ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Βλέπετε το κλάμα ως αδυναμία?

    despinakontogianni
    27.10.2007, 17:26
    Πιστεύετε πως το κλάμα είναι αδυναμία χαρακτήρα ή ένα ξέσπασμα? Ή κάτι άλλο.
    esta
    27.10.2007, 17:35
    Το πολλές φορές είναι ένα ξέσπασμα για τον .βέβαια υπάρχουν και άτομα που το χρησιμοιποιούν για να συγκινήσουν κάποιον άλλον
    alexia-vicky
    27.10.2007, 18:06
    Το κλάμμα είναι μια αντίδραση του οργανισμού, όπως όλες (θυμός, χαρά). Δεν είναι κάτι το αρνητικό. Μερικές φορές είναι καλύτερο να ξεσπάμε παρά να τα κρατάμε μέσα μας. Δεν είναι ούτε αδυναμία! Γιατί έτσι αναγνωρίζουμε και αντιμετωπίζουμε καλύτερα ότι μας συμβαίνει!!


    tina15
    27.10.2007, 18:35
    Πιστεύω πως αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα ενός ατόμου και από το πως αυτό εκφράζει τα συναισθήματά του!Για μένα το κλάμα είναι απλά ένα ξέσπασμα, πράγμα που δε συνηθίζω (κακώς)...Για τον καθένα είναι διαφορετικό γι' αυτό και δεν μπορεί να δωθεί μια πλήρης και σαφής απάντηση...
    Kerato
    27.10.2007, 20:38

    Από απελπισία


    Από φόβο


    Από παράπονο

    ...
    Από απογοήτευση


    Από χαρά


    Από μοναξιά


    Από αδικία


    Από υποκρισία

    κι από πολλά άλλα
    despinakontogianni
    27.10.2007, 22:37
    bleedrose
    27.10.2007, 23:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 27-10-2007 στις 20:38 έγραψε...


    Από απελπισία


    Από φόβο


    Από παράπονο

    ...
    Από απογοήτευση


    Από χαρά


    Από μοναξιά


    Από αδικία


    Από υποκρισία

    κι από πολλά άλλα



    Συμφωνώ! Και προσθέτω ότι το κλάμα είναι μία εκδήλωση συναισθημάτων. Δεν δείχνει εαν κάποιος είναι σκληρός ή ευαίσθητος.... και οι μεν και οι δε κλαίνε, μόνο που κάποιοι το θεωρούν ντροπή και ίσως το καταπιέζουν....!
    seras
    28.10.2007, 00:17
    Eίναι θέμα χαρακτήρα σίγουρα αλλα νομίζω πως και οι εικόνες του μέλους kerato το εξηγούν..παίζει ρόλο και ο λόγος που θα κλάψεις..
    Bgre
    28.10.2007, 09:27
    Οπως εχει προαναφερθει το κλαμμα ειναι τροπως εκφρασης των συναισθημάτων.
    Αναρωτιέμαι πολλες φορες γιατι να ελεγχουμε μονο τα αλλα συναισθηματα μας οπως τον θυμό και να μην ελέγχουμε το κλαμμα?Επομένωσ πιστευω οτι οποιος δεν μπορει να έχει ελεγχο των συναισθημάτων του είναι σημάδι αδυναμίας
    Conspiratus
    28.10.2007, 11:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 28-10-2007 στις 09:27 έγραψε...

    πιστευω οτι οποιος δεν μπορει να έχει ελεγχο των συναισθημάτων του είναι σημάδι αδυναμίας




    γιατι??γιατι πρεπει να καταπιεσεις τα συναισθηματα σου για να φανεις δυνατος και "σκληρος"??δεν το λεω ειρωνικα ή "καπως"...προσωπικα παντα εκρυβα τα αληθινα μου συναισθηματα(τουλαχιστον προς το κοινο) αλλα μια πλευρα μεσα μου πισετυει οτι ειναι καλυτερα να αφηνεσαι και να διχνεις τι πραγματικα αισθανεσαι γιατι τοτε δειχνεις ποιος πραγματικα εισαι!
    Liza32
    28.10.2007, 12:11
    Εξαρτάται από τους ανθρώπους. Εγώ προσωπικά όταν κλαίω, το κάνω επειδή πονάω, και με αυτόν τον τρόπο, βγάζω προς τα έξω τα αληθινά συναισθήματα μου απέναντι στους άλλους.
    Stroumfita456
    28.10.2007, 14:12
    Βλεπω το κλαμα σαν ενα ξεσπασμα!!!!!εγω προσωπικα κλαιω οταν εχω νευρα και δεν μπορω να ξεσπασω πουθενα αλλου!!!
    innuendo
    28.10.2007, 20:18
    Κλάιω όταν πονάω..
    όταν αγανακτώ..
    όταν χαίρομαι..

    Δεν είναι αδυναμία να κλαις...

