ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Φινλανδικά συγκροτήματα!

    Angelofdeath1990
    27.05.2008, 06:34

    παιδια....εγω πια μπορω να πω οτι η φιλανδια ειναι στις μερες μας για το μεταλ οτι ηταν η αγγλια το 80' με τα ονοματα οπως Maiden,Priest,κλπ.....που λετε πρασφατα ενα παιδι που γνωρισα προσφατα με εδωσε να ακουω καποια συγκροτηματα....συγκρκριμενα Noumena,Turmion Katilot και Wintersun.....ακουσα προσφατα ενα Vicking Metal συγκροτημα τους Heorot....και αρχισα να ξεφευγω απο τα κλασσικα....(bodom,Ensiferum,Nightwish,Apocalyptica,Stratovarius,κλπ....)και παιδια μιλαμε για συγκροτηματα του 21ου αιωνα....και ειναι φανταστικα....και ο ηχος ισα ισα το αντιθετο απο ιδιος ειναι...ειναι κατι το διαφορετικο...το ακους και ειλικρινα πορονεσαι δεν θες να αλλαξεις τραγουδι και μιλαμε για συγκροτηματα που οι περισσοτεροι ειναι στην ηληκια σας και μας και κανουν δουλειες επαγγελματικες......ακους πραγματα που ελληνες και αλλων χωρων συγκροτηματα τα κανουν σε 10 χρονια..οι ανθρωποι το εχουν...το συγκρκριμενο φιλαρακι...παιζει 5 χρονια κιθαρα και βγαζει πραγματα που εγω με τον κολλητο μου τα βλεπουμαι και λεμε αποκλειεται να βγουν.....μιλαμε ο τυπος να κανει sweeps σε ολες τις χορδες με μια σχετικη "ανεση" και να σου λεει τιποτααυτοδιδακτος ειμαι απλως μελετησα 5 χρονια συγκροτηματα  με συγκριμενο βαθμο δυσκολιας...και λες μα ειναι δυνατον...?το εχουν μεσα τους το μεταλ ειναι στο αιμα τους....και προσωπικα τα φιλανδικα ειναι πολυ τελεια για μεταλ....οπως ειναι τα νορβηγικα για το Black Metal που ακουω το Alt Lys Er Svunnet Hen και λεω η γλωσσα ειναι φτιαγμενη γι'αυτο το κομματι.....τελος η φιλανδια και οι χωρες του βορρα αλλα ειδικοτερα η φιλανδια ειναι φτιαγμενες για μεταλ....μπορω να πω το καλυτερο μεταλ της εποχης μου...και αν το δουμε και απο την μερια πουλαει η οχι..?μπορω να πω οτι εχει τρελλες πωλησεις....οι κιθαριστες τους παιζουν και εχουν εναν κλασσικο ηχο...σαν να ακους να πατανε σε μελωδιες κλασσικης μουσικης ειναι πολυ μοναδικο αυτο το ειδος.......τελος για μενα το φιλανδικο μεταλ ειναι το καλυτερο.......απο το πιο μεγαλο συγκροτημα οπως Nightwish,Bodom,κλπ μεχρι τους Heorot που ειναι συγκροτημα του 2007......τεσπα αυτα απο μενα παντα την γνωμη μου λεω και την προωπικη μου αποψη...προσωπικα το φιλανδικο μεταλ το εχω μεσα στην καρδια μου.....ειναι πανεμορφο και με παρα πολλα φανταστικα στοιχεια στην μουσικη του.....αυτα.......


    Rinio524
    27.05.2008, 11:56
    φινλανδια 4ever!!!!!!!!!!!!!!!!



