ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Τα blog... το πρόβλημά... η λίστα με τα δημοφιλέστερα...

    margo
    11.12.2007, 12:43
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-12-2007 στις 01:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-12-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Δεν κατακρίνω την παρούσα βιτρίνα, αλλά θεωρώ σημαντικό να γνωρίζω και να συμμετέχω στον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιαστεί-προωθηθεί το υλικό μου, στον κυβερνοχώρο.


    Πολύ χρήσιμη η παρέμβασή σου StavmanR, προκειμένου να τονίσω δυο πράγματα σχετικά με τα blogs του MusicHeaven.

    Σε καμιά περίπτωση καταρχήν το MusicHeaven δεν πρέπει να θεωρείται "βιτρίνα" των blogs. Μπορεί να τα φιλοξενεί και να τα προβάλει, όμως η διαδικασία της προώθησης του blog στο χώρο του κυβερνοχώρου πρέπει να είναι αποκλειστικά δραστηριότητα του συγγραφέα. Η παρουσίαση, επίσης. Γι' αυτό άλλωστε και στη σελίδα διαχείρισης του blog υπάρχει σχετική ενότητα.

    Το MusicHeaven δεν έχει στόχο να παρουσιάζει και να προωθεί τα blogs. Διότι το MusicHeaven είναι κοινότητα, ενώ τα blogs αποτελούν ένα σύστημα που προωθεί - αναγκαστικά - τη μονομέρεια. Άλλα πράγματα είναι στόχοι του MusicHeaven. Τα blogs είναι απλά μια έξτρα δυνατότητα/προσφορά προς τα μέλη.

    Αν λοιπόν ξεφύγετε από την "τοπικιστική" λογική και προωθήσετε το blog σας στο υπόλοιπο internet (εκτός MusicHeaven), τότε θα φανεί η αξία του, αν τελικά είναι αυτό το ζητούμενο. Προς το παρόν βλέπω πως ελάχιστοι έχουν ασχοληθεί με την ενημέρωση του υπολοίπου κόσμου σχετικά με το blog τους, περιμένοντας να μπουν πρώτοι σε λίστες και να πάρουν αστέρια.

    Έτσι φαίνεται η αξία ενός blog; Όλα τα διάσημα blogs που παρουσιάζουν τα ραδιόφωνα, οι τηλεοράσεις και οι εφημερίδες, έγιναν γνωστά μέσω κάποιου site που τα φιλοξενούσε; Από κάποιο άλλο site τύπου-MusicHeaven;

    Ή μήπως έγιναν γνωστά από στόμα σε στόμα, από email σε email και από άλλα sites που αναγνώρισαν την αξία τους; Πολλοί γκρινιάζουν που δεν έχουν αστέρια, όμως δεν βλέπω ούτε ένα (1) link από κάποιο τρίτο site προς το blog τους.

    Το MusicHeaven φταίει;




    εγώ δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν αυτά με το χθεσινό ποστ του Σταύρου
    Τα όσα πολύ διακριτικά είπε,πίστευα ότι αγγίζουν άλλο θέμα.
    τέλος πάντων


    Σε σχέση με το θέμα της λίστας θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο να μην υπάρχει.
    Ας υπάρχει μια ένδειξη δίπλα στο κάθε ποστ που δημοσιεύεται,με τον αριθμό σχολίων
    κι όλα μια χαρά..





    επισυναπτόμενα: rose.gif 
    Kinezes_trexoun_gimnes
    11.12.2007, 13:11
    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 11-12-2007 στις 08:41 έγραψε...

    Συμφωνώ με το jorge στο ότι αυτή η συζήτηση περί αστεριών είναι κουραστική και ανούσια. Υποθέτω ότι όσοι ξοδεύουν ενέργεια για το "ζήτημα" αυτό δεν έχουν άλλα σημαντικά προβλήματα να τους απασχολούν.
    Αν τους τύχει κάτι σοβαρό (από αυτά που τυχαίνουν καθημερινά γύρω μας : ανεργία, σοβαρή αρρώστια, θάνατος πολύ κοντινού προσώπου κλπ) θα δουν τα πράγματα διαφορετικά. Μιλάω με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariosnadege στις 11-12-2007 08:59 ]



    Συγνώμη ρε παιδιά... αυτός δεν ήταν ο τύπος που λύσσαξε γιατί εγώ ήμουν premium? Αυτός δεν ήταν που έλεγε ειρωνικά... “συγχαρητήρια στο ΜΗ για τα premium? Τώρα συμφωνεί με το jorge? Κάλλιο αργά παρά ποτέ...
    jorge
    11.12.2007, 13:38
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-12-2007 στις 12:43 έγραψε...

