . Πάντως έχει κάνει φοβερή δουλειά ο τύπος )


    Arve
    21.12.2007, 14:06
    Καλά τα λέτε παιδιά αλλά μήπως όσοι απο 'σας ξέρετε έχετε να προτείνετε και κανένα δισκάκι ή καλλιτέχνη για εμάς που δεν ξέρουμε; (εκτός απ' τον Καζαντζίδη που είναι γνωστός)
    seras
    21.12.2007, 14:30
    Stathis Nikolaidis..