ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιό κομμάτι σας έκανε να ακούσετε rock και γιατι;

    Nick-the-GreeK
    23.10.2007, 18:12
    Λοιπον ολοι μας αρχισαμε να ακουμε Rock απο ένα συκγεκριμενο τραγούδι που ακουσαμε που μας ερεθισε ψυχικα τοσο που αρχισαμε να ακουμε Rock....
    Εγω προσοπικα αρχισα να ακουω οταν ακουσα τον Coverdale να τραγουδαει το Burn στο ομονυμο album των Deep Purple......
    Εσεις?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 23-10-2007 21:36 ]


    margo
    23.10.2007, 21:30
    Θυμάμαι γύρω στα 1Ο άκουσα το "child in time"..από βινύλιο φυσικά.
    Ε..,αυτό ήταν η αρχή!
    cobal
    23.10.2007, 21:57
    welcome home (sanitarium)-Metallica κι' απο τοτε αρχισε ο ερωτας που οσο παει και φουντωνει
    delta66
    23.10.2007, 23:04
    Τι μου θυμισες!
    Ενα παιδακι 8 χρονων, μπροστα στο πικαπ του μεγαλου αδερφου του καλυτερου του φιλου, να ακουει με γουρλωμενα ματια το "Immigrand song".
    snider
    24.10.2007, 00:08
    εγω ξεκινησα οταν ο μικροτεροσ ξανερφοσ μου μου εβαλε να ακουσω ενα τραγουδι.ηταν το afraid to shoot stangers απο iron maiden .ε πιστυω ηταν η αρχη για ολα τα υπολοιπα που ακολουθησαν!!!
    kostas-5150
    24.10.2007, 07:06
    Ειχα ακουσει απο δισκους του πατερα μου αρκετα classic rock αλλα δεν ειχα "πειστει" μεχρι που ακουσα το 1991 το Kickstart my heart (Motley Crue) κατι αλλαξε μεσα μου απο εκεινο τον χειμωνα..

    ..and the cradle will rock..
    kalouka
    24.10.2007, 10:29
    ήταν το 1977 και μόλις είχα ακούσει στην εκπομπή του Πετρίδη το anarchy in uk των Sex Pistols
    CARNIVORUS
    24.10.2007, 11:11
    Την κιθάρα και τον ήχο της την είχα από πολύ νωρίς στα αυτιά μου [το πρώτο πράγμα που μου αγόρασα από δισκάδικο και το επέλεξα μόνος ήταν ένα τριπλό βυνίλιο συλλογή "Best Rock n' Roll songs" του Elvis στην τρίτη(?!) δημοτικού..]για να το θυμάμαι..
    Μέχρι την πέμπτη δημοτικού Elvis, Beatles(του πατέρα βυνίλια) και Michael Jackson(με κόλλημα στo σόλο του Beat It χωρίς να καταλαβαίνω γιατί.. που να' ήξερα..).
    Μπαίνει μέσα ο κολλητός μου ένα καλοκαίρι πριν την έκτη και κρατάει δύο κασέτες που είχε βουτήξει (πάνε 3.000 χρόνια από τότε, και το δισκάδικο έκλεισε, και ο κολλητός ακούει πλέον ambient και POP, οπότε ποίος ο λόγος να το κρύψωμεν άλλωστε..) από το τοπικό δισκάδικο... Το Face the Heat των Scorpions και το Ride the Lightning των Λεφτά-llica.. Μοιραστήκαμε τα "λάφυρα" με βάση τα εξώφυλλα και εμένα μου άρεσε των Metallica.. Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ αυτό το δίσκο...
    Αγνές εποχές...



    darbukaboy
    24.10.2007, 14:13
    Aν θυμαμαι καλα,το πρωτο καθαρο rock κομματι που ακουσα ηταν το highway star απο deep purple.Ωστοσο δεν ηταν ικανο να με κρατησει μεσα στους κολπους του rock.
    rory166
    24.10.2007, 14:40
    Kαποιος ειχε αφησει σπιτι μια κασσετα με τραγουδια του Rory Gallagher οταν την εβαλα στην τεταρτη δημοτικου να παιξει ηταν γυρισμενη στο σημειο που ξεκινουσε το i'm not awaked yet
    makisdav
    24.10.2007, 14:48
    Το child in time των deep purple..Aκομα στοιχειωνει πολλα απο το παιδικα μου ονειρα η μουσικη αυτου του τραγουδιου!
    winlowoo
    24.10.2007, 15:27
    otan pigena stin triti dimotikou akousa ozzy kai emina apo tote eimai metalas


    seras
    24.10.2007, 16:04
    Το μόνο που θυμάμαι είναι πως ήταν Maiden..και απο τότε έγινα σωστός άνθρωπος....!!!
    kostas-5150
    25.10.2007, 06:58
    Παράθεση:

