ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Πώς μπαίνουμε τελικά στο χώρο του Τραγουδιού?

    Denatsal
    08.11.2007, 19:13
    Γεια σε όλους!...θέλω τη βοήθεια σας...Κάνω φωνητική εδώ και 7 μήνες και παρόλο που καταλαβαίνω ότι είναι λίγο νωρίς...θέλω να ασχοληθώ επιτέλους με όποιον τρόπο γίνεται...Και η δύσκολη ερώτηση... ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ να μπαίνουμε σιγά σιγά στο χώρο ? ? ? γνωστοί που να ασχολούνται έτσι ώστε να πειραματιστώ λίγο με συγκρότημα δεν παίζουν...σε μαγαζιά πως γίνεται και σε προσλαμβάνουν πάλι δεν έχω ιδέα... Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ!!Ευχαριστώ!!
    manos_p
    08.11.2007, 20:24
    tha sou edina tin apantisi pou isxuei se autes tis periptwseis alla den mou epitrepei i diagwgi mou...
    kai basika logo tou oti eisai kai kopela tha se boithouse autos o tropos polu grigora...
    Apo ekei kai pera an exeis "fwni"...an to exeis pou lene, tote o gnwstos tou gnwstou ton gnwsto kai paei legontas kai isws breis kapou na ksekiniseis...
    alla min perimeneis na pas sta psila apo tin arxi...siga siga...

    good luck by the way...
    jacamar
    08.11.2007, 20:36
    χαίρομαι που καταλαβαίνεις οτι οι 7 μήνες είναι λίγοι και αρκετά νωρίς για να μπεις στο χώρο του τραγουδιού....! Για να κάνεις κάτι στο χώρο του τραγουδιού πρέπει πρώτα απο' όλα να δουλέψεις πάρα πολύ γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.....τα μαθήματα με έναν δάσκαλο με γνωριμίες και διάσημους φίλους σίγουρα θα βοηθούσαν.....! Στα μαγαζιά τησ Αθήνας τουλάχιστο κάνουν πρίν την έναρξη κάθε σχήματος οντισιόν για καινούργιους τραγουδιστές οπότε πρέπει να είσαι συνεχώς σε εκγρήγορση για να βρίσκεις πότε γίνονται αυτές.....
    Φυσικά όταν γνωρίζεις κάποιον του χώρου φροντίζεις να του κάνεις γνωστό ότι ψάχνεις δουλειά στον χώρο.....! Ηχογράφισε κανένα demo και άρχισε να το στέλνεις σε δισκογραφικές, μάνατζερ και μαγαζιά....δεν ξέρεις ποτέ....!!
    Το σίγουρο είναι οτι αν θές να μπείς στον χώρο πρέπει μαζί με την φωνή σου να χτύσεις και δημόσιες σχέσεις.....!!
    MARIAXANIA
    09.11.2007, 01:11
    Συμφωνώ κι εγώ με τον jamcar. Επιπρόσθετα ο δάσκαλός σου ίσως μπορεί να σε βοηθήσει με κάποιους γνωστούς που πιθανόν έχει όταν κρίνει ότι μπορείς να τραγουδήσεις σε σκηνή. Μη βιαστείς όμως να μπεις στο χώρο. 1)Ίσως ''χάσεις'' τη φωνή σου μέσα στη νύχτα αν δεν έχεις μάθει να τη δουλεύεις άκόμα σωστά
    2)Καλύτερα να αργήσεις να μπεις στο χώρο και όταν μπεις να άξίζεις παρά να μπεις όταν είσαι ακόμα μέτρια και να λένε ''Καλά τι ήρθε αυτή να κάνει εδώ;'' Αυτό παίζει ρόλο στο όνομα που θα έχεις αργότερα. Είναι άσχημο να είναι αρνητικοί απέναντί σου κι όταν γίνεις πραγματικά καλή εξαιτίας κάποιων λαθών που έγιναν νωρίς.
    YrIazz
    10.11.2007, 10:48
    Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κοιταξεις στις αγγελιες που εχει το forum κ να κυνηγησεις να μπεις σε ενα γκρουπ. Ειναι πολυ καλη εμπειρια κ θα μαθεις πολλα....


    Termite
    10.11.2007, 14:36
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 10-11-2007 στις 10:48 έγραψε...

    Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κοιταξεις στις αγγελιες που εχει το forum κ να κυνηγησεις να μπεις σε ενα γκρουπ. Ειναι πολυ καλη εμπειρια κ θα μαθεις πολλα....





    Το παραπάνω μαζι με ενα demo ειναι κ η δική μου συμβουλή
    delta66
    10.11.2007, 22:35
    Με Πλαστικο Χειρουργο και Γκαρνταρομπα.


    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-11-2007 22:35 ]


    jacamar
    10.11.2007, 23:35
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-11-2007 στις 22:35 έγραψε...

