ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη

    κάποιος να μου πει τη γνώμη του??

    sofilia
    31.10.2007, 22:17
    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΡΑΔΙΑ

    Φωτοβολεί στα μάτια σου του φεγγαριού το ασήμι
    Και τρεμοπαίζει η λάμψη του στων δακριών τη λίμνη
    Κυλάνε τρέχουν καταγής το χώμα όλο νοτίζει
    Και ένα άρωμα βροχής φθινόπωρου θυμίζει


    Στο άρωμα μελαγχολώ της νοτισμένης γης
    μου πλημυρίζει την καρδιά και θλίψη τη γεμίζει
    Γιατί θα φύγεις μακριά την ώρα της αυγής
    Και η καρδούλα μου πονά στη σκέψη αυτή ραγίζει
    Ένα μονάχα θα μου πεις η νύχτα πριν γυρίσει
    Και πριν να φέξει θα ορκιστείς άλλος να μη σ’ αγγίξει
    Μέχρι να έρθει η στιγμή κοντά μου πάλι να ρθεις
    Άλλα μάτια αγάπη μου πες μου δε θα κοιτάξεις

    Σβήσε τα δάκρυα με φιλιά τον πόνο μου με χάδια
    Και στης αγάπης τ ‘ όνομα ορκίσου μου ένα πράγμα
    Πως σ’ άλλα χείλη δε θα πιεις φιλιά για να μεθύσεις
    Σ΄ άλλο κορμί δε θα αφεθείς το πόθο σου να σβήσεις

    evi_L
    01.11.2007, 18:30
    Δικό σου? Εμένα μ'αρέσει πολύ.

    Απλά θα πρότεινα να απέφευγες τη λέξη 'καρδούλα'.Χαλάει λίγο το συνολικό ύφος.


    marylin
    01.11.2007, 18:41
    Ωραίο!
    sakisgouzonis
    01.11.2007, 19:56
    Όμορφες και συγκινησιακές νυχτερινές εικόνες κάτω από ολόγιομο φεγγάρι δυο ερωτευμένων ανθρώπων!
    Στίχοι από μια ευαίσθητη ψυχή. Και αγαπώ τις ευαίσθητες ψυχές!
    Συνέχισε να γράφεις.
    Περιμένω να διαβάσω και άλλους στίχους σου.
    Φιλιά στην όμορφη Σάμο!
    Stroumfita456
    01.11.2007, 20:09
    Συγχαρητηρια.....ειναι πολυ καλο!!!!ειναι τελειο!!!!!
    stella17
    01.11.2007, 22:34
    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙΣ!
    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ....
    ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
    sofilia
    01.11.2007, 22:44
    ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.η συγκεκριμένη ερμηνευτρια είναι μια απο τις πολύ καλές ποιοτικές φωνές κατά την γνώμη μου και αν δεν κάνω λάθος και συμπατριώτισα μου,,κατάγεται νομίζω από τον νομό Σάμου..ετσι έχω ακούσει δεν ξέρω αν αληθευει,,,ειλικρινά ευχαριστώ το να ακους τέτοια λόγια για ένα δημιούργημά σου είναι ότι καλύτερο μπορέι να συμβεί να σαι καλά
    lewis
    02.11.2007, 11:27
    Μπράβο σου!!!!Νιώθεις πολλα και αυτό φαίνεται.Είναι πολύ σπουδαίο να μπορείς να μεταφέρεις συναισθήματα αυτή την εποχή,ετσί, χωρίς πληρωμένη παραγγελία επειδή απλά το νίωθεις. Συνέχισέ το.
    sofilia
    02.11.2007, 14:20
    σε ευχαριστώ παρα πολύ για τα υπέροχα λόγια σου να σαι καλά ειλικρινά τα λόγια όλων και τα σχόλια σας μου έχουν ανεβάσει την ψυχολογία και τα σχόλια που εκφράζουν τα παιδιά που πιστεύουν ότι αυτό δεν είναι και τόσο ταιριαστό με βοηθάει να βελτιώνομαι και να προσπαθώ περισσότερο ευχαριστώ πολύ και εσένα και όλους στο site
    tago
    02.11.2007, 23:35
    Βέβαια δεν είμαι φιλόλογος και παρά το γεγονός πως η προσπάθειά σου είναι πολύ καλή, έχω την εντύπωση πως έχεις μερικά λαθάκια. Όσο αιρετικοί και αν θέλουμε να είμαστε, η ποίηση έχει μερικούς κανόνες. Για παράδειγμα, ή ο στίχος είναι ελεύθερος, ή ομοιοκατάληκτος. Νομίζω πως κάτι σου ξέφυγε εκεί. Πρέπει να γράφεις περισσότερο και οπωσδήποτε να διαβάζεις. Ωστόσο η εικόνα που δημιουργείται στο μυαλό του αναγνώστη σου είναι ρομαντική. Θυμίζεις άτομο μοναχικό και κουρασμένο. Οπωσδήποτε θα ήθελα να διαβάσω κι άλλα δικά σου ποιήματα και μακάρι να τα ακούσω και μελοποιημένα κάποτε! Και όλα αυτά τα γράφω με τις καλύτερες των διαθέσεων και με πολύ σεβασμό στη δουλειά σου.


