ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.831 μέλη

    Παναγιώτης Κυριακού - Βασανισμός σκύλου...

    uNick
    06.11.2007, 12:33
    Παράθεση:
    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 06-11-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Αυτό το θα διασύρουμε κάποιον και μετά θα του ζητήσουμε συγνώμη είναι από τις μεγαλύτερες φούσκες της νεοελληνικής πραγματικότητας.

    Πολύ σωστό αυτό που λες, Βατ. Την περαιτέρω ανάλυση δεν την έκανα απλώς γιατί την θεώρησα αυτονόητη. Με τα "λοιπά στοιχεία" που ανέφερα, αυτό ακριβώς εννοούσα.

    W4TT4N4B3
    06.11.2007, 13:21
    Στο ελληνικό δίκαιο από όσο ξέρω προβλέπεται ποινή για αυτό το αδίκημα που τέλεσε ο εν λόγω δράστης και τιμωρείται με ποινή φυλάκισης μέχρι 6 μηνών ή και με χρηματική ποινή.
    Μπορεί να μας φαίνεται μικρή η τιμωρία αλλά από τους 6 μήνες φυλάκιση να πάμε στη "θανατική ποινή" είναι άλμα που μόνο νεοέλληνες μπορούν να το σκεφτούν.

    Επίσης όλοι έχουμε κάποιο θέμα στο οποίο είμαστε ευαίσθητοι, αν λοιπόν ο καθένας σε αυτό που θεωρεί ευαίσθητο θέμα ζητούσε θανατικές ποινές τότε δε θα είχε μείνει κανείς ζωντανός.
    Τιμωρία προβλέπεται ακόμα και αν είναι μικρή. Ο στιγματισμός επίσης που υπέστη ή θα υποστεί ακόμα μεγαλύτερος. Όταν λοιπόν ο δράστης το βιώσει αυτό το στιγματισμό από το κοινωνικό του περιβάλλον συμφοιτητές κτλ, τότε θα είναι και αυτό μια μορφή τιμωρίας.

    F1SA - Η Ελληνική Κοινότητα της F1

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 06-11-2007 13:27 ]


    piou-piou
    06.11.2007, 15:43
    δεν αντεχω να το δω , αυτοι οι ανθρωποι δεν θελουν ψυχολογικη υποστηριξη ενα καζανι θελουν ... αλλα αυτος που το εκανε στην επομενη ζωη του τσιμπουρι θα 'ναι !!! πραγματικα με πιανει τρελα οταν ακουω για τετοιους "ανθρωπους"
    Apataggelos
    06.11.2007, 20:57
    Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να συζητήσω... λυπάμαι.

    An eye for an eye... a tooth for a tooth.

    Αυτή είναι η λύση σε τέτοια άτομα. Όποια κι αν είναι. Για όποιο λόγο κι αν το έκαναν.
    fantasma
    06.11.2007, 21:00
    Αν όντως όλα αυτά ειναι αληθινά... κάποια στιγμή καποιοι ανθρώποι δε πρέπει να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους? όσο σκληρες κι αν ειναι οι συνέπειες...

    Γιατί κάποιοι άλλοι αναλαμβάνουν καθημερινά... το ρίσκο και την ευθύνη της ίδιας τους της ζωής... όσο δύσκολο κι αν είναι....
    Αυτοί γιατί να θεωρούνται πιο ώριμοι απο το ευρύ κοινό, αν θες, ενώ κάποιοι άλλοι να κάνουν την ανοησία τους.. και δε βαριέσαι... Αυτό μερικές φορές τους καταστρέφει..... και αυτούς κι εμάς....

    Μπορεί εκεινη τη στιγμή να μη σκεφτόταν τι θα γινόταν... αλλά να όπως αυτός έπαιξε με το σκύλο... έτσι μπορεί καποιοι να παίζουν μαζι του.... ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...

    τι? θα στιγματιστεί? στα αποκείνα μου.... αν θες λοιπόν τη γνώμη μου.... (και συγγνώμη κιόλας).....