    Με Πλαστικο Χειρουργο και Γκαρνταρομπα.


    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-11-2007 22:35 ]







    σωστό και αυτό!! αλλα εντάξυ μην τα ισοπεδονουμε ολα....έχει και μερικούς που κάνουν αλλιώς καριέρα.....
    bleedrose
    11.11.2007, 00:01
    Λοιπόν,... περίπτωση 1: Να βρεις κάτι με "μέσο", δηλαδή μέσω γνωστών.
    Περίπτωση 2: Να προσπαθήσεις μόνη σου να βρεις κάποιο συγκρότημα, π.χ. μέσω αγγελιών που μπορείς να βρεις ή να βάλεις η ίδια.
    Πάντως έχε υπόψη σου ότι όλοι οι "καλλιτεχνικοί" χώροι είναι "κλειστοί", οπότε από ένα σημείο και μετά πρέπει να έχεις γνωριμίες!!.... Κι επίσης μην ξεχνάς ότι δεν πρέπει να αφήνεις καμία ευκαιρία που θα βρεις μπροστά σου να πάει χαμένη (δεν εννοώ να κάνεις ότι "χάρη" τυχών σου ζητηθεί..!).
    Υ.Γ. Βέβαια παίζει ρόλο και το που θα ήθελες να τραγουδήσεις: υπάρχουν τα μπουζούκια π.χ., υπάρχουν και οι "μποέμ" σκηνές.... αυτό είναι δικό σου θέμα...

    Καλή τύχη πάντως!!

    let life be all or nothing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bleedrose στις 11-11-2007 00:18 ]


    lewis
    12.11.2007, 09:52
    Εγώ νομίζω οτι πλέον στο χώρο του τραγουδιού μπαίνεις πάρα πολύ εύκολα.(π.χ εκπομπές δήθεν τραγουδιού κτλ.)όμως πως μένεις σ αυτό το χώρο είναι το ζήτημα!!!Γι αυτό κάτσε πρώτα να δουλέψεις καλά και να φτιάξεις ένα γερό στομάχι να αντέχει τα της νύχτας και θα ρθουν όλα σιγά σιγά γιατί ότι έρχεται γρήγορα,γρήγορα φεύγει.
    ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
    jppastos
    25.01.2008, 17:18
    gia sou,

    diavase loipwn. gia na aneveis h kai na pas se ena magazi gia na doulepseis preph na ksereis esto anan an8rwpo tou xorou. kai auta pou lene den isxioun panta. sto etos 2008 to pan einai h sponsores. diladi h diafhmhsh kai kapoioi pou mporoun na pistepsoun se sena. prosopika egw ksekinhsa na doulevw vradi san mparman kai twra kserw megalous kalhtexnes kai sin8etes kai epidei sto soh mou exoume 3 megalous kalhtexnes kati to opoio den to anaferw mou lene na asxolh8w me to tragougi kai etsi exw ksekinhsh.

    psakse na vreis to swsto an8rwpo. den xriazete na vgaleis ta rouxa sou gia na se dextoun. ena einai to proson pou preph na exeis to MPLA MPLA.
    pol-gt
    05.02.2008, 13:32
    Με το τραγούδι θέλω κι εγώ να ασχοληθώ. Στα 41 σήμερα, αν και πολύ αργά για ξεκίνημα, νοιώθω τις φωνητικές μου ικανότητες αρκετά ώριμες και με αφήνουν ικανοποιημένο πλέον κάτι που στο παρελθόν δεν συνέβαινε, και ήταν και η βασική αιτία που δεν επεχείρησα να κυνηγήσω το θέμα. Είμαι αυτοδίδακτος, εννοώ δηλαδή πως δεν παρακολούθησα ή δέχτηκα ποτέ συμβουλές και κατευθήνσεις για τον τρόπο που πρέπει να χειρίζομε τη φωνή κάτι όμως που δεν σημαίνει πως δεν είμαι πρόθυμος να συμβεί αυτό. Το είδος των τραγουδιών είναι αυτό των Νταλάρα, Βοσκόπουλου και Πουλόπουλου.

    Ρίχτε παιδιά, όποιος μπορεί και ξέρει, ιδέες για το πως θα πρέπει να χειριστώ το θέμα.

    Και λίγα για τη σχέση μου με το τραγούδι. Η σχέση είναι, λοιπόν, βαθειά ερωτική. Το αγάπησα από την ηλικία των 13ων περίπου. Σε ακροατήριο μπροστά δεν τραγούδισα ποτέ. Όσοι όμως έτυχε, περιστασιακά, να με ακούν καθώς τραγουδούσα με παρακινούσαν να δοκιμάσω στα σοβαρά για καριέρα κάτι όμως που δεν με έβρισκε σύμφωνο καθώς, όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν είμουν ευχαριστημένος με την απόδοσή μου.

