ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιό κομμάτι σας έκανε να ακούσετε rock και γιατι;

    thaliey
    03.05.2008, 09:40

    osonanafora to thema epeidi akouge o aderfos mou otn imoun pio mikri to proto kommati pou akousa k mou ekane entyposi k me travikse pros tin rock einai to all time classic pleon wind of change!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.walkman}


    Debauchee
    03.05.2008, 13:55

    το ομωνυμο αλμπουμ των metallica...ευπεπτα ανωδυνα τραγουδακια...αλλα αυτο που με σοκαρε και με εκανε να ακουσω πραγματικο ροκ ηταν το born dead των body count το 1994...και φυσικα το οι manics περιπου την ιδια περιοδο..


    emmanuella
    03.05.2008, 14:14

    Εγώ δεν μπορώ να πω ότι ακούω hard rock ... ακούω rock ballads...!

    Οπότε τρελάθηκα με τις μπαλάντες των scorpions !!! Ξέρετε wind of change...lonely nights...love of my life ( τα σπάει !!! )...life is too short...

    Και εννοείται...dust in the wind - kansas !!!


    xenia1972
    04.05.2008, 01:45

    το born dead των bodycount ειναι κομματαρα........ 

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 13:55 έγραψε...

    το ομωνυμο αλμπουμ των metallica...ευπεπτα ανωδυνα τραγουδακια...αλλα αυτο που με σοκαρε και με εκανε να ακουσω πραγματικο ροκ ηταν το born dead των body count το 1994...και φυσικα το οι manics περιπου την ιδια περιοδο..




    Jelevel
    11.09.2008, 16:50

    Δυστυχώς άργησα πάρα πολύ!!Ροκ άρχισα να ακούω στη 3η Γυμνασίου όταν ένα φίλος μου έφερε Ξύλινα Σπαθιά - Πέρα από τις πόλεις της ασφάλτου , Offspring - Smash και Nirvana - Nevermind , από τότε βέβαια αναρωτήθηκα τι διάολο έκανα τα προηγούμενα χρόνια και επίσης πέταξα και τις αντίστοιχες κασσέτες λαικό - ποπ .


    sitzoune81
    11.09.2008, 18:29

    το "Beat It" του Michael Jackson, το ειχα πρωτοακούσει το 1992 και έψαχνα μετά μανιωδώς να βρώ τέτοια τραγούδια που είχαν αυτόν τον "κιθαριστικό" ήχο

    αλλά το πρώτο πρώτο που θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ ήταν το Final Countdown των Europe.... ξέρετε πότε..........{#emotions_dlg.thumbup}Nick Galis ! xexexe!


    ALXthrasher
    11.09.2008, 18:33

    Το TNT των AC/DC! Smile


    nikos999
    11.09.2008, 18:50

    Το smells like teen spirit...


    Xristos19
    11.09.2008, 20:41

    Το κομμάτι που με έκανε να ακούσω rock μουσική ήταν το Johny B.


    hitman20
    11.09.2008, 20:59

    Ξεκηνισα να ακουω rock απο τους scorpions με μπαλαντες και κυριοως το when the smoke is going down! Επισης βοηθησαν πολυ και οι metallica με το θεικο nothing else matters!!!

      {#emotions_dlg.clap} 

    {#emotions_dlg.rockon}


    MirsiniManou
    11.09.2008, 21:58

    ROLLING STONES...αν θυμαμαι καλα!!!


    nowaveband
    12.09.2008, 02:15

    'Οταν ήμουν πολύ μικρός.......Είχα ακούσει το τραγούδι του ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΝΤΑΖΗ-Το πε το πε ο παπαγάλος.......Και είπα δεν μπορώ να μεγαλώσω και να ακούω τέτοια πράματα.....Και έτσι χάρη σε αυτό το κομάτι άρχισα να ακούω rock!{#emotions_dlg.rockon} ......Δεν το λέω για πλάκα ε?Ειλικρινά


    Liza32
    12.09.2008, 16:04

    Το It' s now or never, του Elvis Prestley. Και επειδή είναι φοβερό κομμάτι, το παραθέτω.

    It' s now or never come hold me tight

    kiss me my darling be mine tonight

    tommorow will be too late

    it' s now or never my love won't wait.

