ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.820 μέλη

    Πέτρινοι κήποι (182)-Χρήστος Θηβαίος

    Nafpaktos___
    29.10.2007, 04:10

    Νεος δισκος απο τον Χρηστο Θηβαιο.
    Κυκλοφορει τελος Νοεμβρη και θα περιλαμβανει 10 νεα κομματια
    σε μουσικη του Χ.Θηβαιου και στιχους του ιδιου(6),Μ.Ελευθεριου(2),
    Γ.Ανδρεου(1),Αρλετας(1)



    - Γιατί 182;

    «Είναι η μυστική μου φωλιά. Ενας αγαπημένος χώρος που μπορώ να εμπνέομαι και να φωλιάζω με την οικογένεια μου και γενικά με τα πράγματα που αγαπώ. Ενα νούμερο που σημαίνει πολλά για εμένα».

    - Να φανταστώ πως εννοείται το νούμερο του σπιτιού σας;

    «Ακριβώς».

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 12-09-2008 16:38 ]


    tranzistoraki
    29.10.2007, 05:35
    Το παραπάνω μέρος της συνέντευξης είναι από εδώ
    esta
    29.10.2007, 11:17
    αυτά είναι καλά νέα!!!!
    esta
    31.05.2008, 15:39

    Ο δίσκος μετονομάστηκε σε "Πέτρινοι κήποι(182)",και στο site του λέει πως κυκλοφορεί τέλος Μαϊου....μιας και ήρθε το τέλος Μαϊου,μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα???!!{#emotions_dlg.blush}


    thaliey
    01.06.2008, 10:02

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 31-05-2008 στις 15:39 έγραψε...

    Ο δίσκος μετονομάστηκε σε "Πέτρινοι κήποι(182)",και στο site του λέει πως κυκλοφορεί τέλος Μαϊου....μιας και ήρθε το τέλος Μαϊου,μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα???!!{#emotions_dlg.blush}



    {#emotions_dlg.confused1}


    shootingstar
    11.09.2008, 14:09

    οι "πέτρινοι κήποι" κυκλοφόρησαν ή όχι ακόμη???


    Nafpaktos___
    11.09.2008, 17:12

    Κυκλοφόρησε σήμερα!!!

    http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=5202846565322&cat=2

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 11-09-2008 17:27 ]


    shootingstar
    11.09.2008, 17:29

    άντε πια!

    σ' ευχαριστώ για την απάντηση, Nafpaktos Smile


    emmanuella
    11.09.2008, 22:00

    Ανυπομονώ να ακούσω τα καινούργια κομμάτια !!!  {#emotions_dlg.clap}


    Nafpaktos___
    11.09.2008, 22:43

    Eιμαι στην πρωτη ακροαση και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα θετικες!{#emotions_dlg.biggrin}

    Αξιζει να το αγορασετε κι απο αποψη artwork.


    john1989
    12.09.2008, 12:26

    Ωραιο cd και μ'αρεσει πιο πολυ απο το προηγουμενο δισκο του!!!!

    Ειδικα το Ας Χαθεις ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!{#emotions_dlg.walkman}

     


    gikostas
    09.10.2008, 16:21


    Από το 2003 έχει να παρουσιάσει δικά του τραγούδια ο Χρήστος Θηβαίος.

    Το κάνει τώρα με το cd «Πέτρινοι κήποι», που κυκλοφορεί από τη LEGEND και περιλαμβάνει ένα κύκλο τραγουδιών-σπουδή στη φύση και τα στοιχεία της.

    Το οικολογικό περιεχόμενο των τραγουδιών, που δικαιολογεί και τον αλληγορικό τίτλο του cd, επίκαιρο σήμερα όσο ποτέ, αφυπνίζει και ευαισθητοποιεί τον ακροατή, αλλά και κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο που θέλει να αντιστέκεται στην καταστροφή της φύσης.

    Έντεκα καινούρια τραγούδια που, όπως σημειώνει ο Χρήστος Θηβαίος, «έγραψα μέσα στη φωλιά μου, με αγαπημένο υλικό από όλο τον κόσμο. Με μουσικές που ζήλεψα και μουσικές που γέννησα με την ελπίδα να αγγίξουν ό,τι θαυμάζω…»

    Τα τραγούδια «Ας χαθείς» και «Εσύ η πόλη μου» έχουν ήδη ξεχωρίσει ραδιοφωνικά.

    Τους στίχους του τραγουδιού «Στης αγκαλιάς σου τη φωτιά» (ντουέτο του Χρήστου Θηβαίου με την Ελένη Τσαλιγοπούλου) συνυπογράφουν ο Κ. Χ. Μύρης, ο Χρήστος Θηβαίος και ο Γιάννης Μαργαρίτης.

    Ο Μάνος Ελευθερίου έγραψε τους ελληνικούς στίχους του τραγουδιού «Κανείς δεν έρχεται» (διασκευή του τραγουδιού του Jeff Buckley “Forget her”), καθώς και του τραγουδιού «Τα ίχνη σου ζητώ», ενώ ο Γιώργος Ανδρέου υπογράφει στιχουργικά το τραγούδι «Για μας τους δυο».