    Το μέλος CARNIVORUS στις 24-10-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Την κιθάρα και τον ήχο της την είχα από πολύ νωρίς στα αυτιά μου [το πρώτο πράγμα που μου αγόρασα από δισκάδικο και το επέλεξα μόνος ήταν ένα τριπλό βυνίλιο συλλογή "Best Rock n' Roll songs" του Elvis στην τρίτη(?!) δημοτικού..]για να το θυμάμαι..
    Μέχρι την πέμπτη δημοτικού Elvis, Beatles(του πατέρα βυνίλια) και Michael Jackson(με κόλλημα στo σόλο του Beat It χωρίς να καταλαβαίνω γιατί.. που να' ήξερα..).
    Μπαίνει μέσα ο κολλητός μου ένα καλοκαίρι πριν την έκτη και κρατάει δύο κασέτες που είχε βουτήξει (πάνε 3.000 χρόνια από τότε, και το δισκάδικο έκλεισε, και ο κολλητός ακούει πλέον ambient και POP, οπότε ποίος ο λόγος να το κρύψωμεν άλλωστε..) από το τοπικό δισκάδικο... Το Face the Heat των Scorpions και το Ride the Lightning των Λεφτά-llica.. Μοιραστήκαμε τα "λάφυρα" με βάση τα εξώφυλλα και εμένα μου άρεσε των Metallica.. Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ αυτό το δίσκο...
    Αγνές εποχές...




    Ναι,ναι το σολο του Beat it!
    Ολοι αυτοι οι "παραξενοι" ηχοι που εβγαιναν απο τον Plexi του Eddie,μονο εντυπωση μπορουσαν να προκαλεσουν τοτε..
    Αγνες εποχες δεν λες τιποτα..

    ..and the cradle will rock..
    PashalinaMakia
    25.10.2007, 22:21
    Παίδες εγώ άκουσα Urian Heep "Sunrise"στο αυτοκίνητο του θείου μου όταν πηγαίναμε ένα ταξιδάκι στο χωριό μου..ήμουν μικρή τότε κ όλα στο μυαλό μου φάνταζαν θεόρατα κ μαγικά..Όταν είσαι περίπου στα 4 με 5 όλα είναι όμορφα..
    Λοιπόν,θυμάμαι έβαζε και Asia ο θείος που ήταν πιο μαλακά αλλά πολύ περισσότερο μου άρεσαν οι Urian Heep,οι Queen και οι Scorpions..Κ επειδή ήμουν πιτσιρίκι με άποψη κ είχα κ μεγαλύτερα ξαδέρφια με βοηθούσαν να ξεχωρίζω κασσέτες κ τέτοια,του ζητούσα τι τραγούδια κ τι συγκροτήματα να βάζει στα ταξίδια...
    Τι ωραία που ήταν..Όλα τα θυμάμαι κ οι ειδικά κάποια συγκεκριμένα τραγούδια έχουν την αύρα του αέρα όταν βγαίνεις πλέον απο την πόλη της Αθήνας κ ξεφεύγεις απο το καυσαέριο..
    JaNick
    25.10.2007, 23:52
    8 χρονών τα αδέρφια μου ακούγανε μια κασέτα Black Sabbath... Πρώτο τραγούδια Paranoid...Κόλλησα... Όλο το καλοκαίρι το άκουγα... Μετά μεγάλωσα με αυτην την κασέτα την οποία και χάλασα απο το πολύ άκουσμα... Πιο πρίν η αδερφή μου μου έβαλε και άκουσα AC/DC (παράδοξο μου φαίνεται τώρα) και μές στο μάθημα στην 3η δημοτικού τραγουδούσα Ai ai oh Shake your foundations (σε αμφισβητήσιμα αγγλικά)...Κάποια στιγμή ο αδεφός μου που είχε αναλάβει την κατήχεισή μου στο Rock έφυγε στο στρατό και εγώ τό ριξα στο Ραπ, που νόμιζα οτι ήταν Rock (στο freestyler λέει κάπου Rock the Microphone... Τελείωσε ήταν Rock!!!)...Τέσπα κάπου στην 5η δημοτικού βρήκα το δρόμο μου με τους Deep Purple, Led Zeppelin, Rory Gallagher κλπ... Για κάποιο λόγο ένοιωθα ενοχές που τους άκουγα γιατί ήταν παλιοί... Τον γαμημένο τον eminem που βρέθηκε στο δρόμο μου και με έκανε να ακούω μετα μανίας το Lose Yourself αν τον έβρισκα...Τέλος πάντων κάποτε άκουσα και Iron Maiden...Αυτό ήταν δεν ξαναπαραστράτησα...Είμαι ροκάς...
    Long Live Rock 'n' Roll... Α, τώρα που θυμήθηκα...Με τους rainbow τι έγινε...Έγραψε ένας φίλος του αδερφού μου ένα CD τους όποτε μου λέει "έτοιμος να ακούσεις το νέο σου αγαπημένο συγκρότημα"... Και έγιναν οι αγαπημένοι μου και αυτοί μέχρι να ακούσω maiden!!

