ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω τρομπέτα !!! Να το προσπαθήσω ?

    Nick-K
    11.11.2007, 16:13
    Καλησπέρα,

    όπως φαίνεται και από τον τίτλο, θέλω να μάθω τρομπέτα. Ασχολούμαι με την μουσική χρόνια, αλλά μόνο στο ακουστικό κομμάτι !!! Έχω ασχοληθεί μόνο, λίγο, με τα ντραμς αλλά όνειρο ζωής είναι να μάθω να παίζω τρομπέτα. Ενημερωτικά και για να βοηθήσω την κατάσταση, δεν έχω ιδέα από νότες και διάβασμα μουσικής(!!!). Μέχρι στιγμής οι απαντήσεις που παίρνω είναι αποθαρρυντικές, αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιον, πιο, ειδικών πάνω στο θέμα.
    Το μόνο που διαθέτω αυτή τη στιγμή είναι πνευμόνια, όρεξη και έχω φυσήξει αρκετές φορές τρομπέτα και ξέρω ότι μπορώ να βγάλω ήχο !!!

    Αν έχετε συμβουλές για το αν γίνεται, πώς κτλ. θα ήθελα να τις ακούσω.

    Ευχαριστώ.
    kithara2
    29.12.2007, 23:57
    hi nick-k

    αφού θέλεις να μάθεις τόσο πολύ τρομπέτα γιατι δεν το προσπαθεισ και το σκέφτεσαι;Εγώ παίζω 6 χρόνια σε φιλαρμονική(δεν ασχολούμαι επαγγελματικά αλλά μου αρέσει).Αν δεν θες να πας σε ωδείο και να πληρώσεις, μπορείς να πας σε φιλαρμονική που είναι και δωρεάν.Αν θες να συνεχήσεις και να μην μείνει μόνο στο φύσημα θα πρεέπει να μάθεις να διαβάζεις τις νοτες,αξίες κτλ(δεν είναι δύσκολο).Η τρομπέτα είναι άρκετά δυσκολο όργανο (αυτό όμως μην σε φοβήζει).Στην αρχή θα δυσκολευτείς αφού παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα χείλη (χωρίς να πατας κανένα κλειδι(κλειδιά λέγονται τα τρία κουμπιά που έχει)μπορεις να βγάλεις 5 διαφορετικές νότες ανάλογα με το φύσημα) αλλά αν το πάρεις με καλό μάτι και έχεις υπομονή θα το αγαπήσεις αφού έχει φοβερο ήχο.Μην ξεκινήσεις με ψηλά τον αμανέ δηλ νομίζεις οτι θα παιζεις άνετα κομμάτια jazz κτλ. ακόμα και μετά από έναν χρόνο μπορεί ακόμα να μην μπορεις να βγάλεις καποιες ψιλές νότες γιατί χρειάζονται πολύ εξάσκηση στα χείλη.
    Λοιπόν μην φοβάσαι και ξεκίνα.Ελπίζω να βοήθησα.Καλή τρομπετιστική καριέρα!!!!!!
    fritz91
    30.12.2007, 12:30
    Αγαπητέ Nick-K,
    Συμφωνώντας με τις απόψεις του kithara2,σου προτείνω ανεπιφύλακτα την τρομπέτα.Είμαι και εγω στη Φιλαρμονική Χαλκίδας αλλά παίζω κλαρινέτο και σαξ.
    Δεν ξέρω την δυσκολία που μπορεί να έχει το όργανο, μα είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις, αν δεν τα παρατήσεις και μελετάς.Από καρδιάς σου ευχομαι να τα πας καλά,να μάθεις τρομπέτα και να πραγματοποιείσεις το όνειρό σου αυτό.Και φυσικά να πας τώρα και να γραφτείς στη τοπική Φιλαρμονική...!!!Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι, να είσαι καλα!
    spyroli
    20.02.2008, 22:33

    φιλε μου εδω μενει να αποδειξεις οτι αγαπας πολυ την τρομπετα!!!! εγω παιζω 16 χρονια τρομπετα και μαλιστα εντατικα στην φιλαρμονικη μαρκοπουλου και παλι δεν θεωρουμαι αριστος!!! να ξερεις οτι η τρομπετα οπως μου ελεγε και ο καθηγητης μου  ειναι το 90% το μυαλο, το 7% οι ασκησεις του διαφραγματος και γενικα ο αερας και το υπολοιπο 3% οι ασκησεις που εχουν να κανουν με το στομα οπως ( τοποθετηση της γλωσσας και των χειλιων)!!
    Αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι ευκολο οργανο και θα χρειαστει πολυ μελετη και κοπος αλλα οταν φθασεις σε σημειο που να παιζεις καποιο κομματι θα αποζημιωθεις!!!
    Α ! και κατι αλλο που θα χρειαστεις στην μαθηση της τρομπετας ειναι το ρητο
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

    ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!!!!!!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την spyroli, 11-11-2015 18:34 ]


    GAGA
    21.02.2008, 10:45
    Εγω έχω ακούσει, οτι αυτοι που πάνε να μάθουν τρομπέτα (ή κάποιο άλλο τετοιο πνευστό) είναι καλό να κάνουν και λίγο πιάνο (για να μάθουν νότες αρμονία κλπ) εφόσον η τρομπέτα είναι μονοφωνικό όργανο.
    Είναι αλήθεια;
    spyroli
    24.02.2008, 11:00
    δεν ειναι αληθεια οτι για να μαθεις τρομπετα πρεπει να μαθεις πιανο εστω και λιγο!!! αληθεια ειναι οτι για να μαθεις τρομπετα οπως και οποιοδηποτε αλλο οργανο πρεπει να μαθεις πρωτα την θεωρια της μουσικης γιατι χωρις αυτη θα ειναι σαν να πας να διαβασεις παπαδιαμαντη χωρις να ξερεις να διαβαζεις!!!! συνηθως οταν πας να μαθεις ενα οργανο πρωτα σε βαζουν να μαθεις θεωρια και μετα μαθαινεις το οργανο!!!
    -Sadahzinia-
    24.02.2008, 13:01
    Μόλις είδα τον τίτλο του τόπικ και πριν διαβάσω παρακάτω σκέφτηκα "δυνατα πνευμόνια να έχει και ολα καλα" Αφού λοιπόν λες ότι μπορείς να βγάλεις ήχο τι ανησυχεις?? Εμένα δεν μου έδιναν τρομπέτα στην φιλαρμονική επειδή ήμουν αδύνατη λεει και δεν θα τα κατάφερνα...χαζομάρες... Πάντως για την θεωρία μην ανησυχείς..αν το αγαπάς όλα καλά θα πάνε... Και το πιάνο εμένα προσωπικά δεν με βοήθησε σε κάτι ιδιαίτερο απλά και μόνο στο γεγονός ότι μέσω αυτού έμαθα θεωρία..κάτι που μπορεις να μάθεις και χωρίς πιάνο.. Καλή επιτυχία!!
    Pandelis_zola
    25.03.2008, 00:16
    Γεια χαρα και απο μένα.

    Παίζω και γω χρόνια τρομπέτα. τα τελευταία 4 το κάνω εντατικά και σοβαρά πλέον σε ωδείο. Ο φίλος παραπάνω που αναφέρει τα λόγια του Γεράσιμου του Ιωαννίδη έχει δίκιο. Θέλει τρόπο και όχι κόπο... Αν σου αρέσει ξεκίνα τη γρήγορα. Όχι σε φιλαρμονική όμως. Πήγαινε βρες κανένα καλό δάσκαλο και θα με θυμηθείς. Ένα χρόνο με καλό δάσκαλο ισούται με πολλά χαμένα σε μια φιλαρμονική. Εκτός και αν πας σε κάποια φιλαρμονική που υπάρχει κάποιος καλός. Αν θες παραπάνψ πληροφορίες για την περιοχή που μένεις ίσως να έχω κάποιον να σου προτίνω...

    Τωρα οσα αφορουν την παραφιλολογια για γερα πνευμόνια και χοντρους και αδυνάτους είναι όλα βλακείες... Όλοι μπορούν...
    kostisT
    04.09.2008, 14:16

    Γεια σας,

    Είδα την καταχώρηση του φίλου Nick_K που θέλει να μάθει τρομπέτα. Εχω κι εγώ το ίδιο ενδιαφέρον. Πάντα ήθελα να μάθω τρομπέτα. Ο φίλος Pandelis_Zola ενθαρρύνει και μάλιστα απάντησε ότι ανάλογα με την περιοχή θα μπορούσε να προτείνει και δάσκαλο. Ζω στα Βριλήσσια της Αθήνας. Μπορείς να προτείνεις κάποιον για εκεί? Επίσης, κάποιες συστάσεις για αγορά?

    Ευχαριστώ


    Tommymoto
    05.09.2008, 10:16

    ειναι σωστος ο Παντελης. και ο 9 χρωνος αδερφος μου τα καταφερνει μια χαρα στην τρομπετα!


    Pandelis_zola
    07.09.2008, 13:36

    sta  Vrilisia den kserw gia na eimai eilikrinhs.  Ekei sta voreia proasteia einai dyskola ta Pragmata... {#emotions_dlg.tt2}

    Oi kaloi oi daskaloi pantws einai ligoi kai didaskoun se Wdeia,  Px o Karabetsos, o Kaisaris, o Anthis pou einai oi kalyteroi.

