ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.833 μέλη

    ...αν -διώξω- τον Ο.Τ.Ε., τι προτείνετε;

    fantasma
    30.10.2007, 12:29
    Για γρήγορο internet (τουλάχιστον πιο γρήγορο απο τα 54Κ) έβαλα conn-x.

    Τώρα συνηδητοποιώ πως με μια λογική καθημερινή χρήση ο λογαριασμός συν των κινητών αρχίζει να γίνεται ασύμφορος...

    Γι' αυτό λοιπόν και σας ρωτάω...

    ...αν βγάλω τον ΟΤΕ , τι προτείνετε?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 30-10-2007 12:30 ]


    noizreduction
    30.10.2007, 12:34
    Τον θανατο του τηλεφωνου σου.
    Δυστυχως, ο ΟΤΕ εχει το καλυτερο επιπεδο εξυπηρετησης και παροχης υπηρεσιων.
    Αλλες υπηρεσιες/εταιριες παρουσιαζουν προβληματα τοσο στην εξυπηρετηση σου ( με κορυφη μια συγκεκριμενη εταιρια, που δεν αναφερω γιατι ειναι κακη η μαυρη διαφημιση ), οσο και στην παροχη υπηρεσιων ( κλεισιμο γραμμων, προβλημα στην επικοινωνια, κακη ποιοτητα συνδεσης και ηχου, κλπ ).
    Προσωπικα εψαξα παντου για να βρω καποιο προγραμμα και τελικα κατεληξα σε ενα συνδυασμο ΟΤΕΝΕΤ ( με το OnDsl ) και OΤΕ Talk μαζι με κινητα...
    www.oteshop.gr
    Η παραγγελια μου εγινε μεσω ιντερνετ, μετα απο 20 λεπτα με πηραν τηλεφωνο, επιβεβαιωσαν τα στοιχεια και σε 2 ωρες ειχα μπει στο προγραμμα που ειχα επιλεξει...

    βρες μου αλλη τετοια εταιρια και τοτε αλλαζω αμεσως.
    Panos72
    30.10.2007, 13:02
    Αν διώξεις τον ΟΤΕ, λυπάμαι, αλλά θα έρθει ο μπελάς. Έχω κάνει άπειρες συζητήσεις, αμέτρητα πειράματα και όλες οι άλλες εταιρείες έχουν διάφορα προβλήματα. Από κει και πέρα εξαρτάται τι θες περισσότερο. Άλλη εταιρεία έχει καλό internet, αλλά από τηλεφωνία... βράστα. Άλλη έχει τηλεφωνία, άλλα από ταχύτητα... κλάφτα. Αλλη εταιρεία έχει γρήγορες και σταθερές ταχύτητες, ικανοποιητική τηλεφωνία, αλλα φυλάξου μην και χρειαστείς τη βοήθειά τους...
    PHILIPPOSSM
    30.10.2007, 15:51
    Και εγω δεν θα μπορουσα να μην συμφωνησω με τα παιδια.
    fantasma
    30.10.2007, 15:59
    αυτό με την ΟΝ, που διαφημίζουνε... TV-τηλ-internet?
    μπα ε??
    Debauchee
    30.10.2007, 17:01
    αν διωξεις τον ΟΤΕ μετα προσεχε μη τον παρακαλας να ξαναγυρισει πισω..
    noizreduction
    30.10.2007, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 30-10-2007 στις 15:59 έγραψε...

    αυτό με την ΟΝ, που διαφημίζουνε... TV-τηλ-internet?
    μπα ε??



    Βεβαιως..Εαν θελεις εσυ και ολος ο υπολοιπος συνδρομητικος κοσμος της ON να μοιραζεστε το ιδιο user name / password ...

    >
    MichPah
    30.10.2007, 23:13
    Forthnet πάντως μην βάλεις. Ξεκίνησε σαν πολύ καλή και κατέληξε η χειρότερη(για μενα).μηδεν εξυπηρέτησει πελατών!
    Όταν λήξει η περίοδος πληρωμής θα την εγκαταλείψω!!!!
    fantasma
    30.10.2007, 23:18

    (αυτό είναι το βιντεο για να μη ψάχνετε....)

    Να πω την αλήθεια με τρόμαξες αρκετά...
    Καταρχήν να σ ευχαριστήσω για το κόπο και τη διαθεση για βοήθεια...

    Είπαν πως τα έχουν διορθώσει τωρα πλέον τα προβλήματα που υπήρχαν... Βεβαια εγω νομιζω πως εννοουν θεμα ταχυτητα και ποιότητα σύνδεσης... Μήπως εννοουσαν πως και αυτό έχει διορθωθεί...?

    Για την forthnet το καινούργιο πακέτο 2play, 4play ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...? Μηπως έχετε ιδέα?

