ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Εuro 2004... και ξερό ψωμί!

    falimento
    08.07.2004, 13:49
    Mπήκα και εγώ και ψήφισα! Αν και μου τη δίνει το CNN αρκετά και οι ηλίθιες ερωτήσεις τους θέλησα να ψηφίσω την Ελλαδάρα μας

    Σας το κάνω και Hyperlink για να μπαίνετε κατευθείαν..

    http://edition.cnn.com/SPECIALS/2004/euro2004/
    Haroulinda
    08.07.2004, 14:27
    Αν είναι δυνατό! Ποιοί ψηφίζουν όχι ρε παιδιά... Αν ήταν εκλογές να πώ και γώ... αλλα αυτό ήταν ολοφάνερο!

    Πορτογάλλοι δέν θα ήταν σίγουρα, φάνικαν πολύ αθλητοπρεπείς τυπάκια και τα συμπάθησα ιδιαίτερα!
    ZOI
    08.07.2004, 17:05
    Γεια σας παιδια!εγω εζησα τον τελικο στην παρο καθως και τους πανηγυρισμους και την υποδοχη.4 κοριτσια ειμασταν και περιμεναμε πως και πως να ρθει η μερα του τελικου!το κλιμα ηταν καταπληκτικο.μεσα στα clubs σταματουσε καθε μισαωρο η μουσικη ολα τα βραδια για να φωναξουμε ολοι συνθηματα(τα γνωστα "τιμημενα",κ.α)και βεβαια οπωσδηποτε να τραγουδησουμε τον εθνικο υμνο.ακομα και μεσα στα κτελ για την παραλια ολοι τραγουδουσαν ολες τις ωρες.φυσικα μετα τη νικη την οποια παρακολουθησα στο κεντρο της παροικιας ξεχυθηκε τοσος κοσμος που δεν πιστευα οτι το νησι εχει τοσους!γιγαντιες σημαιες,τουριστες να συμμετεχουν στους πανηγυρισμους,καθε ειδους οχημα,και παπαδες(!)να δινουν ευχες ηταν highlights!

    ακουσα στην τηλεοραση το γνωστο συνθημα (σηκωσε το...) σε dance version!πολυ καλο!με λιγα λογια η παρος ηταν τελεια βεβαιως αλλα το οτι συνεπεσε και η νικη με ταξιδακι ηταν υπεροχο.θα ηθελα να ημουν στην ομονοια και στην υποδοχη αλλα τελικα ισως καλυτερα ετσι.

    η ανταποκριτρια του site απο την παρο
    jorge
    08.07.2004, 17:11
    Quote:

    Το μέλος ZOI στις 08-07-2004 στις 17:05 έγραψε:

    ακουσα στην τηλεοραση το γνωστο συνθημα (σηκωσε το...) σε dance version!πολυ καλο!




    back!
    Δες εδώ για το MP3.
    Giorgos
    09.07.2004, 15:04
    Πάντως, είμαστε...Έλληνες. Με όλα τα καλά και τα κακά της έννοιας. Η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης, όσο απίστευτο κι αν μας φαίνεται. Ο Γερμανός είναι εκείνος που την έκανε, από μπάχαλο, ομάδα -και όποιος έχει έστω και την παραμικρή αμφιβολία για αυτό, απλά δεν ξέρει μπάλα-, έβγαλε τους παραγοντίσκους και τους άσχετους από τα αποδυτήρια και κατάφερε να βγάλει από τους ποδοσφαιριστές του το 150% των δυνατοτήτων τους. Και ελάχιστες μέρες μετά τον θρίαμβο...η γκρίνια. Να τι δήλωσε ο Βασίλης Τσάρτας στην παγκοσμίου κυκλοφορίας ισπανική εφημερίδα Αs:

    “Ο προπονητής στηριζόταν σε εμένα όταν το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό για την ομάδα. Όταν οι εκπρόσωποι του Τύπου τον ρώτησαν για εμένα, ποτέ δεν έδωσε εξηγήσεις. Δεν μου συμπεριφέρθηκε καλά. Δεν μίλησα λόγω του μεγάλου κατορθώματος που είχε καταφέρει. Αλλά το νιώθω και το λέω τώρα.”