    Apo kei kai pera O Gerasimos o Iwannidis pou anefere kai o filos parapanw.  Tha eisai tyxeros an vreis kapoion apo aftous na

    einai kai se kapoia filarmoniki kai na didaskei, Tote phgaine se filarmoniki kai tha sou vgei kai pio Fthna.

    Από Ωδεία, μάλλον το καλύτερο είναι το Ωδείο Αθηνών  www.odeionathinon.gr

    A episis an vreis kanenan poly proxwrhmeno mathiti aftwn twn daskalwn pou sou eipa parapanw pali tha eisai mia xara

    Otan lew proxwrhmeno enoow na einai sto ptyxio tou.

    Apo organo kai ti na agoraseis paizoun polla pragmata. Arxika pistevw pws prepei na pareis kati fthno alla oxi to pio fthno.

    O logos oti isws den to synexiseis kai exeis petaksei tsampa lefta. Apo thn allh an to synexiseis tha einai krima na mhn mporei to organo na sou dwsei ta vasika, dld enan metrio hxo.

     

    Afta. Oti allo xreiasteis pandelis_zola@hotmail.com    dioti den parakolouthw taktika to forum edw.


    BilloukosGR
    05.10.2008, 13:47

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:05 ]


    Julien
    10.10.2008, 20:46

    'Eχω την ανάγκη να με εμψυχώσει κάποιος. Παίζω πιάνο και σαν δεύτερο μ. όργανο αγόρασα μία τρομπέτα. Λατρεύω τον ήχο της, τόσο πολύ που γράφω και ορχηστρικά κομμάτια με σόλο τρομπέτα. Φυσικά η τρομπέτα ειναι vst instrument. Αλλα τώρα εδώ και 2 μέρες που αρχολούμαι με μια αληθινή βλέπω πως είναι πολύ πιο δύσκολη απ'οτι την περίμενα. Εντάξει δεν θέλω να γίνω και βιρτουόζος απο μέρα σε μέρα αλλά δεν μου περισσεύουν και ιδιαίτερα λεφτά για μαθήματα αν και αναγκαστικά εκει θα φτάσω. Πιάνο έμαθα να παίζω πολυ καλό μόνος μου αλλά δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω το ίδιο και με την τρομπέτα. Έχω σχεδόν απογοητευτεί.


    BilloukosGR
    10.10.2008, 22:18

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:05 ]


    rosie
    11.10.2008, 16:48

    hi Nick-k,

    ασχολουμαι πολλα χρονια με τη μουσικη και θελω να σου πω πως αν πραγματικα το θελεις να το κανεις!!!Καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες!!!Αν και στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν προκειται να το μετανιωσεις...με υπομονη και επιμονη ολα γινονται... Οσον αφορα το πιανο ειναι ο βασιλιας των οργανων,παρολ'αυτα αν ξεκινησεις τα θεωρητικα μαθηματα(θεωρια,αρμονια,ωδικη),τα οποια ειναι απαραιτητα για καθε μουσικο,θα αποκτησεις και καποιοες γνωσεις γυρω απο το πιανο και θα εμπεδωσεις καλυτερα αυτα που εμαθες...Δεν ειναι αναγκη λοιπον να κανεις και μαθηματα πιανου...επικεντρωσου στο στοχο σου και θα τα καταφερεις...και να θυμασαι οτι δεν χρειαζεται να σε εμψυχωνουν οι αλλοι..αν πραγματικα το θες ΚΑΝ'ΤΟ...καλη επιτυχια!!!


    Julien
    13.10.2008, 21:33

    Ευχαριστώ (rosie) για τα καλά σου λόγια. Έχεις δίκιο, στην αρχή πίστεψα πως δε θα τα καταφέρω όμως σήμερα έκανα το πρώτο μου μάθημα με τη φιλαρμονική του δήμου και ο δάσκαλος μου είπε πως έβγαλα νότες πού πολύ δύσκολα τις βγάζει κάποιος που προσπαθεί μόνο σε 3 μέρες να φυσήξει μια τρομπέτα. Αν αγαπάς πραγματικά αυτο που κάνεις τότε θα το καταφέρεις. Σου εύχομαι πάντα επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις.


    BilloukosGR
    15.10.2008, 01:05

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:08 ]


    mariosb
    28.10.2008, 12:15

    θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καμια μεθοδος για τρομπετα καθως και εαν γνωριζει καποιο μελος καποιον δασκαλο απο Πειραια.


    BilloukosGR
    06.11.2008, 14:45

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:15 ]


    dinos4
    18.02.2010, 05:23
    γεια σας.μηπως γνωριζει καποιος κανενα δασκαλο τρομπετας στην κομοτηνη?