ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    Υπάρχουν ανθρωποφάγοι...στην Ευρώπη ;

    maryap10wc
    12.11.2007, 17:47
    Δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα αλλά δεν πειράζει.
    Σήμερα την ώρα της ιστορίας είχαμε κενό.Άσχετο αλλά από 'κει ξεκινάνε όλα.Εκεί λοιπόν που είμασταν μια παρέα περίπου δέκα παιδιών μέσα στην αίθουσα και έλεγε ο καθένας ότι του κατέβαινε στο κεφάλι ακούστηκε και το εξής κουφό :
    Λέγανε ότι κάποιος νεαρός δημοσίευσε στο internet μια αγγελία στην οποία έλεγε ότι μπορούν να τον επισκεπτούν άτομα που θέλουν να αυτοκτονήσουν για να τα εξυπηρετήσει (με κάπως παράξενο τρόπο θα έλεγα)-->Προσφερόταν να τα φάει !!!!!
    Εκτός όμως από αυτό, το πιο κουφό είναι ότι υπήρξαν τέτοια άτομα που πήγαν και τον βρήκαν (με δική τους θέληση βέβαια) και εκείνος κράτησε την υπόσχεσή του και όντως του έφαγε (Δεν ξέρω πως.Γιουβέτσι-Βραστούς-Φούρνου δεν ξέρω)
    Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά ;
    Έλεος δηλαδή...
    Παίζει δηλαδή όταν του έπεφταν πολλοί και δεν προλάβαινε να τρώει να τους έβαζε στην κατάψυξη με τον Μπαρμπα-Στάθη ;
    vouliakis
    12.11.2007, 19:04
    Ναι, δυστυχώς, είναι γεγονός (στη Γερμανία).
    Ναι, ευτυχώς, έχει συλληφθεί...




    Apataggelos
    12.11.2007, 21:06
    Ο κανιβαλισμός θεωρείται απεχθής πράξη στον ''πολιτισμένο'' / σύγχρονο κόσμο...

    Φυσικά τον κατακρίνω....

    ...αλλά σκεφτείτε πόσοι λαοί τον εξασκούσαν... πόσες μυθολογικές αναφορές...

    Πόσο βαθεία έχει παραμείνει στα κύτταρα κάποιον λαών και στις συνειδήσεις νοσηρών μυαλών.... όχι μόνο σαν θεωρία αλλά και σαν πρακτική.


    Μερικές φορές όσο πιο κακό είναι κάτι τόσο δυσκολότερα ξεριζώνεται....


    Πάντως αν υπήρχαν άνθρωποι που πραγματικά προσφέρθηκαν για κάτι τέτοιο, το θέμα παίρνει άλλες διαστάσεις... θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτό της ευθανασίας ή / και της υποβοηθούμενης αυτοκτονίας...


    Και ναι... ευτυχώς έχει συλληφθεί.




    Stroumfita456
    12.11.2007, 21:14

    Hastaroth
    12.11.2007, 23:08
    Είναι αυτό που λέμε "έφαγα τον κόσμο μέχρι να σέ βρώ".....

    Είχα ακούσει κι'εγώ οτι υπάρχουν sites στο internet γιά επικοινωνία μεταξύ καννιβάλων και ατόμων που επιθυμούν να..φαγωθούν.Δέν ξέρω άν είναι αλήθεια όμως.
    jacamar
    13.11.2007, 00:44
    Ζητώ να μου χαρίσουν πόδι ανθρώπινο ανδρικό....από λεύκή φυλη....ποδοσφαιριστη αν γίνεται.....
    PaianAris
    13.11.2007, 01:34
    Ο κανιβαλισμός δέν ήταν ποτέ άγνωστος στήν Ευρώπη , π.χ. ο Γουάλας έτρωγε τούς Άγγλους κι ο Δράκουλας τούς Τούρκους , αλλά φυσικά έχουμε καί πολλά άλλα "εξω-Ευρωπαϊκά" περιστατικά όπως Αμίν-Νταντά κτλ. κτλ...
    renabill
    13.11.2007, 09:33
    Ω ναι.Εγώ χτές έφαγα 2 ποδαράκια....
    Πιο νόστιμα κι από κοτόπουλο....
    marylin
    13.11.2007, 13:59
    Παναγία μου!!!!!!!!!!!! Ανακατεύομαι (δεν κάνω πλάκα!)
    Blacksad
    13.11.2007, 16:27
    Κάνει ο Hannibal Lecter το τραπέζι στη μητέρα του,

    Γιέ μου του λέει αυτή, να ξέρεις κάτι δε μ'αρέσουν καθόλου οι φίλοι σου!