    εγώ δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν αυτά με το χθεσινό ποστ του Σταύρου


    Η απάντησή μου δεν αφορά τόσο το post του Σταύρου, όσο όλα όσα έχω διαβάσει σε αυτή τη συζήτηση. Πρόκειται για μια συνολική τοποθέτηση, έπειτα από την αφορμή που έδωσε με τις σκέψεις του (και με την υπομονή του να τις καταγράψει) ο Σταύρος.

    Εννοείται πως δεν μαλώνουμε και απλά κουβεντιάζουμε, ανταλλάσοντας απόψεις. Ότι σας ενοχλεί, γράψτε το. Μην ξεχνάτε όμως πως όταν είμαστε καυστικοί και επικριτικοί, οφείλουμε να προτείνουμε συγκεκριμένες λύσεις, διαφορετικά δεν προσφέρουμε. (γενικά μιλάω, μην το πάρει κανείς προσωπικά)
    StavmanR
    13.12.2007, 21:43
    Κατ' αρχήν ευχαριστώ τους συντονιστές για την τιμή που έκαναν στο μπλογκ μου αλλά και σε εμένα να το χαρακτηρίσουν ως Premium. Είναι σημαντικό για κάθε άνθρωπο να αναγνωρίζεται η δουλειά του και η προσφορά του σε κάθε επίπεδο.

    Επειδή, όπως έγραψε ο Jorge, η αξίωση αυτή στηρίζεται σε υποκειμενικά κριτήρια αυτού που διενεργεί την αξιολόγηση, δε θα μπω σε συζήτηση αν όντως άξιζε ή δεν άξιζε, όπως δεν έκανα ως τώρα για κανένα άλλο μπλογκ συγκεκριμένα. Εκείνο όμως που θέλω να αποσαφηνίσω είναι ότι δεν συμμετείχα στην παρούσα συζήτηση για να αποκομίσω "ίδιον" όφελος οποιουδήποτε τύπου. Το "περί δικαίου" συναίσθημα δεν είναι μία αίσθηση που αφορά ένα συγκεκριμένο άτομο, αλλά κοινωνικές ομάδες και σύνολα, όπως άλλωστε λειτουργεί -ή οφείλει να λειτουργεί- η δικαιοσύνη σε κάθε είδους, μορφής και μεγέθους κοινωνία.

    Ευχαριστώ για την υπομονή όσων διαβάζουν τις τοποθετήσεις μου, οι οποίες ως επί το πλείστον είναι μακρόσυρτες, πυκνές και "δύσκολες".
    jorge
    13.12.2007, 22:36
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 13-12-2007 στις 21:43 έγραψε...

    Εκείνο όμως που θέλω να αποσαφηνίσω είναι ότι δεν συμμετείχα στην παρούσα συζήτηση για να αποκομίσω "ίδιον" όφελος οποιουδήποτε τύπου.


    Εννοείται πως η επιλογή ή η απο-επιλογή (όσο εύκολα κάποιο blog γίνεται Premium, τόσο εύκολα ξε-γίνεται) δεν έχουν να κάνουν με λοιπές δραστηριότητες ή τοποθετήσεις, παρά μόνο με ένα και μόνο πράγμα: το περιεχόμενο του blog.
    StavmanR
    15.12.2007, 22:13
    Το αυτονόητο της ευκολίας αναδείξεως-αποκαθηλώσεως ενός μπλογκ, ιδιαίτερα διά μέσου της υποκειμενικής κρίσεως, είναι εύκολα προσεγγίσιμο στο μέσο άνθρωπο. Εντούτοις χρήσιμη βρίσκω την ανωτέρω υπενθύμιση, ώστε να αποφεύγονται παρεξηγήσεις και κακοτοπιές στον τρόπο και το χρόνο που ένα μπλογκ αλλάζει χαρακτηρισμό.
    mprizas
    16.12.2007, 15:39
    Δε ξέρω αλλά αυτή η συζήτηση που χει ανοίξει, μου κάνει λίγο κάπως.

