ελληνική μουσική
137 online   ·  202.064 μέλη

Αγορά αρμονίου

playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
08.11.2007, 19:55
to oasys ktl dn exoun ixia pano?dld mono enisxitis?
k ena arrenger ine sindiasmos k stage k synth ktl/
noizreduction
Βετεράνος
Chat
09.11.2007, 09:47
Τo Oasys δεν εχει ηχεια, οπως και οποιοδηποτε αλλο workstation/synth. Με αυτον τον τροπο οι εταιριες μειωνουν το βαρος, και δινουν ωφελιμο χωρο στις εσωτερικες πλακετες του μηχανηματος.
Το arranger δεν ειναι synth. Δεν μπορεις να κατασκευασεις ηχους απο το 0. Μπορεις να πειραξεις καποιες παραμετρους τους, ομως δεν αλλαζεις πληρως τον ηχο.
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
09.11.2007, 20:10
borite ligo na m pite?ime anamesa se kapia montela borite na m pite iper k kata ala k ti dikia sas protimisi?
ta exis...
phantom x7
oasys
tyros2
korg pa2x
kurzweil dn maresi to peribalon k m fenonte k paleomena....

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 09-11-2007 20:10 ]

noizreduction
Βετεράνος
Chat
09.11.2007, 21:44
Συγκρινεις ανομοια πραγματα μεταξυ τους.
Δοκιμασε τα και κρινε εσυ ποιο σου αρεσει.
PANDAZIS
Περαστική Νότα
Chat
09.11.2007, 22:04
Yamaha PSR 9000 PRO. Αν το βρείς........Καθαρό χρυσάφι !!!
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
10.11.2007, 11:22
mporite n m pite genika kapious kalous enisxites?k defteron mipos gia to spiti itan kali lisi opws blepw kati se stil home cinema(ixia)
Termite
Φθασμένος
Chat
10.11.2007, 15:13
Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή.

Και αφού υποκλιθώ στον noizreduction για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις του. Θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου διοτι ημουν κάποτε ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα.

Απο το πιάνο και ενα παλιο Yamaha PSR 400 μετακόμισα σε ενα Triton και ενα Yamaha DGX (κυριως λογω μεγάλου κλαβιέ και καλών πρωτογενών ήχων). Κερδισα, στο οτι πετυχα λαχείο ως αναφορά στις δυνατότητες ηχογράφησης και επεξεργασίας ήχου (Τριτον) αλλα και στο παίξιμο. Και τα δύο τα εχω σπίτι συνδεδεμένα με την Creative SoundBlaster Audigy 2 ZS και ακούγονται πάρα πολυ καλα. Όχι τέλεια, αλλα πάρα πολυ καλα. Και χρησιμοποιώντας το CuBase μπορείς να φτιάξεις παπάδες

Η συνδεσιμότητα ειναι πανεύκολη.
-Lucas-
Περαστική Νότα
Chat
12.11.2007, 01:49
Γεια σε ολους.

Θα ηθελα πολυ ενα χερι βοηθειας γιατι ενδιαφερομαι πολυ να αγορασω πληκτρα (Αρμονιο/Synth) με σκοπο να ασχοληθω σοβαρα. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι εντελως ασχετος με μουσικη (εννοω απο νοτες/οργανα κλπ) γιαυτο δεν μπορω να βασιστω μονο σε δικες μου ερευνες. Το ποσο που σκοπευω να διαθεσω δεν ξεπερνα τα 400 ευρω. Θα ηθελα αφου μαθω τα βασικα με τον καιρο, να φτασω σε ενα αρκετα καλο επιπεδο (αν και σιγουρα αυτο θα μου παρει χρονο) ετσι ωστε να ειμαι ικανος να παιξω γρηγορα και τεχνικα κομματια (στυλ Power Metal οπως πχ Sonata Arctica, για οσους γνωριζουν..). Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι σε αυτο το μουσικο ειδος οι πληκτραδες χρησιμοποιουν τελευταιας τεχνολογιας επαγγελματικα synth που οι τιμες τους για μενα, και για τους περισσοτερους φανταζομαι, ειναι εξοπραγματικες. Tα φθηνοτερα στοιχιζουν το λιγοτερο 500 ευρω.

Η αποριες μου τωρα ειναι οι εξης:

Υπαρχει καποιο αρμονιο στην αγορα στα πλαισια των 400 ευρω με επιλογες Synth που με ενδιαφερουν??? Η' μηπως eνα midi-keyboard (που απο οσο νομιζω, συμπεριφερεται και σαν synthesizer) ισως θα καλυπτε τις αναγκες μου???

