ελληνική μουσική
    335 online   ·  210.844 μέλη

    Πώς μπαίνουμε τελικά στο χώρο του Τραγουδιού?

    delta66
    31.03.2008, 02:31
    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 30-03-2008 στις 12:54 έγραψε...

    Φιλε DELTA ,δυστυχωs ειναι ετσι τα πραγματα ,κατι ξερουμε και μειs,που πριν μερικα χρονια ,ηρθαν απο Αθηνα ,πολυ γνωστη δισκογραφικη εταιρια,και ζητησε ακροαση τιsκαλυτερεs φωνεs,τηs ποληs μου,και ημουν και γω μια απο αυτεs.Ημουνα 30 χρονων,κι ομωs ,δεν με πηρανε,προτιμησανε ,μια πιτσιρικα,ψιλοαφωνη......Αυτα.


    Κανονικα δεν επρεπε να απαντησω για να μη σε στεναχωρησω αλλα με την τοποθετηση σου κοβεις τελειως τα "φτερα" απο ενα μεγαλο ταλεντο που δεν ειναι πολυ νεος και εμφανισιμος.
    Η συντριπτικη πλειοψηφεια των ανθρωπων που μπαινουν στο χωρο του τραγουδιου το κανει βαση της εμφανισης και των "δημοσιων σχεσεων" που αναπτυσουν.
    Ομως καποιος που ΑΞΙΖΕΙ, θα μπει στο χωρο οτι και να γινει, ο κοσμος να χαλασει, αρκει να το θελει ο ιδιος και δεν κλειστει στο σπιτι του να τραγουδαει στο μπανιο μονο του, με το φοβο οτι θα τον απορριψουν λογω εμφανισης.
    Οταν εγινε η "οντισιον" που δεν σε διαλεξαν δεν σημαινει οτι δεν αξιζες, ουτε σημαινει οτι η "κριτικη επιτροπη" ηταν σωστη στην αποφαση της στο θεμα καλυτερης φωνης.
    Πως ομως ξερεις οτι ψαχνανε την καλυτερη φωνη και οχι κατι αλλο?
    Εσυ δεν ειχες αλλες ευκαιριες να αποδειξεις την αξια σου?
    Μονο αυτη η κριτικη επιτροπη "περασε" απο τη ζωη σου?
    Αλλες δεν ηρθαν?
    Και αν δεν ηρθαν γιατι δεν πηγες εσυ?
    Νομιζω οτι "κατεθεσες τα οπλα" ή απλα δεν αξιζες.

    Επιμενω λοιπον αν καποιος ΑΞΙΖΕΙ, το θελει, το επιδιωκει και δεν εχει καλο στον εγκεφαλο (πολυ σημαντικο κι αυτο και εχουν παει χαμενοι πολλοι που ειχαν τετοιο προβλημα) , θα μπει στο χωρο του τραγουδιου και χωρις να ειναι νεος και εμφανισιμος, απλα με την εμφανιση θα το κανει πιο ευκολα.


    Να συμπληρωσω ομως, οτι οταν "φυγει" η εμφανιση καποια στιγμη αναποφευκτα με το χρονο, θα "αποχωρησει" και απο το τραγουδι ο/η "καλλιτεχνης", ενω ο "αλλος" θα μεινει για παντα.
    Φιλικα Σπυρος.
    ATROMITOS
    31.03.2008, 04:40
    Νομίζω ότι έχετε πάθει μια ψύχωση με την εμφάνιση.Η εμφάνιση δεν παίζει τον πρώτο ρόλο σε καμία περίπτωση εκτός και αν μιλάμε για μπουζούκια η fame story.Στο χώρο του έντεχνου ειδικά οι περισσότεροι τραγουδιστές και τραγουδίστριες δεν έχουν την καλύτερη εμφάνιση αλλά διαθέτουν φωνητικά προσόντα.Γνωμη μου είναι οτι σε μια χώρα δέκα εκατομμυρίων θα υπάρχουν σίγουρα αρκετές ενδιαφέρουσες φωνές.Το πρόβλημα είναι οτί ελάχιστοι στη χώρα μας κάνουν καριέρα αναλογικά με το πόσοι τραγουδιστές υπάρχουν.Οπότε θέλοντας και μη επειδή ακριβώς ο χώρος του έντεχνου ειναι κλειστός και γεμάτος από παλιά ονόματα με βάση το νόμο των πιθανοτήτων ελάχιστοι θα καταφέρουν να γίνουν ευρέως γνωστοι και να κάνουν καριερα.Αυτό δε σημαίνει οτι οι υπόλοιποι που δεν είναι γνωστοί δεν είναι καλοί τραγουδιστές απλά δεν μπορύν όλοι να προωθηθούν.Και κάτι ακόμα να διευκρινήσουμε τι ενοούμε με τον όρο μπαίνουμε στο χώρο του τραγουδιού.Το ότι βγάζω ένα δίσκο που τον αγοράζουν μόνο οι φίλοι και συγγενεις ή τραγουδάω στο ουζερί της γειτονιάς μου τα Σάββατα δε σημαίνει ότι μπήκα στο χώρο του τραγουδιού με την έννοια που το θέτει το παιδι που ξεκίνησε το θέμα.
    delta66
    31.03.2008, 05:02
    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 31-03-2008 στις 04:40 έγραψε...