    Εγώ αυτό που νομίζω είναι ότι έχουμε απλά χάσει λίγο το στόχο. Γιατί είναι οφθαλμοφανές ότι κυρίως αυτοί που στηρίζουν τα blogs της ΜΗ, είμαστε εμείς, οι ίδιοι που γράφουμε στη ΜΗ. Όλη αυτή η ιστορία είναι ένας κύκλος, καθώς ο ένας διαβάζει του άλλου και το στηρίζει. Μην το κάνουμε «φαύλο», κάνοντας αυτό και μετά δηλώνοντας «Τι είναι αυτά που γράφεις» «το δικό μου είναι καλύτερο» κτλ…

    Γιατί μ’ αυτό τον τρόπο, μπαίνουμε σε μια διαδικασία που δεν αρέσει σε κανέναν, και το χειρότερο, πάει αλυσίδα και επηρεάζει όλα τα blogs, μιας και είμαστε μια μικρή κοινότητα και λειτουργούμε ως κύκλος.

    Γιατί δεν υπάρχει καλύτερο blog. Όλοι βγάζουμε ο,τι έχουμε, ή ο,τι προλαβαίνουμε τέλος πάντων, κι είναι βαθύ, δεν είναι στημένο. Η μόνη διαφοροποίηση που μπορεί αν υπάρξει είναι αν το blog, λόγω περιεχομένου αφορά έναν μικρό κύκλο ή έναν μεγαλύτερο. Ή μουσικό ή μη μουσικό blog μιας και είμαστε εδώ.

    Αλλά μπορεί ένα blog με τελείως προσωπικές σκέψεις να είναι τόσο πετυχημένο, που να κερδίζει ένα πολύ μεγάλο κοινό και μεγάλη συμπάθεια, που να διαψεύσει όλα τα παραπάνω που έγραψα για περιεχόμενα κτλ. Γιατί η γραφή δε μετριέται και κυρίως μπορεί να γίνει επαναστατική αν θέλει.

    Άρα ας μην αναλωνόμαστε σε εσωστρέφειες. Κι αν θέλουμε να κάνουμε την προσωπική μας επανάσταση που λέει ο λόγος τι τα θέλουμε τα αστεράκια και τα λοιπά? Γράψε, πέρασε αυτό που θέλεις κι άστο να δεις πού θα πάει. Πρέπει να έχει και αξίωμα επάνω? Ε αυτό δεν είναι επανάσταση, συγνώμη.

    Θα μου πει κάποιος «μιλάς κι εσύ». Ναι, μιλάω κι εγώ. Γιατί έγραφα για μήνες ολόκληρους χωρίς αστεράκι και δεν έπαθα τίποτα. Οι ίδιοι φίλοι στηρίζουνε το blog μου τότε και τώρα, και καινούργιοι φίλοι που και χωρίς αστεράκι θα ερχόντουσαν, όπως πάω κι εγώ σε άλλους αδιαφορώντας για τέτοια πράγματα. Κοντά έναν χρόνο δεν ήμουνα premium και ποτέ δεν είπα τίποτα γιατί δε μ’ ένοιαζε, το emaki ήταν το δημοφιλέστερο blog επί έναν χρόνο, δεν ήταν premium αλλά ποτέ δεν την ένοιαξε. Ο kinezes_trexoun_gymnes ήταν premium, τώρα δεν είναι, και το πήρε στην πλάκα.

    Κάποιοι βγάζουν έναν παράπονο γιατί ξεκίνησαν χτες και με τρία συνεχή ποστς δεν έγιναν premium. Ε δεν μπορεί να γίνει αυτό. Κάποιοι άλλοι δικαίως γκρινιάζουν γιατί το blog τους μπορεί να άξιζε και να μην έχει γίνει ακόμα. Αυτό εξαρτάται από το Jorge που άλλες φορές πέφτει μέσα κι άλλες όχι, αλλά δυστυχώς η «συγγραφή» δεν μπορεί στην αξιολόγησή της να κριθεί αντικειμενικά. Εγώ, αν ήμουνα στη θέση του, θα είχα κάνει τελείως άλλα. Πάλι κάποιους θα αδικούσα όμως. Έτσι πάει αυτό αφού είναι το όλο σκηνικό μη μετρήσιμο.

    Άλλοι βρίζουνε τα premiums. Λες και κάποιοι μαζευτήκανε και κάνανε μια συνομωσία για να θάψουν κάποιων άλλων το ταλέντο. Άλλοι πάλι βρίζουνε αυτούς που βρίζουν τα premiums, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι τα premiums είναι γνώμη ενός που τα βλέπει τα πράγματα απ’ τη δική του υποκειμενική ματιά, όπως και μεις αν ήμασταν στη θέση του.

