ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Αγαπημένος δίσκος από Βασίλη Παπακωνσταντίνου

    PashalinaMakia
    06.02.2008, 11:33
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 06-02-2008 στις 11:27 έγραψε...

    Φοβάμαι
    Διαίρεση
    κ τα τραγούδια με τον Μικρούτσικο (Καββαδίας)



    Σωστό σε βρίσκω!!


    vangos-guitarman
    06.02.2008, 11:51
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 05-02-2008 στις 10:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 26-11-2007 στις 11:51 έγραψε...

    Προσωπικά ακούγοντας Βασίλη Παπακωνσταντίνου τα τελευταία 15 χρόνια εκτιμώ την αξία όλων ανεξαιρέτως των δίσκων του που αφορούν στις δεκαετίες 70-80, μέχρι και το δίσκο "Χρόνια Πολλά" του 1991. Από το χρονικό αυτό σημείο και ύστερα ο Βασίλης δείχνει να έχει χάσει τον προσανατολισμό του και να αποδύεται σε άγονα "πειράματα" και σε συνεργασίες με δημιουργούς μικρότερης ως επί το πλείστον αξίας σε σχέση με εκείνους των δίσκων της περιόδου 70-80 (Θεοδωράκη, Λοϊζο, Μικρούτσικο, Τριπολίτη, Άσιμο, Μάνου κλπ). Πραγματική όαση είναι ο δίσκος "Φυσάει" του 1993 αλλά και κάποια μεμονωμένα τραγούδια που αν είχαν ενταχθεί σε προηγούμενες δουλειές του Βασίλη θα είχαν μείνει κλασικά (πχ Πόρτο Ρίκο).



    ο Θανάσσης το πήρε κυριολεκτικά μέσα από το στόμα μου.Συμφωνώ απόλυτα ακόμα και για το Χρόνια πολλά που μπροστά στα τελευταία του μοιάζει αριστούργημα... Ο εν λόγω καλλιτέχνης αποτέλεσε τον προθάλαμο μου στην ροκ μουσική. θυμάμαι έως το 91-92 τον είχα δει σε ζωντανές εμφανίσεις 5 ή 6 φορές.Και δεν είναι μόνο οτι εγώ άλλαξα, οι απαιτήσεις για την μουσική άλλαξαν και η μετέπειτα μουσική σταδιοδρομία αποδείχθηκε φτωχή...
    Αυτό αποτελεί ταπεινή άποψη βέβαια,αλλά αυτό είναι και το παράπονο μου:Ένας στην Ελλάδα που στις αρχές του 90 και σε όλη την δεκαετία κατάφερε να παρουσιάσει αξιόλογη, εμπνευσμένη ποπ-ροκ μουσική με άποψη , όχι αντιγραφές όχι στα ίδια πάνω.Κάποιος που να πόνταρε και πάνω στις άγνωσες λέξεις:ενορχήστρωση, πειραματισμός, ψυχεδέλεια.Όλα φλάτ στην μουσική μας παραγωγή. (εκτός από μερικές εξαιρέσεις : Συνήθεις Υποπτοι,Φατμέ, Τρύπες, Λευκή Συμφωνία, Purple Overdose, Ziggy was, Honeydove, Deus Ex Machina, Flowers of Romance κ.α , οι περισσότεροι περιθωριακοί, υπήρχαν γιατί τους στήριζε ένα μικρό φιλότιμο κοινό !! )Την εποχή δηλαδή που έβγαινε το grounch και εμφανίζονταν οι μουσικές σκηνές σε Αγγλία (Manchester, Bristol ) και μερικά αξιόλογα σχήματα (Oasis, Blur, Radiohead, Verve )πραγματικά ποιοι κατάφεραν να φέρουν αυτή την επιρροή προς τα εδώ ?Ο Βασίλης πάντως σίγουρα όχι...



