ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη
    playmakergr
    19.10.2007, 16:51
    Έχω ένα πιάνο.έφτασα μεχρι 2 ανωτέρα.έχω τελιώσει αρμονία.μπορεί να συνεχίσω μπορεί κ όχι.παίζω κ λίγο bouzouki.
    Από παλιά είχα ένα αρμόνιο.psr 300 yamaha όταν το είχα πάρει πριν 11 χρόνια ήταν πιστέβω από τα καλήτερα.μέχρι κ κασέτες με ρηθμούς έπερνε.Για αρκετό καιρό όμως είχα αφοσιώθει στο πιάνο..φέτος τα έχς σταματίσει πανελλαδικες βλέπετε.Αλλά τελεφτέα με τη μεγάλη διαφορα κ τις δυνατότητες π είδα στα keyboard χανασχολούμε λίγο.
    Θέλω να παρώ ένα Keyboard καινούργιο μόλις τελιώσω κ είμαι διατεθημένος να ασχοληθω πολύ.
    θα μπορώ να διατηέσω γύρω στα 3.300 εβρο
    Μπορείτε λιγο να με προσανατολίσετε?
    πχ.τα yamaha από πλευράς ήχου κτλ είναι καλή επιλογή?
    Δν ξέρω πιοια είναι η γνώμη σας.
    θέλω παντος κάτι με πολλές δυνατότητεςή,η άριστη ποιότητα ήχου,δυνατότητες με υπολογιστες,όπως κ δήνατοτητα για επαγγελματική χρήση.θα ήθελα κάπιος να μ πει καποια παραδείγματα μόντελα κτλ αλλά κ τα υπέρ κ τα κατά.
    όπως κ τι είδους ενισχήτες(+μάρκα είναι καλόι για keyboard)
    +ένας φίλος μου με πολλές γνωρημίες θα με βοηθήση σιγά σιγά στα επαγγελματικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 19-10-2007 17:10 ]


    κοίταγα το tyros 2 xl yamaha k to korg oasys πάντως,λίγο help

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 19-10-2007 17:15 ]


    manos_p
    19.10.2007, 18:49

    Kati se Gorg Triton Extreme????
    Kati se Gorg PA800,PA50? Korg oasis?
    rikse mia matia...

    playmakergr
    19.10.2007, 23:06
    κοιτάχτε εχω εξεικιωθει με yamaha οργανα.αλλα βλεπω οτι καπου περιορίζονται.το θεμα ειναι αφτα που λες.ειναι δοκιμασμενα σαν τα yamaha.δηλαδη πιοτητα,κ εγγυηση.(απλα σαν ονομα τα ήξερα ποτε δν τα χω δει.πχ.λειτουργηκοτητα διαχρονικοτητα κτλ)
    πχ. εχουν καλες γεννητριες?(ποιοτητα ηχου)
    + αφτα που δεν εχουν ηχεια.εχεις να προτείνεις καπιων ενισχυτη?
    + καθε ποτε βγάινουν νεα μοντελα δν το χω πσαξει
    manos_p
    20.10.2007, 11:23
    Παράθεση:

    Το μέλος playmakergr στις 19-10-2007 στις 23:06 έγραψε...

    κοιτάχτε εχω εξεικιωθει με yamaha οργανα.αλλα βλεπω οτι καπου περιορίζονται.το θεμα ειναι αφτα που λες.ειναι δοκιμασμενα σαν τα yamaha.δηλαδη πιοτητα,κ εγγυηση.(απλα σαν ονομα τα ήξερα ποτε δν τα χω δει.πχ.λειτουργηκοτητα διαχρονικοτητα κτλ)
    πχ. εχουν καλες γεννητριες?(ποιοτητα ηχου)
    + αφτα που δεν εχουν ηχεια.εχεις να προτείνεις καπιων ενισχυτη?
    + καθε ποτε βγάινουν νεα μοντελα δν το χω πσαξει



    Rikse mia matia edw...pisteuw na se kalipsei...
    auta xwris ixia ennoeis ta MIDI keyoards???

