ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Τα κατοικίδια και η συμβολή τους στην καλή ψυχολογική κατάσταση του ανθρώπο

    Liza32
    07.11.2007, 16:27
    Έρευνες έχουν δείξει, ότι αν χαρίσουμε ένα σκυλάκι στους ηλικιωμένους, ή ακόμα και σε άρρωστους ανθρώπους, συμβάλλουμε, στο να καλυτερέψει η διάθεση τους, και να προλάβουμε την ανία αλλά και τις επιπτώσεις μιας αρρώστιας! Αυτό συμβαίνει, επειδή, τα συγκεκριμένα άτομα, δίνουν μεγάλη προσοχή στο ζωάκι, και ξεχνάνε με αυτόν τον τρόπο τα προβλήματα τους! Από την άλλη, ένα σκυλάκι στο σπίτι, μπορεί να κάνει πιο υπεύθυνο το παιδί σας! Μια που θα ασχολείται με αυτό, θα μάθει να παίρνει πρωτοβουλίες, και αποφάσεις, έτσι ώστε, να εξελιχθεί σε ένα καλόψυχο και υπεύθυνο ενήλικα!
    rompa
    10.11.2007, 10:29
    Μπορείς να το πεις στον πατέρα μου ???? Με τίποτα δεν τον πείθω .
    Liza32
    11.11.2007, 20:44
    Αγαπητή μου Γιώτα, καλό είναι να επιμείνεις και θα το πετύχεις. Και μένα δεν ήθελαν οι γονείς μου, αλλά τους το πήγα ξαφνικά, και παρέμεινε! ήθελαν δεν ήθελαν, την είχαν παρέα τους για 15 χρόνια! Και όταν πέθανε απο γηρατειά, έκλαιγαν λες και είχαν χάσει άνθρωπο!
    delta66
    12.11.2007, 00:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 07-11-2007 στις 16:27 έγραψε...

    Έρευνες έχουν δείξει, ότι αν χαρίσουμε ένα σκυλάκι στους ηλικιωμένους, ή ακόμα και σε άρρωστους ανθρώπους, συμβάλλουμε, στο να καλυτερέψει η διάθεση τους....



    και οταν γινουν καλα να το πεταξουν στο δρομο?
    Γιατι το εχω δει και αυτο.
    Ή καποιους που αγοραζουν το σκυλακι δωρο στο παιδακι τους και μολις δουν τις ευθυνες
    που αναλαμβανουν το αφηνουν στο βουνο.
    'Η οταν ερχεται το καλοκαιρι και δεν μπορουν να πανε διακοπες το πετανε στο δρομο ή ρο χειροτερο που ειδα ενας το αφησε στο μπαλκονι και ψοφησε απο τη δειψα.
    Τα ζωα ειναι φαρμακο για την ψυχολογια μας αλλα πρεπει και εμεις να τους προσφερουμε κατι.
    Τι?
    Αγαπη και φροντιδα.
    Και λιγο διαβασμα (ενημερωση απο ιντερνετ) για τις αναγκες του καθε ζωου πριν το αποφασισουμε να το φιλοξενισουμε ειναι χρησιμο.
    Συγνωμη για τη επιθετικοτητα του ποστ,
    αλλα πρεπει να λεγονται και αυτα,
    και εδω ηταν ευκαιρια.























    επισυναπτόμενα: stavros.jpg Daizy baby.jpg Kanari tsivis.jpg Parrots Babies.jpg Aquarium.jpg Kanaria titi & tsivis.jpg Daizy Aigina Ag. Nektarios.jpg 
    IxNiLaTiS
    12.11.2007, 10:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 07-11-2007 στις 16:27 έγραψε...

    Έρευνες έχουν δείξει, ότι αν χαρίσουμε ένα σκυλάκι στους ηλικιωμένους, ή ακόμα και σε άρρωστους ανθρώπους, συμβάλλουμε, στο να καλυτερέψει η διάθεση τους, και να προλάβουμε την ανία αλλά και τις επιπτώσεις μιας αρρώστιας! Αυτό συμβαίνει, επειδή, τα συγκεκριμένα άτομα, δίνουν μεγάλη προσοχή στο ζωάκι, και ξεχνάνε με αυτόν τον τρόπο τα προβλήματα τους! Από την άλλη, ένα σκυλάκι στο σπίτι, μπορεί να κάνει πιο υπεύθυνο το παιδί σας! Μια που θα ασχολείται με αυτό, θα μάθει να παίρνει πρωτοβουλίες, και αποφάσεις, έτσι ώστε, να εξελιχθεί σε ένα καλόψυχο και υπεύθυνο ενήλικα!




    Ενδιαφέρον !!!

