ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Ποιός είναι ο ερμηνευτής???

    kostas14
    10.06.2004, 17:52
    Θα ήθελα να μάθω τον ερμηνευτή του τραγουδιού Leila.Έχει φοβερή ηλεκτρική!!!!!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kostas14 on 10-06-2004 17:53 ]
    ZOI
    10.06.2004, 17:54
    eric clapton legetai to palikari
    kostas14
    10.06.2004, 18:05
    thank a lot zoi
    jorge
    10.06.2004, 22:35
    Το κομμάτι γράφεται "Layla". Περισσότερα για το "παλικάρι" των 60 περίπου Μαΐων στο επίσημο site του. Αξίζει να τον μελετήσεις, είναι ένας από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες παγκοσμίως.
    GeorgeSt
    11.06.2004, 00:31
    Το καλό με το Fame Story είναι ότι μαθαίνουν οι νέοι που και που κανέναν μεγάλο καλλιτέχνη.
    stefke
    11.06.2004, 03:50
    an kathysterouses merika xronia akoma na rotiseis kosta ,mporei kai na legotan eric claFton pleon....
    loukia
    12.06.2004, 14:24
    Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τον ερμηνευτή ή το δίσκο ενος τραγουδιού που άκουσα στο ραδιόφωνο

    απόψε άργησα να βάλω την καρδιά μπροστά
    πίστεψα στη σκεψη που 'λεγε μετά
    δύναμη δε μπόρεσα να βρω
    στα μάτια να σε δω, να σου πω σ' αγαπώ...
    loukia
    12.06.2004, 14:35
    Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τον ερμηνευτή ή το δίσκο ενος τραγουδιού που άκουσα στο ραδιόφωνο

    απόψε άργησα να βάλω την καρδιά μπροστά
    πίστεψα στη σκεψη που 'λεγε μετά
    δύναμη δε μπόρεσα να βρω
    στα μάτια να σε δω, να σου πω σ' αγαπώ...
    Giorgos
    12.06.2004, 15:08
    To τραγούδι που ψάχνεις είναι ντουέττο (αντρική & γυναικεία φωνή) κι έχει τίτλο "Απόψε άργησα". Ο ερμηνευτής είναι ο Μανώλης Χατζημανώλης, δεν γνωρίζω όμως ποια είναι η συν-ερμηνεύτρια (ας βοηθήσει κάποιος αν ξέρει). Η μουσική είναι του Δημήτρη Μαρκατόπουλου ενώ τους στίχους έχει γράψει ο Χρίστος Παπαδόπουλος (στιχουργός ενός από τα πιο γνωστά και ωραία τραγούδια του Δ. Μπάση, "Τα χαμοπούλια"). Το τραγούδι είχε αποσπάσει το Α' Βραβείο στο Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού το 1993. Να και οι στίχοι:


    Τίτλος: Απόψε άργησα
    Μουσική: Δημήτρης Μαρκατόπουλος
    Στίχοι: Χρίστος Παπαδόπουλος
    Ερμηνευτής: Μανώλης Χατζημανώλης και ???


    Απόψε άργησα
    κι ό,τι λαχτάρησα
    το πήρ' ο άνεμος που νύχτωσε στο δρόμο
    κι απ' το παράθυρο
    κοιτάζω τ' άπειρο
    και το φθινόπωρο που μ' άφησε γυμνό
    στον έρωτα να βγω

    Απόψε άργησα
    κι ό,τι σου χάρισα
    στη νύχτα σκόρπισε αρώματα και σκόνη
    και ο παράδεισος
    έγινε άβυσσος
    ανυπεράσπιστη θα ψάξω να σε βρω
    στην κόλαση να μπω

    Απόψε
    άργησα να βάλω την καρδιά μπροστά
    πίστεψα τη σκέψη πού 'λεγε "μετά"
    δύναμη δεν μπόρεσα να βρω
    στα μάτια να σε δω
    να σου πω σ' αγαπώ