    http://www.korg.com/gear/default.asp?categoryID=1

    http://www.kurzweilmusicsystems.com/KeyboardPortal.php


    playmakergr
    20.10.2007, 11:27
    δν χερω.και κατι ακομα.το να το παρεις απο το εξωτερικο συμφερει?π.χ. αμερικη...
    και δεν εχω κοιταξει καθολου..για ενισχητη πιοι ειναι kaλοι για keyboards.line 6 πχ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 11:29 ]



    yamaha η korg....
    το oasys δν χερω λετε να πεσει ι τιμη του?
    οσο για τη yamaha μηπως εχει περισσοτερες δυνατοτητες κ αχιζει παραπανω τα λεφτα της?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 11:51 ]


    noizreduction
    20.10.2007, 13:40
    Ο,τι ακολουθει ειναι προσωπικες εντυπωσεις απο εμπειριες μου με διαφορα πληκτρα:

    Τα Yamaha εχουν τη χειροτερη αντιπροσωπεια και εξυπηρετηση σε ολοκληρη την Ευρωπη ( δεν θα πω καταστημα, ολοι γνωριζουμε ποιος ειναι ο εισαγωγεας τους ).
    Παρολαυτα, εχουν τους καλυτερους ακουστικους ηχους ( σε μοντελα που πλησιαζουν τις τιμες σου, οπως τα Motif ), αξιοπρεπεστατες γεννητριες ηχου και απλο interface, ωστε ακομα και ο πιο αρχαριος να δουλευει ανετα μαζι τους.
    Το κλαβιε τους ειναι ε κ π λ η κ τ ι κ ο ( απο τα καλυτερα που εχω παιξει ποτε ) και εαν εχεις συνηθισει σε πιανο, θα σε βολεψουν και θα αφηνουν τα δαχτυλα σου ξεκουραστα.
    Στην Ελλαδα ειναι υπερκοστολογημενα, ομως στο εξωτερικο οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες με μοντελα αλλων εταιριων ( και μαλιστα πιο απλων ) και σαν εταιρια εχει μια ιδιαιτερη παρουσια στο στουντιακο χωρο.
    Ειμαι Yamahακιας 18 χρονια πλεον ( απο το πρωτο μου αρμονιο, μεχρι το τελευταιο synth ) και δεν προκειται να το αλλαξω αυτο, ακομα και εξαιτιας ενος κακου αντιπροσωπου.

    Roland.
    Νομιζω πως αποτελουν τις ναυαρχιδες των 80s με τα JV που εβγαζαν. Ειναι μια εταιρια που παρεχει καλους ηχους, ευκολο interface και μια ιδιαιτερη χροια στα synth της. Γενικα, για οποιον ξεκιναει και διαθετει χρηματα, καλο ειναι να κοιταξει οσο μπορει περισσοτερα μοντελα απο Roland. Το Fantom ειναι μια καλη λυση και για ηχογραφησεις και για live, ενω εχουν επισης πολυ καλο κλαβιε

    Korg
    Τα synth/πληκτρα του παλκου, οπως τα ονομαζω...Δεν μπορω να καταλαβω, πως ειναι δυνατον μια εταιρια με το χειροτερο ( αναγνωρισμενα ) κλαβιε ( εξαιρειται το Radias και το M3 που εχει βελτιωθει τρομερα ) και τις πιο τσιμπημενες τιμες για αυτα που παρεχει, να εχει την πρωτοκαθεδρια στα σκυλαδικα!
    Οι ακουστικοι ηχοι των Korg ( απο το Triton, μεχρι το TR σε ολες τις εκδοσεις ) ειναι μετριοι, ομως τα pads, τα synths και τα strings, ειναι ιδιαιτερα και πολλα εχουν μια χαρακτηριστικη υφη που μονο η Korg δινει στα οργανα της.
    Απο εκει και περα, η Korg εχει υπερκοστολογησει τα παντα, το κλαβιε της εχει αρκετα προβληματα και πολλοι εχουν δυσκολευτει να συνηθισουν το interface της.
    Ναυαρχιδα της εταιριας ειναι το Oasys φυσικα, ομως δεν βλεπω να πεφτει η τιμη του στα επομενα 5-6 χρονια. Εξαλλου ειναι λογικο, αφου παρεχει ολες τις γεννητριες που ειχαν τα προγενεστερα korg.

    Μια σημειωση. Ειμαι ερωτευμενος με τα παλια synth της, οπως το M1, το Wavestation, το Trinity...Ομως οι εποχες αυτες περασαν για την Korg...