    Μάλιστα, ανέφερε ότι μεγάλη συμβολή στην πορεία της Εθνικής ομάδας είχε ο τιμ μάνατζερ, κ.Παπαλάνης, ο οποίος πολλές φορές απέτρεψε την σύγκρουση του Τσιάρτα με τον Ότο Ρεχάγκελ!

    ΟΚ, ο Τσιάρτας πάντα ήταν βεντέτα. Τα θυμόμαστε και επί Μπάγιεβιτς. Αλλά τώρα πρόκειται για την Εθνική. Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ντροπή...Η Εθνική έφτασε στην κορυφή, αλλά ο εγωϊσμός uber alles τελικα...

    Υ.Γ. 1: Ο Ρεχάγκελ πιθανότατα κουνάει μαντήλι για την Εθνική της πατρίδας του. Και καλά κάνει, αν το επιθυμεί. Είναι όμως τουλάχιστον αντιφατικό και περίεργο ο Ρεχάγκελ να λέει ότι δεν έχει ακόμα αποφασίσει για το μέλλον του και ο Γκαγκάτσης να δηλώνει ότι δεσμεύεται με συμβόλαιο. Αν δεσμεύεται, τότε πώς όλες οι γερμανικές εφημερίδες τον έχουν σίγουρο ότι μετακομίζει στα Πάντσερ;

    Υ.Γ. 2: Χωρίς τον Γερμανό, δεν είμαι το ίδιο αισιόδοξος για την πορεία της Εθνικής στο Moundial.

    Υ.Γ. 3: Ο Γκούμας, ο Βενετίδης, ο Νταμπίζας, ο Χαλκιάς, ο Παπαδόπουλος, ο Γεωργιάδης δηλαδή τι θα 'πρεπε να πούνε που αγωνίστηκαν από ελάχιστα ως καθόλου;
    Nosic
    09.07.2004, 23:28
    sumfwnw apoluta mazi sou giorgo.Eimaste Ellines!Auto fanike apo auta pou eipes kai po to gegonos tou oti otan piga na panugirisw stin plateia to ka8e kwlopaido katestrefe autokinita anti na panigirisei kai ekane ka8e eidos bandalismous.Petousan gourounes mesa ston kosmo kai ola ta sun8imata itan me brisies .To oe ellas oe oe.... oute mia fora den to eipan.Na fantasteis se kapoia fasi akoustike to e3is sun8ima "ir8es kai mas alla3es tin moira,kalomoira, kalomoira!!!!"An einai dunaton.Apogoiteumenos ka8os eimoun apo tin ka8e fora pou bgika sto dromo to pira apofasi na upodextw tous paixtes sto aerodromio ane3artitou apotelesmatos kai xwris na skeftomai an 8a eftanan teliko i oxi....Piga pou les kai ema8a oti oi Podosfairistes 8a bgoune kateu8ian me to poulman kai den 8a tous upodexomastan apo tis afi3eis.Ta mazeuw kai paw Kallimarmaro.Ekei ektos apo ton kosmo:Mia eixe kratisei 8esis gia 5 atoma ktl.Ka8isa se ena skalopati ka8os 8eseis den ipirxan.Mesa se ligo xrono me sikosan giati opws elegan epiana xwro kai eprepe to gipedo na einai toso gemato wste afou oloi 8a einai or8ioi na min uparxei allos xwros.Telika ka8omoun me alla 2 atoma se ena skali.Balane enan blaka pappou na milaei.Den lew o an8rwpos otan leei to patinaz einai kalos alla ews ekei.Parakalesan o xwros mprosta na meinei kenos gia na blepoun oloi tous prwta8lites mas alla oi e3upnoi gemisan olo ton xwro.ESTW se tetoies xares ta 3exnas kati tetoia.Alla mexri na er8oun oi podosfairistes perasan wres.Sto telos otan eftasan den eblepes tpt kai meta akous kai ton Xrisodoulo na milaei mia wra.Mexri na milisei i Ntora eprepe na fugei o kosmos gia na prolabei to teleytaio metro.Symperasma:Eimaste Ellines kai prepei alla3ei i nootropoia olwn!Oi ellines panta trwgontai meta3u tous,trwne ta paidia tous kai einai atomistes.Opws eipes o megas Rexagkel na mas ginei paradeigma to ti odigise auti tin omada stin kataktisi tou kupelou........
    geordan
    10.07.2004, 00:06
    Θέλω κι εγώ να ασχοληθώ με το θέμα των δημοσκοπήσεων του CNN.
    Μόνο που εγώ βλέπω το θέμα με άλλο μάτι συγκριτικά με την πλειοψηφία.
    Θέλω λοιπόν να δημοσιοποιήσω αυτό που με έχει ενοχλήσει.
    Πριν σας εξηγήσω να δώσω δυο εξηγήσεις.