    Λίγο πολύ οι περισσότεροι από εμας μπορεί να έχουμε έναν συγγενή ή εναν γνωστό.... που να έχει κάποιο χουσούρι από κάποιο ατύχημα.... Κομμένα χερια ποδια απο το πόλεμο πχ.... γυαλιά στα χέρια από τροχαίο.... λαμες από πτώση με το μηχανάκι... κλπ ...κλπ.... Τους κακομοίρηδες...... ..ΑΑΑΑ... τώρα μας ενοχλεί αυτή η εικόνα ε???? Ο σκύλος που θα είναι καμμενος σ ολη του τη ζωη δε μας ενοχλεί.... Αυτός δεν έχει στιγματιστεί?? Ο φιλος -γνωστός - συγγενης μας δε στιγματίστηκε από κάποια ανοησια που πληρωσε καποιου ανεγκέφαλου καποια στιγμη...... Ε δε πειραζει λοιπόν....

    Να στιγματιστεί κι αυτός ο Κυριακού.... θα του περάσει.... αφού μαθαμε... μετά απο ένα χρόνο να μη θυμόμαστε τίποτα..... Τώρα που το υμόμαστε .... απλά ας πρόσεχε....!!!!!!!!!!

    πικρή η αλήθεια μερικές.. φορές.... συγγνώμη....

    αν δε πολυ καταλάβατε.... είναι γιατι προσπάθησα να είμαι σύντομος...
    SOPHIA-MX-4EVER
    07.11.2007, 01:36
    Παράθεση:

    Το μέλος piou-piou στις 06-11-2007 στις 15:43 έγραψε...

    δεν αντεχω να το δω , αυτοι οι ανθρωποι δεν θελουν ψυχολογικη υποστηριξη ενα καζανι θελουν ... αλλα αυτος που το εκανε στην επομενη ζωη του τσιμπουρι θα 'ναι !!! πραγματικα με πιανει τρελα οταν ακουω για τετοιους "ανθρωπους"



    στην επομενη ζωη του?
    παντως τσιμπουρι ξετσιμπουρι θα πινει το αιμα καποιου σκυλου (παλι)
    Liza32
    07.11.2007, 07:27
    uNick συμφωνώ σε όσα λες. Εγω να σου πω την αλήθεια, δεν είδα το βίντεο, γιατί είμαι πολύ φιλόζωη, και δεν αντέχω. φαντάζομαι όμως, ότι ένας άνθρωπος, αν είναι και αυτός που λένε, για να κάνει κάτι τόσο κακό, δεν πρέπει να είναι καλά! Για μένα, δυο πράγματα συμβαίνουν. ή είναι κάτω απο την επήρρεια κάποιας ουσίας, ή έχει ψυχολογικά προβλήματα! Οι πιο πολλοί που φτάνουν να κάνουν μια τέτοια πράξη, σίγουρα θέλουν κάποιο ψυχολόγο! Διότι τέτοιες πράξεις, πηγάζουν απο πληγές της παιδικής ηλικίας που βγαίνουν τώρα στην επιφάνεια. Οπότε, πριν να κατηγορήσουμε αυτόν τον άνθρωπο, που για μένα δεν έιναι άνθρωπος, πρέπει να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει πίσω απο το προφανές. Πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν, και δεν είναι λίγες οι φορές που η δικαιοσύνη είναι τυφλή.
    niceday1808
    07.11.2007, 10:25
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 25-10-2007 στις 11:23 έγραψε...

    Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί διαστροφικοί άνθρωποι και τα ζώα είναι τελείως ανυπεράσπιστα στα χέρια τους.

    Θα το διατυπώσω αλλιώς...Δυστυχώς υπάρχουν πολλά διαστροφικά ζώα και τα πιο αδύναμα ζώα είναι ανυπεράσπιστα στα χέρια τους...

    Συμπληρώνοντας έχω να πώ οτι το ανθρώπινο είδος μας έχει αποδείξει οτι κάνει τα ίδια και πολύ χειρότερα στο ίδιο το ανθρώπινο είδος...στους σκύλους και στα πρόβατα θα κολώσει?...
    koukli
    10.11.2007, 12:47
    έλεος!
    σε τι επίπεδο έχει φτάσει η κοινωνία μας, τι καθάρματα μπορούμε και αποκαλούμε "συνανθρώπους" μας?
    Ας προσπαθήσει αυτή η σ~!@#$%^&*()_+}{"¨|?><:α να μπει λίγο στη θέση του καημένου του ζωντανού... Αν είχα το δικαίωμα, θα πήγαινα εγώ η ίδια και θα του έριχνα μια μπανιέρα καυτό λάδι και θα τον άφηνα να τρέχει πέρα δώθε σαν το καημένο το σκυλάκι...
    Κάτι τέτοια βλέπω κ σπάζομαι...