Παρακατω εχω 2 links με τα keyboards που ξεχωρισα μετα απο τις ερευνες που εχω κανει. Αν θελετε ριξτε μια ματια και πειτε μου την γνωμη σας :

1. αρμονιο PSR-E403 Yamaha

http://www.adagio.gr/product.php?catid=11&prodid=250

2. midi keyboard XBOARD-61 E-MU

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11478

playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
12.11.2007, 09:42
na rotiso kati?ida videakia apo tyros2 ala to xo di k apo konta.m fenete oti apo plebra ixou isws ine to kalitero esys ti lete?tora kati alo...mena tyros.mporis na pexis k iparxi i ipostirixi gia oti mousiki thelis?px ena synth opws me to oasys boris na pexis ena tragoudi opws sto tyros?me rithmo ktl...
noizreduction
Βετεράνος
Chat
12.11.2007, 11:29
ΤErmite, απλως τη δουλεια μου κανω. Υπο αλλες συνθηκες μπορει να πληρωνομουν γι'αυτο, ομως η γνωση δεν ειναι αγαθο που παει με το κιλο, ετσι;

Playmaker, το tyros και το oasys ειναι διαφορετικα μηχανηματα. Αλλη δυναμικη, αλλη τιμη, αλλες δυνατοτητες.

Πρεπει να ξεκαθαρισεις ακριβως για τι θελεις το οργανο που θα παρεις και βεβαια ποσα θα δωσεις ( διοτι το Tyros και το Oasys εχουν μια..ελαφρια διαφορα στην τιμη τους ).

1) Το θελεις για live με μια μπαντα;
2) Το θελεις για live με 2 ατομα και εσυ να κανεις την ορχηστρα με τον εξοπλισμο σου;
3) Θελεις να ειναι synth; ( να εχεις υποψιν πως τα synth δεν εχουν ρυθμους )
4) Θελεις να εχει ετοιμους ηχους και εσυ απλως να τους χρησιμοποιεις χωρις να τους αλλαζεις παρα πολυ;

Ολα αυτα εχουν μεγαλη σημασια για το τι θα παρεις...

Και πριν παρεις τιποτα, απλως επισκεπτεσαι καταστηματα και δοκιμαζεις μηχανηματα. Αλλιως, μπορει να παρεις κατι που αρεσει σε μενα ή στον αλλον και σε σενα να φανει κακο μηχανημα.
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
13.11.2007, 11:42
afto enoite.lipon thelo kati me piotita ixou me to afti m p exo akousi m fenete oti to tyros iperexi arketa safto to tomea.k thelo k na borw prosarmozo oste na pezw tragoudia apo nisiotika mexri kana rock k kana entexno.na exi k exelixi to mixanima...
k gia live k gia orxistra ena dio atoma...oson afora isws thelo na pirazo ligo tous ixous gt isws na mn iparxi afto p thelo k idika se ellinika komatia.
me to oasys px boris na pexis oti k to tyros2?p arxizi o alos pezi kati k patai aftomata tis sixordies?

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : playmakergr στις 13-11-2007 11:45 ]

noizreduction
Βετεράνος
Chat
13.11.2007, 12:40
Playmaker, το tyros και το oasys παιζουν σε διαφορετικες κατηγοριες τιμης και αποδοσης. Δεν ξερω εαν το εχεις καταλαβει, αλλα το oasys απεχει κατι χιλιαδες ευρω απο το Tyros.
Εαν εχεις να δωσεις τοσα λεφτα ( οσο το oasys ), τοτε πηγαινε πρωτα να το δοκιμασεις. Θα μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεει αυτο, ομως θα το επαναλμβανω συνεχως

Μην αγορασεις κατι επειδη θα στο προτεινω εγω, ο αλλος, ο παραλλος...Αλλα να αγορασεις κατι που θα εχεις δοκιμασει και θα ξερεις πως θα σου κανει

Παντως, για τη δουλεια που λες πως το θελεις ( και οχι για καποια ηχογραφηση επαγγελματικων προδιαγραφων ή καποια επαγγελματικη δουλεια σε μαγαζι με μεγαλο τραγουδιστη ή συνθετη )νομιζω πως βαζεις ψηλα το πηχυ. Και με ενα arranger στυλ PA ή PSR, κανεις τη δουλεια σου...
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
13.11.2007, 12:45
dn nomizo na ime atomo p tha doso tosa lefta gt to lei o enas o alos..gnomes zitaw oste na exw mia idea ti tha kitaxo.
bori na sinergasto me megalo tragousti.an k afto gia mena dn oezi rolo esy prepi na ise kalos sti doulia s anexartita me pion ise mazi.ala thelo kati p na ine kalitero stin elliniki mousiki toso parodosiaki mexri k entexno k skiladika ktl...
k s rwtaw apla...ti ine afto p xriazome?arranger ?workstation?i k synth mazi?
ine stigmes p simetexis ligotero ine stigmes p plesionis to programa...
noizreduction
Βετεράνος
Chat
13.11.2007, 12:55
Ολα αυτα που λες ομως ( περι επαγγελματισμου, σωστης χρησης του οργανου , κλπ ) εχουν και μια παραμετρο την οποια αναφερω εγω.
Εαν θελεις να εισαι πληρης, πρεπει να δοκιμασεις τα παντα. Οχι ο,τι θα σου προτεινω εγω ή καποιος αλλος. Μπορει για μενα να ειναι σημαντικο να παιζεις στη σκηνη με arranger και οχι με workstation. Κατευθυνεις την αγορα σου προς τα εκει, αγοραζεις κατι που σου αρεσει και διαπιστωνεις στην πορεια πως ο noizreduction εκανε λαθος προταση...