    Ρωτάω γιατι με το connex κατα μεσο ορο ο λογαριασμος έρχεται γυρω στα 130 συν καμια 80αριά ευρώ τα κινητα... οπότε το δίμηνπο πάει γύρω στα 200...

    Οστόσο δεν είχα ιδέα και τα καινουργια πακέτα του Οτε για δωρεαν συνομιλια σε κινητα...
    Xrononaytis
    31.10.2007, 01:22
    Pos legete afto den xero ean to leo kala tora stin Ellada theloun na kanoun kati allo diladi na bazi to kalodio tou modem sou stin briza tilefonou kai apftias na exi grigori grammi afto iparxi sto exoteriko legete kalodiaki kai plironi to xrono ena poso kalo kai exi para poli griogro internet .
    megali_mpougatsa
    31.10.2007, 01:41
    Εγώ έβαλα Forthnet 2play (24mbps internet και τηλεφωνο με απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά) και πληρώνω 40 ευρώ το μήνα.

    Πρώτα απ' ολα, να πω πως περίμενα 2 μήνες, και γενικά αρκετή ταλαιπωρία. Στα τηλέφωνα δεν απαντάνε και αν απαντήσουν, συνήθως δεν σου λένε τίποτα χρήσιμο.

    Αφού ενεργοποιήθηκα, αντιμετωπίζω συχνά προβλήματα αποσυνδέσεων στο internet και αρκετες φορές μου κοβεται και το τηλέφωνο για ώρες ολόκληρες.

    Στα συν είναι το πολύ βασικό - η ταχύτητα. Παρά τα όποια προβλήματα, κατεβάζω αρκετά γρήγορα - σήμερα π.χ. 1,4 Megabyte/sec.

    Η Forthnet έχει μια πολύ καλή τιμή και - όταν λειτουργεί - γρήγορο internet, αλλά απαράδεκτη συμπεριφορά προς τον πελάτη, μηδενική τεχνική υποστήριξη και γενικά μας έχει γραμμένους...

    Υπάρχει και η HOL που προσφέρει παρόμοιο πακέτο, αλλά ακούω - χωρίς να ξέρω από προσωπική εμπειρία όμως- ότι και αυτή έχει πολλά προβλήματα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 31-10-2007 01:46 ]


    fantasma
    01.11.2007, 07:49
    αυτα με τη wind που διαφημιζουν οι παρα-πεντε? καλο? το ξερει κανεις?
    ekati
    01.11.2007, 09:32
    oles einai na mi pw... 100 xronia pisw eimaste.Egw exw otenet kai edw kai 20 meres tis pio polles wres den exw internet.. toys pairnw 50 fores ti mera tilefwno kai mono ta neyra moy spaw...apo ton anna ston kaiafa..ayto me tin wind to psaxnw ki egw....

    delta66
    01.11.2007, 10:42
    (αντιγραφω το ποστ μου σε forum αλλου site με το ιδιο θεμα)

    Παιζει ρολο και η περιοχη για την αποδοση.
    Εγω εχω ote conn-x.
    Εκανα την αιτηση τον ιουλιο και μεσα σε 1 εβδομαδα ειχα internet. (24 ωρες-1024)
    Δινω +18 Ε νομιζω τον μηνα στο λογαριασμο του οτε και εχω δικαιωμα σε 6 μηνες να
    το διακοψω και να κρατησω και τα "συνεργα" (τα παρελκομενα δηλαδη) τα οποια δεν
    πληρωσα μια, για να τα παρω.
    Δηλαδη δεν εδωσα φραγκο εκτος των 18 το μηνα.
    Στην μετρηση για την πραγματικη ταχυτητα που κανω (με το http://www.speakeasy.net/speedtest/),
    μου βγαζει σταθερα 880-890 down και 180-210 up.
    Οταν μου φερανε τα "συνεργα" και αφου τα εγκατεστησα δεν εβγαλα μονος μου ακρη
    στις ρυθμισεις και τους πηρα τηλεφωνο. Ειχανε "ειδικο" τυπο που εδινε οδηγιες απο το
    τηλεφωνο και εκανα βημη-βημα ολες τις ενεργειες.