    PashalinaMakia
    03.11.2007, 10:14
    Καλημέρες..Λοιπόν αναρωτιέμαι πολλές φορές αν χρειαζόμαστε μια ανανέωση κ στην ποίηση...Πώς θα μείνουμε στην ιστορία βρε αδερφέ?Ως η γενιά που τα βρήκε όλα έτοιμα?Ε λοιπόν όχι!Θα προσπαθήσουμε ν κάνουμε τα πάντα για να διαφοροποιηθούμε αλλά κ να δημιουργήσουμε καινούρια τάξη πραγμάτων.Να μην καταντήσουμε Αμερικανοί!
    Καλό αυτό που έγραψες παιδί!!Με άρεσε!
    Efklidis
    03.11.2007, 12:40
    Άμα είναι δικό σου μπράβοοοοο άμα δεν είναι πάλι δικό σου μπράβο σε αυτόν που το έγραψε
    darbukaboy
    03.11.2007, 13:09
    Πολυ ωραιοι στοιχοι!!!!!!Πολυς ερωτας.Μηπως το εγραψες μετα απο καμια ερωτικη απογοητευση;
    sofilia
    03.11.2007, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 03-11-2007 στις 10:14 έγραψε...

    Καλημέρες..Λοιπόν αναρωτιέμαι πολλές φορές αν χρειαζόμαστε μια ανανέωση κ στην ποίηση...Πώς θα μείνουμε στην ιστορία βρε αδερφέ?Ως η γενιά που τα βρήκε όλα έτοιμα?Ε λοιπόν όχι!Θα προσπαθήσουμε ν κάνουμε τα πάντα για να διαφοροποιηθούμε αλλά κ να δημιουργήσουμε καινούρια τάξη πραγμάτων.Να μην καταντήσουμε Αμερικανοί!
    Καλό αυτό που έγραψες παιδί!!Με άρεσε!

    ευχαριστώ πολύ και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου να σαι καλά κούκλά μου καλό σαββατοκύριακο
    sofilia
    03.11.2007, 13:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Efklidis στις 03-11-2007 στις 12:40 έγραψε...

    Άμα είναι δικό σου μπράβοοοοο άμα δεν είναι πάλι δικό σου μπράβο σε αυτόν που το έγραψε

    σε ευχαριστώ πολύ κ΄ευκλίδη να είσαι καλά φυσικά και είναι δικο μου να δημοσιέυσω κάτι ξένο ποιός ο λόγος δεν το καταλαβαίνω?ότι γράφω και δημοσιεύω είναι δικά μου μου αρέσει πολύ ο Σεφέρης ο ριτσος (το οποίο έχω γνωρίσει παντρεμένος με Σαμιώτισσα) και θεωρώ εξίσου καταπληκτικό τον ελύτη
    fantasma
    03.11.2007, 13:59

    sofilia
    03.11.2007, 14:01
    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 03-11-2007 στις 13:09 έγραψε...

    Πολυ ωραιοι στοιχοι!!!!!!Πολυς ερωτας.Μηπως το εγραψες μετα απο καμια ερωτικη απογοητευση;

    καλημέρα όχι δεν έχει να κάνει με απογοήτευση απλά θεωρώ ότι είμαι εικονοπλάστης μου αρέσει μέσα από τους στίχους μου να βλέπει ο αναγνώστης εικόνεις και να της φτιάχνει αυτός όπως θέλει και φαντάζεται
    PashalinaMakia
    03.11.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 03-11-2007 στις 13:59 έγραψε...





    Δλδ φάντασμα?Δεν σε έπιασα καθόλου όμως.......Τι εννοάς?????
    sofilia
    03.11.2007, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 03-11-2007 στις 13:59 έγραψε...



    να το θεωρήσω κοπλιμέντο??αν ναι ευχαρστώ πολυ πολύ
    innuendo
    04.11.2007, 12:08
    Ωραίο..
    Γεματο εικόνες που κρύβουν μια ευαισθησία κι ένα συναίσθημα περίσσιο..