    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο Βασίλης Παπακωσταντίνου είναι ένας μεγάλος ερμηνευτής με μεγάλη επιρροή στη ροκ μουσική ιστορία αυτής της χώρας. Τον θεωρώ ώς άνθρωπο που οδήγησε στην απογείωση της ροκ μουσικής στην χώρα μας. αμέτρητοι πιτσιρικάδες, μεταξύ των οποίων και ο γράφων, ξεκίνησαν την διαδρομή τους στον χώρο αυτό με δίσκους του Βασίλη. μπορεί να μην φέρνει τον κόσμο σε επαφή με την underground ροκ μουσική ζωή, αυτή που εξελίσσεται σε μουσικές σκηνές, από την αρχή, είναι όμως ενα καλό προοίμιο και ενα καλό στήριγμα να συνεχίσει κάποιος την ροκ περιπλάνησή του.
    μερικά από τα νεώτερα τραγούδια του είναι πραγματιά αριστουργήματα, θαρρώ πως ώς προς αυτό δεν χωρά αντίρρηση. θα θυμίσω μερικά μόνο, έχω ανάγκη, έφηβα γεράκια, μικρές νοθείες.
    είναι αδύνατο λοιπόν κάποιος να μπει στα "βαθειά" από την αρχή και να αρχίζει να συχνάζει στην αρχιτεκτονική ή πια στο κύτταρο αν δεν είχε προηγηθεί η επαφή με το"εκκοσμικευμένο" ροκ που αντιπροσωπεύει ίσως ο βασίλης και κάθε άλλος επώνυμος ροκας. όμως ξεκινώντας με τον βασίλη, αν πάρεις το σωστό δρόμο και αγαπάς την καλή μουσική θα καταληξεις εκεί.
    antonLOrd
    06.02.2008, 21:35
    Όλοι εκτός από το Φρέσκο Χίονι και το Προσέχω Δυστυχώς..
    sigur
    07.02.2008, 08:52
    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 06-02-2008 στις 11:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 05-02-2008 στις 10:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 26-11-2007 στις 11:51 έγραψε...

    Προσωπικά ακούγοντας Βασίλη Παπακωνσταντίνου τα τελευταία 15 χρόνια εκτιμώ την αξία όλων ανεξαιρέτως των δίσκων του που αφορούν στις δεκαετίες 70-80, μέχρι και το δίσκο "Χρόνια Πολλά" του 1991. Από το χρονικό αυτό σημείο και ύστερα ο Βασίλης δείχνει να έχει χάσει τον προσανατολισμό του και να αποδύεται σε άγονα "πειράματα" και σε συνεργασίες με δημιουργούς μικρότερης ως επί το πλείστον αξίας σε σχέση με εκείνους των δίσκων της περιόδου 70-80 (Θεοδωράκη, Λοϊζο, Μικρούτσικο, Τριπολίτη, Άσιμο, Μάνου κλπ). Πραγματική όαση είναι ο δίσκος "Φυσάει" του 1993 αλλά και κάποια μεμονωμένα τραγούδια που αν είχαν ενταχθεί σε προηγούμενες δουλειές του Βασίλη θα είχαν μείνει κλασικά (πχ Πόρτο Ρίκο).



    ο Θανάσσης το πήρε κυριολεκτικά μέσα από το στόμα μου.Συμφωνώ απόλυτα ακόμα και για το Χρόνια πολλά που μπροστά στα τελευταία του μοιάζει αριστούργημα... Ο εν λόγω καλλιτέχνης αποτέλεσε τον προθάλαμο μου στην ροκ μουσική. θυμάμαι έως το 91-92 τον είχα δει σε ζωντανές εμφανίσεις 5 ή 6 φορές.Και δεν είναι μόνο οτι εγώ άλλαξα, οι απαιτήσεις για την μουσική άλλαξαν και η μετέπειτα μουσική σταδιοδρομία αποδείχθηκε φτωχή...
    Αυτό αποτελεί ταπεινή άποψη βέβαια,αλλά αυτό είναι και το παράπονο μου:Ένας στην Ελλάδα που στις αρχές του 90 και σε όλη την δεκαετία κατάφερε να παρουσιάσει αξιόλογη, εμπνευσμένη ποπ-ροκ μουσική με άποψη , όχι αντιγραφές όχι στα ίδια πάνω.Κάποιος που να πόνταρε και πάνω στις άγνωσες λέξεις:ενορχήστρωση, πειραματισμός, ψυχεδέλεια.Όλα φλάτ στην μουσική μας παραγωγή. (εκτός από μερικές εξαιρέσεις : Συνήθεις Υποπτοι,Φατμέ, Τρύπες, Λευκή Συμφωνία, Purple Overdose, Ziggy was, Honeydove, Deus Ex Machina, Flowers of Romance κ.α , οι περισσότεροι περιθωριακοί, υπήρχαν γιατί τους στήριζε ένα μικρό φιλότιμο κοινό !! )Την εποχή δηλαδή που έβγαινε το grounch και εμφανίζονταν οι μουσικές σκηνές σε Αγγλία (Manchester, Bristol ) και μερικά αξιόλογα σχήματα (Oasis, Blur, Radiohead, Verve )πραγματικά ποιοι κατάφεραν να φέρουν αυτή την επιρροή προς τα εδώ ?Ο Βασίλης πάντως σίγουρα όχι...