    Καλά μαμά, τότε φάε μόνο τη σαλάτα

    Εντάξει είναι ενα νοσηρό ανεκδοτάκι black humor, αλλά φαίνεται ότι η πραγματικότητα μερικές φορές είναι ακόμη νοσηρότερη...
    Opeth
    13.11.2007, 17:47
    exw akousei oti to an8rwpino kreas einai apta poio nostima... xm .dn kserw kata poooso alitheuei auto k fisika oute thelw na to mathw. omws thelw na mathw pws mporei enas an8rwpos na faei ton sinan8rwpo tou, dn einai apla parakseno k frikto?
    Apataggelos
    13.11.2007, 18:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-11-2007 στις 23:08 έγραψε...

    Είναι αυτό που λέμε "έφαγα τον κόσμο μέχρι να σέ βρώ".....

    Είχα ακούσει κι'εγώ οτι υπάρχουν sites στο internet γιά επικοινωνία μεταξύ καννιβάλων και ατόμων που επιθυμούν να..φαγωθούν.Δέν ξέρω άν είναι αλήθεια όμως.




    Χμμμ...

    ...ωραία! Tελικά δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να το βρεις στο internet...

    Internet λοιπόν... το τελευταίο σύνορο...




    fantasma
    13.11.2007, 19:51
    κι εγω το εχω ακουσει.. και εχω μαθει πως πιαστηκε...

    χωρις να θελω να αλλαξω τη κουβεντα... υπαρχουν πολλοι ανθωποφαγοι....

    ενας απο αυτους λεγεται Μπους.
    fantasma
    13.11.2007, 20:22
    Κειμενo σε blog...

    Τελικά ναι...είμαι ανθρωποφάγος! Τρέφομαι από άντρες, γυναίκες, παιδιά, παππούδες και γιαγιάδες. Από όλους εσάς.
    Είναι μέρες που σας δοκιμάζω...που κόβω κομματάκια, τα γεύομαι...ζητάω κι άλλο, περισσότερο...χαμογελάω ηλίθια περνώντας τη γλώσσα στα χείλη...Κι όταν φεύγετε, όταν μου παίρνετε το πιάτο απ'το τραπέζι, μένω ν'απολαμβάνω τη γεύση που απέμεινε στο στόμα, στο στομάχι, στην καρδιά...Νοσταλγώ τις μυρωδιές, την υφή, τη γεύση και τις αισθήσεις. Τα συναισθήματα. Ολα όσα μου δίνετε σε κάθε μικρή στιγμή που μοιράζεστε μαζί μου. Κι ονειρεύομαι ήδη την επόμενη. Ε ναι, τ'ομολογώ...είμαι πολύ λιχούδα!
    Είναι και μέρες που το "φαγητό" είναι κακομαγειρεμένο. Βαρύ, ίσως με περισσότερο αλάτι...ή πάλι τελείως ανάλατο. Υπάρχουν και μέρες που με φτάνετε στα όρια της δηλητηρίασης. Ισως φταίω κι εγώ...δεν ξέρω να σταματάω! Συνεχίζω να τσιμπολογάω, ακόμα κι όταν βλέπω πως τα υλικά είναι μάλλον ψιλοσκάρτα, άγευστα, το φαγητό καμμένο...κι ας ξυνίζω τα μούτρα. Σαν να ελπίζω πως όλο το αλάτι έπεσε στις πρώτες τις μπουκιές, πως μπορεί μετά να στρώσει...πως το καμμένο είναι επιφανειακό κι αν δεν εγκαταλείψω, με περιμένει κρεατάκι νόστιμο, καλοψημένο. Απ'αυτά που γεμίζουν το στόμα, γλυκαίνουν τον ουρανίσκο...Γευστικές εκπλήξεις που γεμίζουν και σε κάνουν ν'ανακαλύπτεις νέα πράγματα ή συναισθήματα, ανοίγοντάς σου ακόμα περισσότερο την όρεξη.

    Είμαι ανθρωποφάγος σας λέω...pour le meilleur et pour le pire...Αφήστε με λοιπόν να χαρώ το γεύμα μου ! Κι αν καμιά φορά δαγκώνω λίγο πιο δυνατά...συγχωρείστε με!


    esta
    13.11.2007, 23:36
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 13-11-2007 στις 19:51 έγραψε...

    χωρις να θελω να αλλαξω τη κουβεντα... υπαρχουν πολλοι ανθωποφαγοι....
    ενας απο αυτους λεγεται Μπους.


    Μη σου πώ πως αν φτιάξουν ομάδα θα είναι και ο προεδρός τους...

    ...κόλαση υπάρχει μονάχα για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 13-11-2007 23:39 ]





    επισυναπτόμενα: rsln136l.jpg 
    nalpha
    14.11.2007, 00:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Blacksad στις 13-11-2007 στις 16:27 έγραψε...