    επισυναπτόμενα: finland.gif 
    romfaia
    27.05.2008, 16:06

    Μ αρέσουν οι φιλανδοί (σε θέμα μουσικής!!..και όψης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.blush}) εξ άλλου οι Sentenced που ακούω ειναι φιλανδοί κ μ αρέσουν.Εκεί είναι μονίμως παγομένα κ ήλιο έχουν ελάχισες μέρες γι αυτό ειναι ετσι μίζεροι κ ασρπουλιάριδες!!!{#emotions_dlg.biggrin}Αυτό εμένα μ αρέσει κ θεωρώ τους Φιλανδούς πολύ καλούς μεταλάδες.Το μέταλ στη χώρα τους ειναι πολυ..΄΄συνιθές΄΄..Μήπως να παγώσουμε κ την Ελλάδα για να φτιάχνουμε καλα κομάτια μέταλ?!!!(χαχα){#emotions_dlg.biggrin}

     

    σε γενικές γραμμές:ΤΑ ΣΠΑΝΕ!!!!!!! {#emotions_dlg.rockon}


    panagiotis1981
    27.05.2008, 16:45

    Μια χαρά είναι και έτσι η ελλαδίστσα μας, με τους Suicidal Angels, Released Anger, Rotting Christ, The Illusion Fades, Innerwish κλπ.. Αν ήταν να παγώσει και να βγουν τπτ κακέκτυπα των Sentenced ή των Stratovarius τότε χίλιες φορές καύσωνα...


    sitzoune81
    02.06.2008, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 27-05-2008 στις 16:45 έγραψε...

    Μια χαρά είναι και έτσι η ελλαδίστσα μας, με τους Suicidal Angels, Released Anger, Rotting Christ, The Illusion Fades, Innerwish κλπ.. Αν ήταν να παγώσει και να βγουν τπτ κακέκτυπα των Sentenced ή των Stratovarius τότε χίλιες φορές καύσωνα...



    ΕΤΣΙ ! ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΥΣΩΝΑ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΜΕ!!! σοβαρα μιλαμε τωρα?!?! ....τους Φινλανδους και το ψευτομεταλ τους και τον Raikkonen τους μεσα γ**ω......{#emotions_dlg.mad}

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} συγνωμη, αλλα μ'αρεσει να ξεσπαω!!! για πλάκα, ετσι ?!


    rWmS
    03.06.2008, 01:03

    Εχει κανενας ακουστα τους Sabaton?

     

    Sabaton - Metal Crue

    Sabaton - Judas Priest Cover - Jawbreaker

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    rWmS
    03.06.2008, 01:15

    Sabaton - Metal Crue


    Take some venom and accept
    That you won't see Nazareth
    The rainbow leads you home

    Warrior sent to milky way
    UFO shooting gamma ray
    A riot of destruction

    Watch the rockbitch go down, vixen spread

    When the (judas) priest killed a (iron) maiden in the metal church
    Armored saints and warlocks watched the slaughter
    Rage of the slayer forced the pretty maids
    To kiss the Queen in crimson glory

    You were born a motorhead
    Bike's in flames you race ahead
    U do the Kansas rush

    Racing with the motley crew
    Annihilator chasing you
    With guns and burning roses

    Status quo has been reached, wasps unleashed

    Take a skyride with me, then you'll see

     

    Οπως θα καταλαβατε το τραγουδι ειναι αφιερωμα σε ολους τους "μαυρισμενους" πανω{#emotions_dlg.thumbup}


    rompa
    17.06.2008, 10:27

    Suburban Tribe ...

     


    fireroc
    30.06.2008, 23:24

    οι φιλανδοι ειναι αληθινοι metalers!  μελοδικοι σκληροι  επικοι !  η φιλανδια γενικοτερα ειναι χορα μεταλομανα!  το ορεο ειναι σε καποια συγκροτηματα που χρησιμοποιησαν τονπολιτισμο της χορας τους ( folk , vikings)  με το μεταλ και το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο!


    INCUBUSROCKRsNATION
    30.06.2008, 23:30

    δεν πεθαινω κι ολασ για την συνηθυσμενη φινλανδικη μεταλ, αλλα οι apocalyptica ειανι απο τα πιο πετυχημενα συγκροτηματα...

     

     

    I LOVE APOCALYPTICA!!!