ελληνική μουσική
    622 online   ·  210.826 μέλη

    Τα λάθη του παρελθόντος…

    dramerman
    19.10.2007, 17:49
    Σκεφτήκατε ποτέ, αν είχατε την δυνατότητα να αλλάξετε κάποια πράγματα η καταστάσεις στην ζωή σας, γυρνώντας πίσω στο παρελθόν? Γυρνώντας πίσω την ώρα κάποια λεπτά η ακόμη κάποια δευτερόλεπτα.
    Φανταστείτε να μπορούσαμε να γυρνούσαμε πίσω τον χρόνο και να διορθώναμε τα λάθει μας, πιστεύω πως η ζωή του καθενός θα άλλαζε ριζικά ακόμα και η τύχη του καθενός θα άλλαζε, θα ήμασταν εντελώς διαφορετικοί από ότι είμαστε σήμερα
    δεν θα υπήρχαν λάθει διότι θα γυρνούσαμε πίσω και θα τα διορθώναμε, πιστεύω
    πως όλα θα καλυτέρευαν οι σχέσεις μας με τους ανθρώπους, ακόμη και με το περιβάλλων βλέποντας την καταστροφή του θα γυρνούσαμε τον χρόνο πίσω και θα διορθώναμε τα αδιόρθωτα για τα σημερινά δεδομένα της μολύνσεις του πλανήτη.
    Δυστυχώς αυτά γίνονται μόνο στης ταινίες επιστημονικής φαντασίας και μόνο στην σκέψη κάτι τέτοιου θυμίζει αστείο δυστυχώς ο χρόνος πίσω δεν γυρνά τα χρόνια τρέχουν
    ασταμάτητα και στο πέρασμα τους αφήνουν συντρίμμια και ανεκπλήρωτα όνειρα………


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-10-2007 18:59 ]


    innuendo
    19.10.2007, 18:50
    Αναγνωρίζω τα λάθη του παρελθόντος μα να τ αλλάξω δε νομίζω πως και να μπορούσα θα είχε νόημα. Είμαστε υπεύθυνοι των επιλογών μας και η ουσία είναι να μαθαίνουμε απ αυτες, να βγαίνουμε ωριμότεροι και έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε νέες καταστάσεις..
    Αδύνατο να μη σφάλουμε ποτέ. Και το παρελθόν μας θα έχει λάθη και το παρόν και το μέλλον..
    Πώς να αλλάξουμε ρότα; Αδύνατο..
    Προτιμότερο να συμβιβαστούμε με το πριν και να ζυγίσουμε καλύτερα το σήμερα.
    uNick
    19.10.2007, 18:54
    Παράθεση:
    Το μέλος innuendo στις 19-10-2007 στις 18:50 έγραψε...

    Προτιμότερο να συμβιβαστούμε με το πριν και να ζυγίσουμε καλύτερα το σήμερα.

    Συμφωνώ απόλυτα!