Εγω δεν θα προτεινω τιποτα παραπανω πλεον, μιας και εχεις φτασει στο κομβικο σημειο της δοκιμης και οχι των προτασεων. Αποκτησε λιγο ελευθερο χρονο, γυρισε τις αντιπροσωπειες και τα μαγαζια και παιξε με τα οργανα που θα βρεις εκει. Θα ειναι πιο ωφελιμο απ'ο,τι 3-4 προτασεις μεσα σε ενα απροσωπο ηλεκτρονικο forum
Καλη αναζητηση λοιπον.
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
16.11.2007, 12:11
to roland va76 dn bgeni pia..ala san pio ine omio?
noizreduction
Βετεράνος
Chat
16.11.2007, 21:51
Σε κανενα προφανως..Αλλιως, ολες οι εταιριες θα εβγαζαν συνεχως τα ιδια μοντελα
playmakergr
Περαστική Νότα
Chat
21.11.2007, 19:45
noiz ida kati alo...
ta wersi dn ta xes anaferi ala enas filos m m ta sistise.dn iparxoun se ellada ala exw kone na ta dokimasw...pos ta blepis?www.wersi.com m lei ine korifi...
noizreduction
Βετεράνος
Chat
22.11.2007, 11:15
PLaymaker, δεν την γνωριζω τη μαρκα, δεν την εχω δοκιμασει και δεν την εχω ακουσει. Αρα, κοιτωντας μονο τα χαρακτηριστικα ενος site, δεν μπορω να πω εαν ειναι καλα οργανα. Με μια πρωτη ματια, βλεπω πως ειναι σαν δισκαλα οργανα..Οποτε, πρεπει να τα ακουσεις απο κοντα
Επιμενω, πως το καλυτερο ειναι να ακους και να δοκιμαζεις τα οργανα που θελεις, μονος σου. Ο καθενας εχει διαφορετικη κριτικη σε καθε οργανο ;)
dEpAS
Περαστική Νότα
Chat
22.11.2007, 18:20
Λοιπόν φίλε,θα σου πώ ένα πράγμα και να προσπαθείς να το έχεις στο νού σου για όσο καιρο θα ασχολείσαι με αγορές και μουσική γενικότερα...
Εάν θές ένα πλήκτρο το οποίο να συνδιάζει ουρανό και θάλασσα,εν τοιάυτη περίπτωση σκυλάδικα και ξένα,κλασσικά οτιδήποτε...επέλεξε όργανο της KORG με κλειστά τα μάτια...

Κάτι yamaha και κάτι άλλες αηδίες που θα σε ταλαιπωρήσουν να περνάνε απο το ένα σου το αυτί και να βγαίνουν απο το άλλο !!!!!!

Είναι τα πιό άμεσα,τα πιό δυνατά και τα πιό ευέλικτα σε θέματα ήχων ρυθμών και άλλων
πραγμάτων που θα σε κουράσουν με κάτι άλλο...

Θα σου πώ μόνο αυτό ακόμα και τελειώνω.......
Πάρε εσύ τίποτα yamaha kai kurtzweill και τρέχα ζήτα ήχους και ρυθμούς να βρείς...

ΠΑΙΡΝΕΙΣ KORG ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ,ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.....
noizreduction
Βετεράνος
Chat
22.11.2007, 20:46
Φιλε dEpas, θα μπορουσες να στηριξεις σε καποια εμπειρια την αποψη σου;
Εχεις δοκιμασει μοντελα απο Yamaha, Kurzweil ή καποια απο τις αλλες εταιριες που κυκλοφορουν στην αγορα;

Συγχωρεσε με, αλλα "οπαδοι" ειμαστε μονο στο γηπεδο..Οχι και στη μουσικη ( ποσο μαλλον στην αγορα των μουσικων οργανων ).
Μπορεις να επιχειρηματολογησεις για καθε εταιρια, οχι ομως απλως να πετας "λασπη" και στη συνεχεια να εμφανιζεις χωρις κανενα επιχειρημα μια εταιρια, ως την καλυτερη...

Επισης, dEpas, οπως και ο ιδιος το υποστηριζεις, το πιο σημαντικο πραγμα που εμαθα στα λιγα χρονια που ειμαι στη μουσικη ειναι να μην κρινω πριν δοκιμασω. Και σαν πληκτρας, εχω δοκιμασει ( αλοιμονο, ποτε δεν ειχα τα παντα στην κατοχη μου ) ή εχω ακουσει, ή εχω δει διαφορα οργανα απο διαφορετικες εταιριες. Δεν θελω να φανει σαν το "σωστο" παραδειγμα, ομως με μια αγορα που διευρυνεται συνεχως, ειναι ασκοπο να υποβιβαζεις εταιριες, χωρις να τις κοιτας.

Noiz Reduction Team

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-11-2007 20:49 ]