    Συμπηρωματικη ιστοριουλα
    Μετα απο δυο μερες με πηρε μια τηλεφωνο και με ρωτησε
    -"Ειχατε παρει μερος στο διαγωνισμο του ΟΤΕ?"
    (σημ. οταν εκανα την αιτηση μου την πεσανε να δηλωσω συμμετοχη στο διαγωνισμο).
    -"Ναι, λεω."
    -"Κερδισατε, μου λεει, 7 ημερες διακοπες για 2 ατομα με πρωινο σε ξενοδοχειο 5
    αστερων, ή Παρο ή Κω."
    -Τους λεω "αλλη επιλογη δεν υπαρχει"? (ηθελα να παω Πηλιο, γιατι ενω εχω παει ολες
    τις αλλες εποχες και εχω παθει πλακα φυσικα, δεν ειχα παει ποτε καλοκαιρι.)
    -"Επισης μπορειτε να πατε Πηλιο-Μυλοποταμο, αλλα τον αλλο μηνα, Αυγουστο"
    -"Ποιο ξενοδοχειο?"
    -"Ταδε"
    -"Ευχαριστω πολυ"
    -"Θα σας στειλουμε με courier το voucher"

    Πηγα και .........
    Eχω βαλει και φωτο στο myspace με τιτλο διακοπες 2007.

    Κανενα λαχειο δεν πηρα γαμ...το.
    (Για τις διακοπες λεω. Για τη συνδεση, θα μου πειτε και σεις αν ημουνα τυχερος)


    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 01-11-2007 10:56 ]


    jacamar
    01.11.2007, 15:26
    μακριαα hol είναι απελπισια....το οτι εχω adsl δεν το εχω καταλαβει ακομα....
    nalpha
    01.11.2007, 22:19
    Παιδιά εγώ από την ΟΝ έχω χιλια παράπονα.Με πετάει εξω κάθε τρεις και λίγο,το σέρβις τους απαράδεκτο,στο τηλέφωνο περιμένεις πάνω από μσάωρο για να μιλήσεις με κάποιον....ΧΑΛΙΑ !


    CROSS
    02.11.2007, 01:11
    Βάλε ΟΝ ΤΕΛΕΚΟΜΣ...Γρήγορο απεριόριστο ίντερνετ 12ΜΒΙΤκαι σύντομα 16,απεριόριστες κλήσεις, ψηφιακή και δορυφορική(αυτό δεν είναι και πολύ χρήσιμο,εκτός και αν είσαι τηλεορασάκιας).Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα τους 2 μήνες που είμαι συνδρομητής.
    christos-reg
    02.11.2007, 09:55
    Έχω adsl από otenet από το 2004 και είμαι ευχαριστημένος. Οι τιμές πλέον είναι αρκετά χαμηλές και σε συνδυασμό με το conn-x TALK έχω και απεριόριστα τηλέφωνα (αστικά & υπεραστικά). Ο λογαριασμός έχει πλέον μειωθεί σημαντικά. Διακοπές του internet πολύ σπάνια, 1-2 φορές το μήνα ίσως για καμια ώρα (ή και λίγότερο)... αυτές που συνήθως συμβαίνουν σε όλη την Θεσσαλονίκη ή και όλη την Ελλάδα.
    Το μόνο πρόβλημα είναι η κάπως μικρή ταχύτητα και πλέον σκοπεύω να περάσω σ' ένα ανώτερο πακέτο.

    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 02-11-2007 09:56 ]


    uNick
    02.11.2007, 13:44
    Καλώς ή κακώς, η μόνη σοβαρή περίπτωση είναι ο ΟΤΕ.
    Ας μην δίνει 5,934,862 Mbps ταχύτητα...
    Ας είναι λίγο ακριβότερος στα προγράμματα αστικών και υπεραστικών κλήσεων...
    Τουλάχιστον έχεις τη σιγουριά του ΟΤΕ. Ξέρεις ότι δεν θα μείνεις ξαφνικά και αναίτια χωρίς internet για τρεις μέρες.
    Ξέρεις ότι δεν θα αναγκάζεσαι να καλείς από το κινητό σου και αυτοί που θέλουν θα μπορούν να σε πάρουν στο σταθερό σου.
    Όλοι οι άλλοι πάροχοι αντιμετωπίζουν προβλήματα, "κρεμάνε", κλπ... και βέβαια, για τεχνική υποστήριξη ή εξυπηρέτηση πελατών, ούτε λόγος! Μόνο να πάρουν την υπογραφή σου στην αρχική αίτηση! Μετά... πού σε είδα, πού σε ξέρω!
    ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!!!!!


    Astron
    02.11.2007, 14:04
    Το πιο σοβαρό ανεξάρτητο ελληνικό site με forum σχετικό με τις adsl συνδέσεις είναι το www.adslgr.com
    Στο forum θα βρείτε πληροφορίες για όλους τους providers. Παράπονα δυστυχώς υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις... Γενικά είναι πολύ δύσκολη περίοδος για το ελληνικό adsl, έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα, η τεχνολογία είναι σχετκά νέα για τα ελληνικά πράγματα και επικρατεί ένας πανικός που οι πάροχοι δεν μπορούν να τον αντιμετωπίσουν.