    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο Βασίλης Παπακωσταντίνου είναι ένας μεγάλος ερμηνευτής με μεγάλη επιρροή στη ροκ μουσική ιστορία αυτής της χώρας. Τον θεωρώ ώς άνθρωπο που οδήγησε στην απογείωση της ροκ μουσικής στην χώρα μας. αμέτρητοι πιτσιρικάδες, μεταξύ των οποίων και ο γράφων, ξεκίνησαν την διαδρομή τους στον χώρο αυτό με δίσκους του Βασίλη. μπορεί να μην φέρνει τον κόσμο σε επαφή με την underground ροκ μουσική ζωή, αυτή που εξελίσσεται σε μουσικές σκηνές, από την αρχή, είναι όμως ενα καλό προοίμιο και ενα καλό στήριγμα να συνεχίσει κάποιος την ροκ περιπλάνησή του.
    μερικά από τα νεώτερα τραγούδια του είναι πραγματιά αριστουργήματα, θαρρώ πως ώς προς αυτό δεν χωρά αντίρρηση. θα θυμίσω μερικά μόνο, έχω ανάγκη, έφηβα γεράκια, μικρές νοθείες.
    είναι αδύνατο λοιπόν κάποιος να μπει στα "βαθειά" από την αρχή και να αρχίζει να συχνάζει στην αρχιτεκτονική ή πια στο κύτταρο αν δεν είχε προηγηθεί η επαφή με το"εκκοσμικευμένο" ροκ που αντιπροσωπεύει ίσως ο βασίλης και κάθε άλλος επώνυμος ροκας. όμως ξεκινώντας με τον βασίλη, αν πάρεις το σωστό δρόμο και αγαπάς την καλή μουσική θα καταληξεις εκεί.



    σεβαστή η άποψη σου την αποδέχομαι και προχωράμε .Άλλωστε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε τόσο για τα δικά μου πιστεύω όσο και για τα δικά σου.Αλλοίμονο.Πάντως ακόμα -ταπεινά-πιστεύω (και το κατάλαβα όσο άρχισα να ωριμάζω λίγο, και να δοκιμάζω πολλά διαφορετικά ακούσματα ) οτι είναι πολύ υπερτιμημένος ο Βασίλης, έχει κάνει τον κύκλο του ως καλλιτέχνης και καλό είναι να τον συμβουλεύσουν να βάλει μια τελεία στην μουσική του σταδιοδρομία.Μα αναλογίσου και κάτι άλλο:Δυστυχώς όσο μικρότερο είναι σε ηλικία το κοινό σου τόσο κατώτερης ποιότητας προιόν παρουσιάζεις.Σκέψου το λίγο, και δες σημερινά αντίστοιχα παραδείγματα...

    με εκτίμηση
    MantoKokkini
    18.02.2008, 18:31

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MantoKokkini, 22-04-2016 17:15 ]


    palmos
    18.02.2008, 19:13
    Θαλασσα στη σκαλα με τους εκπληκτικους στιχους του Οδυσσεα Ιωαννου και τη φοβερη μουσικη του Θανου Μικρουτσικου!
    Χαιρετισματα
    Διαιρεση
    despinakontogianni
    19.02.2008, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος antonLOrd στις 06-02-2008 στις 21:35 έγραψε...