    Kurzweil.
    Δεν χρειαζονται πολλα λογια..
    Καλυτεροι ακουστικοι ηχοι, καλυτερο κλαβιε, τρομερες γεννητριες ( ιδιαιτερα τα K2660 που ειναι η τελευταια σειρα ), ευχρηστο...τι αλλο να πω;
    Τρομερα οργανα, σε καλες τιμες ( για αυτα που προσφερουν ).
    Μειονεκτημα;
    Η Kurzweil "χαθηκε" πολλα χρονια, εξαιτιας οικονομικων δυσκολιων. Τωρα εμφανιστηκε ξανα, με το PC3 στην εκθεση NAMM 07...Ολοι οι φανατικοι ελπιζουμε σε καλυτερευση της καταστασης της εταιριας.

    Alesis..
    Και ομως, υπαρχει και αυτη η μαρκα..
    Απο τα Andromeda, μεχρι τα Fusion, η Alesis παρουσιαζει μια σταθερη επιδοση σε ολα. Καλουτσικοι ηχοι ( με ειδικευση στους synth ηχους ), ωραιο interface, design, μετριο κλαβιε και το χειροτερο διαφημιστικο τμημα του κοσμου! Ειναι αγνωστη μαρκα σε πολλους, γιατι η ιδια η εταιρια δεν λανσαρει σωστα τα προϊοντα της.

    Πολλοι θεωρουν το Alesis Fusion μια "φτηνη" εκδοση του Korg Oasys. Η αληθεια ειναι πως η εταιρια ( Alesis ) δεν το εχει "γεμισει" με ομορφους και καλους ηχους, ομως με 1100Ε και συμμετοχη σε forums οπου "μαζευονται" τρελοι των Fusion, θα βρεις πολλους ηχους!

    Kawai.
    Ενταξει...η εταιρια αυτη βγαζει πολυ ωραια ηλεκτρικα πιανα, ομως τα synth της, εκτος της ιδιαιτεροτητας που βγαζουν σε καποιους ηχους, ειναι απλα...synth..Ωραιο κλαβιε, απουσια καλων ακουστικων ηχων, μια ατμοσφαιρα 80s σε ολους τους synth ηχους και αξιοπρεπεις γεννητριες...Και ολα αυτα σε πολυ καλη τιμη!

    Moog.
    No comments. Η εταιρια που εβγαλε το πρωτο synth, εχει σιγουρα ακομα την κορονα του βασιλια...Ομως ο Βασιλιας ειναι ακριβος και απευθυνεται σε ψαγμενους στο θεμα παραγωγης ηχου...Οχι για εμας τους φουκαραδες που θελουμε λιγο απ'ολα..


    Αυτα..

    playmakergr
    20.10.2007, 19:13
    με κατατόπισες αρκετα εχω να πω.
    οταν ερθει η ωρα θα πσαξω κ τηα δω οτι μπορω απο κοντα.κ εγω οτι εχω yamaha ειναι.αλλα δν χερω η korg μ χει κινησει το ενδιαφερον.βεβαια μ φαινεται...οτι καπου σ ολα αυτα μπαινει κ το γουστο...oπως κ το θεμα του πως παιζεις
    αλλα εσυ λες δηλαδη οτι τα κοριφαια μοντελα της korg δεν εχουν την πιοιοτητα ηχου της yamaha.οσο για αγορα μεταχειρισμενου το βρισκεται μειονεκτικο?
    +αμα θες να κανεις αγορα απο εξωτερικο επιβαρηνεσαι οταν μπαίνουν ελλαδα?
    + καθε μοντελο εχει διαφορετικους ειδους styles?δηλαδη δν μπορει να δοσει σε διαφορετικο?
    + ανανεωνοντε απο το χρηστη ta keyboard?π.χ. με νεο προγραμμα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 19:15 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 19:21 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 19:44 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 20-10-2007 19:45 ]


