ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Είναι η φήμη κριτήριο;;

    jacamar
    30.10.2007, 20:44
    Αν ένα συγκρότημα η ένας καλλιτέχνης έχει γενικά καλή φήμη για τις δισκογραφικές του δουλειές και βγάλει ένα μέτριο ή κακό δίσκό θα κριθεί με ευνοικούς όρους η θα παραδεκτούμε οτι ήταν μέτριο το αποτέλεσμα???

    πχ: δεν είναι τόσο καλό αυτο το τραγουδι αλλά είναι του τάδε οπότε είναι καλο....
    punkster
    30.10.2007, 23:43
    Πω πω....Καλα, εθιξες ενα θεμα που παντα μου ανεβαζε το αιμα στο κεφαλι και μου γυριζε τα ματια αναποδα!!!!

    Πολυ απλα σιχαινομαι οταν βλεπω καποιους να κολλανε σε καλλιτεχνες που για τον χ,ψ λογο θεωρουνται καλοι, και να νομιζουν οτι οτιδηποτε και να "βγαλουν" θα ειναι τελειο!!!!

    Ελεος!! Δηλαδη αυτοι τι ειναι?? Παντογνωστες και πανσοφοι?? Οτι και να βγει απ το στομα τους ειναι νομος??

    Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να κρινουμε εργα παρα δημιουργους! Ειναι τουλαχιστον πιο αντικειμενικο!
    marylin
    30.10.2007, 23:44
    Γενικά ισχύει το παράδειγμα που ανέφερες αλλά εγώ προσωπικά κρίνω σύμφωνα με αυτό που ακούω. Έχει τύχει αγαπημένοι μου καλλιτέχνες να βγάλουν χαζά τραγούδια και το λέω, δε μπορώ να τα δω διαφορετικά.
    ATHINA26
    31.10.2007, 11:33
    Κανονικα θα έπρεπε να κρινονται οι καλλιτέχνες για τον καθε δίσκο ξεχωριστά αλλά δυστυχώς δεν γίνεται έτσι.Κάθε φορά που ένας γνωστός καλλιτέχνης βγάλει κάποιο χαζό τραγούδι όλοι του χαρίζονται.Μη σου πω ότι το κάνουν και επιτυχια.Βασικά διαφωνω με αυτό αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
    gate
    31.10.2007, 13:00
    Κάποτε ο Μάνος Χατζηδάκις είχε πει πως αν κάποιος βγάλει ένα, ή έστω δύο, πολύ καλά τραγούδια, σε όλη του την μουσική πορεία, που πραγματικά αξίζουν, δεν σημαίνει ότι είναι και καλός συνθέτης. Έτυχε απλώς να γράψει ένα καλό τραγούδι. Αυτήν την τύχη την έχει καμιά φορά και ο πιο άσχετος μουσικός. Ο καλός μουσικός κρίνεται από το σύνολο της δουλειάς του.
    Με αυτήν την λογική, που κι εγώ την ακολουθώ απόλυτα, θα μπορούσε να ισχύει και το αντίστροφο. Όταν δηλαδή ένας τραγουδοποιός μάς έχει συνηθίσει με καλά τραγούδια και κάποια στιγμή βγάλει κάτι κακό, ε.. δεν θα του πάρουμε και το κεφάλι και ούτε την αξία του τη χάνει. Το πιο σημαντικό είναι να μπορούμε να διακρίνουμε πότε ο αγαπημένος μας τραγουδοποιός έχει γράψει κάτι καλό και πότε όχι και να "του το λέμε" -και όχι ασφαλώς να τον εκθειάζουμε σε ό,τι κι αν γράφει.

    ...αλλά αυτά ανήκουν σε μια "ιδανική πολιτεία"...

    Στην Ελλαδίτσα και ο βήχας (για να μην πω κάτι άλλο) του τελευταίου ..."καλλιτέχνη", που νομίζει πως βρίσκεται στο Hollywood, γίνεται αντικείμενο θαυμασμού!
    seras
    31.10.2007, 13:10
    Δυστηχώς πολλές φορές όταν κάποιο μεγάλο όνομα της μουσικής κάνει αποτυχία δεν φαίνεται..είτα απο τα ΜΜΕ είτε απο τους κολλημένους φαν..κάπως το πασάρουν και το κρύβουν λίγο..
    rompa
    31.10.2007, 17:22
    Δυστυχώς πολλές φορές δεν το υπολογίζουμε διότι στηριζόμαστε στον πρότερο "έντιμο βίο" του καλλιτέχνη .Όλοι κάνουν λάθη και δεν είναι πάντα σε έμπνευση . Αυτό συχνά δεν το αναγνωρίζουμε γιατί κάποιοι θεωρούνται αυθεντίες . Αν το ααγνωρίσουμε όμως καλό είναι να τους συγχωρούμε και καμμιά στραβή.....
    Stroumfita456
    31.10.2007, 20:27
    Θα παραδεχτουμε οτι ηταν ενα μετριο αποτελεσμα οσο και καλη φημη να εχει!