    Όλοι μας θέλουμε αυτό που γράφουμε να έχει ανταπόκριση. Αλλά αυτό το κατακτάς δε χαρίζεται. Ούτε με αστεράκια, ούτε με διαολάκια. Ας κοιτάξουμε την ουσία κοιτάζοντας πως θα ανεβάσουμε αυτή τη διαδικασία, όπως την ανεβάσαμε τον προηγούμενο χρόνο. Ξεκινήσαμε το περασμένο Σεπτέμβρη 10 blogs και τώρα είναι 500. Αυτό το καταφέραμε όλοι μαζί, γράφοντας ωραία πράγματα, και δίνοντας στα blogs που τότε δεν τα διαβάζαμε ούτε κι εμείς οι ίδιοι ακόμα που τα γράφαμε, δύναμη. Ας τα κάνουμε 1000, όχι 400.







    fantasma
    16.12.2007, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 16-12-2007 στις 15:39 έγραψε...

    Δε ξέρω αλλά αυτή η συζήτηση που χει ανοίξει, μου κάνει λίγο κάπως.

    Εγώ αυτό που νομίζω είναι ότι έχουμε απλά χάσει λίγο το στόχο. Γιατί είναι οφθαλμοφανές ότι κυρίως αυτοί που στηρίζουν τα blogs της ΜΗ, είμαστε εμείς, οι ίδιοι που γράφουμε στη ΜΗ. Όλη αυτή η ιστορία είναι ένας κύκλος, καθώς ο ένας διαβάζει του άλλου και το στηρίζει. Μην το κάνουμε «φαύλο», κάνοντας αυτό και μετά δηλώνοντας «Τι είναι αυτά που γράφεις» «το δικό μου είναι καλύτερο» κτλ…

    Γιατί μ’ αυτό τον τρόπο, μπαίνουμε σε μια διαδικασία που δεν αρέσει σε κανέναν, και το χειρότερο, πάει αλυσίδα και επηρεάζει όλα τα blogs, μιας και είμαστε μια μικρή κοινότητα και λειτουργούμε ως κύκλος.

    Γιατί δεν υπάρχει καλύτερο blog. Όλοι βγάζουμε ο,τι έχουμε, ή ο,τι προλαβαίνουμε τέλος πάντων, κι είναι βαθύ, δεν είναι στημένο. Η μόνη διαφοροποίηση που μπορεί αν υπάρξει είναι αν το blog, λόγω περιεχομένου αφορά έναν μικρό κύκλο ή έναν μεγαλύτερο. Ή μουσικό ή μη μουσικό blog μιας και είμαστε εδώ.

    Αλλά μπορεί ένα blog με τελείως προσωπικές σκέψεις να είναι τόσο πετυχημένο, που να κερδίζει ένα πολύ μεγάλο κοινό και μεγάλη συμπάθεια, που να διαψεύσει όλα τα παραπάνω που έγραψα για περιεχόμενα κτλ. Γιατί η γραφή δε μετριέται και κυρίως μπορεί να γίνει επαναστατική αν θέλει.

    Άρα ας μην αναλωνόμαστε σε εσωστρέφειες. Κι αν θέλουμε να κάνουμε την προσωπική μας επανάσταση που λέει ο λόγος τι τα θέλουμε τα αστεράκια και τα λοιπά? Γράψε, πέρασε αυτό που θέλεις κι άστο να δεις πού θα πάει. Πρέπει να έχει και αξίωμα επάνω? Ε αυτό δεν είναι επανάσταση, συγνώμη.

    Θα μου πει κάποιος «μιλάς κι εσύ». Ναι, μιλάω κι εγώ. Γιατί έγραφα για μήνες ολόκληρους χωρίς αστεράκι και δεν έπαθα τίποτα. Οι ίδιοι φίλοι στηρίζουνε το blog μου τότε και τώρα, και καινούργιοι φίλοι που και χωρίς αστεράκι θα ερχόντουσαν, όπως πάω κι εγώ σε άλλους αδιαφορώντας για τέτοια πράγματα. Κοντά έναν χρόνο δεν ήμουνα premium και ποτέ δεν είπα τίποτα γιατί δε μ’ ένοιαζε, το emaki ήταν το δημοφιλέστερο blog επί έναν χρόνο, δεν ήταν premium αλλά ποτέ δεν την ένοιαξε. Ο kinezes_trexoun_gymnes ήταν premium, τώρα δεν είναι, και το πήρε στην πλάκα.

