ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Ενισχυτές Behringer, θέλω τη γνώμη σας

    winlowoo
    11.11.2007, 13:28
    na rwtisw kati o aderfos mou thelei na agorasei enisxiti gia mpaso
    exei skaeutei na agorasei ton BEHRINGER BXL-450 me 177euro h ton BEHRINGER BXL-450A me 200 euro einai kai oi dio 45watt mporite na mou pite pios einai kaliteros giati einai kaliteros kai an einai genika san enisxitis kalos euaristo






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-11-2007 15:43 ]


    επισυναπτόμενα: 633.BEH.092.A.jpg 633.BEH.092.jpg 
    winlowoo
    11.11.2007, 14:57
    kamia voithia???
    delta66
    11.11.2007, 20:54
    Λοιπον, απελπισμενε

    Εκανα μια μικρη ερευνα αγορας για σενα
    (αν και κιθαριστας, απο οτι μου λεει ο μπασιστας μου σε ενημερωνω)

    1ον.
    Αν παρεις ενισχυτη απο ιντερνετ και η τιμη του ειναι κατω απο 300Ε με 19% φπα
    θα πληρωσεις +30Ε περιπου μεταφορικα.
    Οποτε υπολογιζε ενα ενισχυτης που γραφει 177 κανει 207
    Ενω ενας που γραφει 300 κανει 300.
    Στο budget που γραφεις (μεχρι 200) θα πρεπει να κοιταξουμε μεχρι 170 (για να ερθει με
    τα μεταφορικα 200Ε)


    Αυτος ειναι προτιμοτερος σαν εταιρια
    απο εδω
    ή
    απο εδω 1Ε πιο κατω (χαχα)
    Specifications:
    Power Output (RMS) 30W
    Speaker Configuration 1 x 10\"
    Line Input Impedance 1M Ohm, Input range 100mV to 10V
    H x W x D (mm) 505 x 444 x 500
    Weight (kg) 21.43

    με λιγα παραπανω 228+30 (μεταφορικα) 258Ε συνολο προτεινω
    αυτον που εχει 15αρι μεγαφωνο (πιο ογκο, στον ηχο)
    Specifications
    Power Output (RMS) 100W
    Speaker Configuration 1 x 15\"
    Line Input Impedance 1M Ohm, Input range100mV to 10V
    H x W x D (mm) 550 x 459 x 544
    Weight (kg) 26.8

    Γενικες συμβουλες
    - Θα κοιτας παντα το "Availability", αν υπαρχει δηλαδη διαθεσιμο
    (μην περιμενεις κανα 2μηνο να στη φερουνε)
    - Θα κοιτας να εχει "19.0 % VAT Inc. " το φπα δηλαδη.
    - και οτι αλλα προσφερει ο καθενας
    π.χ "Delivery time : 48h, 2 YEARS WARRANTY" κλπ
    Τα δυο sites που σου δινω εχω ακουσει θετικα σχολια για αυτα.
    Φυλα τις διευθυνσεις τους να κανεις και μονος σου ερευνα.
    Αν ξερεις καλυτερα ξεκινα με search στο google, ebay Κλπ.


    Τωρα εγω θα προτιμουσα να εδινα κατι παραπανω για να κερδισω και σε
    ποιοτητα προς αποδοση (value/money) και να γλυτωσω μεταφορικα.
    Θα επαιρνα Αυτον με 397

    100 watts of power
    15 in. speaker
    Style selector with 5 basic tone options
    3-band tone controls
    Master and gain controls
    Balanced XLR line out
    Headphone jack
    RCA inputs for connecting a tape or CD player
    Tilt-back cabinet
    Technical Des c r i p tion :
    Dimensions (H x W x D): 21 x 21 x 16 in.
    Weight: 62 lbs.

    Και οταν αποφασισεις να παρεις ενισχυτη αργοτερα καλο
    παρε αυτον!!!
    MusicMaker83
    11.11.2007, 21:06
    Ρε Δέλτα γιαυτο σε γουστάρω(Με την καλη εννοια )
    Δεν απαντάς απλώς, κάνεις και το DEAL

    Μακάρι όσοι ξέρανε να βοηθούσαν όλοι και να μην απαντούσαν στο στύλ "Γιατί εμένα μου είπε κανείς"

    ΕΥΓΕ!!! Εν λουκούμι παρακαλώ
    winlowoo
    11.11.2007, 23:18
    delta se euxaristw para poli gia to endiaferon sou alla gia agores apo to internet den nomizw na kanei kai mipos tha mporouses na mou peis tin gnomi sou gia tous enisxites pou sou dixnw (apo eliniko katastima skeutete na ton agorasei ton stolla )

    euxaristw
    delta66
    11.11.2007, 23:57
    BEHRINGER ???

