ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη

    Τι σημαινει για σενα προσωπικος χωρος?

    Tren
    29.10.2007, 21:56
    Για μενα ας πουμε σημαινει να μπορω να αισθανομαι ελευθερια κινησεων,ελευθερια εκρασης ,να μπορω να τον διακοσμησω με το δικο μου γουστο ,να αποφορτιζομαι μεσα σ'αυτον,να εκτονωνομαι,και να ηρεμω .Να μην μπαινει ας πουμε ο καλεσμενος και μου αλλαζει την θεση στα επιπλα και τα τασακια .Να θεωρειται αυτο αγενεια.

    Εσεις πως φανταζεστε την εννοια "Προσωπικος χωρος?"
    innuendo
    29.10.2007, 22:39
    ένας χώρος όπου νοιώθω άνετα..είναι διαμορφωμένος όπως εγώ θέλω..εκεί μπορώ να τα βρω με τον εαυτό μου, να μαλώσω μαζί του ..ένας χώρος που θα τον μοιραζόμουν με αγαπημένα άτομα..και θ αέιχε μέσα τις δικές μου εικόνες και μουσικές..
    pafa
    29.10.2007, 23:06
    Ο χώρος που κάνει τη ζωή μου εύκολη.Ο χώρος που βρίσκω με κλειστά τα μάτια τα πραγματα μου.Που δεω χρειάζεται συμάζεμα ξεσκόνισμα και γενικά ξένο χέρι.
    v-for-variemai
    29.10.2007, 23:41
    Δικό μου χώρο αποκαλώ τον οποιοδήποτε χώρο ΔΕΝ μπορεί να εισβάλει όποιος δεν θέλω
    bleedrose
    30.10.2007, 00:15
    Ο κόσμος τον οποίο έχω φτιάξει και συχνά ζω σε αυτόν.......
    thank
    30.10.2007, 00:20
    προσωπικά, κάποιες φορές του δίνω διασταλτική έννοια. Εκτός από τον "χτισμενο" χώρο, τον φυσικό, ας το πούμε έτσι, εννοώ το οτιδήποτε κάνω, πως το κάνω, πως το βιώνω, το μοιράζομαι, το ξεμοναχιαζω ... κλπ, Αυτό που σου δινει την αίσθηση πως δεν πρέπει να εξηγησεις, να αναφερθεις σε κανέναν. Αυτή η αντιμετώπιση tren μου γενικά βοηθάει σε πολλά, αν και απο παραβιάσεις .... αλλο τίποτα.
    Liza32
    30.10.2007, 11:21
    Είναι ο χώρος όπου κανένας άλλος δεν μπορεί να έχει πρόσβαση. Ο χώρος, που μπορώ να εκφράζομαι δημιουργικά χωρίς να με διακόψει κανείς, ο χώρος όπου εκφράζω ελεύθερα τα συναισθήματα μου μακρυά από τα αδιάκριτα βλέμματα.
    Stroumfita456
    30.10.2007, 12:03
    Ο προσωπικός μου χωρος.....θα τον εχω φτιαξει εγω!!!θα μπορω να κανω οτι θελω μεσα σε αυτον.....θα μπαινει οποιος θελω.....!!!!αυτος ο χωρος θα ειναι ο μονος που ξερει πως αισθανομαι και πως νιωθω πραγματικα και ποιος ειναι ο αληθινος μου εαυτος...!!!!
    koukli
    30.10.2007, 20:38
    ο χώρος που μπορώ να κάνω ό,τι θέλω, χωρίς περιορισμούς, που μπορώ ελεύθερα να εκφράσω συναισθήματα, είναι ένα καταφύγιο...
    Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ...
    renabill
    02.11.2007, 18:00
    Ένας χώρος (αληθινός και νοητός κάποιες φορές) στον οποίο μπορώ να νιώθω άνετα και να μπορώ να απομονώνομαι όταν δεν έχω τα κέφια μου.
    Apataggelos
    03.11.2007, 20:14
    Χμμ...

    Προσωπικός χώρος. Μάλιστα.

    Ο χώρος που ορίζω εγώ. Που τον διακοσμώ, τον φτιάχνω, τον χαλάω, τον ξαναφτιάχνω όπως μου αρέσει. Ο χώρος που μπαίνουν άνθρωποι που επιλέγω. Το καταφύγιο μου. Μέρος περισυλλογής, εργοστάσιο ονείρων, χώρος απομόνωσης μερικές φορές.

    Ένα μικρό, ελάχιστο, κομμάτι του κόσμου στο οποίο έχω βάλει εγώ το χέρι μου για να διαμορφωθεί...