    Απόψε άργησα
    κι ότι χαράμισα
    τρελός αέρας μου το έφερε στα μάτια
    και με τα κλάματα
    ως τα χαράματα
    την καθυστέρηση πληρώνω μετρητοίς
    δε θέλω να με δεις

    Απόψε άργησα
    κι ό,τι νοστάλγησα
    αφήνει τ' όνειρο να γίνει εφιάλτης
    κι απ' τα μεσάνυχτα
    μάτια μισάνοιχτα
    μες στο λαβύρινθο θα μοιάζει λυτρωμός
    η έξοδος στο φως
    loukia
    12.06.2004, 15:20
    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    mmm
    12.06.2004, 15:28
    Η συνερμηνεύτρια του κομματιού είναι η Γεωργία Ψωμά, και θα το βρεις στο cd του Μανώλη Χατζημανώλη "Τραγούδια για μικρές εβδομάδες".

    Giorgos
    12.06.2004, 15:32
    Επίσης, όσον αφορά στο "Layla", αναζητήστε οπωσδήποτε -πέρα από την original εκτέλεση- την live unplugged επανεκτέλεσή του. Ειδικότερα για όσους ασχολούνται με κιθάρα, είναι must αυτή η πανέμορφη version, δεν είναι δύσκολη σε εκτέλεση και αναδεικνύει πολύ περισσότερο την μελωδική γραμμή της φωνής, μιας και από καθαρό ροκ που είναι το original γίνεται blues. Προσωπικά, θα πρότεινα να αγοράσετε ολόκληρο τον δίσκο "Unplugged" του Clapton, όπου βρίσκεται η συγκεκριμένη επανεκτέλεση.

    Y.Γ.: Καλό θα είναι τραγούδια που έχουν τέτοια ιστορία να τα αφήνουν στην ησυχία τους ορισμένοι ανεγκέφαλοι που τα πασάρουνε στους ατάλαντους του ΑΝΤ1. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν τόσα τραγούδια για να σκοτώσεις. Δεν υπήρχε λόγος να διαλέξουν το Layla και να το δώσουν σε έναν φάλτσο που συν τοις άλλοις δεν έχει ίχνος αγγλικής προφοράς.
    jorge
    12.06.2004, 17:19
    Καλά διάβασα;;;

    Δώσανε το Layla στα μαθητούδια του Fame;;;
    Καλά που δεν το παρακολουθώ...

    Νομίζω πως μετά από αυτό θα πρέπει να τα περιμένουμε όλα...
    kostas14
    13.06.2004, 13:24
    Ναι το δώσανε στα μαθητούδια του fame όπως και πολλά άλλα τέτοια τραγούδια που δώσανε ή θα δώσουν...
    Η αλήθεια είναι ότι στο fame υπάρχουνε 2-3 καλές φωνές.Το πρόβλημα όμως είναι ότι το έχουν καβαλήσει για τα καλά πιστεύοντας ότι είναι ήδη μεγάλοι καλλιτέχνες (για αυτούς τους 2-3 μιλάω γιατί οι άλλοι δεν έχουν ουδεμία σχέση με τη μουσική),ενώ με κάλη δουλειά και όχι αυτή που κάνουν εκεί μέσα θα μπορούσαν να γίνουν αξιοπρόσεκτοι...
    bepbep
    22.06.2004, 13:48
    θα ήθελα να βρω τους τιτλους ενός δισκου για τον οποίο το μονο που γνωρίζω ειναι ένα του τραγούδι χρησιμοποιήτε ως θέμα στην εκπομπή ΟΛΑ του Θέμου. Το δισκάκι το βρήκα τυχαία σε mp3 ατιτλο και μου λείπει και το νούμερο 3. Όποιος γνωριζει, παρακαλω ας μου πει, θα είμαι υπόχρεη.
    bepbep
    28.06.2004, 20:46
    Εντάξει το βρήκα μόνη μου. Είναι το Tamally Maak του Αιγύπτιου Amr Diab.