ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω τρομπέτα !!! Να το προσπαθήσω ?

    panachristos
    18.04.2010, 22:35

    Αν γουστάρεις να παίξεις τρομπέτα (και οποιοδήποτε άλλο όργανο), απλά βρες έναν καλό δάσκαλο και ξεκίνα..

    Εγώ ξεκίνησα στα 20 μου και μετά από ένα χρόνο έχω βγάλει ένα βιβλίο για αρχάριους, παίζω κάποια κομματάκια και τώρα ξεκινάω κάποια σοβαρά βιβλία και γουστάρω ακόμα περισσότερο..

    Όποιος λέει οτι είσαι μεγάλος για να ξεκινήσεις, είναι τουλάχιστον ανίδαιος για να μην πω οτι δεν είναι καν μουσικός...

    Υ.Γ.1 δεν είναι δύσκολο να βγάλεις ήχο, με λίγη ηρεμία καταφέρνεις πολλά....

    Υ.Γ.2 όταν θέλεις κάτι πραγματικά εσύ είσαι αυτός που καθορίζεις την πορεία σου και μην αφήνεις άλλους (μεγαλύτερους, ειδικούς, σοφούς) να σου βάζουν όρια, όρους και να σε κρίνουν ακατάλληλο..


    masel1055
    14.06.2010, 12:56

    παιζω κοντα στα 2 χρονια τρομπετα ξερει καποιοσ κανεναν δασκαλο στην 8εσ/νικη για μα8ηματα παροδοσιακων και μπαλκαν οτι 3ερετε πειτε masel1055@hotmail.com h edw


    masel1055
    30.06.2010, 20:15

    παιδια κανενας αν ξερει καποιον καλο δασκαλο τρομπετας απο θεσσαλονικη ας πει παρακαλω παιζω 2 χρονια αλλα θελω να μαθω τα κολπα της προτιμηση θελω να μαθω παραδοσιακα βαλκαν αν εχετε κατι στο νου πειτε


    panachristos
    30.08.2010, 09:21

    massel1055 δεν ξέρω αν τελικά βρήκες κάποιο δάσκαλο για παροδοσιακά και μπάλκαν--αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια εκδρομούλα μέχρι την γουμένισσα κάπου 75 χλμ από θεσ/νικη.Εκεί οι άνθρωποι είναι ειδήμονες σαυτό το είδος και σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις.


    Nick-K
    02.02.2011, 21:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-K στις 11-11-2007 στις 16:13 έγραψε...

    Καλησπέρα,

    όπως φαίνεται και από τον τίτλο, θέλω να μάθω τρομπέτα. Ασχολούμαι με την μουσική χρόνια, αλλά μόνο στο ακουστικό κομμάτι !!! Έχω ασχοληθεί μόνο, λίγο, με τα ντραμς αλλά όνειρο ζωής είναι να μάθω να παίζω τρομπέτα. Ενημερωτικά και για να βοηθήσω την κατάσταση, δεν έχω ιδέα από νότες και διάβασμα μουσικής(!!!). Μέχρι στιγμής οι απαντήσεις που παίρνω είναι αποθαρρυντικές, αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιον, πιο, ειδικών πάνω στο θέμα.
    Το μόνο που διαθέτω αυτή τη στιγμή είναι πνευμόνια, όρεξη και έχω φυσήξει αρκετές φορές τρομπέτα και ξέρω ότι μπορώ να βγάλω ήχο !!!

    Αν έχετε συμβουλές για το αν γίνεται, πώς κτλ. θα ήθελα να τις ακούσω.

    Ευχαριστώ.

     

    Ναι ναι...μπήκα να δω πότε πόσταρα την επιθυμία μου για τρομπέτα!

    11-11-2007!!! Κι όμως, την τρομπέτα την αγόρασα μόλις χτες! Λίγο το ότι κόλλαγα, λίγο το φόρτο εργασίας, πέρασαν 3 χρόνια και κάτι! Χαχα..

    Τώρα όμως...θα μάθω....κλείστε τα αυτιά σας!!!!!


    gylos
    03.02.2011, 13:10

    παιδια χαιρετω με λενε Σωκρατη και σκεφτομαι και εγω να ξεκινησω σαξοφωνο! αλλα μπηκα σε λαθος θέμα{#emotions_dlg.lol}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gylos στις 03-02-2011 13:14 ]


    McKont
    09.01.2012, 12:12

    Παιδιά καλημέρα και Καλή Χρονιά! Το post καλά κρατεί απο το 2007.....

     

    Λοιπόν θα μπώ κατευθείαν στο θέμα! Θέλω κι εγώ να μάθω τρομπέτα... πάντα μου άρεσε αυτό το όργανο, θα έλεγα πως είναι το μοναδικό όργανο που θα ήθελα να ξέρω... (γενικά όλα τα πνευστά μου αρέσουν). Όμως διάφορες συγκυρίες δεν το επέτρεψαν.... οπότε τώρα που έχω την "ευκαιρία" θέλω να την εκμεταλλευτώ!