    noizreduction
    21.10.2007, 09:52
    1) Ειπα πως τα φτηνα μοντελα της Yamaha και τα φτηνα της Korg, εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου, με τη ζυγαρια να κλεινει προς την Yamaha. Βεβαια, το OASYS, που ειναι το καλυτερο μοντελο της Korg, δεν εχει αντιπαλο στον τομεα ηχο...Εχει ομως αντιπαλο στη τιμη, αφου το Motif με λιγα "χιλιαρικα" παρακατω, μπορει να του δωσει καλους ηχους σε φτηνη τιμη ( σε σχεση με το Oasys )
    2) Εαν αγορασεις απο ευρωπαϊκη αγορα, τοτε δεν εχεις καμια επιβαρυνση, παρα μονο το ΦΠΑ ( 19% μεχρι στιγμης ) και τα μεταφορικα. Μαλιστα, οσον αφορα το τελευταιο, πολλες εταιριες μουσικων ειδων ( οπως thomann ) οταν η τιμη αγορας ξεπερνα καποιο οριο ( πχ τα 300Ε ) στα στελνουν με δικα τους εξοδα.
    3) Προφανως εαν πας απο εταιρια σε εταιρια, θα βρεις διαφορετικα styles. Συνηθως ανα εταιρια τα styles ειναι περιπου ιδια.
    Ομως, σε synth δεν προκειται να βρεις styles. Να το ξερεις αυτο. Το synth δεν ειναι σαν το αρμονιο!
    4) Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις ανανεωνονται. Εαν εννοεις σαν λογισμικο, υπαρχουν μερικα synth ( οπως τα clavia και τα alesis fusion ), τα οποια μπορεις να τους κανεις "αναβαθμιση" του εσωτερικου τους λογισμικου.
    Εαν εννοεις απο ηχους, τοτε τ απερισσοτερα εχουν καποια προγραμματα ( που ονομαζονται editors ) και μπορεις να πειραξεις τον καθε ηχο μεσα απο τον υπολογιστη σου.


    Ο,τι και να σου πουμε εμεις, εαν δεν πας να κανεις μια ερευνα αγορας απο μονος σου, δεν προκειται να βρεις ακρη...
    playmakergr
    21.10.2007, 18:39
    θα το κανω...εννοεις οτι αν θελω π.χ. ενα style για pink floyd θα πρεπει να το φτιαξω μονος?ακουγοντας?δηλαδη για αρχη δν μπορω να βρω απο internet 1 ετοιμο?
    μπορει να ρωταω οτι να ναι.αλλα στην αρχη καθε πραγματος ετσι ειναι
    π.χ. το motif(synth)εχει καλητερο ειχο απο το tyros 2?(αν και ιδια τιμη πιο αξιζει τα λεφτα του)
    noizreduction
    22.10.2007, 00:02
    Η αληθεια ειναι πως αναφερεις ενα συγκροτημα που εχει κατεξοχην kurzweil ηχο στον εξοπλισμο του ο Wright.
    Παρολαυτα, υπηρχε καποτε μια pink floyd tribute band, που ο πληκτρας ειχε korg εξοπλισμο και εβγαζε σχετικα παρομοιους ηχους με τους Floyd.
    Αρα, τιποτα δεν ειναι αδυνατον οταν ξερεις να χειριζεσαι το μηχανημα που εχεις στα χερια σου.
    Θα πρεπει να εξασκησεις την ικανοτητα σου να ακους, να αντιλαμβανεσαι, να δημιουργεις και να ξερεις ακριβως πως να το δημιουργεις.
    Μην περιμενεις μεσω απαντησεων σε forum να βρεις "μασημενη τροφη". Κανεις μας δεν μεγαλωσε ετσι και οσο περισσοτερο εξασκεις την ικανοτητα δημιουργιας, τοσο πιο εμπειρος και ετοιμοπολεμος γινεσαι ;)

    Ομολογω πως τη σειρα tyros την εχασα μετα το 1ο της workstation. Εχω ακουσει γενικα πως η Yamaha εκανε καλη δουλεια, ομως δεν ξερω να σου πω με σιγουρια.
    Πηγαινε στον αντιπροσωπο της Yamaha, και θα εχεις την ευκαιρια να παιξεις μαζι του.
    mi3s
    23.10.2007, 19:07
    re paidia to tyros einai armonio,to motif synth...!
    Oydemia sxesi exoyn metaksi toys.
    noizreduction
    24.10.2007, 01:24
    mi3s, η σειρα TYROS ειναι workstation και οχι...αρμονιο!!! Απορω με ποση ευκολια συμμετεχετε σε ενα θεμα, που εχετε πληρη αγνοια!
    Και εαν επιμενεις πως ειναι...αρμονιο, μπορεις να επισκεφτεις μια απο τις πλεον εγκυρες σελιδες για να λυθει η αμφιβολια σου:
    http://news.harmony-central.com/Newp/2005/Tyros-2.html

