ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Εκπροσώπηση στη EUROVISION 2005

    joan
    10.06.2004, 11:17
    Παιδιά,σκεφτόμενη όλο αυτό το ντόρο που γίνεται κάθε χρόνο για τη Eurovision,είπα να κάνω ένα γκάλοπ.
    Τί είδους γκάλοπ ;
    Σκέφτηκα λοιπόν να σας κάνω την εξής ερώτηση :
    "Ποιός καλλίτεχνης πιστεύτε ότι είναι ικανός, αν μας εκπροσωπίσει του χρόνου στη Εurovision ,να βγεί νικητής ;"
    Λοιπόν,περιμένω απαντήσεις....

    kostas14
    10.06.2004, 14:03
    pisteyo pos o sakis einai oti prepei gia tetoioy eidoys diagonismoys, alla kai h pegy zina kala tha pigene...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kostas14 on 10-06-2004 14:04 ]
    SteliosG
    10.06.2004, 14:30
    Θα προτεινα Antique και Τσαλικη ΜΑΖΙ!!!!
    Hastaroth
    10.06.2004, 22:58
    Παιδιά,το ζήτημα δέν είναι "ποιός θα μάς εκπροσωπήση στην Eurovision".Το ζήτημα είναι πώς θα αναβαθμιστή ο θεσμός τού εν λόγω διαγωνισμού,ώστε να διαγωνίζωνται εκεί καλλιτέχνες (κυρίως πρωτοεμφανιζόμενοι) που έχουν κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ να μάς πούνε,με την μουσική και (ιδίως) με τον στίχο τους.
    Ακόμα όμως και αυτό το "να διαγωνίζωνται" μπάζει πολύ νερό.Σίγουρα ένα τραγούδι τού Σαββόπουλου π.χ. ή τών Beatles ή τού Frank Zappa είναι καλύτερο από το "κούνα-κούνα" τής εθνικής μας μαϊμούς,γιατί έχει μιά μουσική αισθητική,ένα στίχο με νόημα και σοβαρότητα.Αλλά μεταξύ Σαββόπουλου,Beatles και Zappa,μπορούμε να πούμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ποιός είναι "καλύτερος";Μάλλον όχι,αφού ο καθένας από αυτούς τους τρείς έχει το δικό του προσωπικό στύλ,την δική του χαρακτηριστική "μουσική προσωπικότητα".
    Οταν λοιπόν φτάσουμε στο σημείο να καθιερωθή οτι θα μαζεύωνται γιά να διαγωνιστούν καλλιτέχνες που σέβονται και τίς δημιουργίες τους και το κοινό στο οποίο θα απευθυνθούν,που έχουν μιά αισθητική αντίληψη που αποτελεί προϊόν μελέτης,ταλέντου και γενικώτερης πνευματικής καλλιέργειας,τότε θα μπορούμε να λέμε οτι έχει ενδιαφέρον το "ποιός θα μάς εκπροσωπήση στην Eurovision".Αλλοιώς,καλύτερα να μήν μάς εκπροσωπή κανένας....
    GeorgeSt
    11.06.2004, 00:42
    Αφού δεν νικήσαμε με τον Σάκη φέτος (σε αυτό τον χαζό pop διαγωνισμό), μόνο με κανένα ethnic θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Όπως το φετινό και το περσινό δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι έξω απ’ τον πολιτισμό μας.
    Jasmine
    11.06.2004, 04:24
    Με τίποτα παιδάκια και συγνώμη που σας το λέω δηλαδη!! Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΠΟΤΕ EUROVISION! Γιατί??
    Πρώτον: Γειτονικές χώρες με καλές φιλικές σχέσεις, ψηφίζονται μεταξύ τους, η Ελλάδα δεν έχει γειτονικές χώρες! Και...
    Δεύτερον: Δεν έχει ούτε καλές φιλικές σχέσεις!
    Και στο κάτω κάτω της γραφής όπως είχε πει και ο φίλος Giorgos, τι να το κάνω να κερδίσει η χώρα μου σ' ένα διαγωνισμό, χωρίς να έχει ακουστεί η γλώσσα της, η παραδοσιακή της μουσική και ότι έχει κάθε χώρα τέλος πάντων να επιδείξει μουσικά! Επειδή είμαι fan του διαγωνισμού και τον παρακολουθώ από παλιά, για μένα προσωπικά, ότι ήταν η Eurovision ήταν μέχρι το 1995 από κεί και πέρα, με την ελευθερία της γλώσσας η οποία έχει ισοπεδώσει τα πάντα με αποτέλεσμα όλα τα τραγούδια να είναι απρόσωπα, την διάσπαση των Βόρειων χωρών, τελείωσε... Δηλαδή πήγε ο Σάκης , εντάξει ωραίο παλικάρι δε λέω... χμ χμ (λέμε τώρα), χορεύει ωραία και είπε Shake it, Shake it και λέμε ότι αυτό ήταν το Ελληνικό τραγούδι?? Τι τιμή!!! Για Αγγλοισπανικό μου έκανε εμένα... νομίζω δηλαδή... Η Δέσποινα Βανδή θα ήταν καλή να μας εκπροσωπήσει αλλά όχι πρώτη, μέχρι τρίτη την κάνω και κείνη αν το τραγούδι και η ερμηνεία της είναι τέλεια...!!