    Κάποιοι βγάζουν έναν παράπονο γιατί ξεκίνησαν χτες και με τρία συνεχή ποστς δεν έγιναν premium. Ε δεν μπορεί να γίνει αυτό. Κάποιοι άλλοι δικαίως γκρινιάζουν γιατί το blog τους μπορεί να άξιζε και να μην έχει γίνει ακόμα. Αυτό εξαρτάται από το Jorge που άλλες φορές πέφτει μέσα κι άλλες όχι, αλλά δυστυχώς η «συγγραφή» δεν μπορεί στην αξιολόγησή της να κριθεί αντικειμενικά. Εγώ, αν ήμουνα στη θέση του, θα είχα κάνει τελείως άλλα. Πάλι κάποιους θα αδικούσα όμως. Έτσι πάει αυτό αφού είναι το όλο σκηνικό μη μετρήσιμο.

    Άλλοι βρίζουνε τα premiums. Λες και κάποιοι μαζευτήκανε και κάνανε μια συνομωσία για να θάψουν κάποιων άλλων το ταλέντο. Άλλοι πάλι βρίζουνε αυτούς που βρίζουν τα premiums, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι τα premiums είναι γνώμη ενός που τα βλέπει τα πράγματα απ’ τη δική του υποκειμενική ματιά, όπως και μεις αν ήμασταν στη θέση του.

    Όλοι μας θέλουμε αυτό που γράφουμε να έχει ανταπόκριση. Αλλά αυτό το κατακτάς δε χαρίζεται. Ούτε με αστεράκια, ούτε με διαολάκια. Ας κοιτάξουμε την ουσία κοιτάζοντας πως θα ανεβάσουμε αυτή τη διαδικασία, όπως την ανεβάσαμε τον προηγούμενο χρόνο. Ξεκινήσαμε το περασμένο Σεπτέμβρη 10 blogs και τώρα είναι 500. Αυτό το καταφέραμε όλοι μαζί, γράφοντας ωραία πράγματα, και δίνοντας στα blogs που τότε δεν τα διαβάζαμε ούτε κι εμείς οι ίδιοι ακόμα που τα γράφαμε, δύναμη. Ας τα κάνουμε 1000, όχι 400.











    γεια σου ρε mpriza με τα ωραια σου!
    Tren
    16.12.2007, 16:53
    Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο και με χαροποιει ιδιαιτερα το οτι πολλοι σ'αυτην την συζητηση θεωρειτε τα αστερακια τελειως διακοσμητικα και ανευ σημασιας καθως πραγματι η ουσια του γραπτου αλλα και ολου του περιεχομενου ενος blog δεν εξαρταται απο αυτο οπως κι εγω ανεφερα σε αυτο το τοπικ.

    Με αφορμη λοιπον το πνευμα αγαπης των γιορτων που πλησιαζουν, ας κανουμε μια πραξη αγαπης.
    Προτεινω λοιπον οι premium blogers να χαρισουν το αστερακι τους στο αγαπημενο τους και περισσοτερο φιλικο τους blog κανοντας πραξη τα λεγομενα τους.

    Παντα σε εορταστικο κλιμα και με εορταστικη διαθεση προπαντως.


    Αναβοσβηνω !
    asxetos
    16.12.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 16-12-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο και με χαροποιει ιδιαιτερα το οτι πολλοι σ'αυτην την συζητηση θεωρειτε τα αστερακια τελειως διακοσμητικα και ανευ σημασιας καθως πραγματι η ουσια του γραπτου αλλα και ολου του περιεχομενου ενος blog δεν εξαρταται απο αυτο οπως κι εγω ανεφερα σε αυτο το τοπικ.

    Με αφορμη λοιπον το πνευμα αγαπης των γιορτων που πλησιαζουν, ας κανουμε μια πραξη αγαπης.
    Προτεινω λοιπον οι premium blogers να χαρισουν το αστερακι τους στο αγαπημενο τους και περισσοτερο φιλικο τους blog κανοντας πραξη τα λεγομενα τους.

    Παντα σε εορταστικο κλιμα και με εορταστικη διαθεση προπαντως.


    Αναβοσβηνω !




    treno μου συμφωνω μαζι σου. Σαν χριστουγεννιατικο παραμυθι ακουγεται αυτο.