    Ο διαχωρισμος ειναι τυπικος ( συνθεση ηχου, sequencer, κλπ ), ομως δεν ειναι αναγκη να τον μπερδευουμε τον ανθρωπο με keyboards των 500-600Ε και με workstation arrangers των 3000Ε, ετσι δεν ειναι;


    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 24-10-2007 01:43 ]


    playmakergr
    24.10.2007, 19:04
    τι κερδιζω με ενα synthesizer αντι ενος αρμονιου?κ γιατι θα ασχοληθω σοβαρα σκεφτομαι παντως να παρω το oasys απο το εξωτερικο ...
    αφτο π κερδιζω με ενα synth ειναι η επικοινωνια με pc η τεχνλογογια ηχου.κ η δυνατοτητα δημιουργιας οπιου ρυθμου θελω?κ καπιον εφε?
    αν κ πιστεβω οτι τα synth που κυκλοφορουν στο forum,δν ειναι καθαροαιμα...δλδ συνδιαζουν κ stage οργανο...
    noizreduction
    24.10.2007, 20:17
    Ο ορος synthesizer, αφορα καθαρα το τι κανει ο πυρηνας του μηχανηματος.
    Και ενα synthesizer "παραγει" ηχους με ορισμενες διαδικασιες. Αυτη ειναι η λογικη που διεπει ολα τα synths.

    Απο εκει και περα, ο ορισμος του 1970 για τα synths, εχει εξελιχθει παρα πολυ. Πλεον οι μουσικοι απαιτουν οργανα που να συνδυαζουν δυνατοτητες sampling ( δηλαδη την "αποθηκευση" ορισμενων δειγματων απο πραγματικα οργανα μεσα στο keyboard ), syntesizing και sequencing.

    Αυτα τα πολυμηχανηματα καποτε τα ονομαζαν Workstations ( αφου μπορουσαν να θεωρηθουν ως "μοναδες ηχογραφησης" του οργανου ), ομως πλεον και αυτο δεν ειναι τοσο εμφανες.

    Το Oasys ειναι το απολυτο Workstation, γιατι συνδυαζει ολες τις τεχνολογιες που ανεπτυξε τα τελευταια 10 χρονια η Korg.
    Παρολαυτα, δεν ειναι οργανο για stage. Ειναι αρκετα ακριβο, αρκετα βαρυ και αρκετα πολυπλοκο για να το μεταφερει καποιος απο σκηνη σε σκηνη ( σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης )
    Απο την αλλη, τα μικρα "synths" που κυκλοροφουν, ειναι μια μιξη sample machine και synthesizer.

    Η μικρη κατηγορια των keyboards, ειναι τα απλα..αρμονια.
    Δεν εχουν τη δυνατοτητα να ελεγξεις τον ηχο που παραγουν, εχουν συγκεκριμενες "βιβλιοθηκες" και δεν μπορεις να τις κανεις "update".

    Ομως, ολα τα παραπανω ( workstations, synths, arrangers, αρμονια ) εχουν κοινη τη συνδεση σε υπολογιστη. Ειναι μια φτηνη τεχνολογια πλεον το midi ( ειτε σαν USB, ειτε το κλασσικο μας pin midi ) και ετσι δεν επιβαρυνει ιδιαιτερα την εταιρια να το βαλει πανω στο μηχανημα.

    Εννοειται βεβαια πως σε τομεα effects, τα workstations παρεχουν περισσοτερες δυνατοτητες, με τα synths να ακολουθουν και τα αρμονια να αγκομαχουν απο πισω τους...
    Ομως, αναλογα με την εταιρια, τη τεχνολογια, τα χρηματα και βεβαια τις απαιτησεις του μουσικου, ολα αυτα ειναι λεπτομερειες που λυνονται επι....πληκτρου!
    playmakergr
    25.10.2007, 14:17
    χμ,καταλαβα σιγουρα πρεπι ολα να τα δοκιμασεις κ στη πραξη.κατι τελεφταιο,το πως θ δημιουρφησεις κατι το οπιοι ηδη υπαρχει ενα γνωστο style.υπαρχει εκτος απο το να τ ακους κ σιγα σιγα να το φτιαχνεις αλλος τροπος?βοηθητικο τπτ?ι με cd...
    noizreduction
    26.10.2007, 07:30
    Δεν καταλαβα την ερωτηση.
    playmakergr
    26.10.2007, 12:26
    Παράθεση:

    Το μέλος playmakergr στις 25-10-2007 στις 14:17 έγραψε...

