ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.840 μέλη

    Το δυσκολότερο όργανο...

    PitsiBlue
    31.10.2007, 21:56
    Το θέμα που ανοίγω είναι πραγματικά τεράστιο,γιατι το κάθε όργανο έχει την δική του δυσκολία,και ο κάθε οργανοπαίκτης υπερασπίζεται το οργανό του...
    Οι πιο πολύ πιστεύουν ότι είναι το βιολί,εγώ υποστηρίζω πως είναι η κιθάρα..Εσείς όμως τι πιστεύεται???Ποίο κατα την αντικειμενική σας γνώμη είναι το δυσκολότερο όργανο?
    ariadni0909
    31.10.2007, 22:10
    Βιολι μακραν....και καθε συγγενικο του...
    Δε σταματας ποτε να παλευεις με τον ηχο του!
    JaNick
    31.10.2007, 22:33
    Κάθε όργανο όντως έχει τις δικίες του δυσκολίες!! Έγω αναγνωρίζω το πιάνο ώς το όργανο που θέλει μεγαλύτερο μέρος του εγγεφάλου αφοσιωμένο σε αυτό και εκεί είναι και η δυσκολία του... Το βιολί είναι πολύ δύσκολο όσον αφορά τον ήχο που θές να βγάλεις γιατί θέλει ΑΥΤΙ!! Το κοντραμπάσο επίσης θέλει το ίδιο αυτί αλλα επιπλέον είναι ΠΟΛΥ δυσκολο στην τεχνική... Τα πνευστά επίσης είναι πολύ σχεδόν αδύνατο να τους βγάλεις ήχο αν δεν ξέρεις. Κάπου άκουσα οτι το δυσκολότερο όργανο είναι το όμποε! Η κιθάρα δεν είναι δύσκολη με την έννοια οτι έχεις μπροστά σου τις νότες και με ένα άγγιγμα των χορδών μπορεί και ο κάθε άσσχετος να βγάλει ήχο (πράγμα αδύνατο στο σαξόφωνο φερ΄ ειπέιν)...Η δυσκολια της κιθάρας συναντάται αλλού...Γενικά στα έγχορδα με τάστα εφ'όσων δεν είναι δύσκολα ούτε στην τεχνική ούτε στην παραγωγή ήχου οι δυνατότητες για διαφορετικές μελωδίες πάνω τους είναι ανεξντλητες...Και έκει έρχεται το δύσκολο!!
    pluton
    01.11.2007, 09:50
    Δε πιστεύω ότι υπάρχει εύκολο και δύσκολο όργανο. Κάθε όργανο έχει τη δική του γλύκα και δυσκολία
    niceday1808
    01.11.2007, 10:31
    Τί είναι αυτά που λέτε?Μα καλά δεν σας το έχει πει κανένας?...Το πιο δύσκολο μουσικό όργανο από όλα είναι η φλογέρα!!!Μακράν το πιο δύσκολο!
    greeksorcerer
    03.03.2008, 16:21
    Ρε παιδια σκεφτηκε κανενας την αρπα????
    και μονο που την βλέπω τρομαζω!
    sitzoune81
    03.03.2008, 18:06
    Η αρπα, συμφωνω!
    ...και η Joanna Newsom η συγχρονη ιερια της!

    isn't she wonderful?!

    Dried rose petal, red brown circles
    Framed your eyes and stained your knuckles

    GAGA
    03.03.2008, 18:41
    Παιδιά όλα τα όργανα το ίδιο δύσκολα είναι ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

    Πάντως ,έτσι, για τη συζήτηση να σας πω οτι πρίν καιρό είχα διαβάσει μια έρευνα ενος αμερικανικου παναπιστημίου (δεν θυμάμαι πιο) που έλεγε πως το πιο δύσκολο όργανο αντικειμεενικά (κατα τη γνώμη δεν μπορεί να υπάρξει "αντικειμενικά" σε αυτή τη κουβέντα) είναι το όμποε.
    johnnyguitar
    03.03.2008, 18:46
    Απιθανο ολο το σχημα!Ο τυπος με το δοξαρι τι χαιδευει εκει και βγαζει τετοιο ηχο?By the way, μηπως κανεις σας εχει δει το theremin?Για goggle it και μετα πειτε μου πιο ειναι το πιο δυσκολο οργανο-οχι οτι το`χω παιξει ποτε,αλλα οταν το πρωτοειδα ουτε που καταλαβα πως παιζοταν,τωρα που ξερω πως λειτουργει,ουτε που καταλαβαινω πως παιζεται!Για βοηθεια:
    ---
    ---
    kithara-woman
    04.03.2008, 00:24
    Το εύκολο και το δύσκολο σχετικά είναι...Ανάλογα τον άνθρωπο και τις προτιμήσεις του.Εμένα μου φαίνονται δύσκολα περισσότερο από όλα,το σαντούρι και το κανονάκι.Δύσκολα νομίζω ότι πρέπει να είναι και τα άταστα έγχορδα όπως το ουτι.
    Προσωπικά τα μόνα που δεν θα δοκίμαζα είναι πνευστά,τρομπέτα,φλογέρα,σαξόφωνο,κλπ,λόγω αναπνευστικών προβλημάτων,δεν θα μπορούσα με τίποτα να βγάλω ήχο,θα ήμουνα αποτυχημένη 100%.Κι αυτά δύσκολα είναι,θέλει γερά πνευμόνια.Και το ακκορντεόν που παίζω,δύσκολο όργανο είναι,τόσα χρόνια το παλευω μόνη,διαβάζω μόνη χωρίς δάσκαλο,και τα μπάσα με τα πλήκτρα δεν μπορώ να τα συγχρονίσω καλά-καλά,ενώ τα πλήκτρα τα δουλευω καλά και την φυσούνα.
    deathminor88
    04.03.2008, 01:48
    Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον Janick!
    RoCkLiViN2
    04.03.2008, 03:45
    to pio duskolo organo einai i fwni...
    dimitris1983
    04.03.2008, 18:00
    Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει πιο δύσκολο από κάποιο άλλο. Όλα θέλουν μελέτη και υπομονή!
    dimitris1983
    14.03.2008, 02:37
    Θεωρώ όλα τα τοξωτά έγχορδα πολύ δύσκολα αλλά 2 είναι που πραγματικά πιστεύω ότι είναι τα πιο δύσκολα! Η λύρα με συμπαθητικές χορδές http://www.steliospetrakis.com/main-gr.htm (3 κανονικές που τις αγγίζεις με το νύχι και 18 συμπαθητικές) και το Yaylı Tambur!
    Link
    " target="_blank" target="_new">>