ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Korg TR Sequencer: Ερώτηση

    dEpAS
    29.10.2007, 10:54
    Γειά σας παιδιά,ήθελα να κάνω μιά ερώτηση σxετικά με το sequencer sto TR.Αν και γράφει κανονικά χωρίς πρόβλημα δυσυχώς οι ήχοι που έχω περασμένοι κυρίως λαικοί δέν αναπαράγονται με τα κανονικά τους εφφε αλλά στεγνά και ξερά.Μήπως υπάρχει καμιά ρύθμιση που να τα κρατάει με τις σωστές ρυθμίσεις ωστε να ακούγονται σωστά????????

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 29-10-2007 11:39 ]


    Termite
    03.11.2007, 12:44
    dEpAS δυστυχώς όχι. Δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο για να γίνει αυτο. Συνήθως περνάω τα εφέ στον SQ αφου γράψω όλα τα κανάλια και στους λαικούς ήχους αναγκάζομαι να τα ξαναπαιρνάω απο την αρχή.
    Termite
    03.11.2007, 12:44
    dEpAS δυστυχώς όχι. Δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο για να γίνει αυτο. Συνήθως περνάω τα εφέ στον SQ αφου γράψω όλα τα κανάλια και στους λαικούς ήχους αναγκάζομαι να τα ξαναπαιρνάω απο την αρχή.
    dEpAS
    03.11.2007, 13:30
    Αυτό το πράγμα δν μπορώ να το καταλάβψ,είναι εντελώς χαζομάρα,τουλάχιστον ας μπορούσαμε να χρησιμοποιούσαμε και τα combination δείγματα...Δηλαδή στην ουσία δν μπορείς να κάνεις σωστά τ δουλειά που θέλεις....Να'ναι καλά ο Υ/Π δλδ!!!!!
    ΚΑΙ ΤΟ CUBASE!!!!!!Ξές φίλε μου αν αυτό γίνεται και στα άλλα όργανα της korg ή συγκεκριμένα στα μοντέλα LE-TR?????
    Termite
    10.11.2007, 14:33
    Εννοείς να περνας τα combi σε ένα κανάλι του SQ? Είχα δοκιμάσει στο Bon το SQ του extreme αλλα δεν είχα δοκιμασει την ιστορία με τα εφε. Δυστυχώς δε μπορώ να σε κατατοπίσω σχετικά με υπολοιπα μοντέλα
    silentmanww
    22.11.2007, 14:32
    Φίλε μου,
    Το sequencer στα korg είναι γενικότερα μια μηχανή αναπαραγωγής midi αρχείων...
    Αυτό που εσύ γράφεις real time και αποθηκεύεις, σώζεται ως midi οπότε δεν έχει εφέ...
    Ειδικά σε μοντέλα όπως το TR και το LE δεν γίνεται δυστυχώς με τίποτα...
    Γι αυτό τον λόγο επίσης δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους combi ήχους...
    το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις insert FX (1 για κάθε κανάλι) της επιλογής σου και 2 master FX για όλο το project σου...
    Τσέκαρε και στο manual σου αυτά που σου λέω στο parameter guide στην παράγραφο SEQ 7.1 insert FX (εγώ που έχω το LE είναι στην σελ.84)
    Ελπίζω να βοήθησα...
    doltsonidis
    09.02.2008, 17:58
    loipon..to extreme exei sto SQ tis parakato epiloges..1)copy from program
    2)i copy from combi..
    an epilexeis kapoia apo aytes se rotaei an theleis na antigrapseis ton ixo me ta effe tou i me to arpegiator..
    an to kaneis ayto tha antigrapsei ta effe mono tou enos ixou pou tha fortoseis..
    an pas na to kaneis kai deyteri fora tha antigrapsei ta kainouria effe..

    sto korg triton le exei mono tin epilogi copy from program..

    genika ta korg se periorizoune poly..