    Αυτααααααααααααα!!!!!!!!!

    Υ.Γ. Και αν το καλοσκεφτήτε έχουμε στείλει τα πάντα! Παραδοσιακό, Μοντέρνο Ελληνικό, Μπαλάντα, Νησιώτικο, Ξένο, εεεεεεεεε τι αλλο πιααααααααα??????? Μέχρι τον Τσαρλι Τσάπλιν και τον Κλόουν έχουμε κάνει πια και η Γαρμπή σχεδόν γυμνή είχε πάει και τίποτα! Και ο Σάκης τώρα sex κόντεψε να κάνει επάνω στη σκηνή και δεν πήγε παραπάνω!! Γι αυτό σας λέω τελείωσε!! Στέρεψα από ιδέες! Δε γίνεται τιποτα μου φαίνεται!!
    XeniaRodo
    11.06.2004, 09:07
    H KAΛOMOIPA
    yiannisyiannis
    11.06.2004, 13:33
    H Ελλάδα θα κερδίσει, όταν θα πάψει ν' ασχολείται με την Eurovision κι ο νοών νοείτω.
    anzelina
    11.06.2004, 13:36
    H Θεοδοσία Τσάτσου!!!
    Hastaroth
    11.06.2004, 22:55
    Εγώ θα έλεγα οτι έτσι όπως έχει γίνει ο διαγωνισμός τής Eurovision,όλες οι χώρες θα κερδίσουν άν πάψουν ν'ασχολούνται μ'αυτόν..

    ΥΓ Γιά τον Κλόουν που ανέφερε το μέλος Jasmine,κάπως "έβαλα κι'εγώ το χεράκι μου" -έστω και εμμέσως- αφού ο συνθέτης τού τραγουδιού αυτού τυχαίνει να είναι φίλος μου και έστειλε το τραγούδι στον διαγωνισμό επιλογής (που γινόταν παλιά προκειμένου να αναδειχθή αυτό που θα έβγαινε στην Eurovision) μετά από δική μου συμβουλή...

    Ωστόσο,ακόμα και τα τραγούδια εκείνης τής χρονιάς ήταν από καλά έως συμπαθητικά.Και δέν χρειαζόταν να κάνη κανένας τούμπες.....
    antigoni
    13.06.2004, 23:05
    Eγώ λέω να μην ασχολούμαστε καθόλου με αυτές τις αηδίες.ΚΑΝΕΙΣ είναι η απάντηση μου.
    GeorgeSt
    14.06.2004, 01:04
    Πάντως από σκηνική εμφάνιση μου άρεσε η Πολωνία. Ή μάλλον καλύτερα η Πολωνέζα!!! Τι κουκλάρα ήταν αυτή;
    ANNIO
    14.06.2004, 03:34
    Η Δέσποινούλα ρε παιδιά!!!!Την ξεχάσαμε κιόλας;;;Τώρα που κάνει και διεθνή καριέρα, ό,τι πρέπει θα'ναι!!!Να βάλει και κανα σέξυ ρουχαλάκι(αν την αφήσει βέβαια ο Ντέμης), να τρελάνουμε τα πλήθη!!!
    composer
    14.06.2004, 15:28
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 11-06-2004 στις 13:33 έγραψε:

    H Ελλάδα θα κερδίσει, όταν θα πάψει ν' ασχολείται με την Eurovision κι ο νοών νοείτω.





    Symfonw apolyta me ton Gianni!
    Emena proswpika san mousiko kai san Ellina den me noiazei pote tha kerdisoume sto panygiraki tis eurovision kai oute bainw ston kopo na syllogistw poios/poia tha htan katalliloteros gia na mas ekproswpisei......allo me noiazei emena se sxesi me tin eurovision....
    Pote tha steiloume ena tragoudi ELLINIKO.....opoios den katalavainei borw na exigisw alli fora kai mousika alla kai stixourgika ti ennow Elliniko



    gkapar
    11.07.2004, 16:57
    Εγώ προτείνω να στείλουμε μια βαριά ζεμπεκιά για να δείξουμε ότι είμαστε μοναδικοί. Και ερμηνευτές, ντουέτο Καραφώτη-Ραλλία. Τι λέτε;;;;;

    jorge
    11.07.2004, 17:40
    Ποιοί είναι αυτοί;;
    gkapar
    11.07.2004, 18:15
    Έλα ρε jorge, δεν είδες καθόλου fame story 2;;;; Από όλο το παιχνίδι μονάχα αυτοί οι δύο είχαν καλές φωνές. Άσε λοιπόν τα παιδιά να πάρουν καμιά εμπειρία. Έτσι και αλλιώς πρώτοι δεν θα βγούμε ποτέ με όλες αυτές τις "ψιλοσυμπάθειες" που υπάρχουν. Άσε να χαρούν κι αυτά τα παιδιά.
    jorge
    11.07.2004, 18:29
    Thanks gkapar, δεν τους ήξερα.