    1) Μου είναι αδιάφορη η όποια αξιοπιστία και η καλή θέληση των δημοσκοπήσεων του συγκεκριμένου παγκόσμιου ενημερωτικού οργανισμού. Προσωπικά τις θεωρώ ανύπαρκτες.

    2) Αυτό που με ενοχλεί δεν συντελείται στο Μ/Η, αλλά παντού. Στις συζητήσεις που κάνω καθημερινά, στα μέσα ενημέρωσης, στο internet, γενικά. Επομένως και στο Μ/Η.

    Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι ότι όλοι με έχουν "πρήξει" να ψηφίσω και γω για την Ελλάδα στα συγκεκριμένα gullop. Ότι ντε και καλά είναι εθνική υπόθεση, ότι όλο το σύμπαν συνομώτησε να αμφισβητήσει την επιτυχία της Ελλάδας και πρέπει να αντιδράσουμε και... και... και...Συν τοις άλλοις έχω βαρεθεί να παίρνω mail με το ίδιο μήνυμα. Τέλος πάντων...

    Κι εγώ έρχομαι και λέω.
    Ακόμα κι έτσι να είναι, πρέπει να μου επιβάλουν με αυτό το καταιγισμό τι πρέπει εγώ να ψηφίσω; Εγώ δεν έχω κρίση να αποφασίσω μόνος μου;
    Άσε που ούτε καν διαννοούνται πως κάποιος μπορεί να έχει άλλη άποψη και να θέλει να ψηφίσει άλλη χώρα...

    Το θέμα δεν είναι τόσο σημαντικό συγκριτικά με όλες αυτές τις υπερβολές που ακούστηκαν και έγιναν αυτές τις τελευταίες 15 μέρες, αλλά ήθελα να το θίξω και διάλεξα το Μ/Η που έχει πιο ήπιο και σκεπτόμενο κοινό.