    Δάκρυα...
    Πολύτιμες σταγόνες της βροχής..
    Δάκρυα...
    Σημάδια κρυφά της ψυχής...
    parisA
    29.10.2007, 18:54
    Κλαίμε….
    Από πόνο, μοναξιά, από χαρά, αλλά μερικές φορές κλαίμε για να εκβιάσουμε συναισθηματικά. Κλαίμε για να μας προσέξουν , για να μας λυπηθούν, για να διεκδικήσουμε κάτι όταν μας τελειώνουν τα επιχειρήματα. Θυμηθείτε τα παιδάκια που κλαίνε για να διεκδικήσουν ένα παιχνίδι

    neerie
    29.10.2007, 22:56
    Κλαίω όταν έχω κάτι στο μάτι μου, όταν χασμουριέμαι (πάντα όμως!), όταν μόλις έχω κτυπήσει στη μύτη (όπως χθες κατά τη διάρκεια ακροβατικής φιγούρας στο χορό).

    Νιώθω ότι δεν έχω δικαίωμα να κλαίω. Είναι τόσοι άλλοι με τόσους λόγους για να κλάψουν, εγώ δεν έχω στεναχώριες. Δόξα τω Θεώ. Κλαίω μόνο για την κατάντια μου. Αυτό ναι, όταν είναι ειλικρινές είναι δύναμη, όχι αδυναμία. Όταν στενοχωριέμαι για κάτι κακό που συμβαίνει στους άλλους τότε είναι επίσης δύναμη, η δύναμη του να νοιώθεις δυνατά για κάποιον εκτός από τον εαυτό σου.

    Αδυναμία είναι όταν αποτελεί υποκατάστατο κάποιας δράσης που θα μπορούσαμε να αναλάβουμε... (κοινώς όταν κλαιγόμαστε)... I think...





    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 30-10-2007 10:33 ]


    -corpsebride-
    03.11.2007, 00:04
    το κλαμα ειναι ενδειξη ευαισθησιας...
    μεσω αυτου λυτρωνεσαι, ξεσπας, εκδηλωνεσαι!
    διαφωνω καθετα με αυτο που λενε "οι ανδρες δεν κλαινε"

    xaris-
    03.11.2007, 00:30
    κλαμα= restart
    πολυ κλαμα = format
    καταθληψη=k.o computer
    absurdus_delirium
    03.11.2007, 01:09
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 29-10-2007 στις 22:56 έγραψε...

    Κλαίω όταν έχω κάτι στο μάτι μου, όταν χασμουριέμαι (πάντα όμως!), όταν μόλις έχω κτυπήσει στη μύτη (όπως χθες κατά τη διάρκεια ακροβατικής φιγούρας στο χορό).

    Νιώθω ότι δεν έχω δικαίωμα να κλαίω. Είναι τόσοι άλλοι με τόσους λόγους για να κλάψουν, εγώ δεν έχω στεναχώριες. Δόξα τω Θεώ. Κλαίω μόνο για την κατάντια μου. Αυτό ναι, όταν είναι ειλικρινές είναι δύναμη, όχι αδυναμία. Όταν στενοχωριέμαι για κάτι κακό που συμβαίνει στους άλλους τότε είναι επίσης δύναμη, η δύναμη του να νοιώθεις δυνατά για κάποιον εκτός από τον εαυτό σου.

    Αδυναμία είναι όταν αποτελεί υποκατάστατο κάποιας δράσης που θα μπορούσαμε να αναλάβουμε... (κοινώς όταν κλαιγόμαστε)... I think...





    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 30-10-2007 10:33 ]







    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 29-10-2007 στις 22:56 έγραψε...


    κλαμα= restart
    πολυ κλαμα = format
    καταθληψη=k.o computer


    -----------------
    Μπορειτε να με ακουσετε εδω ----> http://mt.listen2myradio.com/ καθε Τεταρτη 11:00μμ με 01:00 καθε Πεμπτη 10:00μμ με 12:00













    Έγραψε ο στιχουργός!
    despinakontogianni
    03.11.2007, 13:43
    Παράθεση:

    Το μέλος -corpsebride- στις 03-11-2007 στις 00:04 έγραψε...

    το κλαμα ειναι ενδειξη ευαισθησιας...
    μεσω αυτου λυτρωνεσαι, ξεσπας, εκδηλωνεσαι!
    διαφωνω καθετα με αυτο που λενε "οι ανδρες δεν κλαινε"




    Σωστός!!!
    Όχι που μας κρύβουν και τα αισθήματα! Δεν είναι αματρία τα δάκρυα!!
    IRIE
    05.11.2007, 17:47
    Πάντα θα υπάρχει μια θάλασσα ανάμεσά μας..
    Και μέσα μας..
    Βγαίνει απ'τα μάτια μας
    και όσο πιο βαθυά είναι τα νερά της,
    τόσο πιο αλμυρή είναι η γεύση της..
    Καμιά φορά φταίει και η παλλίροια,
    δε λέω..
    Τι καιρό κάνει μέσα μας?
    Σοροκάδα......