    Κάνει ο Hannibal Lecter το τραπέζι στη μητέρα του,

    Γιέ μου του λέει αυτή, να ξέρεις κάτι δε μ'αρέσουν καθόλου οι φίλοι σου!

    Καλά μαμά, τότε φάε μόνο τη σαλάτα





    Aiolos_m
    14.11.2007, 01:58
    Γιατί ρε παιδιά, εσείς όταν πάτε στο χασάπη και του λέτε κόψε μου μερικές μπριζόλες λαιμό, τι εννοείτε; Χοιρινό; Πού ζείτε;


    punkster
    14.11.2007, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 12-11-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Ο κανιβαλισμός θεωρείται απεχθής πράξη στον ''πολιτισμένο'' / σύγχρονο κόσμο...

    Φυσικά τον κατακρίνω....

    ...αλλά σκεφτείτε πόσοι λαοί τον εξασκούσαν... πόσες μυθολογικές αναφορές...

    Πόσο βαθεία έχει παραμείνει στα κύτταρα κάποιον λαών και στις συνειδήσεις νοσηρών μυαλών.... όχι μόνο σαν θεωρία αλλά και σαν πρακτική.


    Μερικές φορές όσο πιο κακό είναι κάτι τόσο δυσκολότερα ξεριζώνεται....


    Πάντως αν υπήρχαν άνθρωποι που πραγματικά προσφέρθηκαν για κάτι τέτοιο, το θέμα παίρνει άλλες διαστάσεις... θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτό της ευθανασίας ή / και της υποβοηθούμενης αυτοκτονίας...


    Και ναι... ευτυχώς έχει συλληφθεί.







    Συγκρινεις δυο διαφορετικα πραγματα...
    Στην αρχαιοτητα τρωγανε ανθρωπους για θρησκευτικους λογους, κατι σαν εθιμο σας πουμε, ειτε ως θυσια στους θεους ειτε για να παρουν τη "δυναμη" του ανθρωπου που ετρωγαν ειτε για πολλους και διαφορους αλλους λογους....

    Σημερα η ανθρωποφαγια ειναι αποτελεσμα διαστροφης, ειναι ψυχασθενια.... Οι καννιβαλοι σημερα ειναι ανθρωποι αρρωστοι, οπως και οι κατα συρροην δολοφονοι. Δηλαδη "την βρισκουν" με το να τρωνε τους ανθρωπους που σκοτωσαν, σαν το κερασακι στην τουρτα ας πουμε, ενα εξτρα μπονους στην ευχαριστηση που τους προσφερει η δολοφονια! Πως ακουμε συχνα πυκνα καποιος να σκοτωνει καποιον με απεχθη και βαναυσο τροπο και μετα να καμματιαζει το πτωμα ή να το κανει και γω δεν ξερω τι.... Ειναι το ιδιο πραγμα, η ιδια διαστροφη με διαφορετικη εκφραση.... Δεν εχει καμια απολυτος σχεση με τον καννιβαλισμο στις διαφορες φυλες που τον εξασκουν σαν εθιμο!

    Τωρα οσον αφορα αυτο με το ιντερνετ..... Ειναι απλως τραγικο το να βλεπεις εγκληματιες και ψυχικα ασθενεις ανθρωπους να εχουν την ελευθερια να δρουν μεσω του ιντερνετ.....

    Conspiratus
    14.11.2007, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 14-11-2007 στις 13:05 έγραψε...

    ....

    Σημερα η ανθρωποφαγια ειναι αποτελεσμα διαστροφης, ειναι ψυχασθενια.... Οι καννιβαλοι σημερα ειναι ανθρωποι αρρωστοι, οπως και οι κατα συρροην δολοφονοι. Δηλαδη "την βρισκουν" με το να τρωνε τους ανθρωπους που σκοτωσαν, σαν το κερασακι στην τουρτα ας πουμε, ενα εξτρα μπονους στην ευχαριστηση που τους προσφερει η δολοφονια! Πως ακουμε συχνα πυκνα καποιος να σκοτωνει καποιον με απεχθη και βαναυσο τροπο και μετα να καμματιαζει το πτωμα ή να το κανει και γω δεν ξερω τι.... Ειναι το ιδιο πραγμα, η ιδια διαστροφη με διαφορετικη εκφραση.... Δεν εχει καμια απολυτος σχεση με τον καννιβαλισμο στις διαφορες φυλες που τον εξασκουν σαν εθιμο!



    κοιτα,εχει και ενα συν...για τους δολοφονους...!!!δεν αφηνουν στοιχεια για το εγκλημα!!!
    Opeth
    14.11.2007, 15:11
    ''κοιτα,εχει και ενα συν...για τους δολοφονους...!!!δεν αφηνουν στοιχεια για το εγκλημα!!!''
    Xaxaxa kalo !