    Nosic
    11.07.2004, 00:07
    ena mikro sxoleio.Mporei kapoios na einai Ellinas kai na pisteuei pws i Ellada den a3ize.Oi alloi prepei na to sebastoun,oxi opws eida kapoion na leei kati analogo kai na brisketai se deutera na twei 3ulo apo 5-6 atoma.To pio or8o 8a itan mia enimerwsi.Ginetai auto to gkalop ekei.Ama 8es psifizeis kai an den 8es oxi....(Egw pantws psifizw ka8e mera oxi me antikeimenikotita panta an kai sti zwi mou eimai oso to dunaton perissotero)
    gkapar
    12.07.2004, 12:16
    Γειά σας και πάλι παιδιά. Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Μόλις χθες γύρισα από μια βδομάδα διακοπών στο Πάλτσι (μετά τον Βόλο). Μπανάκι, βόλτες, κοπελιές και τα σχετικά. Ας μπούμε όμως στο ψητό. Αλλού θέλω να καταλήξω. Είδα κι εγώ τον τελικό σε ένα μπαράκι με κάτι άλλους τρελάρες Έλληνες. Το κάψαμε το μαγαζί. Είχα εφοδιαστεί με σημαίες και κασκόλ και τα είχα κρεμάσει στα κάγκελα της αυλής. Στο Πάλτσι όμως έτυχε να παραθερίζουν και κάτι Γερμανοί οι οποίοι μόλις πέρναγαν έξω από το σπίτι που είχα νοικιάσει με κάτι φιλαράκια, κοιτούσαν την σημαία και τα κασκόλ, έσκυβαν το κεφάλι και προχωρούσαν κάνοντας τους αδιάφορους. Είναι φοβερό να νιώθεις τόση υπερηφάνια χάρη σ' αυτά τα παιδιά που αναμφισβήτητα άξιζαν την κούπα, άσχετα με το τι λένε κάποιοι που "πονάνε" τώρα και έβλεπαν από τον δερμάτινο καναπέ τους την Ελλαδάρα να το σηκώνει το... τιμημένο!!!! Ένας Γερμανός όμως σταμάτησε, κοίταγε τη σημαία και ψιλογέλαγε...... Βγαίνω τότε στην αυλή και στα Αγγλικά του λέω: "Σ' αρέσει;;; Θέλεις μια;;;;" για να δω την αντίδρασή του. Μου λέει: "Όχι, έχω κι εγώ της χώρας μου, της Γερμανίας". "Και γιατί δεν την έχεις μαζί σου;;;;;" του λέω. Τότε για να κρύψει την αμηχανία του και την ντροπή του για την εθνική του ομάδα και την πορεία της στο euro, σηκώνει το χέρι του σαν να με χαιρετά και φεύγει με το κεφάλι να έχει φτάσει στα γόνατα από το πολύ σκύψημο. "Άντε παλιογερμαναρά," λέω από μέσα μου, "που θες να μας την πεις κι όλας. Άντε σπιτάκι σου να δεις και την κούπα που θα σηκώσει η Ελλαδάρα μας και το 2006!!!!!!!!" Άντε γεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Haroulinda
    12.07.2004, 13:54
    geordan,

    φαίνεσε πολύ ενοχλημένος μπορώ να πώ! Και όσο αφορά αυτό που λές "Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι ότι όλοι με έχουν "πρήξει" να ψηφίσω και γω για την Ελλάδα στα συγκεκριμένα gullop" αυτό που θέλω να σου πώ έγώ είναι ότι και να σου λέν οι άλλοι στο τέλος τέλος εσύ θα ψηφίσεις αυτό που νομίζεις... Κανένας ρε παιδί μου δεν σου έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο να ψηφίσεις! Μην μας θυμώνεις τώρα... δεν είναι δα και καθε χρόνο που εχουμε τέτοιες νίκες αναπάντεχες...

    Απο την άλλη πλευρά όμως καταλαβαίνω γιατί νοιώθεις έτσι κι όλας γιατί και εγώ σε κάποιο βαθμό άρχιξω να ενοχλούμε ιδίως απο κάτι απαίσια εως χυδαία η-μειλς που πέρνω καθημερινά που αφορούν την νίκη της Ελλάδας... είναι κρίμα να αρχίσουμε τώρα να χαλάμε αυτό που ζήσαμε με την νίκη μας!


    santourman
    12.07.2004, 14:38
    Quote:

    Το μέλος gkapar στις 12-07-2004 στις 12:16 έγραψε:
    ["Άντε σπιτάκι σου να δεις και την κούπα που θα σηκώσει η Ελλαδάρα μας και το 2006!!!!!!!!" Άντε γεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    [/I]



    και μάλιστα ΜΕΣΑ στο σπιτάκι σου!!!
    Haroulinda
    14.07.2004, 16:54
    ....κοιτάτε τι σας έχω εγώ?