    Το τραγούδι είναι ένα από εκείνα τα ελάχιστα τα οποία με κάνουν να νοιώθω πως είμαι στα νερά μου και πως παράγω έργο πραγματικό, καθώς βγαίνει από βαθειά μέσα μου, όπως και η ποίηση μα και δυό-τρεία πράγματα ακόμη, πράγματα που τυχαίνει όμως, να μην αξιοποιούνται επαγγελματικά σε αντίθεση με το τραγούδι. Γι' αυτό το λόγο, ρίξτε παιδιά ιδέες και σας υπόσχομαι μερίδιο από τα κέρδη των επιτυχιών...




    pol-gt
    06.02.2008, 16:42
    Τίποτε!!! Κανείς!!!

    Μάλλον είναι το πεπρωμένο μου να με ακούν οι 4* μόνο στο σπίτι...





    *Τείχοι





    cobal
    06.02.2008, 19:09
    Φιλε Pol ακουσε να δεις τι θα κανεις αν και δεν ξερω κατα ποσο η ηλικια μου επιτρπει να σου δινω συμβουλες (σεβασμος πανω απ' ολα).
    Λοιπον θα βρεις κανα κουτουκακι και θα γινεις θαμωνας, θα πιανεις το τραπεζακι κοντα στο μαεστρο θα τον κερασεις κανα ουισκακι και οταν του παρεις τον αερα θα του ζητησεις και το μικροφωνο (δενθα του εχεις πει οτι τραγουδας ομως, για να βρεθει προ εκπληξεως).
    Η παραπανω συμβουλη ισχυει και για την Denatsal

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 06-02-2008 19:11 ]


    pol-gt
    07.02.2008, 18:03
    Όταν επιστρέψω Ελλάδα τότε...
    VOICETEACHER
    21.02.2008, 20:21
    Για να μπει καποιοs στον χωρο του τραγουδιου, χρειαζεται κατα σειραν εμφανιση,φωνη,κινηση και γνωριμιεs.H Φωνητικη ειναι απαραιτητη για να μην αντιμετωπιζει κανειs ,προβληματα απο την συχνη χρηση τηs φωνηs,τουs καπνουs,τα κρυωματα ,κλπ.Και φυσικα για να δει βελτιωση καποιοs,πρεπει να περασει 1 χρονοs,και αν εισαι επαγγελματιαs,δεν σταματαs,ποτε.Ειναι η γυμναστικη τηs φωνηs σου.Ευα Βασιλειαδου Δασκαλα Φωνητικηs Θεσνικη.wanda@mail.gr
    sakisarabatzis
    20.03.2008, 16:27
    Εχει γίνει αρκετα δύσκολος και κλειστος αυτος οχώρος. Κανε ρεπερτόριο, πηγαινε σε κάποιες οντισιον για να δεις =πως γίνεται και τι παιζεται=δημόσιες σχεσεις και ερευνα..Προσωπικά πιστεύω κάτι και για να αντεξει πρεπει να δοκιμασθεί στον χρονο..Ειδικα στο χωρο της Τέχνης και της Μουσικης ειδικώτερα.
    VOICETEACHER
    24.03.2008, 16:43
    Φιλε ΠΟΛ ,νομιζω οτι για τα ελληνικα δεδομενα,κι οχι μονο,εισαι μεγαλοs για να γινειs επαγγελματιαs τραγουδιστηs.Kανειs δεν θα ασχοληθει μαζι σου.Οσο πιο μικροs,τοσο καλυτερα .ΕΥΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ.ΔΑΣΚΑΛΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ.ΘΕΣΝΙΚΗ.
    delta66
    24.03.2008, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 24-03-2008 στις 16:43 έγραψε...

    Φιλε ΠΟΛ ,νομιζω οτι για τα ελληνικα δεδομενα,κι οχι μονο,εισαι μεγαλοs για να γινειs επαγγελματιαs τραγουδιστηs.Kανειs δεν θα ασχοληθει μαζι σου.Οσο πιο μικροs,τοσο καλυτερα .ΕΥΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ.ΔΑΣΚΑΛΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ.ΘΕΣΝΙΚΗ.



    Αυτο παιζεται.
    Αν αξιζει, δεν τον θαβει τιποτα.
    VOICETEACHER
    30.03.2008, 12:54
    Φιλε DELTA ,δυστυχωs ειναι ετσι τα πραγματα ,κατι ξερουμε και μειs,που πριν μερικα χρονια ,ηρθαν απο Αθηνα ,πολυ γνωστη δισκογραφικη εταιρια,και ζητησε ακροαση τιsκαλυτερεs φωνεs,τηs ποληs μου,και ημουν και γω μια απο αυτεs.Ημουνα 30 χρονων,κι ομωs ,δεν με πηρανε,προτιμησανε ,μια πιτσιρικα,ψιλοαφωνη......Αυτα.