ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.851 μέλη

    Τούρκικη Μουσική και τραγούδι, γνώμες και απόψεις

    ATHINA26
    02.11.2007, 09:05
    Η δική μου συνάντηση με το τούρκικο τραγουδι έγινε τυχαία και πριν λιγο καιρο,όταν ένας φίλος μου μου έδωσε ένα MP3 που περιείχε αρκετα τούρκικα τραγούδια.Έβαλα να παιξει ένα τραγούδι με κάποιες επιφυλάξεις και έμεινα.Ηταν πολύ καλό.Έβαλα και ένα δεύτερο, αυτό ήταν,κόλλησα.Η μουσική τους μου θύμισε πολύ την δική μας της δεκαετίας του 60 -70.Θα με ενδιέφεραι πάρα πολύ να μάθω τις απόψεις σας γι' αυτό το θέμα.
    marylin
    02.11.2007, 11:01
    Όντως μοιάζουν πολύ κι έχω ακούσει πολύ καλά κομμάτια κυρίως μπαλάντες.
    Να σου πω, μου αρέσει ο Ταρκάν που είναι πολύ δημοφιλής ποπ τραγουδιστής κάτι ανάλογο με το δικό μας Ρουβά!
    darbukaboy
    02.11.2007, 11:20
    Aγαπητη Αθηνα,πριν απο λιγο καιρο μπηκες στον πανεμορφο κοσμο της τουρκικης μουσικης.Προσωπικα ασχολουμαι με αυτο το ειδος μουσικης και γενικοτερα με την ανατολιτικη μουσικη γυρω στα δυο χρονια.Οπως θα καταλαβες κι εσυ,αυτο το ειδος μουσικης περιεχει τοσα ηχοχρωματα και τοση γλυκαδα που σε γεμιζει συναισθηματικα και σε αφηνει αναυδο.Τουλαχιστον προσωπικα,οποτε ακουω αυτη τη μουσικη,προσηλωνομαι και αφηνομαι στην ομορφια της μελωδιας.Ενας παραπανω λογος που μ'αρεσει αυτη η μουσικη ειναι διοτι ασχολουμαι με ανατολιτικα κρουστα.Για οτι πληροφορια θες,απλα στειλε ΠΜ.
    marylin
    02.11.2007, 12:42
    Ωωωω! Μπράβο, έχω αδυναμία στα κρουστά!
    ATHINA26
    02.11.2007, 13:15
    Συμφωνώ μαζί σου darbukaboy. Η τουρκική μουσική έχει αυτή την γλυκάδα και το ηχόχρωμα.Παρότι έχω ακούσει λίγα κομμάτια μπόρεσα να το καταλάβω.Νομίζω ότι αυτά τα τραγούδια που μου έδωσαν να ακούσω είναι παλιά,γιατι μερικά από αυτά μου θύμισαν τραγούδια του Καζαντζίδη.Την Δευτέρα θα σου στείλω ΠΜ για κάποιες πληροφορίες που χρειάζομαι προκειμένου να γνωρίσω λίγο καλύτερα την ανατολίτικη μουσική και ειδικότερα την τουρκική.Επίσης θα σου στείλω και τα ονόματα των τραγουδιστών για να μου πεις αν έχω δίκιο και όντως είναι πιο παλιάς εποχής,κάτι σαν τον δικό μας Καζαντζίδη.
    ilias-nekt
    14.11.2007, 22:13
    Eγω προσωπικα,επειδη ασχολουμε πολλα χρονια με τη Β.Μουσικη,ακουω αρκετα
    τουρκικα τραγουδια.Κι αυτο,επειδη οι κλιμακες των ηχων που χρησιμοποιουν στα τραγουδια τους,ειναι πανομοιωτυπες με της Β.Μουσικης.Π.χ. οταν ενα βυζαντινο
    κομματι ψαλλεται σε ηχο α' παθητικο,ας πουμε,ο αντιστοιχος,δρομος,οπως λεγεται στην τουρκικη μουσικη,ειναι Σαμπαχ.
    Angelofdeath1990
    14.11.2007, 22:26
    Pantws to tourkiko Metal den akougetai enai ELEOS.....ma PARA POLY ELEOS....den sugrinontai me tous dikous mas Rotting kai Firewind....akousa ena tragoudi kai efriksa....twra ta "tsiftetelia" kai paremferei logiko einai na einai idia....etsi kai alliws apo thn dikh tous koultoura bghkane....