ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Διαφορά μεταξύ Rap και Hip Hop...

    PitsiBlue
    15.11.2007, 19:28
    Δεν είμαι οπαδός των δύο συγκεκριμένων ειδών μουσικής,αλλά ποτέ δεν κατάλαβα την διαφορά μεταξύ τους.........................
    deathminor88
    15.11.2007, 22:27
    Δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς ποιες είναι οι διαφορές αλλά ξέρω ότι στο Rap οι καλλιτέχνες προβάλουν κατά κύριο λόγο τα λόγια τους. Μπορεί να ακούσεις Rap χωρίς μουσική από πίσω. Στο hip-hop δίνουν περισσότερη σημασία απ' ότι στο Rap στη μουσική, καθώς υπάρχει ένα bit, μπασσογραμμή και drums πάντα και ίσως και κάποια μελωδία από πίσω. Πολλές φορές η διαφορά με ένα "κανονικό" κομμάτι είναι ότι οι καλλιτέχνες ραπάρουν, και σε μερικά σημεία του κομματιού τραγουδάνε κι όλας... Το hip-hop ΄πολλοί το λένε αναφέρουν πλέον και ώς RnB... Eλπίζω να σε βοήθησα...
    jacamar
    15.11.2007, 23:04
    η Rap και η hiphop ανήκουν στο ίδιο είδος μουσικής.....Rap είναι η "απαγγελια" στιχου....πολλές φορές οι mCs παράγουν αφθόρμητα τις ρήμες.....ραπάρουν πάνω σε μουσική που συνηθως είναι μπιτάκι και σκρατσάκια.... η hiphop είναι βασισμένη σε πιο στέρεες δομές.....σε συγκεκριμενο bit ktl!!!

    fireroc
    15.11.2007, 23:18
    γιατι ακουγα ραπ ξερω τη διαφορα ραπ ειναι η απαγγελια των στιχων χιπ χοπ ειναι η ιδεολογια και εξκφρραζεται με break dance grafity Rap αφτα ειναι τα στοιχεια του χιπ χοπ
    manos_p
    16.11.2007, 00:13

    hiphop music...erxetai sto proskunio kapou sta teli tou 1960 me arxes tou 1970...apo tin Jamaica,Kingston..
    Pernaei stin Ameriki kai stin perioxi tou Bronx kapou sta mesa tou 1970.
    Pateras tou hiphop theoreitai o DJ KOOL HERC.

    to Hiphop apoteleitai apo 4 Stoixia...

    A) The Djing...O DJ xrisimopoiontas turntables ta legomena pickups kai diskous vyniliou, apo sunithws kommatia Funk kai Soul apomononai ta organa kai kratouse mono ta krousta kai to rhtythmiko Beat tou kommatiou...etsi wste o tragoudistis na stirixthei se enan rythmo kai na autosxediasei...

    B)to graffiti.. oso kai an sas fainetai parakseno ksekinaei stin ameriki metaksi 1969 kai 1973 apo ena ELLINA...upegrafe san TAKI183...taki apo to onoma tou DEMETRIOUS kai 183 eitan o arithmos tou dromou pou emene...episeis polles fores ta graffiti xrisimopoiountan san oriothetisii twn geitoniwn apo tous gangsters..

    C) to Breakdancing i alliws i xorografeia tou hiphop kai

    D) auto pou mas endiaferei pio polu to Rapping i Emceeing... ousiastika loipon Rap eitan oi stixoi pou o kathe enas pou tragoudouse eitan ikanos na autosxediazei ekeini tin wra...(Rhymes)
    to Rap mporei na tragoudistei a cappela..to hiphop pote...panta akolouthaei o tragoudisteis ena backing track-beat.
    legetai oti Rap seimainei 'Rhythmic American Poetry'

    auta se polu grigora gia tin istoria tou hiphop..
    sorry gia ta greeklish alla o upologistis mou den grafei ellinika..
    Brokenchord
    16.11.2007, 10:42
    Εγώ πάλι νομίζω ότι Rap είναι κάτι που είσαι Hip Hop είναι κάτι που κάνεις.
    PitsiBlue
    17.11.2007, 23:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-11-2007 στις 10:42 έγραψε...

    Εγώ πάλι νομίζω ότι Rap είναι κάτι που είσαι Hip Hop είναι κάτι που κάνεις.



    Καλό.....
    Stroumfita456
    22.11.2007, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-11-2007 στις 10:42 έγραψε...

    Εγώ πάλι νομίζω ότι Rap είναι κάτι που είσαι Hip Hop είναι κάτι που κάνεις.


    σωστο.....δεν το ειχα σκεφτει αυτο....
    master777
    30.04.2008, 18:17

    loipon ta hip hop tragoudia exoun refrain enw ta Rap dn exoun...ayti einai i diafora....


    Chitarrista
    01.05.2008, 03:57

    Αν χώσω και την low bap  στη συζήτηση θα με λυντσάρετε???

     

    {#emotions_dlg.whistling}


    plaincat
    04.09.2011, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 16-11-2007 στις 10:42 έγραψε...

    Εγώ πάλι νομίζω ότι Rap είναι κάτι που είσαι Hip Hop είναι κάτι που κάνεις.

    φιλε εισαι λαθος...το ραπ ειναι κατι  που κανεις,,,το χιπ χοπ κατι που ζεις... ο KRS ONE το εχει πει βασικα...φιλικα παντα..