ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη
    gate
    07.03.2003, 23:42
    Όλοι μας επιθυμούμε να ζούμε όσο το δυνατόν πιο άνετα και πιο ευχάριστα. Καθένας αναζητά διαφορετικούς τρόπους για να επιτύχει την ευτυχία και την πληρότητα στη ζωή του. Άλλος μέσω της επαγγελματικής καταξίωσης, άλλος επιδιώκοντας τον πλούτο, άλλος μέσσω των σπουδών ή γενικότερα της προσωπικής του πνευματικής καλλιέργειας, άλλος ταξιδεύοντας, άλλος δημιουργώντα οικογένεια κ.ο.κ.
    Συχνά όμως πολλοί είναι εκείνοι που όταν πετύχουν κάτι από όλα αυτά που μπορεί να θέτουν ως στόχους πληρότητας και ευτυχίας, μοιάζουν να μην είναι ευχαριστημένοι...Κάτι λείπει...

    Εσείς τι νομίζετε ότι μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο;
    Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ή η έννοια της ευτυχίας παραλλασσει από άνθρωπο σε άνθρωπο;
    Τελικά η ευτυχία είναι ένας στόχος μελλοντικός, ένας προορισμός ή μπορεί να κρύβεται, σε όλη της την πληρότητα, και ανάμεσα στις μικρές καθημερινές μας στιγμές;
    GLafki
    08.03.2003, 00:07
    H eytyxia einai krumenh stis mikres stigmes...Einai proswpiko synaisthima kai diaferei apo anthrwpo se anthrwpo!Pisteyw pws h eytyxia einai stigmiaio synaisthma kai mporei na thn synadhseis polles fores mesa sth zwh sou kai na diarkhsei ena lepto,ena kardioxtyph,mia anasa!Omws aytes oi stigmes eytyxias menoun pada mesa sthn kardia mas kai oi anamnhsh ths diarkei gia pada!!!!!
    gate
    08.03.2003, 00:26
    Quote:

    On 2003-03-08 00:07, GLafki wrote:
    H eytyxia einai krumenh stis mikres stigmes...Einai proswpiko synaisthima kai diaferei apo anthrwpo se anthrwpo!Pisteyw pws h eytyxia einai stigmiaio synaisthma kai mporei na thn synadhseis polles fores mesa sth zwh sou kai na diarkhsei ena lepto,ena kardioxtyph,mia anasa!Omws aytes oi stigmes eytyxias menoun pada mesa sthn kardia mas kai oi anamnhsh ths diarkei gia pada!!!!!



    Σου χαρίζω ένα...χαμόγελο...
    katerina
    08.03.2003, 16:04
    Ο Φάμελλος έγραψε:
    Η ευτυχία είναι αυτό...

    ...που περιμένουμε να 'ρθει

    Εγώ:
    συμφωνό απόλυτα!
    dEUS
    08.03.2003, 16:22
    To mono pou xreiazete einai agapi!Ola ta alla erxonte deftera...
    Witchking
    08.03.2003, 19:49
    Ευτυχία είναι οι φίλοι, η οικογένεια, η ερωμένη. Δε μπορώ να σκεφτώ πως είναι δυνατόν να είμαι ευτυχισμένος αν δεν υπάρχουν όλοι αυτοί.
    ZOI
    08.03.2003, 21:15
    eutihia einai o dromos gia tin apoktisi tis,to teleutaio anotero simeio prin auti.giati distihos den iparhei nomizo autousia.kaneis den einai oute tha einai pote apolita eutihismenos.alla to na paradinetai kaneis de voitha.alloste an i eutihia einai i ithaki mas,min apogoiteuomaste otan i ithaki fainetai ftohiki ,mas edose to wraio taxidi opos leei o kavafis!!!!to taxidi loipon nomizo einai i eutihia.liga kai kala ta sistatika stoiheia
    gate
    08.03.2003, 21:59
    Quote:

    On 2003-03-08 21:15, ZOI wrote:
    to taxidi loipon nomizo einai i eutihia.liga kai kala ta sistatika stoiheia



    Πολύ καλή σκέψη Ζωίτσα..
    Witchking
    10.03.2003, 16:58
    Κάποιοι λένε:
    "Ποτέ μου δεν είχα αντιληφθεί την πραγματική ευτυχία, μέχρι το γάμο μου , και μετά ήταν αργά !"

    Άρα είμαστε ευτιχισμένοι ακόμα!
    edelweiss
    12.05.2007, 15:14
    Εγώ gate έχω βρει αυτό που με κάνει ευτυχισμένη και δεν στοιχίζει τίποτα... Μπορεί να μην με κάνει πλούσια ή να μου χαρίζει φήμη, αλλά μου γεμίζει τον εσώτερικό μου κόσμο με χαρά κι ευτυχία :) Κι αυτό έχει να κάνει καθάρα με τον εσωτερικό μας κόσμο :)