    Όλοι εκτός από το Φρέσκο Χίονι και το Προσέχω Δυστυχώς..



    Καλά το Προσέχω Δυστυχώς, αλλά γτ όχι το Φρέσκο Χιόνι?
    thaliey
    20.02.2008, 09:20
    φρεσκο χιονι αυτος ο δισκος τ εσπαγε τ σπαει κ θα τ σπαει για παντα!!!!!τον λατρευω!!!οπως κ τον β.παπακωνσταντινου φυσικα ο οποιος ειναι ο καλυτερος ελληνας ροκ τραγουδιστης για μενα!!!
    thaliey
    20.02.2008, 09:23
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 06-11-2007 στις 13:53 έγραψε...

    Εμένα μου έχει κολλήσει ο τελευταίος του δίσκος! Όλοι οι δίσκοι του όμως είναι κορυφαίοι! Ο ένας αντάξιος του άλλου...

    στην μετωπικα δεν ειναι απιστευτο κομματι ο κιθαριστας του θεου!εμενα παντως μου αρεσει πολυ αυτο τ κομματι!!!κ εχεις δικιο ολοι ειναι απιστευτοι δισκοι!!!!
    malamataki
    11.03.2008, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 26-11-2007 στις 11:51 έγραψε...

    Προσωπικά ακούγοντας Βασίλη Παπακωνσταντίνου τα τελευταία 15 χρόνια εκτιμώ την αξία όλων ανεξαιρέτως των δίσκων του που αφορούν στις δεκαετίες 70-80, μέχρι και το δίσκο "Χρόνια Πολλά" του 1991. Από το χρονικό αυτό σημείο και ύστερα ο Βασίλης δείχνει να έχει χάσει τον προσανατολισμό του και να αποδύεται σε άγονα "πειράματα" και σε συνεργασίες με δημιουργούς μικρότερης ως επί το πλείστον αξίας σε σχέση με εκείνους των δίσκων της περιόδου 70-80 (Θεοδωράκη, Λοϊζο, Μικρούτσικο, Τριπολίτη, Άσιμο, Μάνου κλπ). Πραγματική όαση είναι ο δίσκος "Φυσάει" του 1993 αλλά και κάποια μεμονωμένα τραγούδια που αν είχαν ενταχθεί σε προηγούμενες δουλειές του Βασίλη θα είχαν μείνει κλασικά (πχ Πόρτο Ρίκο).


    Συμφωνω απολυτα σε οσα εγραψες..Με καλυψες απολυτα..
    theo182
    02.04.2008, 18:42
    Παράθεση:

    Το μέλος antonLOrd στις 06-02-2008 στις 21:35 έγραψε...

    Όλοι εκτός από το Φρέσκο Χίονι και το Προσέχω Δυστυχώς..



    ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

    Συμφωνώ απόλυτα
    Ειδικά το προσέχω δυστυχώς είναι μακράν το χειρότερο...ο δίσκος δεν ακούγεται καθόλου...εκτός από το Ενοχος χωρίς αιτία(το οποίο το υποστήριξε πολύ και στις συναυλίες...ακόμα και σήμερα το λέει αμέσως μετά απο το Χρόνια Πολλά που ανοίγει) ο δίσκος είναι φτωχός και από μουσική και από στίχους...αλλά και από παραγωγή...(ε όσο να ναι όταν προηγούμενες δουλειές υπογράφουν Κροκίδης και Μικρούτσικος ο Ξιδούς απλά δεν υπάρχει.....)
    musicathy
    24.06.2008, 14:32

    Χαμένες Αγάπες

    φοβάμαι

    Διαίρεση

    Τα αγροτικά


    vasilisx
    30.06.2008, 11:35

    ολοι μεχρι τωρα ηταν ειναι και θα ειναι υπεροχοι.....

    τους δύο που ξεχωριζω ειναι

    θαλασσα στην σκαλα για την απιστευτη του ερμυνεια, την καταπλικτικη μουσικη του θανου,και την σπανια στιχουργικη ικανότητα του οδυσσεα

    και το χωρευω, γιατι αυτος ο δισκος τον απογείωσε εκει που δεν εχει φτασει κανεις αλλος...