    μπορείς να μου πείς τις πηγές σου γιατι θέλω να ασχοληθώ περισσότερο μ,ε το θέμα;

    Σ΄ευχαριστώ
    Stroumfita456
    12.11.2007, 10:35
    τα κατοικιδια ειναι οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου...απο τότε που απέκτησα σκυλάκι εγινα πιο υπεύθυνη και πιο υπομονετική....
    Liza32
    12.11.2007, 11:45
    Οι πηγές μου αγαπητέ Παναγιώτη, προέρχονται από άτομα του φιλικού μου περιβάλλοντος, οι οποίοι, αποτελούνται από τετραμελή οικογένεια, και έχουν στην κατοχή τους, ένα σκυλάκι, το οποίο το φροντίζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους! Μπορώ να σου πω, ότι πιο υπεύθυνα παιδιά, δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου! Φυσικά, το να έχεις ένα σκυλάκι, δεν σημαίνει ότι με την πρώτη ευκαιρία θα το πετάξεις στο δρόμο! Εννοείται, ότι πρέπει να τα φροντίζουν καλοί και υπεύθυνοι άνθρωποι, ώστε να μην έχουν άσχημη κατάληξη. Γι΄αυτό λοιπόν, προκειμένου να κάνεις λάθος, καλύτερα να μην το πάρεις υπό την προστασία σου ποτέ! Πόσο καλύτερα όμως θα ήταν τα πράγματα, αν βλέπαμε με πιό μεγάλη ευαισθησία το όλο θέμα...
    delta66
    12.11.2007, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-11-2007 στις 11:45 έγραψε...
    Εννοείται, ότι πρέπει να τα φροντίζουν καλοί και υπεύθυνοι άνθρωποι, ώστε να μην έχουν άσχημη κατάληξη. Γι΄αυτό λοιπόν, προκειμένου να κάνεις λάθος, καλύτερα να μην το πάρεις υπό την προστασία σου ποτέ!

    Εννοειται Οχι.
    Αν αγαπας τα ζωα, δεν το σκεφτεσει ετσι.
    Τα φιλοξενεις και ταυτοχρονα ψαχνεις και μαθαινεις τι καλυτερο μποριες να κανεις γιαυτα
    renabill
    13.11.2007, 09:45
    Αχ και η μαμά μου δεν τα θέλει καθόλου....Τι να κανω βρε παιδάκια να την πείσω? Ξέρω ότι αν της το φέρω θα φρικάρει αλλα μετά θα της αρέσει.Τι να πω δεν ξέρω.
    dimitra9
    14.11.2007, 11:10
    οταν γυρναω σπιτι απο την δουλεια πτωμα στην κουραση ή νευριασμενη απο την κινηση στους δρομους,ερχεται επανω μου μου κουναει την ουριτσα της μου φερνει και το κοκαλο της να παιξουμε και τα ξεχναω ολα.......

    δεν ξερω βεβαια αν κι εκεινη νιωθει το ιδιο.......αν δηλαδη οταν με βλεπει ξεχναει οτι ηταν μονη της ολη μερα κλεισμενη σε ενα διαμερισμα περιμενοντας με να την παω βολτα .............

    δεν ξερω .......την αγαπαω ,την λατρευω αλλα πολλες φορες νιωθω τυψεις για την "χρυση φυλακη"που της εφτιαξα.
    Liza32
    14.11.2007, 12:50
    Υπάρχει καλύτερη ανταμοιβή από το ζωάκι σου, όταν γυρνάς από τη δουλειά; Καμιά φορά, ούτε οι συγγενείς σου δεν σε υποδέχονται έτσι! Και ξέρεις ότι αξίζει να την έχεις συντροφιά έστω και αν αναγκάζεσαι να την κρατάς κλειδωμένη σπίτι για λίγες ώρες. Μετά όμως, η αγάπη της σε κάνει να νιώθεις, ότι τελικά όντως, τα ζώα είναι χίλιες φορές καλύτερα από τους ανθρώπους...
    rompa
    14.11.2007, 13:08
    Παράθεση:
    Αγαπητή μου Γιώτα, καλό είναι να επιμείνεις και θα το πετύχεις. Και μένα δεν ήθελαν οι γονείς μου, αλλά τους το πήγα ξαφνικά, και παρέμεινε! ήθελαν δεν ήθελαν, την είχαν παρέα τους για 15 χρόνια! Και όταν πέθανε απο γηρατειά, έκλαιγαν λες και είχαν χάσει άνθρωπο!


    Του το πήγα αλλά .... τίποτα !! Την επόμενη μέρα το επέστρεψα στη φίλη που μου το έδωσε ......