    Η εμφάνιση δεν παίζει τον πρώτο ρόλο σε καμία περίπτωση εκτός και αν μιλάμε για μπουζούκια η fame story.Στο χώρο του έντεχνου ειδικά οι περισσότεροι τραγουδιστές και τραγουδίστριες δεν έχουν την καλύτερη εμφάνιση αλλά διαθέτουν φωνητικά προσόντα....


    Μαλλον δεν εχεις ακουστα φιλε μου τη φραση "τα φαινομενα απατουν".
    Παντου τα ιδια ισχυουν, αλλα οπως ειπα αν αξιζεις δεν την "γλυτωνεις" σε κανενα ειδος.
    VOICETEACHER
    31.03.2008, 18:02
    Τ ο αν αξιζω φιλε ΔΕΛΤΑ δεs την σελιδα μου στο myspace που ειμαστε και( φιλοι).Απλα λεω την πραγματικοτητα που ,ειδα σαν τραγουδιστρια και σαν δασκαλα φωνητικηs στουs μαθητεs μου.
    delta66
    01.04.2008, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 31-03-2008 στις 18:02 έγραψε...

    Τ ο αν αξιζω φιλε ΔΕΛΤΑ δεs την σελιδα μου στο myspace που ειμαστε και( φιλοι).Απλα λεω την πραγματικοτητα που ,ειδα σαν τραγουδιστρια και σαν δασκαλα φωνητικηs στουs μαθητεs μου.


    H Ευα εισαι?






    Προσκυνω.

    Εσυ Ευα εμπιπτεις σε αλλη κατηγορια (γιατι και εμφανιση και φωναρα εχεις).
    Εισαι στην κατηγορια "γεννηθηκα σε λαθος χωρα".
    Σαν να προσπαθουσε να κανει καριερα η Μαρινελα στην Αμερικη.
    Γινονται αυτα? δεν γινονται.
    Γι'αυτο δεν "περασες" απο την επιτροπη.





    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-04-2008 09:52 ]


    holygrail
    01.04.2008, 01:20
    ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ...ΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ...ΣΚΥΒΩΝΤΑΣ...
    freddieKrueger
    02.04.2008, 00:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Denatsal στις 08-11-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Γεια σε όλους!...θέλω τη βοήθεια σας...Κάνω φωνητική εδώ και 7 μήνες και παρόλο που καταλαβαίνω ότι είναι λίγο νωρίς...θέλω να ασχοληθώ επιτέλους με όποιον τρόπο γίνεται...Και η δύσκολη ερώτηση... ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ να μπαίνουμε σιγά σιγά στο χώρο ? ? ? γνωστοί που να ασχολούνται έτσι ώστε να πειραματιστώ λίγο με συγκρότημα δεν παίζουν...σε μαγαζιά πως γίνεται και σε προσλαμβάνουν πάλι δεν έχω ιδέα... Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ!!Ευχαριστώ!!

    Φιλη μου τωρα διαβασα το παρων θεμα...θα στο πω οσο πιο απλα γινεται:Αν στοχος σου ειναι το σωστο τργουδι και η εξωτερικευση της ψυχουλας σου μεσω της ερμηνειας σου(που βεβαια για να φτασουμε στο σημειο να μιλαμε για ερμηνεια,σημαινει οτι εχουμε ΑΡΤΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗ στο θεμα τραγουδι),δηλαδη αν σου αρεσει το τραγουδι και εισαι προθυμη για μελετη τοτε θα πας μπροστα....αντιθετα αν ο στοχος σου ειναι να ασχοληθεις με το χωρο της show biz και βλεπεις απλα το τραγουδι σαν οχημα για να το καταφερεις επειδη εχεις απλα και μονο 'επαναπαφθει'στην καλη φωνη που φανταζομαι οτι θα εχεις τοτε θα αποτυχεις....γιατι πολλοι εχουν καλες φωνες..λιγοι ομως εχουν το συνδυασμο σωστη τεχνικη καταρτηση&ερμηνευτικη ικανοτητα...και φυσικα παιζουν ρολο και οι παραγοντες δημοσιες σχεσεις και λοιπα....αυτα θα τα δεις στην πορεια...Σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!
    adreo
    04.06.2020, 18:24
    Υπάρχει φίλες, φίλοι, επαγγελματικό τραγούδι σήμερα; Υπάρχουν μεροκάματα για να ζήσει ένας καλλιτέχνης και η οικογένειά του; Μόνο ως χόμπυ και πιθανή παράταιρη δουλειά να βλέπετε την ενασχόληση με το τ ραγούδι. Ακόμα και οι γνωστοί καλλιτέχνες φθίνουν οικονομικά και από άποψη κυκλοφορίας έστω και ενός τραγουδιού, Ας είστε αισιόδοξοι πως θα αλλάξουν τα πράγματα. Λίγο δύσκολο, αλλά επειδή όλα είναι κύκλος, μπορεί και να γίνει... Κάποτε.. Σας απογοητεύω, αλλά πλέον δεν υπάρχουν μέθοδοι επιτυχίας στο τραγούδι. Μπορείς να βγάζεις με δικά σου χρήματα τραγούδια στο ιντερνέτ και να χτίσεις κάποιο όνομα. Είναι μια ελάχιστη λύση. Κανένας επιχειρηματίας δεν βλέπει μέλλον για να επενδύσει χρήματα. ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ; Μόλις βγει ένα τραγούδι θα το κλέψουν χιλιάδες , αν αρέσει.