    χμ,καταλαβα σιγουρα πρεπι ολα να τα δοκιμασεις κ στη πραξη.κατι τελεφταιο,το πως θ δημιουρφησεις κατι το οπιοι ηδη υπαρχει ενα γνωστο style.υπαρχει εκτος απο το να τ ακους κ σιγα σιγα να το φτιαχνεις αλλος τροπος?βοηθητικο τπτ?ι με cd...


    σορρυ απλα δν εχω συνηθεισει αυτη τη γραφη.λεω αν υπαρχουν ετοιμα style ι settings
    π να τα βρεις κ να τα περασεις....
    delta66
    27.10.2007, 09:35
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 20-10-2007 στις 13:40 έγραψε...

    Ο,τι ακολουθει ειναι προσωπικες εντυπωσεις απο εμπειριες μου με διαφορα πληκτρα:

    Τα Yamaha εχουν τη χειροτερη αντιπροσωπεια και εξυπηρετηση σε ολοκληρη την Ευρωπη ( δεν θα πω καταστημα, ολοι γνωριζουμε ποιος ειναι ο εισαγωγεας τους ).
    Παρολαυτα, εχουν τους καλυτερους ακουστικους ηχους ( σε μοντελα που πλησιαζουν τις τιμες σου, οπως τα Motif ), αξιοπρεπεστατες γεννητριες ηχου και απλο interface, ωστε ακομα και ο πιο αρχαριος να δουλευει ανετα μαζι τους.
    Το κλαβιε τους ειναι ε κ π λ η κ τ ι κ ο ( απο τα καλυτερα που εχω παιξει ποτε ) και εαν εχεις συνηθισει σε πιανο, θα σε βολεψουν και θα αφηνουν τα δαχτυλα σου ξεκουραστα.
    Στην Ελλαδα ειναι υπερκοστολογημενα, ομως στο εξωτερικο οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες με μοντελα αλλων εταιριων ( και μαλιστα πιο απλων ) και σαν εταιρια εχει μια ιδιαιτερη παρουσια στο στουντιακο χωρο.
    Ειμαι Yamahακιας 18 χρονια πλεον ( απο το πρωτο μου αρμονιο, μεχρι το τελευταιο synth ) και δεν προκειται να το αλλαξω αυτο, ακομα και εξαιτιας ενος κακου αντιπροσωπου.

    Roland.
    Νομιζω πως αποτελουν τις ναυαρχιδες των 80s με τα JV που εβγαζαν. Ειναι μια εταιρια που παρεχει καλους ηχους, ευκολο interface και μια ιδιαιτερη χροια στα synth της. Γενικα, για οποιον ξεκιναει και διαθετει χρηματα, καλο ειναι να κοιταξει οσο μπορει περισσοτερα μοντελα απο Roland. Το Fantom ειναι μια καλη λυση και για ηχογραφησεις και για live, ενω εχουν επισης πολυ καλο κλαβιε

    Korg
    Τα synth/πληκτρα του παλκου, οπως τα ονομαζω...Δεν μπορω να καταλαβω, πως ειναι δυνατον μια εταιρια με το χειροτερο ( αναγνωρισμενα ) κλαβιε ( εξαιρειται το Radias και το M3 που εχει βελτιωθει τρομερα ) και τις πιο τσιμπημενες τιμες για αυτα που παρεχει, να εχει την πρωτοκαθεδρια στα σκυλαδικα!
    Οι ακουστικοι ηχοι των Korg ( απο το Triton, μεχρι το TR σε ολες τις εκδοσεις ) ειναι μετριοι, ομως τα pads, τα synths και τα strings, ειναι ιδιαιτερα και πολλα εχουν μια χαρακτηριστικη υφη που μονο η Korg δινει στα οργανα της.
    Απο εκει και περα, η Korg εχει υπερκοστολογησει τα παντα, το κλαβιε της εχει αρκετα προβληματα και πολλοι εχουν δυσκολευτει να συνηθισουν το interface της.
    Ναυαρχιδα της εταιριας ειναι το Oasys φυσικα, ομως δεν βλεπω να πεφτει η τιμη του στα επομενα 5-6 χρονια. Εξαλλου ειναι λογικο, αφου παρεχει ολες τις γεννητριες που ειχαν τα προγενεστερα korg.