    Σωστά, αυτοί θα χαρούν σίγουρα αν πάνε. Δεν πρέπει όμως να σκεφτούμε πως θα γίνει να χαρούμε και εμείς όσο το δυνατόν περισσότερο;
    Giorgos
    11.07.2004, 20:40
    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η Ραλλία έχει πολύ καλή φωνή. Την αδικεί το ότι αναδείχτηκε μέσω του Fame Story. Πρόσφατα άκουσα -ας το επιβεβαιώσει κάποιος αν το γνωρίζει- ότι η Ραλλία τον χειμώνα θα εμφανίζεται με τις Γαλάνη & Πρωτοψάλτη, δηλαδή ό,τι -κατά τη γνώμη μου πάντα- ό,τι καλύτερο έχει βγάλει σε γυναικείες φωνές το ελληνικό τραγούδι. Αυτό κι αν είναι "κατευθείαν στα βαθιά". Δηλαδή, αν αυτή είναι η πρώτη της συνεργασία, μετά με ποιους πρέπει να τραγουδήσει; Με τον Sting και την Evora;

    Όσον αφορά τις "βαριές ζεϊμπεκιές"...βαρύ ζεϊμπέκικο έλεγε ένας Στράτος Διονυσίου κι ένας Καζαντζίδης. Τώρα, να ξεπέσουμε στον Καραφώτη; Εκτός βέβαια κι αν εννοούμε τα "ζεϊμπεκοειδή" που γράφει ο Φοίβος και τα τραγουδά ο...Πετρέλης κι ο Τσαλίκης...συγγνώμη...το ζεϊμπέκικο δεν είναι απλά ένας συγκεκριμένος ρυθμός και 2 μπουζούκια, είναι ολόκληρη Ιστορία. Ή όχι;
    revekka
    11.07.2004, 20:56
    εγώ είμαι εναντίον της ιδέας να μην ασχολούμαστε. ό,τι δεν είναι προσεγμένο και χρειάζεται δουλειά δεν το παρατάμε και φεύγουμε κατα τη γνώμη μου. και σαν ιδέα ο διαγωνισμός είναι μια γιορτή για όλες τις χώρες τις Ευρώπης. Απ' οτι βλέπω, αυτο που μας απασχολεί είναι το πώς να νικήσουμε και όχι το πώς να τολμήσουμε. παρόλα αυτά που είδαν τα μάτια μας και άκουσαν τα αυτιά μας στον διαγωνισμό, υπήρχαν και αξιόλογες στιγμές, όπως το τραγούδι της Γερμανίας που τόλμησε να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό. και απ' οτι είδα πιο πάνω στη συζήτηση, κάποια παιδιά λένε οτι η Βανδή είναι ιδανική για το διαγωνισμό. γιατι; επειδή είναι όμορφη φυσικά. καλλιστεία κάνουμε; είχα την εντύπωση οτι μιλάμε για διαγωνισμό τραγουδιού. αντί εμείς να δίνουμε μορφή και χρώμα στον διαγωνισμό, αυτός μας καλουπώνει και σχηματίζουμε γνώμη για το τι είναι κατάλληλο με γνώμονα όχι τη μουσική αλλα το τι αρέσει ως συνήθως στον διαγωνισμό. την κΒανδή την άκουσα ζωντανά στη Θεσσαλονίκη και παιδιά είναι παράφωνη. τωρα αν δεν είναι γενικά παράφωνη και ήταν το συγκεκριμένο βράδυ δεν ξέρω αλλα για χάρη του show και του να τρέχουμε πάνω κάτω δεν μπορούσε να ρυθμίσει την αναπνοή της ούτε και να σταυρώσει νότα για νότα. και ακόμα, ο Σάκης Ρουβάς, είναι ένας ολοκληρωμένος μουσικός. δεν είναι το είδος που ακούω αλλα ο άνθρωπος έχει φωνή, μπορεί να τραγουδίσει σχεδόν τα πάντα, έχει αντοχή, σωστή αναπνοή, τεχνική. το τραγούδι που στείλαμε δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλα η παρουσία ήταν αξιόλογη και αν κάποιος μπορεί να συνδιάσει και σκηνική παρουσία και τραγούδι γιατι οχι. δεν είναι τυχαίο άλλωστε που καλλιτέχνες όπως η Νανά Μούσχουρη και η Δήμητρα Γαλάνη αναγνωρίζουν το ταλέντο του Σάκη Ρουβά. ελπίζω σιγά σιγά να γράφονται τραγούδια όχι για τη eurovision αλλα για την ανάγκη του δημιουργού να υπάρξει μέσα απο την τέχνη του, να πηγάινουν στον διαγωνισμό, να γίνεται προσπάθεια αληθινή και ας μη γίνεται hit το κομμάτι, κι ας μην είμαστε πρώτοι. αυτή η πρωτια στα πάντα μας έχει γίνει ψύχωση, είναι δεν είναι άξια εκτίμησης.