    Πίστεψέ με η ευτυχία δεν είναι ο υλικός κόσμος... Κι όλοι ψάχνουν την ευτυχία σε λάθος μέρη :)
    gogere17
    12.05.2007, 15:25
    συμφωνω απολυτα με την edelweiss!μερικοι κιολας μπορει να την εχουν στην ψυχη τους και να την ψαχνουν σε υλικα αγαθα......
    rompa
    12.05.2007, 16:19
    Η ευτυχία είναι μικρές στιγμούλες .Αυτές μπορεί για κάποιον να είναι ικανές να τον κάνουν ευτυχισμένο ενώ για άλλους όχι . Σίγουρα υπάρχουν κάποια βασικά αλλά υπάρχουν και διαφοροποιήσεις από άτομο σε άτομο
    YrIazz
    16.05.2007, 10:42
    Απο τοτε που προβληθηκε η πρωτη διαφημιση -αυτη της coca cola- προσπαθησε να πεισει το κοινο της οτι με την καταναλωση της θα ενιωθες "καλυτερα"... Σημερα δεν υπαρχει διαφημιση σχεδον που να μην προσπαθει να πλασαρει την ευτυχια μεσα απο το προϊον της...
    Για πολλους ευτυχια ειναι να εισαι ομορφη/ος υγιεις να κανεις ενα καλο γαμο με ομορφα παιδια να εχεις ενα σπιτι μοναδικο με επιπλα πανακριβα ενα αυτοκινητο καταπλικτικο να κανεις ταξιδια κλπ κλπ κλπ...
    Εαν θελετε ειναι κ ο λογος -για μενα- που το πρωι βλεπεις ενα σωρο ανθρωπους να τρεχουν στη δουλεια τους με τα ματια προσηλωμενα στον εαυτο τους... Τρεχουμε ασυνειδητα να βγαλουμε λεφτα οχι μονο για το προς το ζειν αλλα κ για να κατακτησουμε αυτο το πολυτιμο συναισθημα που οριζουμε ως ευτυχια....

    Για μενα η ευτυχια ποικιλει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αναλογα με τον "δρομο ζωης" που εχει επιλεξει-ονειρευτει ο καθενας....
    και σιγουρα δεν μπορω να πω τι κανει καποιον ευτυχισμενο...

    venus2
    16.05.2007, 11:33
    Η ευτυχία δεν είναι κάτι που το αντιλαμβάνεσαι όταν το έχεις... Πρέπει πρώτα να το χάσεις για να καταλάβεις ότι το είχες... Κ φυσικά η ευτυχία δεν είναι κρυμμένη μέσα στα υλικά αγαθά! 'Ολα αυτά είναι υποκατάστατα που μας προβάλονται κ που ποτέ δεν πρόκειται να την αντικαταστήσουν πραγματικά! Η ευτυχία μπορεί να βρεθεί στις μικρές καθημερινές στιγμές, κ όχι σε κάτι μεγάλο π.χ. σε ένα ταξίδι που σκόπευες να κάνεις καιρό. Γιατί μόλις το κάνεις θα καταλάβεις πως τώρα δεν έχεις κάτι για να προσμένεις κ να σου δίνει τη χαρά! κ έτσι μένεις χωρίς όνειρο... Η ευτυχία είναι απρόσμενη, απρόσκλητη κ απρόβλεπτη...
    MyNameIsDo
    16.05.2007, 15:48
    Να συμφωνήσω κι εγώ με όλους. Να προσθέσω πώς μεγάλη ευτυχία νιώθεις κι όταν ικανοποιείς τις σωματικές σου ανάγκες, τις απαραίτητες για επιβίωση. Παράδειγμα να είσαι στην έρημο και να ψοφάς στην δίψα.. και ξαφνικά να βρίσκεις γάργαρο νερό να πιείς!!!
    Τι ευτυχία!!!!

    Αμάν..., το μυαλό σου στο σέξ πήγε πάλι???
    siopiloss
    17.05.2007, 14:49
    Πλάνη είναι να πιστεύει κανείς ότι υπάρχουν όροι για την ευτυχία.Η ευτυχία υπάρχει ή δεν υπάρχει.Αυτό που βαραίνει είναι η θέληση για ευτυχία, μια απέραντη, ενεργός πάντοτε συνείδηση. Τα υπόλοιπα(ερωτες, οικογένεια, επιτυχίες...κ.τλ) είναι απλά προσχήματα..Ένας καμβάς που περιμένει να τον κεντήσουμε...

    darvick
    17.05.2007, 19:36
    Είναι εντελώς υποκειμενικό.
    Για μένα ευτυχία μπορεί π.χ να είναι ένα βιβλίο
    και για ένα παιδάκι στη Ζιμπάμπουε να είναι ένα ποτήρι νερό.
    STR
    18.05.2007, 21:49
    eutuxia einai na eisai plhrhs kai na niw8eis kala me tous an8rwpous pou vriskontai gurw sou kai ta pragmata pou exeis...
    8a sumfwnhsw ki egw me osous eipan oti h eutuxia kruvetai stis mikres ka8hmerines stigmes...
    EKTORAS27
    20.05.2007, 01:21
    καταρχην καλησπερα.
    ειμαι νεος εδω και ισως βιαζομαι να μπω στην παρεα σας αλλα μου αρεσε το θεμα και ειπα να απαντησω.
    ευτυχια...δυσκολο πραγμα στις μερες μας.
    κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει ευτυχισμενη ζωη,παρα ευτυχισμενες στιγμες.
    η ζωη μας εχει κανει ολους (σχεδον) να τρεχουμε για μια ζωη που στην ουσια δεν την ζουμε,δεν την χαιρομαστε,απλα υπαρχουμε.....
    ζηστε το καθετι,την καθε μερα,την καθε στιγμη....η ζωη μας ειναι μικρη και μας προσφερει ελαχιστη ευτυχια.
    Liza32
    04.06.2007, 13:45
    Ευτυχία είναι να μπορείς να αγκαλιάζεις καθημερινά τα αγαπημένα σου πρόσωπα, και να ζείς την κάθε μέρα σα να είναι η τελευταία!