    Μια σημειωση. Ειμαι ερωτευμενος με τα παλια synth της, οπως το M1, το Wavestation, το Trinity...Ομως οι εποχες αυτες περασαν για την Korg...

    Kurzweil.
    Δεν χρειαζονται πολλα λογια..
    Καλυτεροι ακουστικοι ηχοι, καλυτερο κλαβιε, τρομερες γεννητριες ( ιδιαιτερα τα K2660 που ειναι η τελευταια σειρα ), ευχρηστο...τι αλλο να πω;
    Τρομερα οργανα, σε καλες τιμες ( για αυτα που προσφερουν ).
    Μειονεκτημα;
    Η Kurzweil "χαθηκε" πολλα χρονια, εξαιτιας οικονομικων δυσκολιων. Τωρα εμφανιστηκε ξανα, με το PC3 στην εκθεση NAMM 07...Ολοι οι φανατικοι ελπιζουμε σε καλυτερευση της καταστασης της εταιριας.

    Alesis..
    Και ομως, υπαρχει και αυτη η μαρκα..
    Απο τα Andromeda, μεχρι τα Fusion, η Alesis παρουσιαζει μια σταθερη επιδοση σε ολα. Καλουτσικοι ηχοι ( με ειδικευση στους synth ηχους ), ωραιο interface, design, μετριο κλαβιε και το χειροτερο διαφημιστικο τμημα του κοσμου! Ειναι αγνωστη μαρκα σε πολλους, γιατι η ιδια η εταιρια δεν λανσαρει σωστα τα προϊοντα της.

    Πολλοι θεωρουν το Alesis Fusion μια "φτηνη" εκδοση του Korg Oasys. Η αληθεια ειναι πως η εταιρια ( Alesis ) δεν το εχει "γεμισει" με ομορφους και καλους ηχους, ομως με 1100Ε και συμμετοχη σε forums οπου "μαζευονται" τρελοι των Fusion, θα βρεις πολλους ηχους!

    Kawai.
    Ενταξει...η εταιρια αυτη βγαζει πολυ ωραια ηλεκτρικα πιανα, ομως τα synth της, εκτος της ιδιαιτεροτητας που βγαζουν σε καποιους ηχους, ειναι απλα...synth..Ωραιο κλαβιε, απουσια καλων ακουστικων ηχων, μια ατμοσφαιρα 80s σε ολους τους synth ηχους και αξιοπρεπεις γεννητριες...Και ολα αυτα σε πολυ καλη τιμη!

    Moog.
    No comments. Η εταιρια που εβγαλε το πρωτο synth, εχει σιγουρα ακομα την κορονα του βασιλια...Ομως ο Βασιλιας ειναι ακριβος και απευθυνεται σε ψαγμενους στο θεμα παραγωγης ηχου...Οχι για εμας τους φουκαραδες που θελουμε λιγο απ'ολα..



    Αυτα..




    Αυτο το κειμενο να γινει save.
    Ωραιο review.
    Αν και ειμαι κιθαριστας απο αυτα που ξερω εισαι μεσα σε ολα.
    +10000
    LawREnCe
    04.11.2007, 03:11
    τσεκαρησε οτι μπορεισ απο τα παντα κ καπου θα καταληξεις.ψαξε για βιντεακια στο δικτυο με παρουσιασεις απο διαφορα οργανα κ θα καταλαβεις περισσοτερα για το τι θελεις κ πιο σου ταιριαζει.κοιτα για korg m3,roland phantom.για μενα αυτα αξιζουν.αν ψαχνεις για οργανα με ρυθμουν ψαξε για καποιο arranger.korg pa1x για παραδειγμα.για live δεν συμφωνω και τοσο με τα roland οσο με τα korg παντως...οπωτε αν θες οργανο για live ψαξτο.θα προτεινα παντως να γυρεις προσ korg μερια..δεν ειναι τυχαια πολυεμφανιζομενα μηχανηματα στα μουσικα δρομενα...
    noizreduction
    04.11.2007, 22:34
    ...δεν ειναι ομως και τυχαιο που η συχνοτητα εμφανισης τους συνανταται κυριως στις...σκυλαδικες περιοχες Ισως και αυτο να ειναι ενα σημαδι για το που κατεληξε μια εταιρια με υπερεκτιμημενα προϊοντα.