    Βέβαια δεν είμαι πιτσιρίκι (31 αισίως...) αλλά όρεξη έχω, αρκετή μάλιστα, απο μουσική δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε να διαβάζω αλλά φυσικά ούτε παίζω κάποιο άλλο όργανο! Αν δουλέψω ξέρω ότι θα μάθω, μπορεί να μου πάρει τον διπλάσιο ή τριπλάσιο χρόνο απο κάποιον που ξέρει ήδη κάποιο όργανο, αλλά αυτό δε με απασχολεί θα το δουλέψω και θα βγεί!

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιό είδος τρομπέτας είναι κατάλληλο για να μάθω αλλά να μπορώ να το κρατήσω και κάποια χρόνια (σε ύφεση έχω διαβάσει ότι είναι η πιο διαδεδομένη-κοινή ...? νομίζω εδώ φαίνεται πόσο άσχετος είμαι) τι προτείνετε και φυσικά κάποιο ωδείο ή δάσκαλο στα νότια προάστια-κέντρο?

     

    Α! Το είδος που θα μ'ενδιέφερε να παίζω είναι το balkan (βέβαια μετά απο κάποια χρόνια δουλειάς αλλά όνειρα κάνουμε....)!

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    NTINOSS
    11.04.2015, 21:05
    Γεια χαρά παιδιά....ελπίζω να είστε όλοι καλά. Για αρχή να πω ότι παίζω και εγώ κάποια χρόνια τρομπέτα (μουσικό σχολείο), ωδείο μέχρι την 3η μέση, ΤΕΙ παραδοσιακής μουσικής και παραδοσιακή τρομπέτα, φιλαρμονικές. Οι δάσκαλοι που αναφέρθηκαν κάποιοι πιο πάνω είναι από τους καλύτερους και πιο γνωστούς. Βέβαια δεν υπάρχουν αυτοί. Όμως δεν πρέπει να σκέφτεται κανείς την ηλικία για να ξεκινήσει ένα όργανο. Έχει να κάνει με το τι θέλει να πετύχει. Εξαρτάται τι χρειάζεται κάποιος ίσως να μπορώ να βοηθήσω. Το email μου είναι konstadinos_mallias@hotmail.com . Στην τρομπέτα παίζουν πολλά πράγματα πχ επιστόμιο, κλειδιά κ.ά., αλλά χρειάζονται πολλά χρόνια για να μάθεις κάποια βασικά πράγματα όπως σε κάθε όργανο
    NTINOSS
    11.04.2015, 21:16
    Γεια σας παιδιά. Το θέμα είναι αν θες πραγματικά να ασχοληθείς με το όργανο και τι έχεις όρεξη να πετύχεις. Αν θες μπορείς να ξεκινήσεις. Έχοντας εμπειρία από μουσικό σχολείο, φιλαρμονικές, ΤΕΙ μουσικής (παραδοσιακή τρομπέτα) που τελειώνω, και ωδείο (τέλος 3ης μέσης) όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται. Αν θες μπορώ να βοηθήσω. Τα χρήματα πάνε στο τέλος αν πραγματικά ενδιαφέρεται ο άλλος να σε βοηθήσει. Δεν λέω ότι δεν θα υπάρξει αμοιβή, απλά πρώτα η γνώση και μετά η αμοιβή. Το mail μου είναι konstadinos_mallias@hotmail.com. Όποιος χρειαστεί κάτι μην διστάσει
    kavouris
    13.04.2015, 23:49

    Ξεκινησα δυο χρονια τρομπετα μερικους μηνες μονος και στην συνεχεια με δασκαλο.Δυο μηνες μετα την αγορα επαιζα το ( ερανον τον ταφο) υποφερτα και κατανοητα.Αυτο που μπορει να σε βοηθησει τουλαχιστον στην αρχη ειναι ενα κουρδιστηρι κιθαρας που σου δειχνει σε πια νοτα εισαι διοτι στην αρχη ακουγονται ολα το ιδιο.Βρες καποιες  απλες παρτιτουρες πιανου  με απλα τραγουδια και προσπαθησε να παιξειςτη βασικη μελωδια .Τρομπετα ακουσα στη Ναουσσα απο το συγκροτημα του Διγκα Γκονο απο τη Γουμενισα και τρελαθηκα και ξεκινησα  ειμαι54 χρονων και μεχρι τη τελευταια μας μερα μπορουμε να κινησουμε βουνα οχι μονο να μαθουμε τρομπετα θαρρος προχωρα


    meri200
    21.10.2015, 19:38
    na matheis file mou a3izei polu... apla mhn ta paratiseis me thn prwti thelei epimoni kai kopo arxika isws se ponesoun ta xilia sou alla meta tha sinithiseis!!
    Krikriki
    19.07.2017, 21:34
    αν θελετε να μαθετε διαφορες πληροφοριες για τις τρομπετες μπορειτε να γραψετε Τρομπέτες Bb Soprano, Piccolo, Pocket, Midi στην αναζητηση
    Krikriki
    19.07.2017, 21:47

    αν θελετε να μαθετε τι κουμπια παταμε για να σχηματησουμε καθε νοτα στη τρομπετα στειλτε (μου) μηνυμα {#emotions_dlg.biggrin}