    Long live rock 'n' roll λοιπόν...!!

    Nick-the-GreeK
    26.10.2007, 00:07
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 25-10-2007 στις 23:52 έγραψε...

    8 χρονών τα αδέρφια μου ακούγανε μια κασέτα Black Sabbath... Πρώτο τραγούδια Paranoid...Κόλλησα... Όλο το καλοκαίρι το άκουγα... Μετά μεγάλωσα με αυτην την κασέτα την οποία και χάλασα απο το πολύ άκουσμα... Πιο πρίν η αδερφή μου μου έβαλε και άκουσα AC/DC (παράδοξο μου φαίνεται τώρα) και μές στο μάθημα στην 3η δημοτικού τραγουδούσα Ai ai oh Shake your foundations (σε αμφισβητήσιμα αγγλικά)...Κάποια στιγμή ο αδεφός μου που είχε αναλάβει την κατήχεισή μου στο Rock έφυγε στο στρατό και εγώ τό ριξα στο Ραπ, που νόμιζα οτι ήταν Rock (στο freestyler λέει κάπου Rock the Microphone... Τελείωσε ήταν Rock!!!)...Τέσπα κάπου στην 5η δημοτικού βρήκα το δρόμο μου με τους Deep Purple, Led Zeppelin, Rory Gallagher κλπ... Για κάποιο λόγο ένοιωθα ενοχές που τους άκουγα γιατί ήταν παλιοί... Τον γαμημένο τον eminem που βρέθηκε στο δρόμο μου και με έκανε να ακούω μετα μανίας το Lose Yourself αν τον έβρισκα...Τέλος πάντων κάποτε άκουσα και Iron Maiden...Αυτό ήταν δεν ξαναπαραστράτησα...Είμαι ροκάς...
    Long Live Rock 'n' Roll... Α, τώρα που θυμήθηκα...Με τους rainbow τι έγινε...Έγραψε ένας φίλος του αδερφού μου ένα CD τους όποτε μου λέει "έτοιμος να ακούσεις το νέο σου αγαπημένο συγκρότημα"... Και έγιναν οι αγαπημένοι μου και αυτοί μέχρι να ακούσω maiden!!

    Long live rock 'n' roll λοιπόν...!!




    JaNick ολοι μας ακουμε διαφορα πριν καταληξουμε σε κατι...Σημασια ομως εχει ο τερματισμος οχι η διαδρομη!!!

    JaNick
    26.10.2007, 20:59
    Ναι καλά αμα δείς απο τί πέρασα εγω!! Τώρα κατέλληξα να ακούω οτι μ'αρέσει είτε αυτο λέγετε Iron Maiden είτε Θάνος Μικρούτσικος είτε J.S Bach είτε Βασίλης Τσιτσάνης!!
    Αυτο είναι η μουσική παιδία, να ακούμε οτι μας αρέσει και να μην βάζουμε ταμπέλες και φραγμούς στα ακούσματά μας...
    delta66
    26.10.2007, 21:46
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 26-10-2007 στις 20:59 έγραψε...

    Ναι καλά αμα δείς απο τί πέρασα εγω!! Τώρα κατέλληξα να ακούω οτι μ'αρέσει είτε αυτο λέγετε Iron Maiden είτε Θάνος Μικρούτσικος είτε J.S Bach είτε Βασίλης Τσιτσάνης!!
    Αυτο είναι η μουσική παιδία, να ακούμε οτι μας αρέσει και να μην βάζουμε ταμπέλες και φραγμούς στα ακούσματά μας...



    +1000
    sea_like_eyes
    26.10.2007, 22:02
    Ιron maiden - powerslave (κασετα)
    slayer - hell awaits (κασετα)
    Αντιδραση - Εναντια (κασετα)]

    δεν εχει γιατι . . .