ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Η σχεση αυτων που αγαπουν τη μουσικη με την κλασικη

    oulion
    24.10.2007, 01:05
    Η απορια μου ειναι γιατι πολλοι απ'αυτους που τρελενονται για τη μουσικη η εστω τους αρεσει,δεν μπορουν να ακουσουν κλασικη και μπορει να την καταδικαζουν και ως ειδος μουσικης...
    Κατα τη γνωμη μου η ορχηστρικη μουσικη δινει περισσοτερα απ'ο,τι τα τραγουδια η ειναι ισοδυναμα τουλαχιστον...
    Απλως θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας...Αυτο βεβαια που δε θα μου αρεσει να την καταδικαζετε ως ειδος...Καλυτερα να πειτε οτι απλως δεν μπορειτε να την ακουσετε και το λογο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 24-10-2007 01:27 ]


    v-vasiliki
    24.10.2007, 01:15
    Βασικα δεν εχεις αδικο που κατα καποιο τροπο παραπονιεσαι για την κλασικη μουσικη που καποιοι την κατακρινουν. Πιστευω πως γενικα η μουσικη προσφερει πολλα στον ανθρωπο( οταν εννοω μουσικη δεν εννοω τραγουδακια ποπ ή μπουζουκερί). Μπορει ομως η μουσικη σε συνεργασια με μια αξιολογη φωνη να αποκτησει μεγαλυτερη ''ψυχη'' και χαρακτηρα.Αν ο καλλιτεχνης σεβεται τη μουσικη σε καμι απεριπτωση δε θα την κατεκρεουργησει αλλα θα την σεβαστει...Ειναι ωραιο να ακους ενα καλλιτεχνη να ερμηνευει ενα τραγουδι και να καταθετει την ψυχη του...Αυτο πιστευω, καλοπροαιρετα τα πα ολα...
    delta66
    24.10.2007, 01:28
    Ακουω τα παντα αρκει να ειναι αξιολογα στο ειδος τους και φυσικα (υποκειμενικα) να μου αρεσουν.
    Μεσα στα "παντα" ειναι και η κλασσικη μουσικη.
    Οπως σε ολα τα ειδη υπαρχουν εργα που μου αρεσουν περισσοτερο και αλλα λιγοτερο ή καθολου.
    Ποτε ομως δεν καταδικαζουμε ενα ειδος μουσικης, απο κλασσικη μουσικη ως death metal.
    doulis33
    29.02.2008, 20:38
    Νομίζω ότι η κλασική μουσική είναι ο ορισμός της μουσικής.Γι' αυτό πιστεύω ότι μόνο αυτοί που γνωρίζουν μουσική μπορούν να την ακούσουν ευχάριστα!
    delta66
    29.02.2008, 21:25
    Παράθεση:

    Το μέλος doulis33 στις 29-02-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Νομίζω ότι η κλασική μουσική είναι ο ορισμός της μουσικής.Γι' αυτό πιστεύω ότι μόνο αυτοί που γνωρίζουν μουσική μπορούν να την ακούσουν ευχάριστα!



    Μονο?
    Δηλαδη τα φυτα και τα ζωα (αποδεδειγμενα με πειραματα) που τη προτιμουν γνωριζουν απο μουσικη?
    Απλα η κλασσικη ειναι μια μουσικη που οι συχνοτητες και συνδυασμοι συχνοτητων των ηχων που δημιουργουνται προτιμουνται απο πολλους "ζωντανους οργανισμους", συμπεριλαμβανομενων και των ανθρωπων.