    Αξίζει να σημειωθεί ότι το τραγούδι «Το νερό», επελέγη ως το μουσικό θέμα που θα συνοδεύσει την καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του Δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS για την Εξοικονόμηση του Νερού. Η εν λόγω καμπάνια αποτελεί μέρος της πανελλαδικής εκστρατείας «Ούτε σταγόνα χαμένη» που έχει ήδη ξεκινήσει από το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS σε συνεργασία με το ΣΚΑΪ, την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.

    1 Το νερό (Χρήστου Θηβαίου)
    2 Ας χαθείς (Χρήστου Θηβαίου - στίχοι άδηλου)
    3 Πέτρινοι κήποι(182) (Χρήστου Θηβαίου)
    4 Εσύ η πόλη μου (Χρήστου Θηβαίου)
    5 Τα δέντρα (Συμμετέχουν οι Lyrae Cantus) (Χρήστου Θηβαίου)
    6 Κανείς δεν έρχεται (Forget her) (Jeff Buckley - ελληνικοί στίχοι Μάνος Ελευθερίου)
    7 Στης αγκαλιάς σου τη φωτιά (Συμμετέχει η Ελένη Τσαλιγοπούλου) (Χρήστου Θηβαίου - Κ.Χ. Μύρη,Χ.Θηβαίου,Γ.Μαργαρίτη)
    8 Μείνε (Μιχάλη Καρρά - Χρήστου Θηβαίου)
    9 Τα ίχνη σου ζητώ (Χρήστου Θηβαίου - Μάνου Ελευθερίου)
    10 Για μας τους δυο (Χρήστου Θηβαίου - Γιώργου Ανδρέου)
    11 Κι αν τύχει (Β' φωνή Ελένη Τσαλιγοπούλου) (Χρήστου Θηβαίου - Χρήστου Θηβαίου,Γιάννη Μαργαρίτη)

    Έντεκα καινούργια τραγούδια που έγραψα μέσα στη φωλιά μου, με αγαπημένο υλικό από όλο τον κόσμο.Με μουσικές που ζήλεψα και μουσικές που γέννησα με την ελπίδα να αγγίξουν ότι θαυμάζω...
    Την δύναμη για να το κάνω μου την μετάγγισαν με όλο τους το αίμα οι φίλοι μου Γιώργος Κορρές,Βάσω Δημητρίου,Ελένη Τσαλιγοπούλου,Μάνος Ελευθερίου,Γιώργος Ανδρέου,Δημήτρης Γιαννόπουλος,Μάξιμος Δράκος,Μαρία Λούκα,Lyrae Cantus,Πέτρος Βαρθακούρης,Δημήτρης Σινογιάννης,Χρήστος Βογιατζής,Ιωάννα Μητσόγλου,Γιάννης Αγγελόπουλος,Άκης Γαβαλάς,Κυριάκος Γκουβέντας,Τάσος Μισυρλής,Γιώργος Θεοδωρόπουλος,Λύδιος Δάμης,Άγγελος Πολυχρόνου,Γιάννης Πουρνάρας.
    Κάνοντας έτσι τα τραγούδια μου τραγούδια τους.
    Τους χρωστάω την έμπνευση.Την έμπνευση που πηγάζει από την πολυτέλεια της αφιοσίωσης στην Κωνσταντίνα μου.Από το αύριο που μου διδάσκει ο Νικόλας μου.Από το χθες και το σήμερα των τραγουδιών μου που για πάντα βαφτίζει ο Άγγελος.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο Μακράκη που στήριξε τα όνειρά μου.

    Χρήστος Θηβαίος
    Πηγή''Το Ποντίκι''Argonautis@


    kithara-woman
    09.10.2008, 17:59

    Το αγόρασα πρόσφατα και είναι πολύ καλό!!Από την πρώτη φορά μου άρεσε και σχεδόν όλα τα τραγούδια είναι όμορφα και ισάξια, είναι όλα εξίσου καλά και σου αφήνουν ένα ευχάριστο άκουσμα. Πολύ καλή δουλειά!!


    valia1984
    10.10.2008, 16:52

    Πολύ όμορφος δίσκος!!! ξεχώρισα τα "ας χαθείς" και "κι αν τυχεί".....η φωνή του Θηβαίου μαγική!!!


    stevi93
    12.10.2008, 10:18

    Τον Θηβαιο τον βρισκω λιγο βαρετο και μονοτονο..
    Παντως ο δισκος αυτος ειχε μια απροσδοκητη φρεσκαδα.Ξεχωρισα τα ας χαθεις,πετρινοι κηποι και το εσυ,η πολη μου.
    Αυτο που ισως εχω παραπονο απο τη δουλεια αυτη,ειναι η θεματολογια,η οποια περιοριζεται κατα πολυ στον ερωτα.


    esta
    12.10.2008, 13:12

    πολύ καλός δίσκος!!{#emotions_dlg.walkman}


    nicchristie
    12.10.2008, 20:50

    Από ένα πρώτο -επιπόλαιο- άκουσμα, δεν έχω ενθουσιαστεί...

    Οι μελωδίες των τραγουδιών μου θυμίζουν προηγούμενα τραγούδια του Θηβαίου και οι στίχοι δε μου λένε κάτι ιδιαίτερο. {#emotions_dlg.yawn}

    Οι δύο προηγούμενοι προσωπικοί του δίσκοι ("Ο Άμλετ της Σελήνης", "Μυστήριο τραίνο") ήταν -για εμένα- πολύ καλύτεροι...