    Πολυ φτωχεια. (ηχητικη)
    Ειπαμε οικονομικα αλλα......
    Απομιμιση της απομιμησης?

    γιατι οχι internet?
    noizreduction
    12.11.2007, 11:21
    Δεν ειμαι μπασιστας, ουτε κιθαριστας. Η παρακατω αποψη που θα εκφρασω εχει ως βαση 2 παραγοντες:

    1) Απο ηχητικες καλυψεις που εχω κανει σε κατοχους με behringer ενισχυτες
    2) Απο live με χρηση ενισχυτη behringer για live ( πληκτρων βεβαια ).

    Οι φτηνοι behringer, μπορει να μην γεμιζουν το ματι, ομως για καποιον που αρχιζει να μελεταει μπασο/κιθαρα ειναι η καλυτερη επιλογη value/quality.
    Σιγουρα οι μικροι της ενισχυτες ( κατω των 50W ) ειναι αρκετα "σκληροι" και ψηφιακοι στον ηχο τους, ομως οσο ανεβαινουμε μοντελα ο ηχος γινετα αρκετα καλος και φτανει σε καποια επιπεδα αλλων εταιριων.

    Ενδεικτικα αναφερω πως σε καλυψη live μεταξυ ενισχυτων μπασου line 6 και behringer ( και οι 2 με κεφαλη, καμπινα και extra woofer ) ο behringer εδωσε εξω εναν βαθυ και γεματο ηχο, ενω ο line 6 μια βαβουρα στα μπασα. Και οι 2 δεχτηκαν ενα μπασο fender deluxe 5χορδο και οι 2 παικτες ειχαν πανω κατω το ιδιο γουστο ( funky ).
    Ομως, ο line 6 εδωσε ενα πεντακαθαρο και γεματο ηχο στο direct out του, ενω ο behringer εδωσε ενα "πεζο" και μουντο ηχο. Αυτο προφανως οφειλεται στο ο,τι η line 6 εχει σαφως καλυτερα ηλεκτρικα σε σχεση με την behringer. Και εκει ειναι και η δικη μου αντιρρηση στους behringer. Για να τους καλυψεις σε live πρεπει να το κανεις μεσω ενος μικροφωνου με καθαρα μπασα ( D112 AKG πχ ) και συγχρονως να χρησιμοποιησεις ενα μικροφωνο για τα μεσαια και πριμα ( shure 57αρι ή ορθιο πυκνωτικο ). Συγνωμη, αλλα σε live δεν ειμαι διατεθειμενος σαν ηχοληπτης να εχω 2 μικροφωνα επιπλεον στο κεφαλι μου, που ανα πασα στιγμη θα αλλαξει η χροια τους οσο αλλαζει η θερμοκρασια και η θεση του χωρου. ( εννοειται πως σε ειδικες περιπτωσεις και ιδιαιτερα σε μπαντες που η αποδοση τους ειναι τρομερη, αξιζει τον κοπο, οπως επισης για ηχογραφησεις live )

    Νομιζω παντως πως για την τιμη τους οι behringer ειναι αρκετα καλοι και ειναι χρησιμο εργαλειο για τους πρωταρηδες.
    RoCkLiViN2
    12.11.2007, 12:48
    behringer????????? ts ts ts..... koita den mporw na sou pw egw ti tha pareis, alla behringer re file????? an itan na petaksw ta lefta mou, tha protimousa na ta petaksw sti thalasa, para na agorasw behringer.... an thes ti sumbouli mou, pare enan ampeg... einai ligo pio akriboi alla sigoura aksizoun ta lefta tous...kai tha sou kratisoun kai polu perissotero xwris na bgaloun problima....
    delta66
    13.11.2007, 01:45
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 12-11-2007 στις 12:48 έγραψε...

    behringer????????? ts ts ts..... koita den mporw na sou pw egw ti tha pareis, alla behringer re file????? an itan na petaksw ta lefta mou, tha protimousa na ta petaksw sti thalasa, para na agorasw behringer.... an thes ti sumbouli mou, pare enan ampeg... einai ligo pio akriboi alla sigoura aksizoun ta lefta tous...kai tha sou kratisoun kai polu perissotero xwris na bgaloun problima....



    ayto toy eipa kai go ampeg
    KAKOFONIKS
    14.11.2007, 11:00
    Παιδιά ε΄γω δεν ξέρω για ενυσχιτή αλλά είχα πρόσφατα μια εμπειρία με μια προενύσχηση για το μπουζούκι μου που έψαχνα, δοκίμασα και μία Behringer και το μόνο που έκανε είναι να ενυσχύει το βόμβο της έντασης!!!!!!

    Αυτά, καλύτερα ψάχτε το πριν πάρε τε κάτι!