    Stroumfita456
    19.10.2007, 20:17
    Μακαρι να μπορουσαμε να γυρισουμε το χρονο πισω....ωραιο θα ηταν...αλλα δεν γινεται....
    tina15
    19.10.2007, 20:33
    Τα λάθη είναι για να γίνονται...Δεν έχει σημασία πόσα είναι,σχετικά με τι,πως γίνονται και πως αλλάζουν τις ζωές μας...Σημασία έχει πως τα κάνουμε πάνω σε δύσκολες καταστάσεις,χωρίς να προλάβουμε να σκεφτούμε.Και όταν το κάνουμε μετανιώνουμε και πολλές φορές δεν μπορούμε να ζητήσουμε συγνώμη,να απολογηθούμε ή ακόμη κι αν μπορούμε δεν μας αφήνουν άλλοι παράγοντες...Ξέρεις για πόσα πράγματα θέλω να ζητήσω συγνώμη;;Να κάνω κάτι που θα είναι καλό για κάποιον που έβλαψα όμως δεν μπορώ γιατί δε με αφήνει!Είναι το χειρότερο πράγμα!Τα περισσότερα λάθη δεν διορθώνονται και δυστηχώς μας κυνηγούν για όλη τη ζωή μας!
    Tren
    19.10.2007, 20:57
    Εγω πιστευω πως γυρνωντας πισω στο χρονο ,θα καναμε ακριβως μα ακριβως τα ιδια.
    Σωστα και λαθη.
    StavmanR
    19.10.2007, 21:15
    Μια καλή άποψη για το χωροχρονικό συνεχές και το χρονοδιορθωτικό ατόπημα στο οποίο πέφτουμε συχνά ως άνθρωποι, ονειρευόμενοι μία δεύτερη ευκαιρία σε συγκεκριμένα παρελθοντικά χρονικά σημεία, αποτελεί το "Butterfly Effect". Αριστούργημα από αυτήν την άποψη. Κάθε αλλαγή συμπαρασύρει τα πάντα γύρω της, και αδυνατούμε να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις της.
    Liza32
    21.10.2007, 12:58
    Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, δεν θα έλεγα ποτέ την αλήθεια στους ανταγωνιστές μου. Δυστυχώς κατάλαβα πολύ αργά, ότι είναι ανάξιοι εμπιστοσύνης, και το κακό είναι ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ, γιατί είναι κακοί από τη φύση τους... Μετάνιωσα ειλικρινά, επειδή τους άνοιξα την καρδιά μου, λέγοντας μεγάλες αλήθειες που όμως δεν μπορούσαν να δεχτούν, διότι οι αλήθειες ενοχοποιούσαν αγαπημένα τους πρόσωπα... Και εγώ στη θέση τους τα ίδια θα έκανα... Δεν θα πίστευα τόσα απίστευτα αλλά αληθινά πράγματα... Η ειρωνεία είναι, ότι τελικά έμπλεξαν εμένα για να βγουν αυτοί λάδι, αλλά ειλικρινά δεν μου καίγεται καρφάκι, επειδή δεν είναι συγγενείς μου, οπότε, ότι και αν έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν στη ζωή τους, εμένα δεν με αφορά. Θα με αφορούσε, αν ήταν στενοί συγγενείς μου, και μάλιστα θα ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω μαζί τους! Θεώρησα σωστό, να φύγω από τη ζωή τους, επειδή ούτως ή άλλως, ποτέ δεν πρόκειται να δικαιωθώ. Όσον αφορά άτομα δικά τους, αν τους είχα μπροστά μου, θα τους έλεγα, να τους προσέχουν διπλά! Εγώ, έχω τη συνείδηση μου και την καρδιά μου καθαρή, επειδή είμαι ντόμπρος χαρακτήρας, και δεν φοβάμαι να δείξω στους άλλους τον αληθινό εαυτό μου, επειδή το τελευταίο που με νοιάζει είναι, το τι θα πουν οι άλλοι για μένα! Έχω πολύ σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ, από το να ασχολούμαι μαζί τους, κάτι που εκείνοι έκαναν με μένα εδώ και 4 ολόκληρα χρόνια! Το θέμα είναι, ότι επειδή κατάλαβα εξαρχής με τι άτομα είχα να κάνω, απλά συμπεριφερόμουν απέναντι τους, όπως ακριβώς συμπεριφέρονταν αυτοί σε μένα! Με τη μόνη διαφορά, ότι εγώ ήμουν άνθρωπος... Δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα από όσα έγιναν, επειδή, άτομα σαν αυτά, δεν αξίζουν την αγάπη μου ούτε καν την προσοχή μου... Κάποτε είπα μεγάλες αλήθειες... Δεν με άκουσαν... Κακό του κεφαλιού τους... Ότι και αν έγινε, εκείνοι έχασαν, όχι εγώ! Αν γύριζε λοιπόν ο χρόνος πίσω, θα τους έλεγα να κοιτάξουν να διορθώσουν τις δικές τους ατέλειες, και όχι τις δικές μου! Διότι εκείνοι είχαν μαύρη ψυχή, όχι εγώ. Το λάθος τους ήταν, ότι υπήρξαν αρκετά τυφλοί όσον αφορά εμένα... Τελικά, άλλος έχει μυωπία, άλλος είναι τυφλός! Αλλά εγώ ένα θα τους έλεγα... Είμαι πολύ καλά, και θα συνεχίσω να είμαι, έτσι για να σκάσουν οι εχθροί μου! Και μάλιστα, έχω δίπλα μου αξιόλογους ανθρώπους, έτοιμους να <πολεμήσουν> για μένα! Την οικογένεια μου και τους φίλους μου!
    Angelofdeath1990
    21.10.2007, 19:52
    to na mporouse o ka8enas na gurnouse ton xrono pisw den 8a htan kalo apo mia apopsh giati uparxoun polloi an8rwpoi pou auto 8a to xrhshmopoiousan gia diko tous mono ofelos kai eis baros olwn emas....prota 8a allaze olh h istoria tou an8rwpou...akomh kai ths uparkshs mas san an8rwpous...giati an den sunebaine na xwrizane sto paron oi goneis kapoiou gia kapoio sobaro logo o enas 8a mporouse na paei pisw na to allaksei kai na uparxoun rizikes allages sto paron....pou den 8a tis 8elame kai den 8a mporousame na tis allaksoume.....einai megalo to 8ema....
    Jimy
    22.10.2007, 10:07
    ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΤΙΠΟΤΑ!




    ydrargyros
    22.10.2007, 10:38
    Δεν είναι καλό να στεκόμαστε στα λάθη του παρελθόντος...ας τα αφήσουμε θαμμένα εκεί που ανήκουν...στο παρελθόν.Αλλά ας μάθουμε και από αυτά,είναι καλό...
    stroumfakigate7
    22.10.2007, 12:15
    oloi mas exoume kani lathoi den iparxei kanenas pou na min exi kani opote????lathi erotika,me to sxoleio px pou eixa mini......kai polla alla
    Apataggelos
    22.10.2007, 19:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 19-10-2007 στις 20:57 έγραψε...

    Εγω πιστευω πως γυρνωντας πισω στο χρονο ,θα καναμε ακριβως μα ακριβως τα ιδια.
    Σωστα και λαθη.




    Συμφωνώ απόλυτα....

    (δείτε και το Donnie Darko - όσοι δεν το έχετε δει... αξίζει και είναι σχετικό)


    MISangie
    22.10.2007, 20:25
    δεν συμφωνω απολυτα οτι θα καναμε τα ιδια λαθη και θα παιρναμε τις ιδιες αποφασεις.πιστευω οτι θα διναμε καποιες αλλες ευκαιριες στον εαυτο μας..θα διορθωναμε καποιες καταστασεις..καλα θα ηταν
    Tren
    22.10.2007, 20:37
    Τα αποτελεσματα των πραξεων μας ειναι οι συνεπειες των επιλογων μας.
    Οι επιλογες μας ειμαστε εμεις οι ιδιοι.
    Μονο λοιπον αν γυρναγαμε πισω στον χρονο ως "αλλοι" θα πραταμε διαφορετικα.








    επισυναπτόμενα: ipetra.JPG ilexi.JPG 
    Tren
    22.10.2007, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 22-10-2007 στις 20:25 έγραψε...

    δεν συμφωνω απολυτα οτι θα καναμε τα ιδια λαθη και θα παιρναμε τις ιδιες αποφασεις.πιστευω οτι θα διναμε καποιες αλλες ευκαιριες στον εαυτο μας..θα διορθωναμε καποιες καταστασεις..καλα θα ηταν



    Με την ευκαιρια να σου πω MiSangie οτι το προσφατο σου κειμενο που ειχες αναρτησει στο blog σου και ειναι πολυ σχετικο με το τοπικ αυτο,μου το ειχαν στειλει περισυ με e-mail και μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εντυπωση.Anyway ..το blog σου παντως ηταν η αφορμη να ξεθαψω και τις σχετικες φωτο που συνοδευαν ολη αυτην την καμπανια για την ψυχολογικη βια.
    Termite
    22.10.2007, 23:05
    Θα άλλαζα μικροπράγματα αν είχα την δυνατότητα. Όχι όμως τις μεγάλες αποφάσεις που πήρα.
    athinouli24
    23.10.2007, 00:58
    Όχι δεν θα ήθελα να γυρίσω το χρόνο πίσω.
    Όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Δεν θα άλλαζα τίποτα, ακόμα και τα πράγματα για τα οποία έχω μετανοιώσει....
    MarakiVas
    23.10.2007, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος athinouli24 στις 23-10-2007 στις 00:58 έγραψε...

    Όχι δεν θα ήθελα να γυρίσω το χρόνο πίσω.
    Όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Δεν θα άλλαζα τίποτα, ακόμα και τα πράγματα για τα οποία έχω μετανοιώσει....

    Θα συμφωνήσω με την Αθηνά. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται..
    despinakontogianni
    26.10.2007, 15:38
    Βασικά εγώ δεν είδα ποτέ να μαθαίνω από τα λάθη μου! Αλλά συμφωνώ με το πως όλα γίνονται για κάποιο σκοπό.