    Χώρος όπου κάθε αντικείμενο σημαίνει κάτι και βρίσκεται στη συγκεκριμένη θέση για κάποιο λόγο....





    xaris-
    04.11.2007, 13:25
    To μυαλο μ γιατι ειναι το μονο που μπορει να μεινει πραγματικα και κυριολεκτικα ελευθερο...
    seras
    05.11.2007, 10:42
    Εγώ απο μικρή ηλικία αλλαζα συνέχεια προσωπικό χωρο..Μετακομίζαμε αρκετά συχνα αλλα πάντα έβαζα το στίγμα μου στο δωματιό μου όσο γινόταν, διότι το μοιραζόμουν με τον αδερφό μου..ποτέ δεν με έκαιγε ιδιαίτερα όμως..πάντα ο χώρος που θα μείνω για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα, θα πάρει κάτι απο εμένα..Μέχρι και τώρα που έχω μετακομίσει στο χωριό στο σπίτι της γιαγιάς μου το μέρος έχει αλλάξει λίγο..όταν όμως θα έχω δικό μου σπίτι δεν πρόκειται να αφήνω άλλο άτομο να έχει δικαίωμα στο χώρο..
    PashalinaMakia
    05.11.2007, 21:08
    Ο πιο προσωπικός μου χώρος παιδιά είναι η τουαλέτα...Δεν είμαι άτομο που τα πάει καλά με τα έπιπλα!Στο μπάνιο όμως χαλάω τις περισσότερες ώρες της ημέρας...Ε μπάνιο κάθε μέρα,σουξου μουξου μανταλάκια..Πού χάνομαι πού βρίσκομαι τουλέτα είμαι!Μια φτιάχνω το μαλλί,μια βγάζω το φρύδι...
    Εν ολίγοις,πιστεύω οτι ο πιο προσωπικός χώρος είναι εκείνος που ξοδεύεις περισσότερο χρόνο!Τι κι αν έχω διακοσμίσει το δωμάτιό μου όπως θέλω?αν δεν κάθομαι σπίτι μου,σιγά τ'αυγά!
    darbukaboy
    05.11.2007, 21:18
    Τυπικος προσωπικος μου χωρος ειναι το δωματιο μου αλλα πραγματικα προσωπικο μου χωρο(οσο μπορει καποιος να το εννοησει σαν προσωπικο χωρο με την κλασσικη εννοια της λεξης) αποτελει ενα ημερολογιο στο οποιο γραφω οτιδηποτε μ'απασχολει και δεν θελω να το μοιραστω με καποιον αλλο.Σ'εκεινο το χωρο δεν εχει προσβαση κανεις,ειναι πραγματικα ενα πεδιο στο οποιο νιωθω απολυτη ελευθερια.
    rigas
    06.11.2007, 14:23
    Τι είναι ο προσωπικός χώρος;
    ...κι αλήθεια, πόσοι άνθρωποι έχουν πραγματικά κάτι τέτοιο;
    xristos_rock
    06.11.2007, 21:48
    Δικός μου χώρος είναι ο χώρος ο οποίος δεν είναι χώρος κάποιου άλλου.
    Σας μπέρδεψα; Ίσως ακούγεται και εγωιστικό, αλλά έτσι όπως το εννοώ, δεν είναι.

    Things go better with ROCK

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 06-11-2007 21:49 ]


    jacamar
    06.11.2007, 21:53
    προσωπικός χώρος....για μένα δεν χριάζεται....μπορώ να χαθώ στις σκέψεις μου χωρις να με ενοχλεί κανείς οπουδήποτε....
    και ποτέ δεν είχα μυστικά που να χριάζεται κάπου να κρυφτούν....
    το δωματιό μου είναι το μερος που περνάμε καλά με τα φιλαράκια και όχι μια προσωπική απομόνωση....
    Kerato
    05.12.2007, 21:35
    Προσωπικός χώρος για μένα σημαίνει το σώμα μου (με ό,τι υλικό ή άϋλο κουβαλάει) μαζί με τον "αέρα" που με περιβάλλει σε ακτίνα ενός μέτρου. Μια σφαίρα που κινείται ανάμεσα στους προσωπικούς χώρους άλλων, σαν τις μπάλες του μπιλιάρδου...

    StavmanR
    06.12.2007, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 06-11-2007 στις 14:23 έγραψε...

    Τι είναι ο προσωπικός χώρος;
    ...κι αλήθεια, πόσοι άνθρωποι έχουν πραγματικά κάτι τέτοιο;





    Προσωπικός χώρος είναι μία ψευδαίσθηση ιδιοκτησίας. Δεν χρειάζεται και πολύ κόπο για να κατανοήσει κανείς ότι δεν του ανήκει (αποκλειστικά) τίποτα σε αυτή τη ζωή εκτός από την ίδια τη ζωή. Από κοινωνικής απόψεως, η ιδιοκτησία είναι κάτι που εξαγοράζεται ή απαλλοτριώνεται ανάλογα με τη βούληση του ισχυρότερου. Από επιστημονικής απόψεως, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα από τη στιγμή που παρακολουθείσαι ανά πάσα στιγμή με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, ακόμα κι αν χωθείς σε μία σπηλιά κοντά στο κέντρο της γης. Από πολιτικής απόψεως, προέχει το κοινό καλό έναντι του ατομικού κι έτσι κάτι ένας χώρος ονομάζεται προσωπικός, μέχρι να αποφασίσει το κοινωνικό σύνολο (με τα αρμόδια όργανα) διαφορετικά.