    When i first saw you with your smile so tender

    my heart was captured my soul surrendered

    i' ve spend a life time waiting for the right time

    now that you are near the time is here at last.

    Just like a willow we would cry an ocean

    if we lost true love and sweet devotion

    your lips excite me let your arms invite me

    for who knows when we'll meet again this way...

    Το ακούω επειδή είμαι της άποψης, ότι πρέπει να ζούμε το σήμερα, γιατί δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί αύριο!


    AlmaNegra
    13.09.2008, 03:38

    Θυμάμαι μια λευκή κασσέτα στο αμάξι που έγραφε "The Wall" απ'έξω.. Ε την έβαλα στο κασετόφωνο και άκουσα... Πήγαινα Τετάρτη Δημοτικού και το πρώτο τραγούδι που άκουσα ήταν το Another Brick.. Έτσι έγινε η αρχή!


    inkve
    13.09.2008, 14:57

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 02-05-2008 στις 04:58 έγραψε...

    Μαλλον ειμαι η μεγαλυτερη εδω μεσα, και μπορει να μην την ξερετε την εκπομπη, λεγοταν Μουσικοραμα και την εβλεπα οταν ημουν μικρη. Μια μερα επαιξε το two minutes to midnight - Iron Maiden και μου αρεσε φοβερα. Γυρω στα 12 αγορασα μια κασετα Survivor, ενω παραλληλα απο κασετες του ξαδερφου μου ακουσα Scorpions. Παραλληλα ακουσματα ηταν και απο Bruce Springsteen, Born in the USA.

    Καποιος ειπε οτι αλλο μπαλαντες αλλο ροκ!!!! Οι καλυτερες μπαλαντες ειναι οι ροκ μπαλαντες!!

    και ποιος σου ειπε οτι εισαι η μονη που θυμαται και εβλεπε το μουσικοραμα??χεχεχε...ισως η καλυτερη ελληνικη μουσικη εκπομπη που εχει παιχτει...μιλαμε για εκατονταδες βιντεο κλιπ!!

    και εγω με παρομοια ακουσματα αρχισα λογω μεγαλυτερων(αδερφος και αδερφη)αλλα θυμαμαι που γυρω στη 2 δημοτικου ειχα παθει εξαρτηση με το black night(deep purple) και το bad medicine(bon jovi)....

    α ναι...και το ασε με να κανω λαθος του παπακωνσταντινου!!


    marching-girl
    13.09.2008, 17:04

    Dust In The Wind {#emotions_dlg.blush}


    black_devil
    14.09.2008, 18:05

    Boulevard of broken dreams-Green Day

    Μετα απο αυτο αρχισα να ακουω Green Day και στη συνεχεια ψαχτηκα με το ροκ.

    Τωρα γιατι αυτο το κομματι και οχι καποιο αλλο δεν ξερω... Ισως επειδη οι σταθμοι που ακουγα πριν 4-5 χρονια δεν επαιζαν κατι πιο ροκ απο αυτο...


    bjeirini
    14.09.2008, 18:31

    Bon jovi - it's my life μ αρεσε πάρα πολύ αυτό το κομμάτι΄όπως και η φωνή του jon και έτσι πήρα το πρώτο μου cd rock!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    delta66
    19.09.2008, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 13-09-2008 στις 03:38 έγραψε...

    Θυμάμαι μια λευκή κασσέτα στο αμάξι που έγραφε "The Wall" απ'έξω.. Ε την έβαλα στο κασετόφωνο και άκουσα... Πήγαινα Τετάρτη Δημοτικού και το πρώτο τραγούδι που άκουσα ήταν το Another Brick.. Έτσι έγινε η αρχή!



    Και τι αρχη !!!

    Ευλογια.


    Loukianie
    19.09.2008, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 19-09-2008 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 13-09-2008 στις 03:38 έγραψε...

    Θυμάμαι μια λευκή κασσέτα στο αμάξι που έγραφε "The Wall" απ'έξω.. Ε την έβαλα στο κασετόφωνο και άκουσα... Πήγαινα Τετάρτη Δημοτικού και το πρώτο τραγούδι που άκουσα ήταν το Another Brick.. Έτσι έγινε η αρχή!



    Και τι αρχη !!!

    Ευλογια.



     

    +1 {#emotions_dlg.rockon}