    11 Ηρωες!
    SteliosG
    09.11.2004, 20:58
    εχει κανεις σε βιντεο τους αγωνες της Εθνικης απο το euro??? θα ηταν ευκολο να μου τα στειλει με εξοδα δικα μου??? ημουν Λονδινο και δεν ειδα τιποτα με ελληνικο σχολιασμο!!! λυπηθειτε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SteliosG
    10.11.2004, 22:09
    παιδιααααααααααααααααααα!!! κανεις με τα βιντεο ??????????????????
    revekka
    10.11.2004, 22:50
    μπές www.greekbooks.gr η ανασκόπηση του euro2004 είναι στα top 10 dvds, και είναι στα ελληνικά ο σχολιασμός.

    .....για να ακριβολογούμε, μπές εδώ :)

    http://www.greekbooks.gr/dvd/ShowDVD.asp?DVDID=331404



    it is not the ordinary things in life that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 10-11-2004 22:54 ]
    jorge
    11.11.2004, 00:22
    Στυλιανέ το DVD το έχω αγοράσει και είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Πάνω από 3 ώρες...

    Όμως η ελληνική περιγραφή θα σε απογοητεύσει. Μιλάει ένας άγνωστος και ο Βερνίκος. Δεν είναι ζωντανή περιγραφή και είναι λίγο ξενέρωμα...

    Ευτυχώς όμως έχει και αγγλική περιγραφή που είναι live.
    pastella
    11.11.2004, 01:26
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ EURO ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΧΤΕΣΙΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΩΝ ΑΜΑΝ...

    ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΟΤΑΚΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΗΝ ΜΑΡΙΚΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΝΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙ, ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΦΡΑΣΗ "ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!"

    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΤΑΚΕΣ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΟΤΙ "ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕ Ο ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ-ΡΩΣΙΑ(ΟΠΟΥ ΗΤΤΗΘΗΚΑΜΕ 2-1) ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ..."


    SteliosG
    11.11.2004, 06:25
    revekka και jorge ευχαριστω γαι το ενδιαφερον!! το εχω ομως αυτο το DVD!!! καλο αλλα λιγο!! και ο σχολιασμος τραγικος!!! θελω τους αγωνες εγω, οπως τους εδειξε η ΕΤ!!! τους ειδα ολους στην Αγγλια και καταλαβαινεται διαφορα!!!!
    rapsodos
    11.11.2004, 09:43
    Δεν ξερω εαν ηταν οντως καλο αυτο το DVD αλλα εγω που το πηρα ξενερωσα. Περιμενα και εγω να δω την ζωντανη περιγραφη του Βερνικου "ΓΚΟΛ Ο ΔΕΛΛΑΣ... ΓΚΟΛ Ο ΔΕΛΛΑΣ.... ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ...... ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ.....ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ"
    και μου σχολίαζε λες και τα θυμόταν μετα απο 15 χρόνια. Και να αυτό και να εκείνο. Κατα τα άλλα καλό ήταν αλλα εγώ για άλλο πράγμα το πήρα. Εαν παντως βρεθουν αποσπασματα απο τους αγωνες ειμαι και εγω στους ενδιαφερόμενους.
    revekka
    11.11.2004, 10:05
    το dvd είναι η επίσημη ανασκόπηση της uefa, γι αυτό και δεν επικεντρώνεται στην Ελλάδα. σχολιάζει ο Βερνίκος αλλα όχι live. εντάξει, το live είναι όλα τα λεφτά! αλλά αρχεία της ερτ δεν έχω
    πάντως έτσι και τα κυκλοφορήσουν σε dvd όλοι θα το πάρουν, άντε να δούμε αν σκεφτούν επιχειρηματικά τα κεφάλια της ερτ